•  

  pokaż komentarz

  http://wiadomosci.wp.pl/lbid,9882,title,Ostatnie-przygotowania-do-debaty-Spor-o-puste-krzeslo,nazywo.html napisano tam że Korwin Mikke powiedział w debacie ,,precz z demokracją" zmanipulowali on ,,powiedział precz z biurokracją" dodaje aby inni widzieli

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoś mi to podłożył to podpisałem z rozpędu.

 •  

  pokaż komentarz

  Może ktoś prostym językiem napisać co to jest to FACTA?

  Zgodnie z umową administracje podatkowe Polski i USA będą przekazywać sobie informacje o rachunkach i dochodach rezydentów podatkowych.

  Co to za rezydenci podatkowi?

  •  

   pokaż komentarz

   @jabolsy: jesteś polskim rezydentem podatkowym jeśli mieszkasz tu ponad 183 dni w roku, albo jeśli tutaj jest Twoje centrum interesów finansowych i prywatnych (dom, rodzina, znajomi, konta bankowe itd.). Jeśli jako rezydent polski będziesz miał rachunki w USA, to IRS automatycznie zgłosi je do polskiej skarbówki. To samo działa w drugą stronę i to głównie w tym celu została FACTA stworzona - amerykanie chcą mieć informacje o finansach wszystkich swoich obywateli, gdziekolwiek są (USA uznają za rezydenta podatkowego między innymi każdego obywatela, niezależnie gdzie mieszka). Właściwie wszystkie cywilizowane kraje ratyfikowały już tę umowę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jabolsy: jeśli płacisz podatki w usa i pracujesz na terenie tego kraju więcej niż 180 dni, to masz obowiązek ujawnić wszystkie swoje konta bankowe wraz z maksymalnym saldem do ich skarbówki (jeśli suma sald przekracza $10000). FATCA pozwala amerykańskiej skarbówce prześwietlić taką osobę - w tym wypadku polskie banki podadzą im wszystkie dane.

  •  

   pokaż komentarz

   @animuss: @Doko: No to grubo. Dzięki za wytłumaczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jabolsy: @animuss: Z innych ciekawostek, to Polska dołączyła na początku roku do analogicznego programu poprzez podpisanie poprawki do EU Tax Savings Directive, która wprowadza automatyczną wymianę informacji podatkowych. Zaangażowanych w nią jest kilkadziesiąt różnych krajów (w tym takie centra offshore jak Hong Kong, UAE, Wyspy Dziewicze, Lichtenstein, Bahamy, Seszele, Szwajcaria i cała reszta rajów podatkowych + oczywiście wszystkie kraje "pierwszego świata" - UE, Australia, NZ itd.). Od 2016 roku banki z krajów biorących udział w programie będą zmuszone wysyłać wszystkie dane o kontach bankowych osobistych i firmowych do odpowiednich urzędów skarbowych w krajach zamieszkania ich posiadaczy. Globalna walka z prywatnością i bezpieczeństwem trwa, a wszelka działalność w sektorach offshore stała się bardzo utrudniona - choć oczywiście prawnicy mają odpowiednie rozwiązania, zamożniejsi obywateli "pierwszego świata" mający miliardy zdeponowane w zagranicznych bankach są gotowi wyłożyć na nie spore pieniądze - i trudno im się dziwić, no bo który normalny człowiek zarabiający ponad milion euro, a któremu akurat zdarzyło się mieszkać we Francji od tak poleciałby zapłacić 75% podatku dochodowego? Krzywa Laffera w czystym wydaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Kandydaci się produkują a ten geniusz podpisuje kolejne antyobywatelskie ustawy - pięknie, PO by żylo się lepiej ku****WA