...
 •  

  pokaż komentarz

  Tłumaczył mi kiedyś ortopeda, że są dwa zasadnicze rodzaje drętwienia dłoni:
  - jeśli drętwieje "cała dłoń", ale z naciskiem na śródręcze i palce od kciuka do środkowego , to winien jest zespół cieśni nadgarstka i ćwiczenia sugerowane przez pana są dobrym pomysłem (chyba - nie jestem specjalistą, nie mnie oceniać sens tych ćwiczeń, ale zakładam, że gość wie, co mówi),
  - drętwieje zewnętrzna krawędź wraz z palcami małym i serdecznym: winien jest kręgosłup w dość wysokim odcinku, schorzenie typowe dla garbiących się przy biurku i tu niestety ćwiczenia dłoni wiele nie dadzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarek_P: Powiem Ci, że 2 godziny temu zrobiłem te ćwiczenia i od tamtego czasu mam spokój, a drętwienie mam w lewej ręce takie jak napisałeś w tym drugim przypadku.
   Napisałeś, że ćwiczenia dłoni niewiele dadzą, a przecież to nie są ćwiczenia dłoni.

  •  

   pokaż komentarz

   drętwieje zewnętrzna krawędź wraz z palcami małym i serdecznym: winien jest kręgosłup w dość wysokim odcinku, schorzenie typowe dla garbiących się przy biurku i tu niestety ćwiczenia dłoni wiele nie dadzą.

   @Jarek_P: A jakie w takim razie dadzą? Nie wiem dokładnie z czego to wynika u mnie ale wystarczy że na chwilę np położę się na boku i od razu mrowieje i drętwieje mi właśnie mały i serdeczny palec :/

  •  

   pokaż komentarz

   @stivenus: ja się nie znam, powtarzam, co powiedział mi ortopeda, do którego poszedłem właśnie z takim przypadkiem, naczytawszy sie internetów wcześniej, palnąłem od razu z grubej rury tym zespołem cieśni po czym zostałem wyśmiany i na tablicach anatomicznych facet mi wytłumaczył które nerwy uciska zespół cieśni i co to daje, a które kręgosłup. U mnie chodzi o kręgosłup i generalnie facet mi powiedział tyle, że może mi nazlecać rehabilitacji i innych zabiegów, ale to nic nie da (albo da na krótko), jeśli nie zmienię trybu życia i krótko mówiąc więcej się ruszać nie zacznę. Zalecał częsty i regularny basen jako idealną terapię na tego typu problemy.

   Ćwiczenia proponowane przez gościa być może działają jakoś bardziej całościowo, skoro Tobie pomogły, nic, muszę też spróbować :)

   @Sobczak: do ortopedy pójdź, zbada, wytłumaczy i albo uspokoi albo na rehabilitację wyśle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarek_P: O dzięki za wpis. Skupię się na tym jak mi drętwieje dłoń.

   Mam od dłuższego czasu problemy z drętwieniem od przedramion do dłoni jak np. lezę sobie na boku z podpartą ręką.

   Chociaż jedno mogę powiedzieć. Mam mega dyskomfort przy robieniu tych ćwiczeń co pokazał gość na filmiku. Także możliwe, że to może być to ;)

  •  

   pokaż komentarz

   drętwieje zewnętrzna krawędź wraz z palcami małym i serdecznym: winien jest kręgosłup w dość wysokim odcinku, schorzenie typowe dla garbiących się przy biurku i tu niestety ćwiczenia dłoni wiele nie dadzą.

   @Jarek_P:
   Nie.
   "Winien" jest nerw łokciowy. A problemy z nim wynikają z urazów, ucisku na łokieć, nadwyrężania nadgarsta. Nader rzadko mają źródło w odcinku szyjnym kręgosłupa. Albo masz słabego ortopedę, albo go nie zrozumiałeś, albo cierpisz na bardzo specyficzną przypadłość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dutch: nie chcę polemizować, bo jak pisałem, nie znam się na tym. Łokcia z szyją nie pomyliłem na 100%, zaś związek między drętwieniem tych konkretnych okolic a kręgosłupem facet przedstawiał jako typowy związek przyczyna-skutek. Ciężko mi powiedzieć, czy ten związek miał być typowy tak po prostu, czy typowy dla mojego kręgosłupa (z którym owszem, mam różne problemy), niemniej nawet rehabilitację właśnie tego odcinka mi przepisał jako terapię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dutch: Mi tez drentwieje maly palec i doslownie polowa, czyli jedna tylko strona palca serdecznego, "kant" dloni i wewnetrzna jej czesc. tez mi sie wydaje ze to nerw lokciowy. Chyba uszkodzilem go czesto lezac na koju podparty na lokciach. Juz mi to raz przeszlo ale od tygodnia znowu sie pojawilo. Wiesz jak temu mozna zaradzic? Doprowadza mnie to czasami do szalu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dutch: ja to właśnie mam. Dawniej mi dokuczało, ale sporadycznie. Kilka lat temu syn mnie we śnie załatwił na amen, robiąc sobie przestrzeń do spania między mną a moją piękniejszą połową prawdopodobnie szturchnął mnie w łokieć tak niefortunnie, że spowodowało to kilkutygodniowy paraliż części dłoni. Po rehabilitacji polepszyło się, ale i tak nie jest do końca dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarek_P: Temat widzę na topie. Sam zmagam się z drętwiejącym małym i serdecznym palcem prawej dłoni. Fizjoterapeuta do którego chodzę stwierdził, że to nie jest winien odcinek szyjny kręgosłupa, a łokieć. I chyba ma rację, przynajmniej po tym co obserwuję. Przy biurku spędzam średnio 9h dziennie, więc ucisk na nerw łokciowy jest przez spory czas. Jak na razie podkładam sobie coś miękkiego, żeby nie opierać łokcia bezpośrednio na blacie i widzę progres. Nie przeszło mi w 100%, bo dochodzi jeszcze kwestia spania (zły nawyk spania w pozycji embrionalnej ze zgiętym przedramieniem) czy częste używanie telefonu, ale jest nieco lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @paszczurek: tak, dzięki za ten materiał, w międzyczasie już też doczytałem i wiem, że macie rację. Niemniej, ponieważ mój ortopeda powiedział mi to, co powiedział, a nie mam póki co żadnyc powodów, by go podejrzewać o brak kompetencji, u mnie musi być coś jeszcze i/lub coś innego. Facet rękę obmacywał mi długo i uważnie, wciskał paluchy gdzieś między kostki nadgarstka i pytał się o reakcje (bądź nie pytał, bo było je po mnie widać od razu), więc nie mogę powiedzieć by była to opinia wystawiona na odwal się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sobczak: u mnie to sie dzieje tylko kiedy spie, od czasu do czasu. na dniu nie mam takich problemow. prawdopodobnie dlatego ze spie zgarbiony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarek_P: jak napisałem - niewykluczone, że akurat u Ciebie źródło problemu znajdowało się w odcinku szyjnym kręgosłupa. Ale wolałem sprostować, żeby ktoś z czytających nie pomyślał, że to źródło jedyne - bo jest wręcz na odwrót, jest rzadkie. Pewnie lekarz wziął też pod uwagę wywiad, w którym opowiadałeś o swoim kręgosłupie. Ważne że rehabilitacja Ci pomaga (pomaga?).

  •  

   pokaż komentarz

   @liberax: @Willy666: @paszczurek: @Jarek_P
   Ja mam jeszcze zabawniejszą historię. Ze 2 lata temu przeciążyłem rękę na siłowni ("przez sport do kalectwa"), prawdopodobnie w nadgarstku, zaczęło się pojawiać mrowienie i drętwienie w okolicy zewnętrznej częście przedramienia i małego palca. Czasem przychodziło, czasem odchodziło.

   Pół roku temu (znowu w czasie treningu) doznałem urazu, który skutkował operacją ręki i blizną od łokcia do połowy przedramienia, idealnie na linii nerwu łokciowego. Efekt był tak, że przez kilka miesięcy pół ręki było zdrętwiałe, nie miałem czucia po zewnętrznej stronie, operatywność palców (zwł. serdeczny/mały) była prawie zerowa. Na chwilę obecną nerw się ładnie zregenerował, ale zostało stałe drętwienie po zewnętrznej małego palca i nadgarstka. I martwi mnie, że tu nie widzę progresu już od ok. 2 miesięcy.

   Macie jakieś doświadczenia i protipy? Warto iść na rehabilitację i się bawić z żelami, ogrzewaniem, chłodzeniem, rozciąganiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dutch: u mnie trochę pomogły prądy

  •  

   pokaż komentarz

   @Dutch: Nie zastanawialbym sie nad rehabilitacja. Wal jak w dym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dutch: Pomogło coś? Bo właśnie od jakiegoś czasu czuję lekkie mrowienie w małym palcu i połowie serdecznego - zupełnie jak we wszystkich opisach :/

  •  

   pokaż komentarz

   @neib1: dopiero się wybieram na rehab :)

   lekkie mrowienie w małym palcu i połowie serdecznego
   Czyli też nerw łokciowy. Bardzo możliwe że przeciążyłeś go opierając się na łokciu podczas śmigania myszką po portalu ze śmiesznymi baitami. Albo masz zwyczaj opierania głowy na zgiętej ręce. Odciąż łokieć, nie opieraj się, kup kompleks witamin B i poobserwuj czy objawy ustępują. Możesz też pod ten łokieć kupić poduszeczkę, jak radziła mi pani grażynka od USG.

   pokaż spoiler nie kupiłem #yolo

 •  

  pokaż komentarz

  Mi drętwieją nogi jak za długo na kiblu siedzę.

 •  

  pokaż komentarz

  A co jak mi prącie dretwieje?