•  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobrze napisane. Martwi, że Polacy zawsze muszą kombinować.

  •  

   pokaż komentarz

   125ccm na skuter to jest już godna pojemność do jazdy po mieście.
   @wolnapalestyna: No niestety - dopóki WORD-y to święte krowy i trzeba ostro zabulić za każdy kurs - sytuacja będzie się powtarzać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: To znaczy, że prawko jest za drogie i trzeba w takim razie oszukiwać i fałszować? Jakoś nie przemawia to do mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolnapalestyna: To znaczy że koszt nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdów jest zbyt wysoki do zarobków w naszym pięknym kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: kursy są drogie, ale bez przesady, raz w życiu jak ktoś nie potrafi wydać kilku stówek na prawko to nie powinien też mieć na motocykl. Ja sobie zrobiłem przy okazji na A mimo że nie posiadam motocyklu i bardzo rzadko zdarza mi się w ogóle na motocykl wejść, ale zapłaciłem jakieś 100-150zł za sam egzamin + z 300zł za kilka godzin po placu i mieście (nie robiłem całego kursu, bo nie potrzebne mi to było) i bez problemu zdałem za 1 razem.
   Także samo prawko na A kosztowało mnie może 500zł, a i tak z niego nie korzystam - zrobione tak na zapas.

   Jak ktoś chce koniecznie jeździć z dużym motorem to niech sobie zrobi i po problemie, takie oszukiwanie to żenada, a w przypadku jakiegoś przypału typu wypadek czy coś to podwójny kłopot będziecie mieć (a i pewnie może to wpłynąć na decyzje o winie i ew. ubezpieczeniu, jeśli macie tylko prawko na B i jeździliście np. 250ką czy coś takiego).

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: Przy okazji to słowo klucz.
   - czy można wziąść oficjalnie kurs "uproszczony" i zapłacić za kilka godzin na placu?
   - badanie lekarskie?
   - jest jakaś opłata za wydanie profilu kandydata na kierowcę? 17zł
   - opłata za wymianę prawa jazdy?
   Tak więc: Pierwszy z brzegu kurs na A: 1300zł + 150 egz + 200 lekarz 100,50 prawko, 17 zł +20zł za zdjęcia = 1787,5 zł. Państwo przyjazne obywatelowi - za tyle można kupić całkiem sprawny samochód!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: W lepszej pozycji są osoby mające kat. B od kilku lat, wtedy pozostaje tylko kupno motoru.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Przy okazji w takim sensie, że zrobiłem najpierw B, a później była jakaś gadka, że nie będzie można robić w pewnym przedziale wiekowym A (chyba do 21 roku życia). Więc jakieś 3msc po zrobieniu B zapisałem się na egzamin z A, przedzwoniłem do kilku firm/whatever by się umówić, zrobiłem chyba 4h po placu (głównie zapoznanie się z motocyklem jaki będzie na egzaminie, poćwiczenie tej głupiej 8mki by zrobić spokojnie 10 z rzędu bez problemu i wyczucie motocykla). Do tego wyszło może 1.5h po mieście (w przerwach przy robieniu 8mek co jakąś godzinkę wybrałem się z gościem na miasto przejechać się tą trasą i może gdzieś jeszcze ekstra).

   czy można wziąść oficjalnie kurs "uproszczony" i zapłacić za kilka godzin na placu?
   Powiem Ci, że już nie pamiętam czy brałem to oficjalnie. Ja to chyba miałem tak, że tam gdzie zdawałem na B gościu wystawił mi kwitek że zdałem test wewnętrzny i zrobiłem godziny (mimo że godzin nie wyjeździłem u niego wcale), a tam gdzie jeździłem motocyklem jakoś zagadałem, że chcę tylko kilka godzin na obeznanie się itp. Także oficjalnie raczej nie, ale jak zagadasz to raczej bez problemu powinno się prawie wszędzie udać.

   badanie lekarskie?
   Chyba te same co na B były? Nie przypominam sobie, bym coś ekstra robił na A.

   jest jakaś opłata za wydanie profilu kandydata na kierowcę? 17zł
   No z tym to doj%%?łeś. Dwie paczki fajek, 0.5L czy kilka browców chcesz porównywać do prawka na całe życie?

   opłata za wymianę prawa jazdy?
   To chyba 80zł było, nie pamiętam. Czasowo się nałożyły chyba, tzn jeździłem na tym tylko B a jak tamto było gotowe to po prostu wymieniłem.

   Tak więc: Pierwszy z brzegu kurs na A: 1300zł + 150 egz + 200 lekarz 100,50 prawko, 17 zł +20zł za zdjęcia = 1787,5 zł. Państwo przyjazne obywatelowi - za tyle można kupić całkiem sprawny samochód!!!
   Tak więc bzdury gadasz. Ja wydałem: ~300zł za godziny na motocyklu, ~15zł egzamin, lekarz 0zł (bo od B wziąłem papiery), z twoimi zdjęciami (lol, każdy robi na B to mu zostaną na A! a może przecież naraz robić obie kategorie) + te 17zł to daje 500zł. Czy to jest taka wielka kwota w porównaniu do ceny motocykli po 10k? A prawko ma się na całe życie, chyba że jest się debilem i się je straci (za głupotę się płaci, więc...).

   Ogółem przesada, po prostu jak ktoś jest ogarnięty to niech nie idzie na cały kurs bo to jest ostry overkill i po kilku godzinach będzie się nudził i wkurzał, tylko zrobi sobie 5-6h i mu starczy, a kwota wyjdzie spooooro niższa.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak ktoś chce koniecznie jeździć z dużym motorem to niech sobie zrobi i po problemie, takie oszukiwanie to żenada
   @CoTyDoMnieMowisz: No właśnie. Nie zabuliłeś za cały kurs a się oburzasz że ktoś rejestruje 150-tke na 125???

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: dodam jeszcze, że sam egzamin na A to jakaś pestka i w ogóle abstrakcja, takie coś nie powinno testować czy możesz jeździć motocyklem z mocnym silnikiem. Egzamin składał się z kilku pytań (banał, dużo z B się powtarzały), na placu 8 (jak nie zapomnisz kasku założyć - zdarzało się :D - to po 2h na placy spokojnie ją zrobisz), później jedna stała trasa po mieście (zawsze ta sama! możesz ją przećwiczyć ile chcesz razy czym chcesz), w dodatku z racji tego, że nie jedziecie w 1 pojeździe warunki są uproszczone by się nie oddalić np. za daleko i za szybko jechać itp. I to wszystko, zdawalność na A powinna być ~85-90% lekko. A po zdaniu egzaminu jakoś super pewnie się nie czułem na 600 znajomego, stąd odpuściłem na razie motocykl bo autem też mi się dobrze jeździ. Dodam też, że akurat u mnie motocykl na którym jeździłem na egzaminie był prawie jak nowy, gdzie na "jazdach" miałem jakiś już podniszczony, który dużo gorzej chodził i 8mka na tamtym była dużo cięższa.

   A koszt 150zł za egzamin + 50zł za badania (skąd wyjbałeś 200 to nie wiem!) + te 17zł to nie jest wcale dużo dla Państwa. To Lki sobie dużo biorą za to i zdzierają, bo popyt jest ciągle duży, a skoro nie ma tańszej alternatywy to nie masz wyjścia. Dlatego na A odradzam robienie całego kursu, szczególnie jak ktoś jeździł chociażby na p%%?!iku, to sobie bez problemu proadzi po 2-6h na placu i mieście.

  •  

   pokaż komentarz

   No właśnie. Nie zabuliłeś za cały kurs a się oburzasz że ktoś rejestruje 150-tke na 125???

   @ZostaneMistrzem: a co to ma wspólnego? Jak ktoś chce jeździć 150 to ma mieć prawko "A". Czy wyrobi równe 30 (czy tam 20 na A jest) godzin czy mniej to jego sprawa, jeśli zda egzamin to znaczy że umiejętności ma. Niektórzy często robią ponad normę bo nie radzą sobie ze sprzętem i egzaminy oblewają (np. na B kilka osób znam, które wyrobiły chyba z 45-60h). Ja czułem się na siłach po ledwo 5-6h, zademonstrowałem umiejętność obsługi maszyny na placu i na drodze i tyle.

   Poza tym 150 na 125 to pryszcz, ale jak ktoś rejestruje 250 na 125 (a tacy się pewnie też zdarzają) to jest sk?$?ysyństwo i tyle, bo później gówniarz bez żadnego obycia z motocyklem może takim śmigać po ulicy i przy okazji zrobić sobie i innym krzywdę.

  •  

   pokaż komentarz

   To Lki sobie dużo biorą za to i zdzierają, bo popyt jest ciągle duży, a skoro nie ma tańszej alternatywy to nie masz wyjścia. Dlatego na A odradzam robienie całego kursu, szczególnie jak ktoś jeździł chociażby na p#$%#iku, to sobie bez problemu proadzi po 2-6h na placu i mieście.

   @CoTyDoMnieMowisz: Po pierwsze - żeby podejsc do egzaminu trzeba dostarczyć zaświadczenie o ukonczeniu kursu. Wiec jak sam zauwazyles "oficjalnie raczej się nie da". Dlatego namawianie do jego ominiecia to jakies nieporozumienie.
   Po drugie - Lki nie biorą dużo, weź podlicz sobie 30 godzin teorii (wynajęta sala plus instruktor), potem 20 godzin praktyki (serwis samochodu i motocykla, benzyna samochod i motocykl plus pensja instruktora). Cena takiego kursu 1100zł. Biorąc tylko godziny praktyki za jedna godzine wychodzi cos koło 50-60zł. WORD za egzamin ktory trwa 40-50 minut inkasuje 180zł. Kto tu bierze duzo? Jeszcze trzeba brac pod uwage ze jakis procent osob nie zda teorii, albo obleje plac wiec nawet tych 40 minut jezdzic nie beda - czysty zysk dla WORDu.

   dodam jeszcze, że sam egzamin na A to jakaś pestka i w ogóle abstrakcja, takie coś nie powinno testować czy możesz jeździć motocyklem z mocnym silnikiem. Egzamin składał się z kilku pytań (banał, dużo z B się powtarzały), na placu 8 (jak nie zapomnisz kasku założyć - zdarzało się :D - to po 2h na placy spokojnie ją zrobisz), później jedna stała trasa po mieście (zawsze ta sama! możesz ją przećwiczyć ile chcesz razy czym chcesz),

   Już dawno nieaktualne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: > No niestety - dopóki WORD-y to święte krowy i trzeba ostro zabulić za każdy kurs - sytuacja będzie się powtarzać.

   Jak ktoś nie umie jeździć, to niech się za to nie bierze. Ja zdawałem w czasach, gdy egzamin kosztował chyba 74 zł. Zdałem za trzecim razem, więc wydałem 222 zł. No faktycznie - kupa kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @THR0WAWAY: Ale obowiązkowy kurs za 1200 zł to drobiazg dla przeciętnego Polaka?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: WORD-y ustalają chyba tylko ceny egzaminów, ceny kursów to nie ich sprawa.

   Masz rację z tym, że kurs jest zbyteczny. Ja nauczyłem się jeździć jeżdżąc z ojcem po okolicznych wsiach, więc te 30h na kursie to była formalność. Tym bardziej, że i tak więcej czasu spędziłem na placu niż na mieście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pipot:

   Po pierwsze - żeby podejsc do egzaminu trzeba dostarczyć zaświadczenie o ukonczeniu kursu. Wiec jak sam zauwazyles "oficjalnie raczej się nie da". Dlatego namawianie do jego ominiecia to jakies nieporozumienie.
   Jak chcesz to rób cały kurs, nikt Ci nie każe robić skróconego. Co do samego "omijania" to nie jest to żadne omijanie - jak się nie nauczysz to nie dostaniesz nagle prawka, po prostu nie zdasz i tyle. To trochę ryzyko - mniej spędzisz na naukach (i oszczędzisz) ale możesz stracić na egzaminach.

   Co do mnie to pamiętam że gdy ja zdawałem nie było chyba jednej osoby przez pół roku, która robiła cały kurs na A, wszystkie robiły skrócony. Ileż można jeździć w kółko po placu robiąc 8mkę i jedną krótką trasą po mieście?

   @ZostaneMistrzem: to nie jest drobiazg, ale nie oczekuj, że ktoś Ci za darmo wyda pozwolenie na poruszanie się motocyklem mocnym. Pozwolenie na broń też na pewno kosztuje, a nigdy nie widziałem, żeby ktoś na to psioczył (koszta, nie że ciężko dostać) - jak chce ktoś takie "hobby" mieć to raz zapłaci i będzie mieć. To nie jest abonament, że co miesiąc tyle trzeba wydawać. Akurat 1200zł mądrze inwestując na całe życie to baardzo mało. A jak ktoś uważa, że motocykle mu nie są aż tak potrzebne, to niech sobie jeździ słabszymi na które może i tyle.

   Sam @Pipot: wyliczył, że Lki wcale nie ździerają z ludzi na kursach, więc tyle autentycznie to kosztuje. A nie wyobrażam sobie żeby ktoś jeździł 600ką nie znając dobrze przepisów i nie mając obycia z motocyklem.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak chcesz to rób cały kurs, nikt Ci nie każe robić skróconego. Co do samego "omijania" to nie jest to żadne omijanie - jak się nie nauczysz to nie dostaniesz nagle prawka, po prostu nie zdasz i tyle. To trochę ryzyko - mniej spędzisz na naukach (i oszczędzisz) ale możesz stracić na egzaminach.

   @CoTyDoMnieMowisz: Z jednej strony nie popierasz cwaniactwa (czyli rejestrowania 150 na 125), z drugiej strony sam jestes cwaniakiem, chwalisz sie tym i jeszcze namawiasz do tego innych. Hipokryzja czy co?

   Co do samego "omijania" to nie jest to żadne omijanie

   Nie rób k@??y z logiki. Prosze.

   Co do mnie to pamiętam że gdy ja zdawałem nie było chyba jednej osoby przez pół roku, która robiła cały kurs na A, wszystkie robiły skrócony.

   To że ileś osób np. kradnie nie oznacza że i ja mam kraść ;)

   Ileż można jeździć w kółko po placu robiąc 8mkę i jedną krótką trasą po mieście?

   Przypominajac - obecnie plac wyglada inaczej, a po drugie nie ma juz z góry ustalonej trasy. Wiec te pare dodatkowych godzin może sie jednak przydać.

   Sam uważam że nie powinno być czegos takiego jak obowiazkowy kurs przed egzaminem, ale jednak jest taki wymóg.

   Odpowiesz mi na reszte wypowiedzi czy tylko sobie tak wytniesz dwa zdania z tego co napisalem?

  •  

   pokaż komentarz

   @THR0WAWAY: ktory to byl rok? 2002? teraz policz, ze paczka L&M kosztowala 3.80... kupa kasy co?

  •  

   pokaż komentarz

   Z jednej strony nie popierasz cwaniactwa (czyli rejestrowania 150 na 125), z drugiej strony sam jestes cwaniakiem, chwalisz sie tym i jeszcze namawiasz do tego innych. Hipokryzja czy co?

   @Pipot: Pisałem już, że 150 na 125 to gówno, ale pewnie są i tacy, co rejestrują 250 na 125 a to już spora przesada, bo ktoś bez obycia na motocyklu po wejściu na taki może zrobić sobie i innym krzywdę. A to czy ja wyjeździłem wtedy 6 czy 12 czy 20 godzin nie ma wpływu na to, bo zdać zdałem więc umiejętności podstawowe z kierowania motocyklem posiadam. Jedyna różnica jest taka, że mniej zapłaciłem za to samo (czyli jazdę praktycznie w kółko).

   Jeśli Ty nie widzisz między tymi 2 rzeczami różnicy to nie ma o czym nawet gadać. Zresztą ja nikogo nie namawiam do niczego - gdzie tak napisałem.

   To że ileś osób np. kradnie nie oznacza że i ja mam kraść ;)
   Ale ja nikomu nie każę kraść ani tak robić. Teraz Ty nie rób k#%#y z logiki i nie wmawiaj mi czegoś czego nie powiedziałem, ok? Jak już to cytuj moje słowa, a nie swoją ich interpretację. Mówię tylko jak jest i jak było. Najpierw płaczesz że drogie kursy są, a później jak ktoś "obchodzi" to w sposób nikomu nie robiący szkody (bo komu?) to płacz że "ale chuj, on mniej zapłacił, a ja cały kurs wyjeździłem"...

   Przypominajac - obecnie plac wyglada inaczej, a po drugie nie ma juz z góry ustalonej trasy. Wiec te pare dodatkowych godzin może sie jednak przydać.
   A skąd mam wiedzieć jak obecny plan wygląda? Mówię jak było X lat temu gdy ja zdawałem. Wyglądało to tak jak mówiłem - połowa czasu to robienie 8mki, połowa po mieście jedną i tą samą trasą, do tego 30min na obgadanie co gdzie jest itp. No i dla kogoś, kto jeździł sporo na p?%?#iku czy coś takiego - gdzie tu widzisz sens robienia całych 20h? Skoro zdałem to znaczy że umiejętności posiadam (kochana logika). Gdyby rzeczywiście było to wymagane, bym sporo czasu na placu i po mieście spędził wtedy to bym nie zdał po tylu godzinach, ba wiedząc to bym kupił od razu więcej jeśli czuł bym że potrzebuje.

   Sam uważam że nie powinno być czegos takiego jak obowiazkowy kurs przed egzaminem, ale jednak jest taki wymóg.
   To by było fajne, ale weź sobie wyobraź ile osób by podchodziło do egzaminu nie posiadając w ogóle umiejętności i jakie kolejki by tam były. Lepsze rozwiązanie to to, by nie robić po prostu minimalnej ilości godzin - jak instruktor widzi, że ktoś sobie świetnie radzi to go puszcza na egzamin i ten ma większe szanse, że zda, a nie trzymanie na kursie kogoś 20h mimo że po 6 już mu świetnie idzie, albo puszczanie kogoś po 30h na egzamin, żeby 4 razy oblać.

   Które chcesz jeszcze? Wybacz, skaczę po tym co bardziej kontrowersyjne dla mnie więc mogłem coś ominąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @SamiecOmega:

   Teraz egzamin kosztuje 140 zł. To są dwie dniówki w słabo płatnej pracy. Jak za możliwość legalnego poruszania się samochodem po drogach publiczny - to niedrogo.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolnapalestyna: Mamy to we krwi chyba. Uczyliśmy się tego przez lata żeby jakoś żyć a na dodatek przykład kombinacji szedł z góry.

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: spoko, tylko teraz nie wystarczy zrobić ósemki, hamować awaryjnie na drugim biegu etc egzamin praktyczny został utrudniony i bardziej skomplikowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: posiadanie uprawnień nie jest obowiązkowe.

  •  

   pokaż komentarz

   czy można wziąść oficjalnie kurs "uproszczony" i zapłacić za kilka godzin na placu?

   @ZostaneMistrzem: Gdzie można taki kurs braść?

   pokaż spoiler #grammarnazi #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   posiadanie uprawnień nie jest obowiązkowe.
   @przegryw69: Owszem, nie jest obowiązkowe. Natomiast samo ich istnienie jest sprzeczne z liberalizmem i wolnością wyboru jednostki.

   braść
   @alosha: Piwko dla Ciebie za walkę z ciemnotą i brakiem poszanowania najpiękniejszego języka na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: samochód za ~1800 PLN? Chyba rozpadający się rupieć do crash-testu... Jeśli więcej osób myśli tak, jak ty, to chyba wyjaśnia nagminną jazdę 40-50 km/h na ograniczeniu do 70-90 km/h. Po prostu te pierdzikółka więcej nie wyciągną. ;(

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: jeszcze Ci muszą udowodnić ze brak prawka byl przyczyną wypadku

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: i prawda jest taka ze nie umiesz jeździć motocyklem, umiesz awaryjnie bez gleby hamować? wiesz co to przeciwskret i jak go sie stosuje? wiesz co sie stanie jak przy skrecaniu puscisz kierownicę?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: 1700 zł za sprawny samochód? To chyba zlepek z czterech kawałków nie mający prawa przejść badania technicznego. Cebula w tobie silna musi być.

  •  

   pokaż komentarz

   To znaczy że koszt nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdów jest zbyt wysoki do zarobków w naszym pięknym kraju.

   @ZostaneMistrzem: Kilku stówek na prawo jazdy nie ma ale kilka stów na fałszowanie dokumentów już tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: k?$%a. Odbyłeś 6 godzin jazdy z obowiązkowych 30, na motocyklu jeździsz pewnie jak skończona p@#%a. Sam piszesz że teraz nie jeździsz i nie jeździłeś za dużo, więc twoja ocena swoich umiejętności jest bardzo chybiona. Jesteś kombinatorem który ma w dupie bezpieczeństwo swoje i innych, zwykłym cwaniakiem. Nauka jazdy to nie nauka zdawania egzaminu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: a ty? Nagminnym zjawiskiem są kierowcy jadący w optymalnych warunkach atmosferycznych 20-30 i więcej km/h poniżej ograniczenia i wstrzymujący tym samym ruch. A samochodu za ~1800 zł nie kupisz. To co sprzedają w tych cenach wygląda jak samochód, ale nim nie jest. Wolałbym jeździć busem.

  •  

   pokaż komentarz

   @cojawyrabiam:

   1. 20h, a wyjeździłem dokładnie 8h (sprawdziłem specjalnie, żeby nie wciskać kitu), przed tym jeździłem sporo na mniejszych motocyklach
   2. Nie jeżdżę bo mam samochód i nie mam fioła na punkcie motocyklów, że koniecznie muszę mieć i samochód i motocykl, by raz w miesiącu się przejechać kawałeczek jak akurat będzie chwilę wolnego. Może Cię to zdziwi, ale niektórzy prawko robią po to by - gdy zajdzie potrzeba - móc i umieć przedostać się danym środkiem transportu gdzieś, a nie żeby dzień w dzień robić setki kilometrów.

   więc twoja ocena swoich umiejętności jest bardzo chybiona
   3. Przecież ja nigdzie nie pisałem, że bardzo dobrze jeżdżę. Akurat ze względu na to, że mało jeżdżę to powiedział bym, że słabe mam umiejętności, dlatego na 600 czy inne tak mocne motocykle bym się nie palił nigdzie i nie szalał na takich w żadnym wypadku, a jak już musiał bym na takim pojeździć (czasami się kawałek przejadę, bo znajomy ma) to raczej spokojnie jeżdżę i daję bez problemu radę.

   Jesteś kombinatorem który ma w dupie bezpieczeństwo swoje i innych, zwykłym cwaniakiem.
   Szkoda mi Ciebie. To weź teraz przykład osoby, która jeździła sporo bez prawka i ma bardzu duże obycie nawet z motocyklami o pojemności 600ccm i idzie na prawko bo skończyła 18. Czy taka osoba też musi wyjeździć te 20h robiąc ósemki i jeżdżąc jedną i tą samą trasą ciągle (mówię jak ja miałem, nie jak teraz jest)? Bo dla mnie taka osoba często ogarnia motocykl lepiej niż wiele osób które już mają prawko i jeśli zda egzamin wcześniej to znaczy, że posiada wymagane umiejętności do bezpiecznej (mniej więcej) jazdy. Zauważ, że zazwyczaj to brawura lub głupota prowadzi do wypadku, a nie to czy ktoś przejechał 1000km w życiu na motocyklu czy 50k km.

   Nauka jazdy to nie nauka zdawania egzaminu.
   Powiedz to L-ką ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo od dawien daw na to właśnie tak wygląda, że nie uczą Cię jak dobrze jeździć tylko jak sobie poradzić na teście zamkniętym, placu i po miejscach w mieście, w których najczęściej się jeździ. A później taka osoba kończy egzamin i nie potrafi zaparkować równolegle na ulicy.

   Ogółem nie chce mi się odpisywać Ci bo widzę że masz swoje zdanie wyrobione i bezsensowna jest dyskusja z tobą, jak nawet kultury nie potrafisz zachować i zachowujesz się jak małpa w zoo.

  •  

   pokaż komentarz

   samochód za ~1800 PLN?
   1700 zł za sprawny samochód? To chyba zlepek

   @wiskoler: @Mikemed:
   Spokojnei kupicie sprawny samochód za te pieniądze. Dzisjaj jeżdzę autem za 2400 z lpg. Przedtem miałem auto za 300 zł - klocki + zawieszenie + przegląd wyszło razem 1200 zł. Przejeździłem nim 1,5 roku. Sprzedałem za 700.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Wiesz, w zasadzie to i taczką z napędem można jeździć, tylko to niewiele ma wspólnego z bezpieczeństwem.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko to niewiele ma wspólnego z bezpieczeństwem.
   @wiskoler: Co ma być tam niebezpiecznego? Auto tanie, części tanie. Wszystko wymieniane na czas. Opony wielosezonowe. W czym problem? Takiego peugeota 106 kupisz spokojnie za 1500 zł. Auta produkowano do 2003 roku. Oczywiście nie da Ci to poczucia bezpieczeństwa jak w Q7 bo tylko rozmiar i masa zapewnia to bezpieczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: osoba która ma doświadczenie może dogadać się z instruktorem i na przykład te 20h poświęcić na szlifowanie techniki. Wtedy nie będą to zmarnowane godziny. Warunkiem jest wybranie szkoły jazdy, a nie szkoły zdawania egzaminu.

  •  

   pokaż komentarz

   osoba która ma doświadczenie może dogadać się z instruktorem i na przykład te 20h poświęcić na szlifowanie techniki.

   @cojawyrabiam: ta, już widzę jak każda szkoła zgodzi się na takie coś za normalną stawkę by jeździć po mieście większość z tych 20h i szlifować umiejętności naciągając ją na koszty (bo dodatkowo samochód musi jechać) zamaist zostawić gościa na placu i niech sobie jeździ prawie za darmo, mhmmm...

   Owszem, wtedy były by bardzo dobrze spędzone godziny. Może też nie wydawać 50zł/h za jazdę, zdać egzamin i samemu pojeździć (bezpiecznie i ostrożnie i szlifować umiejętności) albo ze znajomymi oszczędzając sporo kasy.

   PS. Ja swojej szkoły nie wybrałem "by zdać egzamin", wziąłem pierwszą lepszą, która miała miejsce i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Piwko dla Ciebie za walkę z ciemnotą i brakiem poszanowania najpiękniejszego języka na świecie.

   @ZostaneMistrzem: Polecam się. #bojowkapolszczyzny
   Adres do wysłania piwka podeślę "na priv".

   pokaż spoiler Żartuję oczywiście.

  •  

   pokaż komentarz

   @cojawyrabiam: zresztą tak się męczysz o te 20h jakby to była świętość, ale prawda jest taka, że godziny w kursie (nawet obowiązkowe) to nic jeśli ktoś chce naprawdę bezpiecznie i pewnie czuć się na drogach. Po 30h na B mało kto potrafi dobrze zachować się w każdej sytuacji, mi po zdaniu na B zajęło jakiś ~miesiąc i +500km do przejechania, by czuć się w miarę pewnie, choć prawda jest taka, że człowiek uczy się całe życie i zawsze może się zdarzyć coś o czym nie pomyślał bym wcześniej. Najgorsi są cwaniacy, co myślą że przejeździli 20h/30h i są bogami szos o zdali prawko i rodzice im kupili jakiegoś leciwego złoma (czy to auto czy motocykl) i muszą pokazać jacy to "drajwerzy" z nich. (patrz na głównej gościu w Leonie nawet)

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: z tym się zupełnie zgadzam. Ja twierdzę że na kursie nauczysz się przepisów i obsługi pojazdu. Dobrze jeździć musisz się nauczyć sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @cojawyrabiam: no dokładnie, 100% się zgadzam, więc o co się rzucasz z tymi 20h? Jak wszyscy tu wcześniej powiedzieli - jak ktoś 1 raz ma styczność z motocyklem to powinien i więcej wyjeździć, ale jak ma już obeznanie ze sprzętem i przepisami to mniej mu wystarczy, a nauczyć się dobrze jeździć i tak musi sam po prostu jeżdżąc.

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: chodzi mi o wszechobecne kombinowanie, które jest gorsze w tym kraju od podatków i służby zdrowia

  •  

   pokaż komentarz

   @cojawyrabiam: zgadzam się, ale kombinowanie, które wpływa jedynie pozytywnie na mój portfel i nie wpływa negatywnie na nic innego - co w tym złego? Kombinowanie zaś, które sprawia, że ktoś bez umiejętności i zdanych egzaminów jeździ potężną maszyną mogąc sobie lub komuś innego zrobić krzywdę to co innego. Jak bym nie miał obycia z motocyklem to bym nie zdał egzaminu i tyle, worst-case-scenario bym po prostu wydał kasę na extra egzamin niepotrzebnie (ale jak widać wystarczyło mi tyle).

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Dolicz do tego koszty dojazdu na kursy (jeśli ktoś tak jak ja miał 40km do najbliższego sensownego ośrodka X 20godzin rozłożone zazwyczaj po dwie na jeden dzień) Do tego zakładam że 75% kursantów nie zda za pierwszym razem bo łatwo nie jest, dochodzą koszty poprawek. No cuż jest jak jest dlatego ludzie kombinują.

   Ważnym aspektem stały się bezsensowne ograniczenia wiekowe np. na Kat. A trzeba ukończyć jak się nie myle 24 lata (proszę mnie ewentualnie poprawić)
   A więc mimo środków finansowych niema prawnej możliwości dla takiego 20 latka uzyskać Kat. A i tu też motocykle 600CM często rejestrowane są jako 500CM czyli na Kat. A1

  •  

   pokaż komentarz

   @CoTyDoMnieMowisz: Robiłem ostatnio egzamin na A i to nie jest taka pestka. Może kiedyś było. Ale reguły gry się zmieniły, i np nie ma stałej trasy którą można wyuczyć jak kiedyś. Egzaminatorzy też podchodzą do tego że chcą Cię uj#%?ć, więc ... Trafiają się też białe kruki które chcą sprawdzić czy potrafisz jeździć, ale to raczej wyjątki od reguły.

   @ZostaneMistrzem: Jak się robi badanie lekarskie, zaznaczasz że na wszystkie kategorie i nie bulisz do każdej kategorii osobno. Opłaty za PKK nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   Pisałem już, że 150 na 125 to gówno, ale pewnie są i tacy, co rejestrują 250 na 125 a to już spora przesada, bo ktoś bez obycia na motocyklu po wejściu na taki może zrobić sobie i innym krzywdę.

   @C..............z: Jaka i gdzie przesada, tu nie ma żadnych reguł, przepisy są źle skonstruowane. Posiadam prawko b i jeżdze skuterem 125, chciałbym ten sam skuter w wersji 250 który delikatnie lepiej przyspiesza i poleci 140-150 ale jest to NIELEGALNE bo nie mam prawka a. Legalne jest za to jakbym kupil taka cagive mito czy inny wynalazek 125 ktory jedzie 200kmh i jest szybszy od tych wszystkich skuterow nawet 400ccm wiece przestan prawić wedle przepisow bo te sa akurat glupie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zgadzam się z tym co napisano w artykule. Jeżeli rejestruje się na 125 motor 150ccm to gra NIE jest warta świeczki.
  Co innego było dawniej w przypadku 50ccm kiedy rejestrowało się 80-tki których moc była znacznie wyższa i różnica w jeździe była znacznie odczuwalna. Teraz aby odczuć to samo, trzeba byłoby zarejestrować co najmniej 250ccm na 125-tkę.

  125ccm na skuter to jest już godna pojemność do jazdy po mieście.

 •  

  pokaż komentarz

  Aprilia RS 125 z możliwością rejestracji na A1 czy B.
  Setka w 5,5 s. V-max prawie 200 km/h.
  Lata nią jakiś gimbus u mnie po mieście. Latać może każdy kto w życiu nie siedział na motocyklu.
  http://moto125.pl/_cms/view/8/aprilia-rs125-project.html
  http://olx.pl/oferta/aprilia-rs-125-italkit-140-alitalia-2010-cena-zimowa-kat-b-a1-CID5-ID6Mfuz.html

  To, że od zawsze próbowało się wyciągnąć z maszyny jak najwięcej to wspomniał @wawelski5 wyżej. Ale jeżeli ktoś prawo przeskakuje kilkukrotnie, bo z wymaganych 15KM ma 45KM to gruba przesada.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdybym cofnął sie w czasie to 125 by wystarczyło. Jak ktos traktuje motocykle poważnie to nie kombinuje.

 •  

  pokaż komentarz

  "Będziecie szybsi, głośniejsi (a zatem i bardziej bezpieczni)"
  co

  •  

   pokaż komentarz

   @pauvre: za to zakopałem. robią gnoje przeróbki tłumików a potem piłują to gówno za oknami. jeszcze mieszkając na wsi mi to nie przeszkadzało strasznie, bo się ten hałas inaczej rozchodził ale na osiedlach w miastach to się potęguje strasznie. masakra