•  

  pokaż komentarz

  Jeżeli mają potwierdzone polskie pochodzenie, nauczą się języka i będą pracować na swoje utrzymanie to jak najbardziej. Wolę stu takich niż jednego nygusa z Afryki.

 •  

  pokaż komentarz

  @szymon_g: @tomaszk-poz: @trzynastka: Nawet jeśli z krajem mają tyle wspólnego, że pradziadek był Polakiem, nawet jesli nie znają historii i nie mówią po polsku, to mają większe prawo do obywatelstwa niż każdy inny imigrant pod warunkiem, że chcą tu mieszkać i pracować. Nasza krew i trzeba to szanować. Wolę ich w kraju niż tych co się dzisiaj na Polskę i obowiązki wobec kraju wypinają. Każdy repatriant i jego potomkowie powinien mieć tu drogę wolną. Nie piszcie mi tylko, że zabiorą nam pracę i mieszkania komunalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @tullsta: A to niby dlaczego? Jak się nie zna historii swojej ojczyzny, nie zna języka i od czasu pradziadka nie próbowali wrócić, to nie jest Polakiem. Ja dałbym najwyżej prawo do powrotu tym, którzy od kilku lat starają się o obywatelstwo i oczywiście w jakimś stopniu znają lub uczą się polskiego i znają historię czyli identyfikują się z Polską.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Są rodowici Polacy, którzy nie znają historii swojego kraju..

  •  

   pokaż komentarz

   @tullsta: Eh kolejny ekspert. Poczytaj o kazachskich Niemcach i ich powrotach do ojczyzny. Jedna wielka klapa. Niby Niemcy, niby nadal "porządek" w mentalności ale w niemieckiej rzeczywistości odnajdują się gorzej od Turków...

  •  

   pokaż komentarz

   nie mówią po polsku
   @tullsta: w żadnym wypadku nie powinni dostać obywatelstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @Nero12: zapodaj jakiegoś linka w tym temacie jak możesz

  •  

   pokaż komentarz

   @PlastikoweOko: No aż musiałem poszukać aby nie wyszło głupio :) Ratuje mnie chociażby wikipedia:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Germans_of_Kazakhstan

   "Due to the German right of return law that enables ethnic Germans abroad who had been forcibly deported to return to Germany, Volga Germans could immigrate to Germany after the dissolution of the Soviet Union.[3] But due to widespread abuse of the system and the lack of interest from the part of newly arrived immigrants to assimilate, the repatriation was stopped during the early 21st century. By 2009 Russia had replaced Germany as the major immigrant destination for German Kazakhstanis.[4] In 1999, there were 353,441 Germans remaining in Kazakhstan."

  •  

   pokaż komentarz

   @PlastikoweOko: W ogóle Syberia i Kazachstan są wesołe jeśli chodzi o narodowości. Po latach komuny niszczącej narody teraz, głównie w Rosji (Kazachstan to jednak inna bajka, nacjonalistyczny reżim Nazarbajewa nie powala na wiele) to odżywa. Bo co by nie mówić o Putinie czy wcześniej o Jelcynie akurat narody tam mogą swobodnie rozwijać swoją kulturę i tradycję, albo może dosadniej próbować coś tam odratować. I mamy Ukraińców, Niemców, Polaków, (itd.) którzy są dumni ze swojego pochodzenia, tak się przedstawiają ale czy cokolwiek ich łączy z macierzystymi krajami poza nazwiskiem i pradziadkiem? Cóż... ani spotkany Niemiec ani Polak słowa nie znali w języku przodków.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: @tomaszk-poz: @trzynastka: Nawet jeśli z krajem mają tyle wspólnego, że pradziadek był Polakiem, nawet jesli nie znają historii i nie mówią po polsku, to mają większe prawo do obywatelstwa niż każdy inny imigrant pod warunkiem, że chcą tu mieszkać i pracować. Nasza krew i trzeba to szanować.
   @tullsta: A ja wolę obcokrajowca, który zna polski język, kulturę, czuje się Polakiem, ale nie ma polskich przodków. Co mi po polskiej krwi? W ten sposób Kartę Polaka może dostać każdy, nie musi nawet słowa znać po polsku. Poza tym akurat ci język znają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Balachowicz: Pewnie najlepiej aby wrócili nasi Rodacy, który są w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i innych krajach. Lecz jeżeli mam wybór wolę kogoś kogo pradziadek był Polakiem i który jest z podobnego kręgu kulturowego niż emigranta z afrykańskiego buszu, którego część dzieci będzie krzyczało Allah Akbar i modliło się o kalifat.

  •  

   pokaż komentarz

   @trzynastka: Nie przeczytałeś uważnie mojego komentarza. Ma czuć się Polakiem, czyli znać i szanować kulturę - a to wyklucza modły o kalifat. Nie musi mieć polskich przodków, żeby nim być. Polakiem jest ten, kto Polakiem się czuje i kogo reszta społeczeństwa za Polaka uważa, może być nawet z afrykańskiego buszu, jeśli jest uważany za Polaka (np. ze względu na zasługi). Czy Niemiec, którego dziadek przybył do Polski i szybko się spolonizował, a on sam wypełnia swoje polskie obowiązki nie jest Polakiem? No to tracimy Traugutta i milion innych spolszczonych Niemców. Czy człowiek, w którego żyłach płynie białoruska krew, ale sam walczy w armii polskiej i nazywa Polskę matką nie jest Polakiem? To żegnamy się z generałem Balachowiczem i milionem polskich Białorusinów. A Żydzi? A Tatarzy? Można wymieniać i wymieniać Polaków bez polskiej krwi w żyłach, którzy zrobili dla tego narodu więcej, niż najbardziej polski Polak z dziada pradziada. Za samo pochodzenie nie można rozdawać przywilejów, trzeba coś dla tego narodu zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Balachowicz: Ty też nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Znam historię Polski i zdaje sobie sprawę, że nie liczy się tylko krew, ale również dusza. Wśród polskich królów, bohaterów, czy przedsiębiorców wielu było których rodzice, dziadkowie nie pochodzi z Polski. Ba byli nawet tacy jak Batory, który po polsku nie mówił dobrze. Biorąc po uwagę dzisiejsze czasy i to, że jest możliwe, że Unia będzie chciała wymusić na nas kontyngenty dla uchodźców wyrażam swoją opinie, że jak mam wybierać to wolę kogoś z polskimi korzeniami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Balachowicz: "Czy Niemiec, którego dziadek przybył do Polski i szybko się spolonizował, a on sam wypełnia swoje polskie obowiązki nie jest Polakiem?"
   Nie, mniejszość niemiecka też wypełnia swoje polskie obowiązki a są i czują się Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   A to niby dlaczego?

   @tomaszk-poz: Bo kulturowo są bliźsi niż jakiś kozoseksualny z Afryki i nie będą nikomu głów ucinać za jakiegoś proroka. I niewykluczone że będa też uczciwie pracować a nie gnić na zasiłkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniak713: To nie ma znaczenia, cześć Białorusinów czy Wietnamczyków też chętnie wyemigrowałoby do Polski a ich nie przyjmujemy. Przyjmowania Murzynów, ciapatych jestem przeciwny - oczywista oczywistość.

 •  

  pokaż komentarz

  Coz. niech zdadza testy jezykowe i z wiedzy o historii Polski, niech za to zaplaca jak wszyscy inni. jesli to zrobia- to nie widze powodow by tego obywatelstwa im nie nadac

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: Jakbyś znał przepisy to byś wiedział, że nadanie obywatelstwa na pochodzenia właśnie odbywa się po takim teście z wiedzy i języka - KTÓRY JEST NOTA BENE ŻENUJĄCY. Nie jest to test w rozumieniu "testów językowych" a zwykła rozmowa typu kto był pierwszym prezydentem Polski po upadku komunizmu... Masakra.

   Ci ludzie powinni zdawać testy językowe na poziom co najmniej B1/B2, i to pisemnie, ustnie i słuchowo, bo takim ukraińcom chodzi tylko o pobyt w Polsce.. Pomyślcie nad tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: a Ty bys taki test zdal? A jak nie to Ci odebrac obywatelstwo? Co ma do tego test z historii?

  •  

   pokaż komentarz

   @pieczywowewiadrze:
   no wybacz, ale jesli ktos chce uzyskac obywatelstwo jakiegos kraju to "byloby milo" gdyby ten ktos znal nie tylko jezyk, ale rowniez historie i zwyczaje owego kraju.
   zreszta- ztcw w wiekszosci krajow tak jest.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy nie ma sprzeczności - Polacy proszą o obywatelstwo? Jacy Polacy - Ukraincy z polskimi korzeniami jak już.

 •  

  pokaż komentarz

  Idealnie na końcówkę kampanii, Bronek ich przyjmie niczym dobry papcio a słupki pojdą w góre xd