•  

  pokaż komentarz

  Zwija się jedno z najsłynniejszych studiów filmowych w Polsce. Dzieło Stanisława Tyczyńskiego, twórcy RMF FM, zrealizowało m.in. "Bogów", "Jacka Stronga" i "Pod mocnym aniołem".
  Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
  Każdy, kto jechał autostradą A4 z Krakowa do Katowic, musiał widzieć wielki obiekt przypominający bazę kosmiczną. To Alvernia Studios, jedno z największych i najnowocześniejszych studiów filmowych w Polsce. W czasie pięciu lat jego działalności zrealizowano tam ponad 60 produkcji filmowych. Wśród nich są m.in.: "Bogowie", "Miasto 44", "Drogówka", "Essential Killing" czy "Disco polo". Wytwórnia od początku nastawiała się na rynki międzynarodowe. Zrealizowano m.in. "Arbitraż" z Richardem Gere'em i Susan Sarandon.

  Dzieło Stanisława Tyczyńskiego - byłego właściciela Radia RMF FM - przechodzi teraz głęboką restrukturyzację. Zwolnionych zostanie ponad 50 osób. Dalszy los studia jest niejasny - może przetrwać w okrojonej formie, może też zakończyć działalność. Przyczyną jest ponoć brak ulg podatkowych, które obowiązują w wielu krajach regionu. - Niestety, brak odpowiednich regulacji związanych z systemem ulg podatkowych znacznie hamuje możliwości współpracy z największymi światowymi producentami - mówi Stanisław Tyczyński, właściciel Alvernia Studios. I dodaje: - Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, który nie wprowadził - wzorem Chorwacji, Czech, Litwy czy Węgier - ulg podatkowych dla produkcji filmowych, w żadnym wymiarze. A co warto dodać, w niektórych europejskich krajach ulgi sięgają nawet 30 proc.

  •  

   pokaż komentarz

   Zła wiadomość dla rynku

   - Kłopoty Alvernii to zła wiadomość dla rynku. U nas nie ma ulg, żeby amerykańskim czy europejskim producentom opłacało się inwestować. Czesi i Węgrzy mają takie rozwiązania i podbierają zagranicznych producentów. Zawsze Praga wygra z Krakowem - mówi Mariusz Łukomski, prezes Monolith Films, największego dystrybutora filmowego w Polsce. Te informacje potwierdzają dane dotyczące produkcji w innych krajach. W Czechach realizowany był jeden z filmów z serii o Jamesie Bondzie "Casino Royale", w Chorwacji serial "Gra o tron", a na Węgrzech film "Herkules". - "Herkules" z budżetem 100 mln dol. uzyskał dotację w wysokości ok. 20 mln dol. ze strony węgierskiej - mówi Tyczyński.

   Przedstawiciele Alvernia Studios składali w ostatnich latach do ministerstw ustawy innych krajów europejskich dotyczące systemów ulg podatkowych wraz z propozycjami wdrożenia ich na gruncie prawa polskiego. Nic jednak się w tej sprawie nie zmieniło. - Alvernia Studios regularnie występowało również o dotacje w ramach projektów operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Niestety, PISF odrzucił wszystkie siedem zgłoszonych przez nas projektów - dodaje Tyczyński.

  •  

   pokaż komentarz

   Co dalej?

   Co dalej z produkcją filmową w Polsce? - Nadal mamy studia w Warszawie, Łodzi czy we Wrocławiu, gdzie kręcił m.in. Steven Spielberg. Zamknięcie Alvernii nie będzie wyrwą w rynku. Centrum produkcji jest generalnie w Warszawie - mówi Łukomski.

   Jeżeli chodzi o samo Alvernia Studios, to jak przyznają przedstawiciele firmy, natychmiast gdy zjawi się kupiec, który będzie umiał prowadzić konkurencyjną w stosunku do reszty Europy działalność, to studio zostanie sprzedane. Być może też kolejne produkcje Alvernia Studios będą realizowane wyłącznie za granicą - krakowska spółka ma oddział w Indiach.

   Obecnie Alvernia jest podwykonawcą przy filmie "11 minut" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, z projektu się nie wycofują i dokończą wszystkie zadania w terminie.

  •  

   pokaż komentarz

   @steemm: dziękuję! U mnie za każdym razem pokazywało się, że jest free bez ograniczeń.
   @wd34ko0: dzięki @steemm :)

 •  
  w.....0

  +1

  pokaż komentarz

  Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

  Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej

  Wypróbuj teraz za 0,99 zł

  @LaPetit: !

Dodany przez:

avatar LaPetit dołączył
21 wykopali 6 zakopali 2.1 tys. wyświetleń
Advertisement