...
 •  

  pokaż komentarz

  Zdanie Kukiza nie ma tutaj znaczenia. Komorowski i Duda już podjęli temat pod pretekstem wysokiego poparcia tego postulatu (JOW).
  Także więc dzięki Kukizowi już na jesieni możemy mieć w sejmie POPIS i długo, długo nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: to się zdziwią, że nie o zwykłe jowy musi koniecznie chodzić. Będą chcieli go kupić zwykłym jednym postulatem.... ale się przejadą :D

  •  

   pokaż komentarz

   @noisy: Po co mając coś kupować? Wystarczy, że wprowadzą JOWy, bo rzekomo 20% głosujących je popiera i tyle. Doskonała wymówka, żeby podzielić sejm na dwie partie na amen. Kukiz to tylko pożyteczny im idiota.

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: Podejrzewam, że nie tylko mnie mina zrzedła, jak Korwin zdyskredytował (w dużej części słusznie) JOWy. Natomiast ludzie zagłosowali na Kukiza, bo mu zaufali, że wie co robi i nawet jeżeli jego postulat ma wady, to się zreflektuje i je naprawi. Nadal w to wierzę i ten filmik mnie w tym utwierdza. Zastanawiam sie natomiast co zrobić więcej by wymusić szerszą dyskusję z udziałem Pawła Kukiza na tematy alternatywnych ordynacji...

  •  

   pokaż komentarz

   @noisy: wyborcy usłyszą tylko "JOW" i pójdą za najgłośniejszym

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: wtedy zrozumie na czym to polega. Że duże partie z grubymi milionami na kampanię, stłamszą tych małych, może nawet i bardzo wartościowych niezależnych kandydatów. Zobaczy na czym polega manipulacja ciemną masą, jak będą głosować na podstawionych fircyków (vide Duda), tylko dlatego, że są promowani za grubą kasę. Przed wyborami, lokalni działacze PO i PiS pomalują trawę na zielono, zrobią festyn z darmowy piwem, naobiecują i lemingi wybiorą. A bezpartyjny będzie mógł co najwyżej odczyty w bibliotece organizować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: nie będzie POPISu jedyne co trzyma te partie to nienawiść przeciwników politycznych jeśli się dogadają to iluzja wyboru zniknie i od tylu lat budowana dwupartyjność polskiej sceny politycznej legnie w gruzach, w gruzach POPISU. Szczerzę im tego życzę, ale serio życzę żeby wyj#@@li te wszystkie pasożyty z koryta i przeprowadzili reformy i zusie, wywalili urzędników z US i ARIMR, ograniczyli ulgi górnikom i służbą mundurowym! Dowiedziałem się dziś, że znajomy za rok idzie na emeryturę policyjną. Gość bez matury w wieku 43 lat dostanie 3500 na rękę + 100 złotych waloryzacji rocznie. Gdzie policja, wojsko, prokuratura itd NIE PŁACĄ w ogóle składek ZUS, a na taką emeryturę k%!!a tyramy wszyscy. Jego żona będzie pracowała do 67 z wyższym wykształceniem i własną działalnością i o takiej emeryturze nawet nie może marzyć!

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: JOWy dobre / JOWy złe. Niech POPIS to przejmie i doprowadzi to do dwuupartnienia sceny politycznej. (Będą tak bronić"demokracji", że pewnie nic nie przejdzie ale zakładamy, że JOWy wejdą).
   A tu nie mówi się o dość ważnej kwestii JOWów. Czołowi politycy nie będą mieli zapewnionej miejscówy tak jak do tej pory. Jeżeli spojrzeć na nazwiska to "Czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach."
   W JOWach wyborca ma realny wpływ na to kto jest parlamentarzystą. Jeżeli kogoś wybierzesz a on się nie sprawdzi to już na niego nie zagłosujesz. Wypadnięcie z tego cyklu oznacza śmierć dla polityka.
   Teraz głosujesz na partię, która ustala skład w sejmie. To jest ogromnym problemem, NIE MASZ WPŁYWU NA NAZWISKA W PARLAMENCIE!
   To co che zrobić Kukiz, a również kilka milionów Polaków, tak około jednej piątej :), może nie jest idealne jednak jest dużo lepsze od obecnego stanu.

   I oglądałem wszystkie wieczory wyborcze i jedna rzecz się w kółko przewija. Wręcz powtarzana jest jak manta:
   "TO JEST OSTRZEŻE DLA POLITYKÓW" - wszyscy od koryta, PO PIS PSL, srają po gaciach. Wiedzą, że buduje się siła, która odsunie ich od michy, która wyp!!$!?!i ich z sejmu i zginą. Przejdą na polityczną emeryturę.

   Powtarzam, partie się nie zmienią ale politycy będą wylatywać co kadencję. Więc jeśli chą zostać na dłużej w rządzie to muszą robić to czego chce LUD! Czyli Pan, Pani i Pan też!

  •  

   pokaż komentarz

   @Donovan: W senacie już teraz są JOWy i na 100 senatorów:
   63 z PO, 31 z PIS i 2 z PSL oraz 4 niezależnych.

   Kukiz to albo pożyteczny idiota, albo ktoś, kto chce mieć jeden z tych 4 niezależnych stołków.

   Tutaj filmik, który pokazuje jak JOW prowadza do systemu dwupartyjnego, gdzie 40-60% głosujących nie ma żadnego przedstawiciela - bo wszystko biorą dwie główne partie.

   https://www.youtube.com/watch?v=s7tWHJfhiyo

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: po co mi to tłumaczysz? Ja to wszystko wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: Przypominam, że Platforma po wygranych wyborach zniszczyła 750tys podpisów w sprawie JOW. Dlaczego ich nie wprowadzili, skoro to takie dla nich dobre? Nie rozumiesz głównej idei JOW.

  •  

   pokaż komentarz

   @czami1: Smutna prawda jest taka, że większość ludzi zapewne i tak zagłosowałaby na znane twarze i nazwiska (mające poparcie dużych partii). Do takich zmian w polityce potrzebna jest również zmiana mentalności obywateli. Obecnie sporo ludzi zupełnie nie interesuje się polityką ani obecną sytuacją, nie znają programów poszczególnych partii, a co dopiero sylwetek pojedynczych kandydatów. Głosują więc na to co ma największe przebicie i tak pewnie byłoby również po wprowadzeniu JOWów, a największe przebicie mają oczywiście duże partie z ogromnym budżetem na kampanię. Na poziom tego zainteresowania wskazuje chociażby frekwencja, która jest żenująco niska (nie tylko w tych wyborach). Wszystko to sprowadziłoby się zapewne do obecności w Sejmie tylko dwóch największych partii.

  •  

   pokaż komentarz

   @bigdabro: cos nie chce mi sie wierzyc. Bez matury raczej nie moze byc oficerem i tym samym kierownikiem a "zwykly kraweznik" tyle nie dostanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @czami1: ale wziac beda glosowac zgodnie z prikazem partii. Malo ti bylo sytuacji, gdzie cala partia glosowala tak, jak kazali, mimo ze politycy wydawali sie, ze maja inne zdanie? Jak dla mnie najlepsze bylyby 3-5 mandatowe okregi wyborcze. Wystarczajaco male, by znac kandydatow, wystqrczajaco duze, by niezalezni tez mogli sie zalapac. Aczkolwiej z checia podejrzalbym symulacje takich wyborow.

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: Polska scena polityczna jest już podzielona na pół pożyteczny idioto

  •  

   pokaż komentarz

   Platforma po wygranych wyborach zniszczyła 750tys podpisów w sprawie JOW. Dlaczego ich nie wprowadzili, skoro to takie dla nich dobre?

   @ex-03: bo Tusk tego nie chciał. Nie jestem jego fanem, ale może nie jest zły do szpiku kości, wbrew temu co piszą na wykopie. Oni świetnie zdają sobie sprawę z tego do czego doprowadziłyby JOWy.

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: niech sie nie zdziwią jak ltóraś z tych parti wypadnie z sejmu na rzecz Kukiza...

  •  

   pokaż komentarz

   @czandler_bing: to oczywiste, ze dzieki kukizowi bedzie popis, sam popis nie ma nic do gadania przeciez

  •  

   pokaż komentarz

   @konsumpcjusz: A teraz co było? Kukiz mimo braku tych milionów uzyskał bardzo dobry wynik, Nigdy nie mów nigdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ex-03: No i dlatego wprowadzili JOWy do senatu i do samorządów. Nie wprowadzili JOWów do sejmu bo do tego trzeba mieć 2/3 miejsc w sejmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @farmerjanek: oglądałeś Wojewódzkiego? On poparł Kukiza mówiąc, głosujcie na Kukiza w pierwszej turze, pokażemy im, że jeszcze coś możemy. Ja znam kilku wyznawców TVN i GW i oni dokładnie mówili to samo. Zagłosowali na Kukiza, bo obrazili się na Komora i chcieli mu pogrozić paluszkiem. Ale w drugiej turze i tak na niego zagłosują. To niestety nie Kukiz wygrał, tylko Komor przegrał. Aha, no i żebyśmy się nie zdziwili w drugiej turze.

  •  

   pokaż komentarz

   @konsumpcjusz: Mnie to bardziej wyglądało na próbę utopienia Kukiza poprzez powiatowego ( zły dotyk, pocałunek śmierci) w wykonaniu resortowych. Trochę to przewrotne ale zauważ co się działo później kiedy zrozumieli że to nie zadziałało.

  •  

   pokaż komentarz

   A tu nie mówi się o dość ważnej kwestii JOWów. Czołowi politycy nie będą mieli zapewnionej miejscówy tak jak do tej pory.

   @czami1: Chyba sobie żartujesz. Czołowi politycy będą po prostu startować z okręgów, które są bastionami dla danej partii, aby mieć zapewniony mandat. No a jak któryś się pomimo tego nie dostanie, to zawsze pozostaje teka ministra na przeczekanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja znam kilku wyznawców TVN i GW i oni dokładnie mówili to samo. Zagłosowali na Kukiza, bo obrazili się na Komora i chcieli mu pogrozić paluszkiem. Ale w drugiej turze i tak na niego zagłosują.

   @konsumpcjusz: Potwierdzam z własnego otoczenia. Obstawiam, że być może nawet połowa glosujących na Kukiza w I turze, to zwolennicy Komora.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy, że wprowadzą JOWy

   @czandler_bing: Tak łatwo im nie pójdzie, bo kukiz na pewno się wtrąci i na pewno wspomni o prowadzeniu wraz z JOWami możliwości odwołania każdego posła w dowolnej chwili referendum bez progowym.

   Także może i popis będzie wygrywał, ale świadomość, że jak nie zagłosujesz tak jak chcą twoi wyborcy to możesz zostać usunięty wszystko zmienia, każdy boi się o swoja dupę.

   JOWy bez takiej możliwości nie mają sensu, więc jak zaczną nawet o tym gadać to to prędzej czy później wypłynie i ciekawe co powiedzą wtedy, bo pominięcie tematu oznacza wtopę, po za tym kukiz nie dostał tyle głosów przez ten postulat, więc niepotrzebnie ładują w to siły.

   Jak obłudnik bronek będzie teraz się mądrzył to jednak na miejscu kukiza bym oświadczył swoim wyborcom, że mają na niego nie głosować, szach mat bul.

 •  

  pokaż komentarz

  On nie ma programu, jego program będzie socjalny i to mocno.

 •  

  pokaż komentarz

  To nie są czasy sanacji, żeby szukać patriotycznych lewaków

  •  

   pokaż komentarz

   @Stachan: Dużo osób mimo bycia patriotami popierają socjalne postulaty.

   Kukiz p@$$?!%i. Przecież praktyka pokazuje, że wolnych, czy z mniejszych partii dostaje się kilka osób, a gro mandatów zgarniają dwie największe partie. I to nie chodzi o to, że ktoś ma coś do powiedzenia. Tylko nadal znana morda pokazuje się w TV, opiera kandydata w malutkim okręgu, pstryka fotkę, daje mu kasę z subwencji.
   Dobra partia zmienia charakter, bo teraz posłowie muszą słuchać ludzi, a nie swoich szefów. I co z tego, jak 99% ludzi nawet nie będzie sprawdzało jak głosował ich kandydat.
   Kukiz powołuje się na oddanie władzy ludowi. W chwili gdy zdecydowana większość osób skręca na lewo, to nie jest czas kiedy można im to dać.

   Nie wiem co z tego wyjdzie. Wierzę głęboko, że Kukiz chce dobrze i ma czyste serce i intencje i jest niewątpliwie patriotą. Ale to właśnie czyste intencje prowadzą do zguby, bo w polityce trzeba się kierować rozumem, a ten często jest "nieludzki" z pozoru. Patrząc na libertariańskie postulaty to niemal każdy z nich będzie z pozoru nieludzki, ale w praktyce okazuje się być bardzo ludzi w przeciwieństwie do socjalizmu. Ale to ciężko ludziom wytłumaczyć. 50-70lat będą trwały zmiany, chyba, że wybuchnie jakaś bomba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skogyr: był już jeden narodowy socjalizm, nazywało się to nazizm

  •  

   pokaż komentarz

   @Stachan: Wolnorynkowi darwiniści to też kilka wieków nie na dzisiejsze czasy.

 •  

  pokaż komentarz

  Opis wprowadza w błąd: STV są systemem wielomandatowym, więc nie są wariantem JOWów. Nie ma zatem mowy o JOWach w wariancie STV. Aczkolwiek wątpię że Kukiz o tym wie - on po prostu lubi rzucać hasełkami.

  •  

   pokaż komentarz

   Opis wprowadza w błąd: STV są systemem wielomandatowym, więc nie są wariantem JOWów. Nie ma zatem mowy o JOWach w wariancie STV. Aczkolwiek wątpię że Kukiz o tym wie - on po prostu lubi rzucać hasełkami.

   @zajety_login: jest jeszcze jednomandatowy STV, czyli - AV (Alternative Vote)
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Ordynacja_wi%C4%99kszo%C5%9Bciowa

   Oczywiście - to nadal, ten sam ("jednomandatowy") badziew, który niczego w Sejmie nie zmieni, a tylko - przyczyni się do wzmocnienia obecnej reprezentacji.

   Cyt."Specyfika procedury wyborczej w tym systemie faworyzuje polityków umiarkowanych, eliminując znanych kandydatów radykalnych, którzy przy dużym poparciu społecznym mają równocześnie wysoki poziom nieufności wśród pozostałych grup wyborców.".

   Żegnaj Kukiz, żegnajcie małe partie i ich działacze, witajcie starzy samorządowcy z PSL, stare i znane mordki, które od lat przeskakują pomiędzy dwoma największymi (aktualnie) partiami :)

  •  

   pokaż komentarz

   @spluczka: Cechą wspólną Alternate Vote i STV jest wykorzystywanie ordynacji preferencyjnej. Nie można natomiast mówić o "JOWach w wersji STV", ponieważ STV jest definiowane jako metoda stricte wielomandatowa. Można natomiast mówić o "JOWach w wersji Alternate Vote".

  •  

   pokaż komentarz

   Cechą wspólną Alternate Vote i STV jest wykorzystywanie ordynacji preferencyjnej. Nie można natomiast mówić o "JOWach w wersji STV", ponieważ STV jest definiowane jako metoda stricte wielomandatowa. Można natomiast mówić o "JOWach w wersji Alternate Vote".

   @zajety_login: mogę się zgodzić, co do meritum - natomiast wiele osób łączy ordynację preferencyjną STV z jednomandatowym głosem alternatywnym (AV) (albo inaczej - uważa AV za wariant STV), więc imho nie ma co walczyć z wiatrakami, tylko - należy zaznaczać, że chodzi o wielomandatowy STV (masło maślane ;) a nie - o AV, i że to STV jest lepszym systemem.

  •  

   pokaż komentarz

   @spluczka: Oczywiście zgadzam się z tym co napisałeś. Należy natomiast edukować społeczeństwo, że STV != JOW, ponieważ Kukiz coraz częściej będzie przywoływał STV i wytworzy u ludzi błędne skojarzenia (że STV jest wariantem JOW). Ten człowiek całą swoją kampanię oparł o JOWy, a teraz jako o jednej z alternatyw mówi o STV, które JOWami nie są :D Należy wyraźnie rozgraniczyć jednomandatowe AV od wielomandatowego STV, i z uporem maniaka przekonywać ludzi do tego drugiego.