•  
  B....a

  +82

  pokaż komentarz

  Ktoś mi przypomni ile kosztują nas koledzy z Ukrainy na tych studiach?

 •  

  pokaż komentarz

  Tak czy tak, nie wpuszczono ich, choć spotkanie miało charakter otwarty. Proszę sobie również przypomnieć co się działo w październiku gdy okazało się, że językiem dominującym w domach studenckich UMCS stał się język ukraiński i jak wywieszali flagi UPA (nie ukraińskie) przez okna swoich pokojów - tylko studenci polscy zareagowali, a nie władze uczelni! Sami tworzą małe getta, są faworyzowani finansowo, mogą nie znać dobrze polskiego, a i tak są puszczani na egzaminach, bo przecież tak im ciężko... Gdy tymczasem wciąż zmieniają kierunki, aby tylko do 26 roku finansowało ich państwo polskie. I potem zdziwienie, że się Polacy buntują... Bez stypendiów (zachęcam do sprawdzenia warunków i wysokości stypendiów socjalnego i naukowego na UMCS), bez miejsca w domu akademickim, dostającego taką samą ocenę z egzaminu jak Ukrainiec, który nie potrafi się wysłowić po polsku...
  Z tego miejsca pragnę jednak pozdrowić ambitnych, młodych Ukraińców, którzy przyjeżdżają tu naprawdę zdobywać wiedzę, bo są i tacy, i to niemało.

 •  

  pokaż komentarz

  Za wywieszenie flagi UPA, za jedno słowo chwalące "gierojów", za jakikolwiek przejaw wrogości wobec Polaków, za używanie języka ukraińskiego poza swoją "komnatą" reakcja powinna być jedna: 15minut na spakowanie manatków i bilet na Ukrainę, taki w jedną stronę, do tego zakaz przekraczania granicy do piątego pokolenia w przód. "W try miga" nauczyłoby to szacunku do gospodarza imprezy .

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: rozumiem "za wywieszanie flagi UPA", ale za używanie ukraińskiego poza swoim pokojem? Co to za pomysł?

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Radykalny, chodzi o to żeby akademiki nie stały się polskie tylko z nazwy i z narodowości osób które je utrzymują. Skoro język polski jest im potrzebny aby studiować to powinni go używać jak najczęściej, szczególnie jeśli w otoczeniu znajdują się Polacy. Dlatego w swoich pokojach mogą sobie rozmawiać i po chińsku, ale poza nimi, na polskiej ziemi używać języka polskiego, wtedy przynajmniej wiadomo że nie szkalują naszego imienia. Sorki, nie trawię tego narodu, a po ostatnich akcjach stawiania banderowców na pomnikach to już nawet nie chce mi się o nich wspominać by nie psuć sobie dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   Radykalny, chodzi o to żeby akademiki nie stały się polskie tylko z nazwy i z narodowości osób które je utrzymują.
   @tank_driver: tak z ciekawości: ma to dotyczyć tylko Ukraińców czy wszystkich obcokrajowców studiujących w Polsce (następni wg liczności są Białorusini, Norwegowie i Szwedzi)?

   Skoro język polski jest im potrzebny aby studiować to powinni go używać jak najczęściej, szczególnie jeśli w otoczeniu znajdują się Polacy. Dlatego w swoich pokojach mogą sobie rozmawiać i po chińsku, ale poza nimi, na polskiej ziemi używać języka polskiego, wtedy przynajmniej wiadomo że nie szkalują naszego imienia.
   Pod groźbą wydalenia z kraju?! Co byś powiedział gdyby gdziekolwiek na świecie ktoś taki przepis wprowadził dla Polaków?

   Sorki, nie trawię tego narodu, a po ostatnich akcjach stawiania banderowców na pomnikach to już nawet nie chce mi się o nich wspominać by nie psuć sobie dnia.
   A ja pracowałem z kilkoma Ukraińcami przez parę lat i byli bardzo OK a o Polsce wypowiadali się bardzo ciepło, nawet mnie tu odwiedzali.

  •  

   pokaż komentarz

   za używanie języka ukraińskiego poza swoją "komnatą" reakcja powinna być jedna

   @tank_driver: Adolf nie szalej.

  •  

   pokaż komentarz

   Białorusini, Norwegowie i Szwedzi

   @btr: Żadna z tych nacji nie buduje pomników dla zbirów którzy mordowali bezbronne polskie dzieci i kobiety.

   Pod groźbą wydalenia z kraju?! Co byś powiedział gdyby gdziekolwiek na świecie ktoś taki przepis wprowadził dla Polaków?

   Jeśli ofiarujemy im studia, lokum i pomoc to powinni uszanować gościnę.

   A ja pracowałem z kilkoma Ukraińcami przez parę lat i byli bardzo OK a o Polsce wypowiadali się bardzo ciepło, nawet mnie tu odwiedzali.

   Jestem za stary by mierzyć wszystkich jedną miarą i wiem że w każdym narodzie są tacy i inni ludzie. Jednak wywieszanie flag UPA i krzyczenie "Sława gierojom" powinno wiązać się z jednoznacznym wydaleniem z kraju który ich gości.

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Nie trafiłeś z tym porównaniem. Polacy nie mordowali niemieckich dzieci i kobiet przed wojną, nacja ukraińska która robiła to z naszymi bezbronnymi rodakami do dzisiaj uważa że było to słuszne, a nawet wprowadza ustawy nakazujące karać osoby które nie uznają banderowców za bohaterów narodowych. Spróbuj mi ubliżyć inaczej, ten sposób nie działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Ale co tu Ci ubliżać, skoro sam dajesz sobie świadectwo. Karanie za używanie danego języka, to rozwiązanie rodem z zaborów, okupacji czy ch$@ wie czego. Prymitywne i nieskuteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro język polski jest im potrzebny aby studiować to powinni go używać jak najczęściej, szczególnie jeśli w otoczeniu znajdują się Polacy. Dlatego w swoich pokojach mogą sobie rozmawiać i po chińsku, ale poza nimi, na polskiej ziemi używać języka polskiego, wtedy przynajmniej wiadomo że nie szkalują naszego imienia. Sorki, nie trawię tego narodu, a po ostatnich akcjach stawiania banderowców na pomnikach to już nawet nie chce mi się o nich wspominać by nie psuć sobie dnia.

   @pijanstwo: Napisałem to jako wyjaśnienie i odpowiedź na roszczenia podobne do twoich, to powinno wyjaśnić sprawę. Pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Co to za lewackie podejście. Gardzę mocno. Nic nie wyjaśnia, bo to dalej jest głupie i nieskuteczne. A jak będziesz to egzekwował? Będziesz podsłuchiwał czy wychowasz sobie stado kapusiów?

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Nie, po prostu nie tolerowałbym chwalenia UP-owskich gierojów na terenie Polski, "dzielnych" bandytów którzy wymordowali 100.000 Polaków, głownie kobiety, dzieci i starców. Chwalenie miało miejsce poprzez wywieszanie flag przez okna akademików polskich uczelni. Dalej jestem lewakiem czy po prostu mam jakieś poczucie sprawiedliwości? Niemcy goszczący na polskiej uczelni którzy nosiliby koszulki ze swastyką również mieliby prawo to robić a Ty "gardziłbyś" mną bo mam odwagę się odezwać?

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Ale nie odwracaj nieudolnie kota ogonem. Piszę o zakazie używania języka ukraińskiego, a nie symbolach upa.

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Pojechałem, przyznaję, bo jestem wkur...ny że jakiś Polak może tą dzicz bronić. Poczytaj inne komentarze, szczególnie od studentów którzy widują tych Ukraińców codziennie - czy wyjątkowe pobłażanie, uległe traktowanie (w tym odnośnie poziomu wiedzy koniecznego do zaliczenia egzaminów) uznajesz za sprawiedliwe? Politycy liżący dupę Ukrainie, bo ta postawiła się Rosji wpędzają nas w coraz większe bagno, każą nam tolerować śpiewy i wystawianie flag UPA w naszym kraju, a my mamy siedzieć cicho? T-A-K-I-E-G-O!

  •  

   pokaż komentarz

   czy wyjątkowe pobłażanie, uległe traktowanie (w tym odnośnie poziomu wiedzy koniecznego do zaliczenia egzaminów) uznajesz za sprawiedliwe?

   @tank_driver: Nad Karynami też się często litują egzaminatorzy. Karyny też mamy represjonować?

   W ogóle mnie bawi Twoje sprowadzanie Ukraińców do jednego mianownika - banderowcy.
   A całość Twoich wypowiedzi, to wygląda jakby Cie wyj%%%li z uczelni, a teraz płaczesz i zrzucasz to na Ukraińców. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Nie wyj?$$li mnie z uczelni, na szczęście udało mi się skończyć przed ich najazdem. Karyny są nasze, polskie i wszyscy wiedzą że czasem nie ogarniają, szczególnie w sprawach technicznych więc należy im się pomoc, a zaległości nadrobią później dopytując swoich wykształconych i wszechstronnych Mirków. A Ukraińców nie sprowadzam do jednego mianownika, o czym pisałem, ale wiesz, przyjechać studiować do kraju który oferuje pomoc w wydobyciu się z gówna (teraz jeszcze ogarniętego wojną) i wywieszać flagi - symbol antypolskich zbrodniarzy przez polskie okno w polskim akademiku? Poza całą otoczką fanatyzmu, nacjonalizmu czy czego tam jeszcze - odważyłbyś się tak zrobić? Chodzi mi o zwykłą, cywilną odwagę, kulturę i wdzięczność za okazaną pomoc, czyli zwykłe ludzkie odruchy. Trzeba być fanatykiem żeby na coś takiego się odważyć, inaczej tego nie widzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Czy choć raz pochwaliłem wywieszenie flagi UPA? Nie. To skończ to ciągle podnosić jako argument przeciw mnie.

   Karyny są nasze, polskie i wszyscy wiedzą że czasem nie ogarniają, szczególnie w sprawach technicznych więc należy im się pomoc, a zaległości nadrobią później dopytując swoich wykształconych i wszechstronnych Mirków.

   @tank_driver: A mnie to j##?@ czy ulgę dostaje Karyna, Mirek czy Ukrainiec. Albo pozwalamy na ulgi albo pozbawiamy je wszystkich, a nie tak że tylko jedną grupę.

   Skoro teraz nie studiujesz, a studenci mówią tutaj, jak sam zauważyłeś, że nie jest tak źle, to może pora otrzeźwieć?

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Pierwszy lepszy wpis osoby która spotyka się z tym codziennie:
   http://www.wykop.pl/link/2554435/#comment-28364795
   Drugi lepszy wpis:
   http://www.wykop.pl/link/2554435/#comment-28359413
   Trzeci lepszy wpis:
   http://www.wykop.pl/link/2554435/#comment-28361273
   I tak dalej, i tym podobne...
   A że chwalą ich ludzie którzy ich w życiu nie widzieli - no cóż, to jest internet, tutaj każdy może napisać co chce.
   A Karyny to Ty szanuj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Pierdoły frustratów. Mam inne doświadczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Opisz je zatem, temat na czasie. I nie mów mi że drżenie na widok flagi UPA w polskim oknie oznacza że jestem zwykłym frustratem.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Nie widziałem flag UPA w polskich oknach. O takowych nie słyszałem w swoim otoczeniu. Ukrainki bardzo sympatyczne i uczynne, Ukraińscy studenci, zupełnie jak Polscy - połowa normalnych, połowa małpy.

  •  

   pokaż komentarz

   Proszę sobie również przypomnieć co się działo w październiku gdy okazało się, że językiem dominującym w domach studenckich UMCS stał się język ukraiński i jak wywieszali flagi UPA (nie ukraińskie) przez okna swoich pokojów - tylko studenci polscy zareagowali, a nie władze uczelni!

   Porozmawiaj z 16-letnimi Ukrainkami, którym zwrócisz uwagę, aby nie paliły w łazienkach, to Cię zbluzgają, oplują, będę wyłączać Ci palniki w kuchni... Przeszłam w swojej karierze akademickiej przez 5 akademików, znałam wielu Ukraińców, studiowałam z nimi. Większość jest taka, jak napisałam, i widzi to wielu studentów. Jak już napisałam - takie zachowania to tylko wierzchołek góry lodowej.

   @pijanstwo: A ja przeczytałem o tym tutaj (czyli powyżej) i dlatego tak się wnerwiłem:)

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Ale to jednostkowa opinia anonima. Wejdź na forum niemieckie i poczytaj setki opinii jacy z Polaków są podludzie. Wiadomo, że to nieprawda, ale jakiś frustrat i tak to pisze.

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Drugi cytat - ok, ale o wywieszaniu flag i śpiewach "chwała gierojom" w Polsce to trąbiono w necie, nawet film na YT był z zajścia (co gorsza śpiewali z nimi Polacy, prawdopodobnie nieświadomi co i dlaczego).

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: No pojedynczy przypadek. Na podstawie pojedynczych przypadków musiałbyś skreślić wszystkie narody świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Cały czas przypominam że:

   „Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał pakiet ustaw przyjętych przez parlament Ukrainy w kwietniu b.r., a ustanawiających ludobójców z OUN/UPA bohaterami walki o wolność Ukrainy.”
   Więc nawet jeden przypadek to i tak o jeden za dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   Żadna z tych nacji nie buduje pomników dla zbirów którzy mordowali bezbronne polskie dzieci i kobiety.
   @tank_driver: a pomniki Stalina czy Kalinina na Białorusi się nie liczą?

   Jeśli ofiarujemy im studia, lokum i pomoc to powinni uszanować gościnę.
   Jak najbardziej. Ale skąd absurdalny pomysł, że mówienie po ukraińsku/rosyjsku/jakimkolwiek innym języku to oznaka braku szacunku czy wdzięczności?

   Jednak wywieszanie flag UPA i krzyczenie "Sława gierojom" powinno wiązać się z jednoznacznym wydaleniem z kraju który ich gości.
   Chyba nikt tutaj tego nie pochwala.

  •  

   pokaż komentarz

   Pojechałem, przyznaję, bo jestem wkur...ny że jakiś Polak może tą dzicz bronić.

   @btr: To odpowiedź na drugie pytanie, na pierwsze: liczą i nie liczą - Ukraina jako sąsiad Polski który chce do EU nie powinna była wprowadzać w tym roku ustaw gloryfikujących banderowców. Na trzecie nie odpowiem bo widzę że się zgadzamy:)
   Pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: tez nie obczajam tej milosci do ukraincow..... trzymac za morde i krotko a jak nie to won. zero tolerancji tylko dla tego ze jestes ukraincem!

  •  
   i.....8

   -3

   pokaż komentarz

   Ale skąd absurdalny pomysł, że mówienie po ukraińsku/rosyjsku/jakimkolwiek innym języku to oznaka braku szacunku czy wdzięczności?

   @btr: Chociażby stąd, że na upainie od przedszkola dzieciom wpajana jest zasada wyższości upaińca nad innymi narodami. Pod płaszczykiem piosenek, strojów, wierszyków, realizowana jest od dawna i szeroko zakrojona akcja indoktrynacji i wychowywania pokoleń neo-banderowców. Ci obecnie studiujący są właśnie tak a nie inaczej ukształtowani. Nie wolno im pozwalać na więcej niż polskim studentom, nie wolno im fundować czegokolwiek. Nie uszanują tego i nie będą wdzięczni, gdyż nie ma tutaj szeroko zakrojonych, długofalowych działań. Pobierają sobie tacy studenciacy niewyobrażalne dla Polaka zasiłki, są przepuszczani z semestru na semestr, nie znając, nie interesując się wręcz polską historią czy literaturą. Ten system jest zły! Nie mamy z takich ludzi potem pożytku. Nawet z tych, którzy dostają Karty Polaka i obywatelstwo. Oni nadal są Ukraińcami i Polska jest dla nich obcym miejscem, służącym tylko do realizacji własnych lub upaińskich celów.

  •  

   pokaż komentarz

   nie powinna była wprowadzać w tym roku ustaw gloryfikujących banderowców.
   @tank_driver: Z naszego punktu widzenia jakiekolwiek usprawiedliwianie UPA jest niewłaściwe ale warto wiedzieć co tak naprawdę uchwalono:

   Ukraiński parlament przyjął tzw. ustawy antykomunistyczne 9 kwietnia. Zgodnie z ustawą o statusie prawnym bojowników walk o niezawisłość Ukrainy uznano za nich wszystkich, którzy uczestniczyli w różnorodnych formach walki o niepodległość kraju w XX wieku. Ustawa zakłada m.in. karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla kombatantów i negowali celowość ich walki.
   Ustawa zakazująca propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli uznaje komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy, który prowadził politykę terroru państwowego. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu i związanych z nimi symboli.

   oraz komentarz ukraińskiego historyka:

   Doradca prezesa IPN zaznaczył, że polskie media i publicyści koncentrują się wyłącznie na nadaniu statusu uczestników walk niepodległościowych członkom UPA nie zauważając, że w ustawie wymieniono szereg innych organizacji, w tym takich, które współpracowały z Polakami.
   Jak widać bardzo ciężko będzie o to żebyśmy się na te tematy z Ukraińcami dogadali.

  •  

   pokaż komentarz

   Chociażby stąd, że na upainie od przedszkola dzieciom wpajana jest zasada wyższości upaińca nad innymi narodami. Pod płaszczykiem piosenek, strojów, wierszyków, realizowana jest od dawna i szeroko zakrojona akcja indoktrynacji i wychowywania pokoleń neo-banderowców.
   @insp928: Nie zauważyłem żeby Ukraina była jakaś szczególnie nacjonalistyczna (a byłem tam kilkadziesiąt razy) i dalej nie rozumiem dlaczego z tego powodu mielibyśmy zabraniać Ukraińcom mówić w Polsce w ich własnym języku.

   Pobierają sobie tacy studenciacy niewyobrażalne dla Polaka zasiłki, są przepuszczani z semestru na semestr, nie znając, nie interesując się wręcz polską historią czy literaturą.
   Aha, czyli tak jak wszyscy zagraniczni studenci czy to w Polsce czy zagranicą (o czym mogę zaświadczyć na podstawie osobistych doświadczeń oraz relacji znajomych)...

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Jakie to ma znaczenie wśród ilu organizacji ujęto w ustawie UPA, skoro było ono ujęte i żaden "autorytet" tutaj nie pomoże - wyniesiono bandytów na piedestał i zabroniono ich lekceważyć pod groźbą kary. Skarżą się na systemy totalitarne a sami takie wprowadzają. Hipokryzja!

 •  

  pokaż komentarz

  pan konsul przestraszył się pytań polskiej młodzieży. No cóż, prawda jest nadal niewygodna.

 •  

  pokaż komentarz

  brawo UMCS. jeśli chodzi o poziom poprawnie politycznego sp$%@$@#enia, doszliśmy do standardów UE - nam nie potrzeba islamistów, mamy swoich ukraińców.