•  

  pokaż komentarz

  Wydaje mi się, że prawdziwym zwycięzcą wojny są Żydzi. Dostali własne państwo na terenia zagrabionym prawowitym właścicielom i wieczystą opiekę Ameryki (w tym finansową).

  •  

   pokaż komentarz

   @muslimhater: Amerykańscy Żydzi, którzy wypięli się na europejską żydowską biedotę pozwalając im umierać w milionach i udawając mimo potwierdzonych informacji od Polaków, że nic się nie dzieje.

  •  

   pokaż komentarz

   Dostali własne państwo na terenia zagrabionym prawowitym właścicielom

   @muslimhater: Chyba kiepsko znasz historię (ale nie tą współczesną). Na tamtych terenach przez tysiące lat było Królestwo Izrael, podbite przez arabów.

  •  

   pokaż komentarz

   @wroclawowy: "było". Taką logiką powinni nam oddać Ukrainę, Litwę a my powinniśmy oddać kawał ziemi Niemcom. Tutaj chodzi o to, żeby nie powtarzać zaborów i ludobójstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @muslimhater:
   @hao:

   zagrabionym prawowitym właścicielom
   Nigdy w historii świata nie istniało państwo zwane "palestyna". Mało tego, nazwa "palestyna" została wymyślona przez Rzymian, żeby ukarać Żydów. Żydzi mają takie samo prawo do tych terenów jak i Arabowie którzy przestali paść wielbłądy na pustyni i postanowili podbić Judee.

   Taką logiką powinni nam oddać Ukrainę, Litwę a my powinniśmy oddać kawał ziemi Niemcom.
   Owszem, powinniśmy dostać spory kawałek tych państw które wymieniłeś. Ja bym dodał jeszcze Białoruś. Niemcom natomiast nic się nie należy, bo przegrali wojnę którą sami rozpętali i dostali karę.

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem, powinniśmy dostać spory kawałek tych państw które wymieniłeś. Ja bym dodał jeszcze Białoruś. Niemcom natomiast nic się nie należy, bo przegrali wojnę którą sami rozpętali i dostali karę.

   @KonradLuzik: Niezła logika Kalego. A Polska to niby jak zdobyła tę Białoruś i Ukrainę, jeśli nie przez wojnę z bolszewikami, którą sama rozpętała (możesz to nazwać "prewencyjnym atakiem", co nie zmienia faktu, że była to wojna z inicjatywy Polski)?

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2:
   Kelego sobie poszukaj w rodzinie. Możesz mi napisać kiedy powstało państwo "Białoruś"? Z kim wojowaliśmy o te tereny? Bo na pewno nie z Białorusinami. Z tego co kojarzę "Ukraina" też nigdy nie istniała.

   Możesz być tak miły i przestać kłamać?

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: Poczytaj sobie o BNR, o URL, ZURL to będziesz wiedział. Polska za przeproszeniem, wyruchała w dupę Petlurę, któremu obiecano wolną Ukrainę i gruszki na wierzbie, a jak przyszło co do czego, to Polacy bez pardonu Ukraińców kopnęli w zadek i anektowali Ukrainę, nawet te ziemie, na których Polaków praktycznie nie było.

   Pomijam już fakt, że chodzi mi konkretnie o wojnę z Rosją. Te czasy były takie, że każdy walczył z każdym oczywiście, ale to nie usprawiedliwia zagarniania ziem, do których nie ma się etnicznego prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2:

   Te czasy były takie, że każdy walczył z każdym oczywiście, ale to nie usprawiedliwia zagarniania ziem, do których nie ma się etnicznego prawa.
   Oczywiście, że mamy prawo. Prawo silniejszego! Na tym polega wojna.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: A no to spoko, Kali. W takim razie skąd ten pomysł, że należy nam się część Ukrainy i Białorusi, skoro Rosjanie, prawem silniejszego nam je odebrali?

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2:
   Takim prawem, że ruscy twierdzą, że są wyzwolicielami.
   Jeżeli byliby wyzwolicielami to by nam oddali nasze ziemie.
   W innym przypadku są bandytami i agresorami.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: Ruscy mają gdzieś, co o nich myślisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2:
   Ja mam gdzieś, to gdzie oni mają to co ja myślę o nich. Co mnie obchodzi ruska swołocz?

 •  

  pokaż komentarz

  Rzecz dość rzadka. Artykuł godny przeczytania.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie Niemcy, ale USA, które na to pozwoliło w ramach Planu Marshalla, aby nie sprzątać już syfu po kolejnym niemieckim napadzie ADHD. W Niemczech do dzisiaj stacjonują Amerykanie i Niemcy nie mogą mieć broni jądrowej. Oczywiście dominują w UE, ale też biorą na siebie ciężar odpowiedzialności za nią i za samą strefę euro. Nie przypadkowo też NSA tak ich podsłuchuje, bo Ruscy nie śpią i robią swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Liberman: Ale to wszystko zależy jak rozpatrujemy zwycięstwo i przegraną w II WŚ. Militarnie owszem, Niemcy przegrały i do dziś obecność wojsk USA czy zakaz broni jądrowej to potwierdza. Ale jeśli mowa o zwycięstwie gospodarczym to niezaprzeczalnie Niemcy są mimowolnymi beneficjentami i układu Jałtańskiego. Mimowolnymi, bo wszystko to mimo wszystko poza nimi było decydowane. Cały plan Marshalla, czyli wpompowanie ogromnej kasy w rozwój gospodarki państwa sąsiadującego z imperium ZSRR (czyli PRL i NRD) jest konsekwencją właśnie takiego ustalenia granic w Jałcie.

   Przy odrobinie gdybologii można się zastanawiać, czy gdyby granicę z imperium Stalina przeprowadzono wzdłuż naszej wschodniej granicy to nie Polska otrzymałaby Plan Marshalla, który zakładał nie tyle odbudowę Niemiec bo to Niemcy i może wypadałoby im pomóc po takiej klęsce, tylko stworzenie silnej gospodarki przy granicy z imperium ZSRR. A że tak się złożyło że ta granica przebiegała na wschodzie Niemiec czy dokładnie ówczesnego RFN... Ale to czyste gdybanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: kraje bloku wschodniego w tym Polska otrzymaly propozycje przystapienia do planu Marshalla. Oczywiscie Stalin zakazal przyjmowania jakolkolwiek pomocy z zachodu. To dopiero byloby ciekawe jak wygladalaby Polska pod rzadami komunistow majacych do dyspozycji pieniadze z zachodu. Mam wrazenie ze paradoksalnie komunizm upadlby u nas szybciej, albo stalibysmy sie takimi Chinami Europy. Czyli polaczenoem komunizmu i kapitalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   kraje bloku wschodniego w tym Polska otrzymaly propozycje przystapienia do planu Marshalla.

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: Teoretycznie kraje bloku wschodniego były niezależnymi krajami nie włączonymi do imperium ZSRR więc jak najbardziej mogły otrzymać taką propozycję, ale jak w praktyce ta wolność wyglądała to wiemy. W każdym razie plan Marshalla wbrew temu co jak obserwuję wielu uważa nie był planem ratunkowym Niemiec z litości i miłosierdzia dla przegranych Niemców, tylko był niejako planem stworzenia i przygotowania silnej gospodarczo i przygotowanej na ewentualny atak pierwszej linii frontu wschodniego w razie gdyby czerwonym zachciało się kolejnych wycieczek na zachód. A że ta potencjalna linia front wypadła właśnie na granicy ówczesnego RFN, to właśnie Niemcy są dziś beneficjentami gospodarczymi swojej przegranej (jakkolwiek paradoksalnie to nie brzmi).

  •  

   pokaż komentarz

   To dopiero byloby ciekawe jak wygladalaby Polska pod rzadami komunistow majacych do dyspozycji pieniadze z zachodu.

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: Plan Marshalla to były marne grosze, ktoś to kiedyś liczył, że dla Niemiec to było jakieś 4-5% rocznego PKB (cała pomoc), czyli nic wielkiego. Bogactwo zachodniej Europy wynika z normalnego systemu gospodarczego a nie z Planu Marshalla, przecież Gierek w latach 70. miał do dyspozycji duże pieniądze z zachodu, i co? Właśnie przez zależność od ZSRR i sam system gospodarczy, pieniądze zostały zmarnotrawione na nieopłacalne, nieefektywne inwestycje.

   Dużo więcej dostajemy z UE, niż Europa dostała z Planu Marshalla.

   Po drugie, przecież istnienie systemu socjalistycznego w Polsce nie wynikało z braku kapitału, a po prostu z "opieki" wielkiego brata ze wschodu. Dopóki ZSRR utrzymywał swoją doktrynę, nawet góry złota nie zmieniłyby naszego systemu gospodarczego. Komunizm nie mógł upaść, dopóki ZSRR miało realną militarną siłę i chęć do przywracania socjalistycznego pokoju, co pokazano w Czechosłowacji w 1968.

   Najbliżej połączenia komunizmu z kapitalizmem (ze sporą domieszką syndykalizmu) była Jugosławia, bo nie była zależna od ZSRR i miała dostęp do zachodniego kapitału praktycznie od początku. Na pewno była bogatsza od krajów Układu Warszawskiego, ale też wielkiego dobrobytu to tam nie było, choć tam było bardzo duże zróżnicowanie regionalne, były regiony bardzo bogate i bardzo biedne.

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobry artykuł, świetna analiza wszystkich faktów i specyficznych problemów Polski - wynikających przede wszystkim z jej geopolitycznego położenia i komplikujących jej sytuację również dzisiaj. Z tą naszą klęską i jej konsekwencjami zmagamy się do dzisiaj.

  Co do Niemców, to tak, oni są zwycięzcami, niewątpliwie.To jest ogromna ironia losu, że sprawdziły się słowa Hitlera, który kiedyś powiedział, że jeśli chciałoby się zrobić dla Niemiec coś dobrego, to dać im wojnę.

 •  

  pokaż komentarz

  Świetny tekst- zachęca do refleksji i dyskusji. Mam nadzieję, że to znalezisko zagości na głównej.