•  

  pokaż komentarz

  beznadziejnie studnia.

  źródło: Untitled.png

 •  

  pokaż komentarz

  Polskie uczelnie powinny wykorzystać tę okazję do promocji. Dziewczyna chciała studiować matematykę, którą na przykład na takim UW czy UWr mamy na światowym poziomie.

  •  
   S....o

   +93

   pokaż komentarz

   @pawelessie: według Wykopu nie mamy i wszelkie uczelnie w Polsce są c!?@!we ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Są tak zajebiste, że walą do nich drzwiami i oknami z całego świata. Ciekawi mnie kiedy ostatecznie runie mit zajebistości polskiego systemu nauczania.

  •  
   l....r

   +22

   pokaż komentarz

   Ciekawi mnie kiedy ostatecznie runie mit zajebistości polskiego systemu nauczania.

   @OsipSzczynukowicz: nigdy, bo Polacy nie chcą brać za nic odpowiedzialności. Powiesz że polskie uczelnie są na szarym końcu światowych rankingów to usłyszysz że to dlatego że rankingi są pisane tak aby promować amerykańskie uczelnie kosztem polskich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nieważne że przed jakąkolwiek polską uczelnią, w rankingu są uczelnie hiszpańskie, norweskie, belgijskie, tureckie, niemieckie, kanadyjskie, japońskie, szwedzkie, chińskie, australijskie, francuskie,szwajcarskie, holenderskie, irlandzkie, a nawet te z RPA.

  •  
   C....k

   -4

   pokaż komentarz

   @pawelessie: Od kiedy analiza gieldowa to matematyka?
   Jesli juz, to musialaby isc na SGH. A na przedmiotach przez 180 ECTSow na studiach licencjackich i 120 ECTSow na studiach magisterskich powtarza sie non stop wiedze z 3-4 podstawowych przedmiotow, a wartosc dodana kazdego przedmiotu to 2-3 strony tekstu.

  •  
   S....o

   +9

   pokaż komentarz

   @OsipSzczynukowicz: system nauczania w Polsce jest stosunkowo dobry (w szczególności nasz system nauczania PRZED wyższymi uczelniami, dzięki czemu dzieciaki w Polsce plasują się w top 10 na świecie jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności).
   Uczelnie wyższe też nie mają się czego wstydzić.
   Ogólny ranking natomiast jest wynikiem najczęściej ilości wszelakich nagród, wypuszczonych absolwentów, osiągnięć itd. Nasze uczelnie dobrze kształcą to bez wątpienia ale nie mają takich budżetów jak ich zachodni odpowiednicy, przez co w rankingach wypadają dość przeciętnie jeśli nie mówić słabo. Co nie zmienia faktu, że samą wiedzę przekazują w sposób dobry i bardzo dogłębny.

   @calmbird: jak studiujesz filologie gruzińską czy inny syf to rzeczywiście nie masz po tym pracy. Wybierz kierunek, który znajdzie CI pracę a nie zwalasz to na uczelnie. Jak wolisz zmarnować 5 lat życia tylko po to aby przejść przez studia na jakimś kierunku w stylu gotowanie lewą ręką na gazie to może w ogóle nie idź na studia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Takie tam gadanie, w UK całki i pochodne w szkole cisną juz 16 letnie dzieci, w Polsce ten materiał wjeżdza dopiero na studiach. Taki to jest poziom tych polskich wielkich szkół i uczelni.

  •  
   C....k

   -12

   pokaż komentarz

   @lerner: Roznica jest taka, ze na uczelniach zagranicznych na wykladach jest moze 10% materialu, a studenci musza zap?!@?$!ac w domu siedzac dniami i nocami nad projektami. Dobre studia za granica to zap#??@!% praktycznie non stop, gdzie nie ma sie czasu na nic. U nas sie kwitnie na wykladach, z ktorych nie ma zadnych prac do domu, a na ktore studenci i tak nie chodza.

   Najgorsze w tym przypadku jest to, ze jak jakis Polak chce studiowac za granica, a potem wrocic i pracowac w Polsce, to wyjdzie na tym znacznie gorzej, niz po ukonczeniu sredniej uczelni w Polsce. Polskie oddzialy HR maja bardzo negatywny stosunek do ludzi, ktorzy koncza studia za granica i zdobycie przez nich pracy jest masakrycznie ciezkie.

  •  
   S....o

   +1

   pokaż komentarz

   @OsipSzczynukowicz: No tak, wszelkie rankingi w których Polska wypada zajebiście są kłamstwem, mimo że przeprowadzane są przez instytucje międzynarodowe.

  •  
   C....k

   +2

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Mozesz podac te rankingi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: co jak co ale wszedzie wp!!$!??a ta analize i algebre. jeszcze troche i na zarzadzaniu bedzie

   nie zebym mial cos przeciwko temu, bo odsiewa to debili, ale trzeba na to zdecydowanie za duzo czasu poswiecic

  •  

   pokaż komentarz

   @OsipSzczynukowicz: No na medyczne to faktycznie z całego świata do nas przyjeżdżają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Przecież najlepsze polskie uczelnie kursują miedzy 200 a 500 miejscem w rankingach światowych, gdzie tu pasuje określenie "zajebiście"? xD

  •  
   S....o

   -1

   pokaż komentarz

   @terion: I to. Np. na uniwersytecie medycznym w Poznaniu, jak czasem miałem okazję tam pojechać to właściwie nawet nie słyszałem już naszego języka

  •  
   C....k

   +2

   pokaż komentarz

   @Shiroo: "Index of cognitive skills and educational attainment"
   Poprosze ranking uczelni, a nie ranking zdolnosci poznawczych.

  •  
   p.......l

   +1

   pokaż komentarz

   @terion: bo jest taniej niż na zachodzie, nie wynika to w żadnym wypadku z jakości naszych uczelni medycznych. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć ze uczelnie medyczne w Polsce prezentują wszystkie najgorsze cechy polskiego systemu szkolnictwa. Nie wspominam o tym, że obcokrajowców na english division traktuje się trochę jak niepełnosprytnych i przepuszcza przez kolejne zaliczenia bez większych problemów, bo to profit dla uczelni- w gruncie rzeczy oni te dyplomy kupują. Dobrze że po studiach 99% wyjeżdza, bo nie chciałbym na nich trafić jako pacjent.

  •  
   S....o

   -1

   pokaż komentarz

   @Coolek: napisalem, że to ranking przed uczelniany.
   @OsipSzczynukowicz: pisałem już, w jaki sposób te rankingi powstają. Nie chodzi w nich ani o wiedzę studentów, ani o ich umiejętności, a o ilość nagród, wypuszczonych absolwentów, grantów, nagród np. nobla dla absolwentów itd. A na to wszystko wymagana jest kasa.
   sam MIT ma pewnie większy budżet niż wszystkie uczelnie Polskie razem wzięte więc daj spokój (notabene ich budżet na 2014 rok wynosił coś pewnie około 3 miliardów dolarów więc..)

  •  
   C....k

   +2

   pokaż komentarz

   @terion: Dyskusja jest o uczelniach wyzszych, a wy dajecie wyniki dotyczace pietnastolatkow. Macie wy w ogole rozum i godnosc czlowieka?
   @Shiroo: aha, bo dyskusja toczy sie o uczelniach, a tu sie okazuje, ze jednak o podstawowkach i gimnazjach gadamy, spoko.

  •  
   S....o

   -3

   pokaż komentarz

   @Coolek:

   system nauczania w Polsce jest stosunkowo dobry (w szczególności nasz system nauczania PRZED wyższymi uczelniami, dzięki czemu dzieciaki w Polsce plasują się w top 10 na świecie jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności).
   Prawdopodobnie jesteś właśnie jedną z osób, które zaniżały średnią jeśli chodzi o "czytanie ze zrozumieniem"

   Dyskusja jest o uczelniach wyzszych, a wy dajecie wyniki dotyczace pietnastolatkow. Macie wy w ogole rozum i godnosc czlowieka?
   Jak już wspominałem, uczelnie nie są oceniane przez pryzmat umiejętności, a głównie sukcesów ich absolwentów, na co po prostu nie ma w Polsce kasy. Budżet całego szkolnictwa wyższego w Polsce jest niższy aniżeli budżet MIT.

  •  

   pokaż komentarz

   @OsipSzczynukowicz: A jak jest oceniana "jakość" uczelni? Polecam się tym zainteresować zanim zaczniesz oceniać uczelnie po rankingach. Z tego co ja wiem "ranking" uczelni nie ma prawie nic wspólnego z faktyczną jakością nauczania.

   A z tymi całkami i pochodnymi przy 16 letnich dzieciach to ja poproszę o dowód. Od lat słyszę o tym, że poziom edukacji poniżej studiów na zachodzie jest przy Polsce wręcz śmieszny. Już sam nie wiem ile razy słyszałem, że rodzice z dzieckiem przeprowadzali się do UK i okazywało się, że inne dzieci są cofnięte z materiałem o kilka lat w stosunku do tego co w Polsce już było robione. Widziałem też newsy, między innymi na wykopie, że polscy rodzice chcą sami uczyć swoje dzieci, bo się boją, że przy zachodnim poziomie szkolnictwa dzieci wyrosną na debili.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: No może dzieci w polsce mają dobrą pamięć, nic dziwnego zresztą skoro zmusza sie je do wykuwania na pamieć całych wierszy. Jeśli chodzi o matematyke to w UK (wiem bo chodze tu do collegu, chodziłem też do liceum w PL i mam porównanie) jest ewidentnie wyższy poziom nauki w liceum niż w PL. Tak samo jeśli chodzi o języki obce, tu się uczy jak poprawnie mówić i pisać wypracowania, listy, artykuły itd, podczas gdy w PL kuje sie niekończące listy słówek. A potem jado polaki za granice, i ni be ni me ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Dyskusja jest o uczelniach wyzszych, a wy dajecie wyniki dotyczace pietnastolatkow.

   @Coolek: Nie, nie tylko o uczelniach wyższych.

   "system nauczania w Polsce jest stosunkowo dobry (w szczególności nasz system nauczania PRZED wyższymi uczelniami, dzięki czemu dzieciaki w Polsce plasują się w top 10 na świecie jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności)."
   "Takie tam gadanie, w UK całki i pochodne w szkole cisną juz 16 letnie dzieci"


   A światowe konkursy programistyczne to pewnie Polacy przez przypadek wygrywają.
   Ogólnie jeśli chodzi o uczelnie wyższe nie jest u nas tak dobrze, jak z nauczaniem podstawowym i średnim, ale nie jest też jakoś bardzo źle. Amerykanie mają kilka topowych uczelni i całą masę Wyższych Szkół Gotowania na Gazie o żenującym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Odpisałem juz Shiroo na ten temat, przeczytaj mój ostatni post.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: bo wszystkie sa c#$$!we w porownaniu z czolowka swiatowa i Twoje zdanie tego nie zmieni. Pojedyncze wydzialy reprezentuja cos wiecej, ale polskie wyzsze nauczanie to szambo i wstyd

  •  
   l....r

   +10

   pokaż komentarz

   @peszmerd: @OsipSzczynukowicz:

   wszystkie twarde dane wskazują że polskie uczelnie są na szarym końcu.

   wykopki: nie są bo ja uważam że nie są.

   źródło: vignette3.wikia.nocookie.net

  •  
   S....o

   +1

   pokaż komentarz

   @OsipSzczynukowicz:

   No może dzieci w polsce mają dobrą pamięć, nic dziwnego zresztą skoro zmusza sie je do wykuwania na pamieć całych wierszy.
   No tak, bo jak dziecko w 4 klasie podstawówki się nauczy "Inwokacji' Adam Mickiewicza albo "Reduty Ordona" to zaraz dramat... W klasach gimnazjalnych i ponad już CIę tym nie katują.

   @peszmerd: Jeśli chodzi o przekazywaną wiedzę - nie, nie są chujowe.
   Jeśli chodzi o rankingi - to rzeczywiście wypadają słabo ale jak już wspomniałem to wina małej ilości kasy w porównaniu do zagranicznych uczelni.
   Poza tym, większość państwowych uczelni prezentuje stosunkowo dobry poziom, oczywiście znajdą tam się irracjonalne kierunki dla studentów którzy chcą studiować po to aby studiować, ale i tak nie jest źle jeśli chodzi o czystą przekazywaną wiedzę.

   @lerner: k$$%a mać, rankingi wskazują na szary koniec, które nie analizują umiejętności studentów ani ich wiedzy, tylko p#@@%!#one wyniki w stylu granty, nagrody, ilość nagród nobla, patentów itd. Na to wszystko wymagana jest kaas. Jeśli chodzi o samą wiedzę to naprawdę jest z tym nieźle.

  •  

   pokaż komentarz

   @peszmerd: Nie jest tak źle, u nas głównym problemem są wykładowcy, którzy wyznają jeszcze "radzieckie" podejście do nauki. Czyli profesor nie jest po to aby prosto wytłumaczyć, nauczyć i pomóc w nauce (jak na zachodzie), tylko po to by szpanować przy tablicy jaki jest zajebisty i pokazywać studentom jacy są głupi przy jego wspaniałości. Są wyjątki oczywiście, ale generalnie częściej występuje model "radziecki".

   Stąd wszelkie bardziej skomplikowane zagadnienia ogarniam z filmików na jutubie, które nagrywają głównie wykładowcy z UK jako pomoce wykładowe, czy w ogóle wykłady w formie elektronicznej. Starają się faktycznie od podstaw, prosto wyjaśnić czemu jest tak a nie inaczej. W Polsce profesor p%?##!%nie na tablicy kilka jebutnych wzorków z dużą liczbą greckich literek i powie "jest oczywiste i widać to od razu, że wzór ten robi...". A wszyscy patrzą się po sobie i zastanawiają o czym jest ten przedmiot.

  •  
   l....r

   +3

   pokaż komentarz

   Jeśli chodzi o rankingi - to rzeczywiście wypadają słabo ale jak już wspomniałem to wina małej ilości kasy w porównaniu do zagranicznych uczelni.

   @Shiroo: rozumiem że takie potęgi gospodarcze jak Chile, Maroko, Iran mają więcej kasy skoro ich top uczelnie są wyżej w rankingu niż polski top - UW?

  •  
   S....o

   -1

   pokaż komentarz

   @lerner: Proszę sprawdź jaka jest metodologia tych rankingów (ale jakby Ci się nie chciało to daje Ci przykłady)

   cytowanie prac (tzw. research influence)
   reputacja
   articles published by Nature or Science and the number of Nobel Prize winners and Fields Medalists

   itd.

   http://en.wikipedia.org/wiki/College_and_university_rankings

   Jak już wspomniałem, te rankinig nie mówią O WIEDZY JAKA JEST PRZEKAZYWANA, tylko o np. jak uczelnia jest postrzegana na świecie, jak często jest cytowana, jaki ma wpływ na świat, ilość nagród itd.
   Polska nie ma pieniędzy nawet na badania, nie mówiąc już o dobrym PR naszych uczelni. Nasze uczelnie dają solidną wiedzę i umiejętności, ale w rankingach nie będziemy brylować z prostej przyczyny: jesteśmy biedni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: @khaine: jasne, nie jest zle w porownaniu ze wschodem czy innymi uczelniami w polszy. Nie podalem dlaczego, bo o tym mozna otworzyc przewod profesorski dlaczego jest tak a nie inaczej - gwarantuje wam, ze nic sie nie zmieni dopoki nie zmieni sie wladza. Wiem osobiscie jak rektor mojej uczelni, najlepszej technicznej musial wlazic w dupe PO zeby dostac ciut kasy na dotacje. A o betonie profesorskin nawet nie bede zaczynal. Mamy super zdolna mlodziez, o czym swiadcza np. konkursy na pojazdy kosmiczne. Pomyslcie, gdzie bylby teraz czlowiek gdyby studenci z Polibudy Bialostockiej mieli do dyspozycji kase i laboratoria z MIT.

   Jezeli chodzi o wiedze? Jaka k?!!a wiedze? Ksiazki, technologia sprzed dwudziestu lat, czlowiek na budowie widzi po raz pierwszy niektore maszyny, bo skad ma je znac, skoro profesor ktory go uczyl zatrzymal sie w latach 70. Polskie uczelbie ucza myslenia i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wiedzy ogolnej, ale przychodzi taki student do pracy jako inzynier, a polowy sprzetu na oczy nie widzial. I mowie o najlepszej uczelni technicznej w PL.

  •  
   l....r

   +2

   pokaż komentarz

   @lerner: k?%#a mać, rankingi wskazują na szary koniec, które nie analizują umiejętności studentów ani ich wiedzy, tylko p!??#!@one wyniki w stylu granty, nagrody, ilość nagród nobla, patentów itd. Na to wszystko wymagana jest kaas. Jeśli chodzi o samą wiedzę to naprawdę jest z tym nieźle.

   @Shiroo: co ci po tej twojej wiedzy skoro nie ma żadnych możliwości jej praktycznego wykorzystania? zostają ci puści teoretycy. Granty, nagrody, noble, patenty biorą się właśnie z umiejętności przełożenia wiedzy na praktykę i są najważniejszymi wskaźnikami a ty je nonszalancko skreślasz ot tak. Człowieku, ogarnij się.

   Aha i polskie uczelnie nie mają praktycznie dochodów z współpracy z przemysłem. Gdybyś zajrzał do tych rankingów, a nie dyskredytował je bo polant stronk, zauważyłbyś że w sekcji z dokładniejszymi informacjami gdzie jest industry income, najlepsze uczelnie mają 80-100 pkt na 100, dobre 50-80, polskie - max 30. Więc może warto zacząć pozyskiwać te pieniądze tworząc jakieś nowe technologie, wynalazki a nie zamykać się w hermetycznej auli traktując świat biznesu i przemysłu z góry bo to tylko kasa, my jesteśmy ponad to.

  •  

   pokaż komentarz

   @lerner: w obrazku, ja sie zgadzam z rankingami

  •  
   l....r

   0

   pokaż komentarz

   Polska nie ma pieniędzy nawet na badania, nie mówiąc już o dobrym PR naszych uczelni. Nasze uczelnie dają solidną wiedzę i umiejętności, ale w rankingach nie będziemy brylować z prostej przyczyny: jesteśmy biedni.

   @Shiroo: też właśnie ci o tym mówię, a ty z uporem maniaka się bronisz.
   co z tego że jesteś najlepszym chirurgiem skoro w kraju nie ma żadnej sali operacyjnej na której mógłbyś się wykazać.
   co z tego że jesteś najlepszym pilotem skoro w kraju nie ma ani jednego samolotu którym mógłbyś latać.
   co z tego że jesteś najlepszym programistą superkomputerów skoro w kraju nie ma żadnego.
   Wiedza bez możliwości wykorzystania nie znaczy nic.

   To tylko analogia, bo oceniając po przebiegu dyskusji zaraz zaczniesz mnie prostować, że mamy superkomputery i samoloty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   S....o

   +3

   pokaż komentarz

   @lerner: Kurde. Ale dyskusja była o poziomie wiedzy przekazywanej przez uczelnie, a nie o tym czy coś z tym robimy. Wiedza jest, robienia z tym nie ma w ogóle bo
   a) uczelni nie stać na nic ciekawego i biorą tylko studentów aby się utrzymać
   b) ogólnie na uczelniach jest spory beton i nikt nie chce wyjść przed szereg
   c) budżet całego szkolnictwa wyższego w Polsce jest niższy niż budżet niektórych uczelni na świecie

   Ciężko winić za taki stan rzeczy uczelnie, jeśli
   a) brak im kasy
   b) brak im kasy
   c) brak im kasy
   d) brak polskiego przemysłu z którym mogłyby współpracować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Nie wiem czy dobrze kształcą, bo na AGH jest pod tym względem słabo. Mam u siebie program nauczania zrobiony kompletnie bez sensu, z dziurami pomiędzy przedmiotami, dzięki czemu trudno się z sensem czegoś nauczyć, skoro do danego przedmiotu wymagana jest wiedza z dziedziny, której nie mieliśmy. Jakość wykładów i zajęć też kuleje, typowa strata czasu, samemu z książki przez godzinę można się więcej nauczyć niż na tych zajęciach. Jeden wielki p$$$#%?nik organizacyjny i kolesiostwo. Praktycznie sama czysta teoria, idąc na studia raczej chciałbym oprócz teorii poznać też jakieś praktycznie zastosowania danej wiedzy z jakimś ogólnym szkicem jak dana wiedza odnosi się do innych dziedzin. Na innych wydziałach widać nie lepiej, skoro absolwenci pracujący w firmach mówią, mi jak chce coś wynieść po tych studiach to lepiej, żebym sam po prostu wziął książki z interesującej mnie dziedziny i się jej uczył, a studia to byle na 3. Trudno mieć dobre zdanie o swojej uczelni, skoro facet wystawiający firmę na targach pracy mówi ci, że tu gówno uczą...

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Ja juz po informatyce i prace mam. Mówię właśnie o tych co idą na filologię pedagogiki i liczą na to ze rynek automagicznie da im pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   Powiesz że polskie uczelnie są na szarym końcu światowych rankingów to usłyszysz że to dlatego że rankingi są pisane tak aby promować amerykańskie uczelnie kosztem polskich

   @lerner: Ewentualnie usłyszysz, że przecież jedna polska uczelnia jest wysoko w światowych rankingach w ramach jednego profilu, i oferuje jeden kierunek, który znajduje się na liście najlepszych na świecie w jakimś widocznym miejscu.

   Trochę pech, że ten kierunek to akurat "zarządzanie"... Wracając do skali - SGH zmieści niewiele ponad 1000 ludzi rocznie, z czego wyróżnione "zarządzanie" wybierze niewielu... I potem chyba wyjedzie do UK, bo w Polsce absolwentów zarządzania raczej nie brakuje... Takie bolączki naszego systemu - albo uczymy źle, albo nawet sobie poradzimy... tylko nie pod nasze potrzeby... Brawo!

   Podsumowując - poza kilkoma mniejszymi czy większymi perełkami - nasz system nauczania jest wart niewiele. Nawet jednak tam, gdzie działa - produkuje w dysonansie względem potrzeb polskiego rynku pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelessie: @Shiroo: bo rankingi opiera się na ilości publikacji w prestiżowych czasopismach - amerykańskich i generalnie anglojęzycznych, co moim zdaniem nie jest do końca obiektywnym kryterium oceny.

  •  
   m......s

   0

   pokaż komentarz

   @calmbird: Trzeba studiować sensowne kierunki. Np. polscy inżynierowie są na bieżąco werbowani do zachodnich firm, które po prostu przebierają w kandydatach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Znam osoby które kończyły studia techniczne z dobrymi ocenami. A potem nie mogli znaleźć pracy miesiącami. To ma być produkcja absolwentów gotowych do pracy? Za dużo matmy za mało praktyki na tych studiach.

  •  

   pokaż komentarz

   @calmbird: Znam (i sam jestem) osobą która skończyła studia techniczne i znalazłem dobrą pracę. Więc takie "dowody" anegdotyczne są nic nie warte.

   Poza tym absolwenci polskich uczelni znajdują bez problemu pracę za granicą, więc może to nie w uczelniach problem?

  •  

   pokaż komentarz

   @terion: Uważam, że nasze uczelnie nawet techniczne słabo przygotowują do pracy w zawodzie. Nauka koncentruje się na ZZZ. Sporo niepotrzebnych przedmiotów, a przedmioty które wydają się by potrzebne, mają słaby program Jak dotąd ze studiów mi się przydał może z 1%:tego co się nauczyłem. A z 6 różnych matematyk i jakichś przedmiotów nic nie pamiętam. Umiał bym więcej w zawodzie jak bym zignorował studia i przez te 4 lata się sam uczył programowania. Również bym zarabiał 2x tyle co teraz.

  •  
   S....o

   0

   pokaż komentarz

   @calmbird: Chrystusie drogi. Uważasz że oceny mają jakiekolwiek przełożenie na umiejętnosci danej osoby? Większość "wybitnych studentów i absolwentów" potem robi pod tymi "przeciętnymi" bo Ci potrafią kombinować, wymyślać nowe rzeczy, improwizować. A ci tylko regułkę przyp$$@?%#ą, a jak nie ma na to regułki to zaraz OMG WHAT NOW? Studia nie mają Ci uczyć programować na litość boską xD Masz zacząć pojmować pewne rzeczy w pewien sposób, podchodzić inaczej do problemu, rozumieć podstawowe zagadnienia w PC i o co chodzi np. z pamięcią.

   Jak chciałeś uczyć się programować na studiach to nie tędy droga przecież. To Ty sam musisz uczyć się programować w własnym zakresie, uczelnia nie jest od tego. Na uczelni pokazują Ci absolutne podstawy i minimum co musisz wiedzieć, w szczególności że w Polsce mamy Informatykę jako kierunek studiów, która ma w sobie także administrację, algorytmikę, programowanie, sieci, grafikę i jeszcze pewnie z 5 innych rzeczy.

   No i najważniejsze: studia uczą podejścia do życia. Możliwe, że umiałbyś więcej jakbyś je zignorował albo robił je zaocznie, ale to nie chodzi do końca o to.

   Również bym zarabiał 2x tyle co teraz.
   A tutaj się nie zgodzę. Możesz klepać kod przez 10 lat i zarabiać mniej niż wybitny koleś, z wysoką charyzmą, dobrą komunikacją interpersonalną i nieprzeciętną inteligencją z 4 letnim doświadczeniem. Więc mówienie, że "bym coś" jest też nie do końca prawdziwe

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, czy podobny pozew miałby jakikolwiek skutek w Polsce?

  •  

   pokaż komentarz

   @marekpiotr: hm, co do studiów państwowych raczej nie, bo przynajmniej z założenia są darmowe. Ale co do prywatnych, płatnych widzę choćby niezgodność usługi z przedstawioną ofertą.

  •  
   s....a

   +78

   pokaż komentarz

   @alenacomnielogin_: Można poprosić o zwrot 5 lat zmarnowanego życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @marekpiotr: tak wykładowcy będą pozywać studentów za to że ich wiedza to dno dna

  •  
   b.......l

   +51

   pokaż komentarz

   Ciekawe, czy podobny pozew miałby jakikolwiek skutek w Polsce?

   @marekpiotr: przypominam o pozwie szkoly sredniej ktory sie toczy w sprawie tej studentki ktora zostala niesprawiedliwie oceniona na maturze i teraz placi za studia na ktore dostalaby sie gdyby idiota oceniaacy mature mial mozg

  •  
   b.......l

   -25

   pokaż komentarz

   tak wykładowcy będą pozywać studentów za to że ich wiedza to dno dna

   @steemm: i bardzo dobrze, nikt nikomu nie karze studiowac, w spolecznosci 5-10% naukowcow to i tak za duzo za to powinni to byc ludzie najlepsi z najlepszych ktorzy na uczelniach zostaja lub prowadza badania i firmy - a nie pracuja jako szeregowi pracownicy

   wlasciwie otrzymanie mgr i pracowanie jako pracownik to normalnie wstyd jakich malo

  •  
   Z.....e

   +8

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: Tylko, że tutaj nie jest pozwana szkoła średnia, a OKE.

  •  
   b.......l

   -3

   pokaż komentarz

   @Zeroize: organ nauczania i kontroli - jeden temat

  •  
   Z.....e

   +2

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: No niekoniecznie, bo możesz zdać szkołę średnią i olać matury.

  •  

   pokaż komentarz

   @bazingaxl:
   A pisanie z błędami to nie wstyd?

  •  
   b.......l

   -31

   pokaż komentarz

   @Vvornth: dla mnie nie, uzywanie jezyka niszowego na swiecie ktory sie nie liczy kompletnie jest bezcelowe, nalezy miec wielki zal do nauczycieli ze nie ucza jezyka angielskiego - jak bedziesz mial dzieci to sam sie przekonasz ze za umiejetnosc polskiego nic nie ma a za angielski twoje dzieci zdobyc moga caly swiat wiedzy nauki znajomych pracy - widzisz nawet mi sie przecinkow nie chce stawiac

  •  
   w.................z

   +8

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: Ale możesz sobie na przyszłość zapamietać żeby nie było siary:
   Kazać coś zrobić - każe zrobić.
   Karać za coś kogoś - karze za zrobienie czegoś
   Z=Ż
   R=RZ

  •  

   pokaż komentarz

   @skejna: dopiero po 5 latach się zorientowałeś że wybrałeś zły kierunek?

  •  

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: Wykazujesz absolutny brak szacunku do rozmówcy. Jeśli chcesz ,żeby Twoje popierdywania ktoś czytał to używaj poprawnej polszczyzny, albo wypierdalaj.

   Najważniejszą część podkreśliłem na wypadek, gdybyś miał się zgubić od nadmiaru interpunkcji i nie zrozumieć.

  •  

   pokaż komentarz

   co do studiów państwowych raczej nie, bo przynajmniej z założenia są darmowe
   @alenacomnielogin_: Państwowe studia nie są darmowe, ani z założenia, ani w praktyce. Wszystko co państwowe jest finansowane z pieniędzy zrabowanych obywatelom państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   wlasciwie otrzymanie mgr i pracowanie jako pracownik to normalnie wstyd jakich malo

   @bazingaxl: Chyba coś z tobą nie tak. Wstyd bo człowiek pracuje an stanowisku które wymaga jego zdolności?

  •  
   b.......l

   -7

   pokaż komentarz

   @michalo94: jakiez to zdolnosci nabyles na polskich studiach mgr ktory ja w kwartal sam z ksiazki nie nabede ? nie rozsmieszaj mnie nawet

  •  

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: Gratuluje. Właśnie odkryłeś, że wiedzę można czerpać z książek...

   pokaż spoiler Wiesz, ze tak da się zrobić z praktycznie wszystkimi studiami na całym świecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ibilon: czyli są płatne pośrednio. Nie da się wyliczyć w jakim stopniu każdy dorzucił się do swoich studiów lub swoich dzieci.

  •  
   b.......l

   -7

   pokaż komentarz

   @michalo94:

   :) dlatego mowie ze jesli ktos swiadomie poswiecil AZ 5 bitych lat swojego zycia i zamierza zostac malym trybikiem w korpo za 3-4k to mi slabo sie robi

   przyznam Ci racje jesli ktos nie spal i ma umiejetnosci tak ze zarabia 25tys. to te 5lat studiow mialo sens, inaczej to strata zycia

   zyjesz jakies 70lat z czego 15 pierwsze to tak slabizna, po 50tce tez juz prawie warzywo

   oddac 5 lat z pozostalych ~30lat wzglednego zdrowia i kontaktowania ze swiatem po to by zarabiac gowniana kase jako pracownik - dla mnie to zbrodnia na samym sobie

   mowie to jako czlowiek starszy juz, jeszcze z czasow gdy studentow bylo malo, studia mialy jakies znaczenie, ludzie wyksztalceni byli szanowani i naprawde cos potrafili

   dzis kazdy moze miec studia i kazdy kto przez 5 lat faktycznie nie poswiecal 80czasu na prace prawdziwa to - oszukuje siebie samego

  •  

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: Na żadnych studiach nie nabędziesz wiedzy większej niż książkowa. I to nawet na takich prestiżowych jak MIT... Studia bazują na tych książkach i w ograniczonym czasie muszą wysupłać z nich najważniejsze rzeczy. To jest fizycznie niemożliwe, żeby studia uczyły więcej od książek. I to jest fakt, że czasem jest tak, że cały przedmiot zawiera się w 20 stronach dobrej książki, ale na tych 20 stronach może nie być to wytłumaczone tak jak było przez wykładowcę, bo książka nie jest przeznaczona dla odbiorcy bez żadnego stopnia wtajemniczenia. Potem taki student patrzy do książki i hurr durr, przecież to ledwo 20 stron! Ale bez tych wcześniejszych wykładów wprowadzających mógłby ich nie zrozumieć i też musiałby spędzić mnóstwo czasu na ogarnianie tematu.

   Poza tym studia nie są od uczenia ludzi wiedzy książkowej, tylko od dawania im podstaw aby później w razie potrzeby wiedzę książkową znaleźć i łatwo przyswoić. Przynajmniej takie ja mam zdanie po prawie 5 latach studiów technicznych. To są tematy tak przepastne, że się fizycznie po prostu nie da ludzi tego nauczyć inaczej niż tylko dając im podstawy. A potem się specjalizuje w danych dziedzinach w razie potrzeby.

  •  
   b.......l

   -5

   pokaż komentarz

   @Khaine: nie porozumiemy sie bo zyjemy w innym swiecie :)

   wybacz mi ale to co piszesz to sztuczne ograniczanie siebie

   przez chwile tylku to dla tej rozmowy wyobraz sobie ze mozna inaczej

   np mozna zmienic plan studiow, i zamiast 80% gowno przedmiotow masz to co jest aktualne, potrzebne i wazne - wiem ciezko to sobie wyobrazic ale jest to mozliwe nawet w polsce

   to o czym piszesz a wiec poznanie wiedzy i aparatu naukowego potrzebnego do dalszego samorozwoju jest mozliwe w 6-12 ms uczciwej nauki - w tym czasie mozesz poznac matematyke, jakis jezyk obcy, jak spawac dobrze, stac sie srednim programista, poznac srednio sieci, poznac CAD i rysunek, elektronike - nie mow mi ze potrzebujesz do tego 5 lat

   tymaczasem 99,9% mgr nie potrafi przeczytac i zrozumiec po angielsku zadnego abstractu z artykulu w dziedzinie ktora studiuje - ale z pewnoscia wielu po polsku moze mi wyrecytowac jakas regulke bezmyslnie ktora zapamietali z zaliczenia

   po co mi tacy ludzie w firmie ?

  •  

   pokaż komentarz

   :) dlatego mowie ze jesli ktos swiadomie poswiecil AZ 5 bitych lat swojego zycia i zamierza zostac malym trybikiem w korpo za 3-4k to mi slabo sie robi

   @bazingaxl: Jeśli ktoś poszedł na studia by zarabiać 3-4k zł to już jego sprawa. Wystarczy wybrać dobre studia i po problemie.

   przyznam Ci racje jesli ktos nie spal i ma umiejetnosci
   Jeśli ktoś śpi i nie ma umiejętności to raczej jego wina, a nie wina studiów.

   tak ze zarabia 25tys
   25 może być ciężko, ale po dobrych studiach da się na start wziąć średnią, a z czasem skoczyć nawet do 10 tys.

   zyjesz jakies 70lat z czego 15 pierwsze to tak slabizna, po 50tce tez juz prawie warzywo
   Widać jesteś w tyle z medycyną. Średnia długość życia w Polsce to ok. 76 lat i ciągle rośnie. Dodać jeszcze trzeba, że im dłużej żyjesz tym twoja przewidywana długość życia rośnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dodatkowo 50 lat to już nie jest taki straszny wiek i można robić jeszcze wiele rzeczy.

   po to by zarabiac gowniana kase jako pracownik
   Życie można sobie spieprzyć na wiele sposobów. Gówniane studia to jeden z nich.

   studia mialy jakies znaczenie, ludzie wyksztalceni byli szanowani i naprawde cos potrafili
   Nadal mają i ludzie z wykształceniem nadal są szanowani. Wystarczy po prostu skończyć dobry kierunek.

   dzis kazdy moze miec studia i kazdy kto przez 5 lat faktycznie nie poswiecal 80czasu na prace prawdziwa to - oszukuje siebie samego
   Każdy może mieć studia, ale niekoniecznie dobre. U mnie przesiew na pierwszym semestrze to średnio 50%, więc więcej ludzi odpada niż kończy te studia. Dodatkowo nie trzeba poświęcać 80% czasu i da się na studiach też dobrze bawić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bazingaxl:

   po co mi tacy ludzie w firmie ?

   Innych miał nie będziesz, bo ich nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) Fakt faktem, że niektórzy ludzie z magistrem są głupi jak but albo i bardziej, ale ludzi którzy mają pasję, żeby się samemu uczyć jednej dziedziny praktycznie nie ma. Ja niedługo skończę studia i nadal nie mam pasji, i prawdopodobnie nigdy nie będę jej miał. Żadne zagadnienie nie wybiło się przed szereg, żeby mnie wciągnąć. Dla mnie wiedza to zawsze był młotek i siekierka - narzędzia, które trzeba mieć aby być w stanie coś zrobić. Ale wiedzę poznaję dopiero wtedy gdy jest mi potrzebna, raczej nigdy z pasji.

   I teraz tak - bez studiów roboty w tym kraju nie dostaniesz. Więc aby mnie w ogóle potraktowali poważnie na stanowiskach, gdzie mogę się intelektualnie rozwijać, to muszę mieć studia. Nie ma po prostu innej opcji. Na zachodzie zresztą zapewne jest podobnie. Nie wierzę, że zatrudnią jakiegoś chłopka roztropka po maturze na inżynierskie stanowisko "bo przecież chłopak się nauczy", jak mogą wziąć inżyniera, który już jakieś chociaż podstawy ma.

  •  
   a................3

   +3

   pokaż komentarz

   @bazingaxl: Jak można być takim ignorantem? Chwytaj garść minusów.

  •  
   b.......l

   -4

   pokaż komentarz

   @anna-zaborowska-73: bardzo lubie minusy :) zawsze sprawdzam spoleczne zachowania na wykopie minusami i plusami, dziekuje za udzial w badaniu :) milej niedzieli

  •  

   pokaż komentarz

   np mozna zmienic plan studiow, i zamiast 80% gowno przedmiotow masz to co jest aktualne, potrzebne i wazne

   @bazingaxl: Dawno nie widziałem głupszego przepisu na szkolnictwo wyższe. Głosujesz na Korwina czy Brauna?
   10 lat po ukończeniu uczelni technicznej powiem ci jedno: na gówno mi to co było "aktualne, potrzebne i ważne" 15 lat temu. Taka wiedza dezaktualizuje się bardzo szybko, a studia to nie kurs zawodowy. Mają dać coś o wiele ważniejszego i trudniejszego do uchwycenia: ogarnięcie całej dziedziny wiedzy od podstaw i dogłębne zrozumienie tego na czym się opiera. Kursiki z tego czy owego to mi wykupi pracodawca, albo sam sobie doczytam.

  •  
   b.......l

   -1

   pokaż komentarz

   Kursiki z tego czy owego to mi wykupi pracodawca, albo sam sobie doczytam.

   @terion: podobnie podrecznik do matematyki ktora pewnie kules przez caly pierwszy rok i poznawales kazda mozliwosc obliczenia rozniczki a dzis nie potrafilbys obliczyc zadnej

 •  
  g.......n

  -20

  pokaż komentarz

  ciekawe do czego porównywala ten poziom nauczania, bo chyba nie do USA, bo by musiala jeszce doplacic do tych studiow.

 •  

  pokaż komentarz

  Prawidłowo mam nadzieję że jej się uda, studenci maja małe prawa jeśli chodzi o częstą nie sprawiedliwość której dopuszczają się wykładowcy. Nieraz się zdarzało że wykładowca stawiał oceny według widzimisię bo się śpieszył na grilla do warszawy lub wręcz oczekiwał jakieś wkładki w indeksie i ze złości stawiał oceny niskie. Ale nie wszyscy tacy są, zdarzali się profesorowie z jajem którzy przyszli tu nauczać a nie pierdzieć i szukać dobrego Koniaka za każdym rogiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wodzupl20: Ogólnie student traktowany jest nierzadko jak gówno. Ot przychodzę do prodziekana z podaniem o egzamin komisyjny. Z maksymalną determinacją, wk!%@ieniem i poczuciem bycia poszkodowanym w up!%??!$aniu dobrze napisanych egzaminów, dostałem podanie na powrót w dłoń ,,Pan niech jeszcze przemyśli to podanie, bo nawet jak Pan zda, to nie skończy się dobrze.''

   Ciszej po chwili - ,,Odradzam.''

   Wobec złośliwego prowadzącego gówno można zrobić, a do tego niefortunnym zbiegiem okoliczności prodziekan był recenzentem doktoratu złośliwego prowadzącego. Kumple przeciwko sobie działać nie będą... ( ͡° ͜ʖ ͡°)