•  

  pokaż komentarz

  A Kopernik był Niemcem

  PKB Polski 526 miliardów USD; na mieszkańca 13 648 USD
  PKB Niemiec 3730 milardów USD; na mieszkańca 46 269 USD

  Polska: gospodarka oparta na kolonialnym wyzysku niemieckich korporacji
  Niemcy: gospodarka oparta na nowoczesnych technologii i przemysłowi oraz na wyzysku krajów typu Polska

  liczba Niemieckich noblistów dużo razy większa od liczby polskich noblistów

  Bundeswehra > Armia Polska

  itd. itp. no i w czym ta Polska jest lepsza od Niemiec?

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzie: produkcja jęczmienia 12 milionów ton Niemcy; 3 miliony ton Polska (no dobra w produkcji owoców Polska dominuję nad Niemcami)

   @pivo14: a co się stanie gdy zasoby ludzkie się wyczerpią?

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo:

   w czym ta Polska jest lepsza od Niemiec?
   Na przykład w tym że nigdy w sposób planowy i zorganizowanie zorganizowany nie eksterminowała żadnego narodu?
   Poza tym dzisiejsza sytuacja w Europie nijak się ma do czasów w których żył Nietzsche.
   Mało tego - nic nie trwa wiecznie i tak jak potęga Rzeczypospolitej stopniowo przygasła aż do totalnego upadku, tak samo Niemcy mogą stracić na znaczeniu. Historia uczy.

  •  

   pokaż komentarz

   Na przykład w tym że nigdy w sposób planowy i zorganizowanie zorganizowany nie eksterminowała żadnego narodu?

   @wnerwiony: No, super plus normalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: ale bzdury. Niemiecka gospodarka jest rozwinieta ze względu na wielkie dotacje mocarstw zachodnich dla RFN w okresie zimnej wojny. Do dzisiaj zresztą jest rozwarstwienie miedzy RFN a NRD. Za to wojsko niemieckie jest aktualnie bombardowane z kazdej strony, a najbardziej przez samych Niemcow, ktorzy uzywaja stwierdzen "Polska musi nas obronic". Wiem, ze fajnie tak ponarzekac na Polske, ale warto miec jakas wiedze :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ChomikSon: Według prof. Czubińskiego dotacje USA nie mały większego praktycznego znaczenia finansowego. Więcej niż RFN otrzymali znacznie mniej zniszczeni Brytyjczycy(!). Faktyczną zaletą planu Marshalla było uspokojenie giełd i zachęcenie inwestorów. Innymi słowy amerykańska forsa miała przede wszystkim znaczenie psychologiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: i ze względu na ten brak efektu, RFN wciaz jest bogatsze. Ma to sens.

  •  
   n.......................k

   +1

   pokaż komentarz

   @AAA90: ale temat jest Niemcy kontra Polska a nie Niemcy konta W.Brytania. Kto wie czy gdyby Polska była w 45r w korzystniejszym układzie geopolitycznym to zyskałaby jeszcze więcej na planie Marshalla. Niegłupich mieliśmy wtedy ludzi, choć wielu profesorów uniwersyteckich nie przeżyło wojny

  •  

   pokaż komentarz

   @ChomikSon: Jakie dotacje mocarstw zachodnich, jeśli już to plan Marshalla był "dotacją mocarstwa zza oceanu" UK i Francja w tym udziału nie brały. Po drugie Niemcy rozwinęły się dzięki mądrości swoich obywateli i protekcjonizmowi, wyprzedzając Francję i Wielką Brytanie pod względem rozwiniętej gospodarki. Po trzecie Bundeswehra jest w złym stanie, ale rozwój wojska byłby ze względów historycznych na świecie źle widziany, ale nadal są lata świetlne przed wojskiem polskim. Po czwarte z Niemiec nie uciekła ogromna cześć młodych ludzi, a połowa tych co została nie chce uciec, ale to może dlatego, że Niemcy są patriotami, mało tego do Niemiec przyjeżdżają tysiące Polaków (gdzie ich godność, Niemcy chcieli ich wymordować, a teraz Polacy myją im tyłki w domach dla seniorów)

   @wnerwiony: sytuacja za czasów Nietzschego też nie stawiała Polski w roli jakiegoś lepszego narodu, w końcu sto lat wcześniej Polacy przepili i przejedli swoje państwo i praktycznie bez walki stracili niepodległość. Poza tym co chwila wywoływali powstania w które przegrywali, co nie było dziwne bo żadne nie było dobrze zorganizowane i były skazane na porażkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ChomikSon: RFN wciąż jest bogatsze, bo tam nie było Ruskich, którzy rozkradli co tylko się dało. W Polsce i wschodnich Niemczech rozmontowywano całe fabryki i wywożono do ZSRR. Polska sprzedawała ZSRR ogromną część produkcji rolnej i węgla praktycznie za bezcen.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: to jak w koncu? To wina Polski, ze dzisiaj jest gospodarczo slabsza od Niemiec czy moze jest to konsekwencja wielu decyzji? Nic nie jest czarnobiale, wypoki

  •  

   pokaż komentarz

   @ChomikSon: raczej konsekwencja wielu decyzji, ale nie naszych, tylko tych podjętych w Jałcie

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Jesli chodzi o liste polskich noblistow to niestesty przez WWII nalezy szukac ich w Izrazelu i USA:

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_laureat%C3%B3w_Nagrody_Nobla_zwi%C4%85zanych_z_Polsk%C4%85

   http://www.wprost.pl/ar/140524/Z-ziemi-polskiej-do-Nobla/

   Byl jeszcze lepszy artykul z Focusa Historia o tym ilu jest noblistow po polskich uczelniach ale nie moge go znalezc...

  •  

   pokaż komentarz

   @qlt82: Możecie podziękować, że Niemcy czuli się Niemcami, a Żydzi Żydami? Prędzej podziękujcie Polakom, którzy w ogóle nie szanują swojej ojczyzny i wyjeżdżają i wyjechali z niej na potęgę. Poza tym, żeby zdobyć nobla potrzebne też jest wykształcenie, a tego w Polsce nie można było zdobyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Zapomniałeś o tym:
   Spaleni Żydzi w piecach:
   Niemcy - 6 milionów
   Polska - 0

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Zydzi to byli Polacy i jakby nie WWII czy komuna to by siedzieli w PL i robili tu dobrobyt.
   Problemem to jest to, ze Polska przespala i przesypia rewolucje przemyslowa i technologiczna. I ze naszym wlasnym wkladem w swiatowa gospodarke od stuleci sa tylko jablka itp. Ale akurat uczelnie mieslimy swietne przed WWII. Chocby lwowska szkola matematyczna, gdzie dzialala elita swiatowa (Banach czy wspoltworca bomby atomowej Stanisław Ulam).

  •  

   pokaż komentarz

   itd. itp. no i w czym ta Polska jest lepsza od Niemiec?

   @Annuncjo: My im zrobiliśmy Grunwald, do tego zawsze wygrywali z nami, kiedy DOGADYWALI się z ruskimi. Prusy były naszym lennem i to dzięki zgodzie naszego króla, mogli mieć unię z Branderburgią, przez co mogły powstać obecne Niemcy. Kopernik nawet jak był pochodzenia niemieckiego to mógł być pewien, że w Polsce nie spłonie za "herezje", które odkrył, a w Niemczech wszyscy palili wszystkich katolicy, luteranie, kalwini itd.Poza tym nie przegraliśmy dwóch wojen światowych xD

  •  

   pokaż komentarz

   @qlt82: Dużą była różnicą między polskimi Żydami a niemieckimi Żydami, że w Polsce czuli dużą odrębność, a w Niemczech lepiej się zasymilowali.
   Co do uczelni to zgodzę się, lwowska szkoła matematyczna to jednak była czołówka, tyle, że sama matematyka gówno daje. W Niemczech miałeś zakłady przemysłowe i uniwersytety, tam tacy matematycy by się przydali.
   Dzisiaj o Polsce nawet nie chcę wspominać, powiem tylko tyle, że z takich Czech nie wyjechał aż taki wielki procent społeczeństwa, a wcale dużo lepiej w Czechach nie jest, także pod względem rozwoju, gdzie w Polsce jest szybszy.

   @Kaczypawlak: Wy zrobiliście Grunwald razem z Ruskimi i Litwinami. Pokonaliście jedno z wielu państewek niemieckich przy użyciu całej potęgi Polski i Litwy, no i razem z pomocą, Tatarów, Czechów i Rusków. Jedno maleńkie państewko. Polakom nikt nigdy nie zabraniał sojuszy, to że Polak zawsze myślał, że jest najmądrzejszy to wada. Powstanie Prus to też "geniusz" polskiej dyplomacji, raczej chwalenie się tym jest głupie. Co do wojen religijnych to fakt, głupota, ale czemu Polska tego nie wykorzystała, przecież można było coś na tym ugrać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Państwo Zakonu nigdy nie było "państewkiem niemieckim". To był zupełnie niezależny od Cesarstwa ośrodek. Miał z Cesarstwem często po drodze, ale też nie zawsze i nie w 100%.

  •  

   pokaż komentarz

   Wy zrobiliście Grunwald razem z Ruskimi i Litwinami. Pokonaliście jedno z wielu państewek niemieckich przy użyciu całej potęgi Polski i Litwy, no i razem z pomocą, Tatarów, Czechów i Rusków. Jedno maleńkie państewko.

   @Annuncjo: To "państewko" miało wsparcie całego Cesarstwa i rycerstwa zachodniego....

   Polakom nikt nigdy nie zabraniał sojuszy, to że Polak zawsze myślał, że jest najmądrzejszy to wada. Powstanie Prus to też "geniusz" polskiej dyplomacji, raczej chwalenie się tym jest głupie

   Głupi to byli Niemcy, ludność Prus była w większości pochodzenia niemieckiego, do tego kolonizacja zachodziła cały czas na terenie Korony, jednak Niemcy się asymilowali. Wojna trzynastoletnia wybuchła wtedy, kiedy ludność niemieckojęzyczna chciała przyłączyć się do Polski, a nie na odwrót. Do tego Krzyżacy katolicy jako pierwsze państwo na świecie przeszło na luteranizm i potrzebowali do tego zgody polskiego władcę( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego to Niemcy "chrześcijanie" pierwsi prowadzili wojny religijne, najpierw zajmując ziemie za Łabą, aż natrafili na zorganizowane państwowości Czech i Polski, dopiero potem Polacy ich sprowadzili na późniejsze Mazury a oni się wymknęli spod kontroli, drang nach osten ustał aż do czasów Hitlera, kiedy to dosłownie naćpani narodowym socjalizmem, eugeniką i wybiórczo z teorią ewolucji pchali się na wschód mordując miliony ludzi, podobnie jak w XVI wieku byli naćpani religią Ci "katolicy", którzy niecały wiek wcześniej pierwsi byli do niszczenia husytów sami się mordowali dla wiary. A u nas co było? Cisza, spokój, nawet Żydzi się osiedlali, bo nikt pogromów nie robił. Czarownic również prawie nie palono( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak przy okazji to my jeszcze Niemcom ocaliliśmy dupę pod Wiedniem (Cesarstwo samo nie dawało sobie rady z ciapatymi), podobnie jak podczas rewolucji po wielkiej wojnie, kiedy bolszewicy szli na zachód i dostali kopa pod Warszawą (Lenina do Rosji dosłownie wwieźli Niemcy, a socjalizm to ich wynalazek, Marks i Engels działali w Niemczech, Bismarck wprowadził powszechne emerytury), porównaj to z Kopernikiem;]

   Co do wojen religijnych to fakt, głupota, ale czemu Polska tego nie wykorzystała, przecież można było coś na tym ugrać?

   Jak widać my mamy kulturę, a oni jak widać nie. U nas była tolerancja, do tego my mieliśmy od groma ziem na wschodzie.

   Dużą była różnicą między polskimi Żydami a niemieckimi Żydami, że w Polsce czuli dużą odrębność, a w Niemczech lepiej się zasymilowali.

   Jak Niemcy ortodoksów wypędzili to inni nie mieli innego wyjścia, widać jacy tolerancyjni byli;]

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Ja dokladnie to napisalem - uczelnie mielismy swietne. Brak porzadnego przemyslu i nastawienie na rolnictwo jest przyczyna polskiego zacowafania od wiekow. Plus zabory ruskie i niemieckie. Czechy i Wegry kwitly w austro-wegrach, a my sie cofalimy w rozwoju. Co do zydow to mielismy ich o WIELE WIELE WIELE wiecej. I roznych - bzdura jest powtarzanie, ze sie nie integrowali. NIEKTORZY sie nie integrowali, a wielu ginelo za wolna Polske przez wieki. Na dodatek nieintegrowala sie zazwyczaj pozna imigracja (z czasow zaborow), a zaborcy celowo podsycali podzialy w spoleczenstwie zgodnie z zasada divide et impera. W USA jest wielu niezasymilownych zydow i sa oni wartoscia dodana dla ich spoleczenstw. Podobnie bylo by w Polsce gdyby nie bracia germanie i moskale.

   Co do Czechow to nie znam sie wiec nie wiem czemu niewyjezdzaja w takiej skali jak Polacy i jest to ciekawa uwaga.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: wy Polacy to tylko historią żyjecie, Niemcy natomiast teraźniejszością

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo:

   no tak, ale rządzili tam Niemcy

   Byli mieszkańcy Cesarstwa, jeśli już. Czyli często np. Austriacy albo Holendrzy skoro używasz anachronizmu "Niemcy"

   czemu Polska tego nie wykorzystała, przecież można było coś na tym ugrać?

   Wtedy właśnie do Rzeczpospolitej z Cesarstwa jeździło się "na Saksy" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: to przypomnij sobie mecze Polska - Niemcy z 2014 ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Byli obywatele Cesarstwa, jeśli już. Czyli często np. Austriacy albo Holendrzy skoro używasz anachronizmu "Niemcy"

   @jast: A co z Czechami? Oni też byli częścią Cesarstwa. Poza tym Niemców było od groma, Austriacy to Niemcy, podobnie jak Bawarzy, Sasi i inni. Austriacy zachowali odrębność, ponieważ byli już wielkim krajem, kiedy Prusacy jednoczyli Niemcy siłą. Do tego racz zauważyć, że Niemcy ogarnięci jakoś to nie siedzą, mieli dwie wojny światowe i dosłownie walczyli prawie z całym światem, podobnie jak Krzyżacy, które to nazywasz "państewkiem", a które prowadziło agresywną politykę i wojny przeciwko Polsce, Litwie, ba nawet Rusi. Gdyby nie ich agresywne zachowania to możliwe, że Unii Litwy z Polską by nie było (no bo po co?).

   Wtedy właśnie do Rzeczpospolitej z Cesarstwa jeździło się "na Saksy" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Emigrowali na stałe, asymilowali się po iluś tam pokoleniach, a potem przyjeżdżali nowi "Niemcy" i ich mordowali jako "słowiańskie bydło"

  •  

   pokaż komentarz

   wy Polacy to tylko historią żyjecie, Niemcy natomiast teraźniejszością

   @Annuncjo: I kto niby mówi? Sam na wierzch wszystko wyrzucasz, a jak wymieniamy wasze brudy "to żyjemy historią", człowieku jak piszesz takie farmazony to miej chociaż tyle jaj co Hitler, kiedy Rzesza była na krawędzi.

   pokaż spoiler zrób to samo albo się ogarnij dzieciaku

  •  

   pokaż komentarz

   @jast: może porozmawiajmy o teraźniejszości

  •  

   pokaż komentarz

   Co do Czechow to nie znam sie wiec nie wiem czemu niewyjezdzaja w takiej skali jak Polacy i jest to ciekawa uwaga.

   @qlt82: Jest ich 4 razy mniej, poza tym Czechy były uprzemysłowione już w XIX wieku jako część Austro-Węgier.

  •  

   pokaż komentarz

   @jast: Sorka złej osobie odpowiedziałeś, chodziło mi o tego niemiaszka @Annuncjo

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Ja nie zacząłem p$??#$#ić o jakiś smutach z historii średniowiecza, ale się ustosunkowałem do tego. Zresztą to co się dzieje dzisiaj jest odwzorowaniem czy państwo i naród prowadziło mądrą politykę w przeszłości. Niemcy dzisiaj są najpotężniejszym państwem w Europie, kontrolującym całą UE. Polska natomiast jest nikim. Ludzie przyjeżdżają do Niemiec z Polski, a nie na odwrót, pomimo złej historii Niemiec, więc to jest najlepsze potwierdzenie mojej tezy, że Polska<Niemcy. Więcej na ten temat nie będę się odzywał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: > może porozmawiajmy o teraźniejszości

   W teraźniejszości to Niemcy dzięki "genialnym" decyzjom pana z wąsikiem i ich ochoczej realizacji przez naród mają u siebie amerykańskie bazy. I do pierwszej ligi światowych graczy, choć potencjał spokojnie im na to wystarczy, już nie wejdą prędko.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy dzisiaj są najpotężniejszym państwem w Europie, kontrolującym całą UE.

   @Annuncjo: no "prawie", właśnie widać Grecy im do oczu skaczą a oni im kasę dają xD

   Polska natomiast jest nikim

   Gdyż zniszczyli ją też Niemcy, zabory, dwie wojny światowe (zgadnij gdzie walczyli?), potem komunizm, kolejny wynalazek niemieckich "geniuszy" i jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

   udzie przyjeżdżają do Niemiec z Polski, a nie na odwrót, pomimo złej historii Niemiec

   Spoko, jednak nawet Niemcy z dawnego NRD wyjeżdżają, więc to my ich w końcu kolonizujemy a nie oni nas.

   więc to jest najlepsze potwierdzenie mojej tezy, że Polska<Niemcy

   Zobaczymy za 10-20 lat, czy będą mieli Kalifat u siebie czy nie xD

   Więcej na ten temat nie będę się odzywał.

   Bo i tak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, idź lecz kompleksy gdzie indziej. Nie macie niemieckiego wykopu czy co? Przy okazji instaluję sobie Wolfensteina, więc będzie się jeszcze milej grało xD

   pokaż spoiler A tacy niby "zajebiści" jesteście

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Nie rob qrwy z logiki. Niemcy 200 lat niszczyli polska gospodarke. Wyniszczyli caly kraj i narod nigdy za to nie placac a teraz udaja, ze sa bogatsi dzieki swojej madrosci. Jesli komory gazowe to synonim madrosci to gratuluje. Jak Niemcy są takie bogate i madre i liczy się tylko tu i teraz to czemu ludzie ze wschodnich landów uciekają do zachodnich? Czemu NRD nie jest tak rozwinięte jak RFN? Inne niemce tam mieszkają?

   I oczywiście, ze Niemcy doskonale wykorzystali swoja powojenna szanse i chwała im za to. My byśmy to zrobili, gdyby szwabskie scierwa nas jej nie pozbawiły w 39tym. Swoją szanse wykorzystaly Francja, Anglia, Japonia czy Korea. Jakie to germanskie cechy maja Francuzi, Wlosi czy Japonczycy, ze tak sie doskonale rozwineli?

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Swoja droga co do emigracji to największa grupa etniczna która emigrowala do USA są Niemcy. Czemu uciekali ze swojej germańskiej ojczyzny skoro tacy madrzy sa? Kiedyś spotkałem niemieckiego inżyniera, który stwierdził, ze wyjechal do Usa, bo to co ma tam po 5 lat w GER miałby po 20. Wiadac Amerykanie madrzejsi niż niemiaszki.

  •  

   pokaż komentarz

   @qlt82: @Kaczypawlak: Korzystam z Polskiego wykopu, bo tutaj się urodziłem, wychowałem i mieszkam.

   Niemcy wyjeżdżali, bo chcieli założyć najlepszy kraj na świecie i im się to udało, bo USA to najlepszy kraj na świecie, w którym najwięcej ludzi ma niemieckie korzenie. Znowu potwierdzenie mojej tezy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Stany zjednoczone istniały juz od 300 lat jak Niemcy uciekali tam niemieckiej biedy.

  •  

   pokaż komentarz

   @qlt82: ale potęgą się stały po otrzymaniu zastrzyku Niemiaszków

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Jesli masz na mysli, ze staly sie potega dzieki wojnie, ktora niemcy zaczeli to masz racje. Najwiekszy wklad w rozwoj mieli raczej zydzi niemieckiego pochodzenia, ktorzy uciekli przed byciem zagazowanym za brak napletka w twojej nowej ojczyznie.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy wyjeżdżali, bo chcieli założyć najlepszy kraj na świecie i im się to udało, bo USA to najlepszy kraj na świecie, w którym najwięcej ludzi ma niemieckie korzenie. Znowu potwierdzenie mojej tezy.

   @Annuncjo: Jednak korzystają z angielskiego systemu prawnego i języka. Poza tym to właśnie USA utemperowało aż 2 razy pociągi Niemiec do władzy nad światem, więc naciągane. Niemcy tam byli, ale się zasymilowali i teraz szprechają po angielsku. Anglosaski system nie tylko prawny jest kompletnie inny od niemieckiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Nie wiem kim jest ta pani ale na pewno nie jest ładniejsza od tej której zdjęcie wstawiłem ja

  •  
   p.......a

   0

   pokaż komentarz

   @AAA90: a największe znaczenie dla rozwoju niemieckiej gospodarki miał ten wyklęty protekcjonizm i podatek dochodowy. No ale do kuca taka wiedza nie trafia.

 •  
  s.......j

  -39

  pokaż komentarz

  gdyby było "X nie tylko uważał się za Niemca , ale gardził też Polakami", gdzie X to jakiś znany Polak, to już tak fajnie by nie było, prawda? A oba te zachowania są głupie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  A przecie przodkowie moi byli szlachtą
  W przeciwieństwie do większości współczesnych Polaków, którzy wywodzą się z chłopstwa.

  http://natemat.pl/139931,jan-wrobel-niemal-wszyscy-wywodzimy-sie-z-chlopstwa-tylko-podszywamy-sie-pod-innych

  •  

   pokaż komentarz

   @naczarak:
   No szlachta z samej definicji stanowiła elitę.
   Co to za elita do której wszyscy należą?
   Takie rewelacje o chłopskim pochodzeniu Polaków to tak jakby mówić że woda jest mokra.
   Poza tym Polski chłop sam w sobie był potęgą.
   Świadczyć o tym może zakaz jaki wydała szlachta, to jest zabroniono chłopom nosić złotych łańcuchów i biżuterii, bo szlachcie nie podobało się bogactwo z jakim się odnosiło chamstwo.
   Polski chłop to był taki przedsiębiorca któremu często lepiej się żyło niż można by wnioskować z propagandowego programu historii w polskich szkołach.

  •  

   pokaż komentarz

   Takie rewelacje o chłopskim pochodzeniu Polaków to tak jakby mówić że woda jest mokra.
   @wnerwiony:
   Nie wszyscy sobie do końca to uświadamiają. Większość myśli, że są potomkami tych z Pana Tadeusza ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @naczarak: Genetycznie tak, ale kulturę i tradycję mamy opartą na szlachcie. Odwrotnie, niż taka na przykład Ukraina.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wszyscy sobie do końca to uświadamiają. Większość myśli, że są potomkami tych z Pana Tadeusza ;)

   @naczarak: Jednak to w Polsce było najwięcej szlachty na tle innych krajów europejskich, a więc i tak wszyscy mają chłopskie pochodzenie....

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo:

   kulturę i tradycję mamy opartą na szlachcie
   Ale już w samej naszej mentalności dużo mamy z chłopstwa.
   Dobrze jest to opisane w niedawno wydanej "Prześnionej rewolucj" Andrzeja Ledera. Polecam.

   Według Ledera burżuazyjna rewolucja miała miejsce w latach 1939-1956. To w traumatycznych wydarzeniach tego okresu dzisiejsza klasa średnia powinna więc szukać swoich korzeni. Zamiast tego część jej przedstawicielu roi sobie szlacheckie pochodzenie. Pozostali, nie zadając sobie w ogóle pytania o rodowód, rzucają się w wir kosmopolitycznego zapomnienia, którego symbolem jest zdaniem autora sukces sushi. Tymczasem, zdecydowana większość dzisiejszej klasy średniej wywodzi się z chłopstwa. Leder uważa, że wiele naszych przywar – m.in. brak zaufania społecznego i wszechobecny mobbing – są następstwem właśnie tej wiejskiej genezy klasy średniej i obecnych przez wieki w polskim społeczeństwie stosunków pan-cham

   http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/przesniona-rewolucja

  •  

   pokaż komentarz

   @naczarak: Człowieku, wtedy polskie elity szlacheckiego pochodzenia (i nie tylko) wymordowali Niemcy, Sowieci i ich przydupasy. Więc skoro wymordowano stare elity, kolaboranci sowieccy stworzyli nową i to jest ten plebs, którzy rządzi nami teraz. Wcześniejsze elity miały wybór albo emigrować, zostać za granicą albo siedzieć cicho lub w więzieniu za czasów stalinowskich. Swoją drogą coś wielu z tej nowej elity miało pochodzenie "semickie", a więc to nie chłopstwo, tylko dawny margines społeczny. Bogaty chłop - kułak też był ich wrogiem.

 •  

  pokaż komentarz

  A on przypadkiem nie uważał się za obywatela świata, kosmopolitę, który uważał, że podziały na narody jest podziałem sztucznym?

  PS: I tak do szaleństwa doprowadziło go walenie konia na ulicy ;)