...
  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: Nie, nie byli. A jeśli chcesz dowodów to sam zainteresuj się czemu tak było ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: zależy jak sie na to patrzy, na ogół bronili swego państwa, czasami wchodzili w rożne układy z mocarstwami. Były to wolne duchy, dobrze zaprawienie na polach bitwy;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: @JohnBarleycorn: Lol ;) Przecież Kozacy to nie był jeden naród, jedna grupa czy jedno cokolwiek... Kozacy zaporoscy, dońscy, kubańscy... tak z marszu wypisałem tylko kilka głównych... Wy już potrzebujecie mitologizowania :) "Mam ich lubić czy nie lubić? Bo inaczej to nic ciekawego."

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: Kozacy byli ok, I Rzeczpospolita była wobec nich bardzo nie ok. Gdybyśmy na własne życzenie nie wywołali powstania, może nie było by rozbiorów.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: Ale, którzy Kozacy? Bo do dońskich Rzeczpospolita nigdy nie sięgała... Coraz weselej :) "Byli okej, spoko ziomki"

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

   Kozacy byli w większości zbiegami, którzy wraz z rodzinami uciekali przed feudalnym uciskiem jaki panował w Rosji i w Polsce. Takimi odpowiednikami kolonistów, którzy uciekali do Ameryki żeby osiedlić się gdzieś głęboko na Dzikim Zachodzie. Byli bardzo bitni. Od małego uczyli się sztuki wojennej i jazdy konnej. Stąd zarówno Polska jak i Rosja najmowała ich jako żołnierzy w swoich armiach. Kiedy nie było żadnej wojny często dokonywali wypraw łupieżczych na podległy Turcji Chanat Krymski rewanżując się za napady tamtejszych Tatarów na ziemię Ukrainy.

   Uciekając z feudalnego ucisku wyrobili sobie silne przeświadczenie o potrzebie wolności. Dlatego też mimo swojej wartości jako żołnierze bardzo często sprzeczali się z zarówno z polskimi jak i z rosyjskimi władzami, które próbowały ich ujarzmić. Polscy panowie feudalni próbowali na powrót zrobić z nich chłopów i przypisać do swoich ziem, co skutkowało kolejnymi buntami (w tym też tym najsłynniejszym, Chmielnickiego z 1648 roku). Istniał tzw "rejestr kozacki" będący imiennym wykazem wszystkich tych kozaków, którzy opłacani przez władzę jako żołnierze nie musieli się obawiać o utracenie swoich wolności. Dlatego tak mocno zabiegali o zwiększanie rejestru u króla.

   Równie mocno kozacy buntowali się pod panowaniem cara. Tam z kolei największe problemy sprawiali ci żyjący w okolicach rzeki Kubań, na północnym Kaukazie. Często łupili karawany handlowe przechodzące z Turcji i Persji do Rosji, co bardzo irytowało rosyjskich monarchów. Największe problemy pojawiły się w połowie XVIII wieku, kiedy carowie zaczęli akcję osiedlania chłopów z głębi Rosji na kozackich terenach przy Kubaniu. Jedno z powstań kozackich pod wodzą niejakiego Pugaczowa nieomal doszłoby do skutku, dopiero nieopodal Moskwy kozaków zatrzymały wracające z Turcji rosyjskie wojska marszałka Suworowa.

   Koniec niezależności kozaków zbiega się z początkiem ZSRR. Służące w armii cara kozackie oddziały bardzo mocno sprzeciwiły się bolszewikom (w czasie przewrotu Lenina w Piotrogrodzie jedynie kozacy stanęli po stronie cara). Jeszcze długo po rewolucji czujący silną potrzebę wolności, a jednocześnie konserwatywni kozacy stawiali opór radzieckim władzom. Przez co byli sukcesywnie atakowani i tępieni. Najtragiczniejszym etapem tej walki był wielki głód na Ukrainie lat 30-stych, kiedy to zginąć mogło łącznie kilka milionów ludzi. W latach 90-tych Rosjanie (i Ukraińcy) próbując budować swoją nową tożsamość na przedradzieckich tradycjach odbudowali część kozackich struktur.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nero12: Proponuję powrót do podstawówki, albo co znacznie bardziej prawdopodobne wiesz o którym mówię pisząc o powstaniu w kontekście nazwy filmu i nie zgrywaj speca. Reszta osób też wie, bo z Trylogii Sienkiewicza znają w większości tylko jedno. Ci co nie wiedzą się zapytają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: to Rzeczpospolita złamała umowe i wystaiła kozaków. Z nimi militarnie nikt nam nie mógł dorównać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: czy byli ok? to zależało dla kogo oraz czy akurat byli potrzebni w jakiejś wojnie ? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: Odpowiedź na Twoje pytanie leży pod ziemią w mogiłach Polaków, którzy próbowali walczyć z carską Rosją. Kozacy są tym dla Ukrainy czym byli naziści dla Niemiec.

   pokaż spoiler Powodem do wstydu...

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: No to to Twoja rola doprecyzować, o których chodzi. Kolega zapytał czy byli okej czy nie, Kozaków jest wiele grup więc teraz to po Twojej stronie odpowiedzialność za określenie, o której opowiadasz.

   Inaczej jeszcze.
   To tak jakby przyjechał do nas Hindus i zapytał czy Słowianie są okej. No i co mu odpowiedzieć? No i właśnie to samo robicie pisząc czy Kozacy byli okej. Taka sama wartość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nero12: Rozmawiamy w kontekście filmiku.

   Na wszelki wypadek @Banek3000: jesteś Australijczykiem, który o kozakach słyszy pierwszy raz?

  •  

   pokaż komentarz

   @ajumalawa:

   to Rzeczpospolita złamała umowe i wystaiła kozaków.

   Gdzie konkretnie? W którym miejscu? Bo ja Ci mogę podać przynajmniej jeden przykład perfidnej zdrady ze strony Kozaków.

   Z nimi militarnie nikt nam nie mógł dorównać.

   Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Przed powstaniem Chmiela też Kozacy się buntowali i za każdym razem dostawali solidny wp@!#@$! od wojsk kwarcianych I RP. Dodam tylko, że w tym samym czasie spuszczaliśmy (w pojedynkę) wp@!#@$! Szwedom (1605 i 1610), Moskalom (1610) i Turasom (1621).

   A co do powstania Chmielnickiego w 1648 to pod Żółtymi Wodami zdradzili KOZACY! Około 4000 Kozaków zdradziło młodego hetmana Stefana Potockiego i przed bitwą przeszło na stronę Chmiela. Gdyby nie ta zdrada i kilka zbiegów okoliczności to Chmielnicki wisiałby już w kwietniu 1648.

   @anagrey:

   zależy jak sie na to patrzy, na ogół bronili swego państwa,

   Jakiego państwa? Oni nie mieli żadnego państwa, Zaporożcy zajmowali ukrainę (nie Ukrainę jako państwo, bo czegoś takiego w XVII wieku nie było!!!) - czyli ziemie pogranicza Rzeczypospolitej, Chanatu Krymskiego i Moskwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: p@#?%?#olo. jedyne co robili to drażnili turków i ruskich i ciągle mieliśmy przez nich przej%%@ne. także nie, nie była ok, banda renegatów. w sezonie rolnicy, na przednówku harcownicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @benyowsky: troszeczkę musimy powyjaśniać sytuację:
   Władysław IV chciał podniesienia rejestru kozaków do 40.000 i nadania im praw zrównujących z polską szlachtą (podobnie jak z litewska szlachtą - mimo, że dzicz). Dałoby to Koronie większa kontrolę i zwiększyło 2 krotnie liczebność kozaków w armii. Część posłów związanych z kresami z wojewodą Kisielem chciało nawet Polski 3 narodów.
   Niestety śmierć Władysława IV pokrzyżowało te plany. Magnaterii i szlachcie (patrz Jeremi Wiśniowiecki) zależało aby z kozaków zrobić chłopów. Oni potrzebowali "obrobić" te tereny. Kozakom nigdy się to nie podobało i nie ma się czemu dziwić licznym buntom. W końcu mamy Chmielnickiego. Jako, że nie mógł się z nami dogadać to zlał nas po dupie ostro i zwrócił sie do Rosji. Oni go z otwartymi ramionami przyjęli po czym później otoczyli i wyrżnęli całą sicz.

   Zdradziliśmy bo chcieliśmy z nich chłopów. Smierć Władysława IV i brak umowy o 40.000 rejestrze kozackim

   Militarnie to gdyby kozacy wprowadzili swoją ilość lekkiej konnicy do armii to kto inny byłby zaborcą.

   Dla mnie kozacy nie zostali właściwie wykorzystani przez RP.

   Całościowo historycznie to negatywnie musimy ocenić kozaków.

   Tak jak pisze @Tichy bardziej drażnili sąsiadów. Turcy dla przykładu nie chcieli z wojen, przez kozaków musieli zrewidować swoje plany.

   Mimo złych wspomnień nie zapominajmy o tym, że też razem walczyliśmy w obronie RP.
   Mało kto o tym wie ale obrona Chocimia to głownie zasługa kozaka Piotra Konaszewicza-Sahajdaczny

  •  

   pokaż komentarz

   @JohnBarleycorn: no to wypowiedz się geniuszu, choć spodziewam się argumentu wysranego z dupy

  •  

   pokaż komentarz

   John

   @cyprian_bazylik: Z gimbazą nie dyskutuję. Radzę przyłożyć się do lekcji historii a potem komentować mały chujku ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @JohnBarleycorn: historię znam, ciekaw jestem co masz mądrego do powiedzenia. A poza tym takie obrażanie świadczy tylko o twojej słabości i miernocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ajumalawa: Co chciał Władysław to ja wiem. Szykował się na ostrą wojnę z Chanatem (czyli pewnie też Turcją) - i słusznie, bo Chanat bardzo szkodził Rzeczypospolitej. Jasyr był tak duży, że całe pokolenia trafiały w niewolę. Do wojny potrzebni byli mu Kozacy. Niestety w 1647/48 niejaki Chmielnicki uciekł na Krym z... planami wojny Rzeczypospolitej, które przekazał tatarom, których potrzebował do wzniecenia powstania. Więc to on był zdrajcą numer jeden. Po śmierci Władysława Kozacy nie zostali zdradzeni, co najwyżej utracili gwaranta swojej sprawy. Z tym, że sprawa była cały czas otwarta o czym świadczy udział Kozaków w wyprawie przeciwko Chmielnickiemu w kwietniu 1648. Kozacy zdradzili, przeszli na stronę Chmiela, mimo, że byli w REJESTRZE. Nie będę opisywał szczegółów, ale powstanie można było rozwalić już w kwietniu 1648, bo Chmiel był sam, miał stosunkowo niewielkie poparcie, a i Kozacy rejestrowi mogli przeciągnąć na stronę Potockiego kilkuset Kozaków. Nie udało się z wielu powodów - w tym z powodu zdrady Kozaków rejestrowych. Sam Chmielnicki - główny sprawca zamętu, całkowicie błędnie przedstawiony choćby przez Hoffmana - na początku powstania miał po swojej stronie ledwie 300 zbuntowanych Kozaków. Dopiero pod Żółtymi Wodami zyskał więcej ludzi, ale i to była garstka, którą Korona mogła rozbić bardzo szybko. Zresztą w Koronie nikt nie miał wątpliwości, że hetmani Potoccy szybko rozwalą Chmiela. No ale kilka przypadków doprowadziło do porażki.

   O tym, że Chmiel był zdrajcą zarządzającym buntownikami niech świadczy fakt, że nawet jak mu Korona zaproponował projekt Rzeczypospolitej Trojga Narodów to on ten projekt odrzucił i świadomie kierował się w stronę Moskwy. Dziwię się, że Ukraińcy stawiają mu pomniki, skoro on doprowadził do upadku Siczy. Siczy, którą założył ród Wiśniowieckich. Dlatego nie trafia do mnie argumentacja mówiąca, że Wiśniowieccy chcieli upodlić Kozaków. Oni sami byli spolonizowanymi Rusinami, którzy zakładali Sicz. Z Kozakami łączyła ich wiara i wspólna kultura. Pierwsi z rodu Wiśniowieckich byli niezwykle szanowani przez Kozaków. Nie bez powodu.

   Co do Jeremiego Wiśniowieckiego to nie jest do końca tak jak mówisz. Do bitwy pod Starokonstantynowem on był zwolennikiem powiększenia rejestru, a nawet nadania ziem Kozakom na Zaporożu. Tylko, że pod Satrokonstantynowem Wiśniowiecki na własne oczy zobaczył jak Kozacy mordują z zimną krwią bezbronnych koroniarzy i żydów. Uznał ich wówczas za bestie, z którymi nie warto dyskutować. Utwierdził się w tym przekonaniu w kwietniu 1648 gdy kozacy rejestrowi przeszli na stronę Chmiela zdradzając tym samym Rzeczpospolitą.

   Zupełnie inną kwestia pozostaje spór między Wiśniowieckim a Ossolińskim. Starzy Koroniarze mieli w dupie Zadnieprze, a tak się składa, że na Zadnieprzu miał ziemie i praktycznie większość majątku Wiśniowiecki. Ten spór też pokazuje dlaczego w ogóle to powstanie, które było na początku śmiesznie małe, tak się rozrosło.

   btw. może Cię to zdziwi, ale dla Żydów Jeremi Wiśniowiecki to bohater ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @cyprian_bazylik: Niema to jak dwóch debili dyskutujących na Wykopie

  •  

   pokaż komentarz

   @benyowsky: Twoja wiedza historycznie o pare poziomów przewyzsza moja. Wiec z pewnoscią masz rację.

   Jednak dla formalnosci czy:

   1. Nie wystawiliśmy kozaków z obietnicami ?
   2. Jeżeli w XVII w. dysponowalibyśmy 40.000 lekkiej jazdy kozackiej nie zdominowalibyśmy militarnie rejonu ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ajumalawa:

   1. Nie wystawiliśmy kozaków z obietnicami ?

   Nie, bo w 1658 roku została spisana Unia Hadzicka, która tworzyła Rzeczpospolitą Trojga Narodów (Unię w imieniu kozaków ratyfikował hetman kozacki Ivan Wyhowski - a więc wystarczyło, że zabrakło tego zdrajcy Chmiela i bez problemu można było załatwić każdą sprawę). Kozacy dostali w niej równe prawa jak szlachta polska i litewska. Powstało Księstwo Ruskie, które mieli pod swoim władaniem Kozacy, ale w ramach Rzeczypospolitej. Unia Hadzicka dawała Rusinom (czyli Kozakom) np. dostęp do urzędów, do sejmu, senatu, mieli własne wojsko, skarb i prawo wyboru własnego hetmana - tak jak Litwini i Polacy. Unia ta została ratyfikowana przez polski sejm i króla Jana Kaziemierza. Więc Kozacy dostali dokładnie to co chcieli, a o czym Hoffman przemilczał w swoim filmie urywając go po bitwie pod Zbarażem.

   Niestety Chmielniccy (Bohdan zmarł w międzyczasie, ale knuciem zajął się jego syn Jerzy) ciągle knuli przeciwko Rzeczpospolitej. Wybuchnął bunt, zaś hetmana kozackiego Wyhowskiego, który podpisał Unię Hadzicką obalono, władze przejął Jerzy Chmielnicki, który ciągle spiskował z Moskwą przeciwko Polsce. W ten sposób Kozacy sami zaprzepaścili projekt, o który rzekomo walczyli, a który sami odrzucili. Projekt upadł, a Kozacy przeszli pod panowanie Moskwy. Co się stało dalej? Sicz została zlikwidowana przez carycę Katarzynę... Tak Chmielniccy pokierowali Kozakami, że Ci zostali wyrżnięci, a niedobitki zagłodzone w latach 30. ubiegłego wieku przez Stalina. A mogli być ruską szlachtą w ramach Rzeczypospolitej...

   Powiem tak: w mojej opinii, gdyby nie powstanie i Chmielnicki, który wyrżnął niewinną, polską szlachtę pod Batohem, to Rusini uzyskaliby swoje prawa znacznie wcześniej, ale na drodze dyplomatycznej. Mieli przecież świetnych dyplomatów, a i bogate rody ruskie po swojej stronie. Chmiel wyrządził im potworną krzywdę, ale sami też nie byli bez winy skoro uwierzyli takiemu watażce.

   2. Jeżeli w XVII w. dysponowalibyśmy 40.000 lekkiej jazdy kozackiej nie zdominowalibyśmy militarnie rejonu ?

   Sami dysponowaliśmy świetną, wg mnie najlepszą, lekką jazdą. To byli Lisowczycy. Nawet Imperium Osmańskie się ich panicznie bało czego dowodem była I Odsiecz Wiedeńska w 1619 (odsiecz Sobieskiego była II). Ci sami Lisowczycy plądrowali też Moskwę. Byli naprawdę doskonale wyszkoleni. Niestety nie wykorzystano ich potencjału co doprowadziło do tego, że stali się dla Korony utrapieniem.

   Oczywiście Kozacy byliby dodatkiem, który świetnie uzupełniłby ciężkozbrojne wojska kwarciane jak i pospolite ruszenie, które aż takie złe wcale nie było jak się to opisuje. Do tego wojska prywatne... Pomarzyć można. Problem z Kozakami był taki, że ich się nie dało ujarzmić. Mieliśmy pokój z Turcją a Kozacy robili sobie "wycieczki" do Stambułu. I jak to wyjaśnić sułtanowi? To samo z rejestrem. Co z tego, że był jak Kozacy potrafili zdradzić w kulminacyjnym momencie i przejść na stronę wroga jak to miało miejsce w 1648... Po prostu byli niepewni jako sojusznik. Pod Batohem w 1652 czara goryczy się przelała i nikt już w Polsce nie chciał z nimi mieć do czynienia.

   pokaż spoiler Pod Batohem wzięli w niewolę polskich husarzy, związali ich i zarzynali jak świnie. I to mimo, że Tatarzy byli skłonni wziąć ich w jasyr i oddać Polsce za forsę. Chmiel dopuścił się tam ludobójstwa i nie dziwię się, że dopóki on przewodził Kozakom szlachta nie chciała z nimi rozmawiać. Dopiero Ivan Wyhowski okazał się kimś z kim można dojść do kompromisu.

  •  

   pokaż komentarz

   @benyowsky: Lisowczycy to takie siły specjalnie, ja kozaków traktuję jako regularne mieso armatnie :)
   Historia z zawodu, wykształcenia czy/i pasji ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ajumalawa:

   Lisowczycy to takie siły specjalnie, ja kozaków traktuję jako regularne mieso armatnie :)

   Chyba że tak ;) Kozacy na mięso armatnie nadawaliby się jak mało kto :)

   Historia z zawodu, wykształcenia czy/i pasji ?

   Pasja, chociaż zawsze chciałem historię studiować to jakoś nie wyszło.

   Głownie XVI i XVII wiek, więc jak spytasz mnie o historię Majów, albo przebieg rewolucji francuskiej to już nie będę się tak wymądrzał ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: Zalezy kiedy. Do czasu kiedy lubili przyjmowac na klate pierwsze uderzenie Turkow/Tatarow, byli ok. Pozniej juz rzadko.

 •  

  pokaż komentarz

  Fajnie że wspomnieli o polskiej szabli :)

 •  

  pokaż komentarz

  To jest ukraińska wersja Jędrka z Chojnika ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Fajne pasy mają.

  pokaż spoiler Na trzy rzędy potionów.( ͡° ͜ʖ ͡°)