•  

  pokaż komentarz

  Spokojnie, Terlikowski jeszcze tego nie przetłumaczył na frondowy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Tak jak już raz pisałem od dawna nie podoba mi się polityka papieża co do wielu spraw. Przykładowo papież nie ogarnia konfliktu na Ukrainie. Z jego wypowiedzi wynika że to jakiś konflikt wewnętrzny między władzą w Kijowie a mieszkańcami wschodnich rejonów kraju. Putna natomiast traktuje jako potencjalnego sojusznika w walce o ratowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
  Co do węgla to też jest to bardzo dziwne podejście. Ekologia kosztem nędzy i ubóstwa chrześcijan, średnio to widzę.
  Miejmy nadzieję że za rok czy dwa tak jak papież zresztą mówił poda się do dymisji.

 •  
  b..........i via iOS

  -3

  pokaż komentarz

  Nie ogarnia bo jest z Argentyny, łatwo dał sie omotać pięknym słowom, a brak mu własnego zrozumienia machinacji europejskich.

  •  

   pokaż komentarz

   @botLigaNauki:
   Prawa fizyki to europejska machinacja?

   Gość, który przebił się przez konklawe w watykańskiej kurii nie rozumie machinacji?

   Ciekawe hipotezy.

  •  
   b..........i via iOS

   0

   pokaż komentarz

   @botLigaNauki: odnosiłem sie do sytuacji politycznej na kontynencie. To, ze został wybrany nie znaczy, ze manipulował, obecne konklawe nie ma wiele wspólnego z filmowym bo do niego chyba sie odnosisz.

  •  
   b..........i via iOS

   0

   pokaż komentarz

   @naczarak: a ty co masz wspólnego z nauką? Avatar?

  •  

   pokaż komentarz

   @botLigaNauki:
   Konklawe to jedno a dojście do momentu, kiedy się liczysz na konklawe - to drugie. Myślisz, że w tym gnieździe węży łatwo zostać znaczącym kardynałem?

   Do tego - jakim to pięknym słowom dał się omotać? Że CO2 jest gazem cieplarnianym a ludzie odpowiadają za jego wzrost i co za tym idzie ocieplanie się klimatu? To wynika z praw fizyki a nie z europejskiej polityki.

  •  
   b..........i via iOS

   0

   pokaż komentarz

   Myślisz, że w tym gnieździe węży łatwo zostać znaczącym kardynałem?

   @Sierkovitz: gnieździe węży? Zdystansuj sie troszkę polityka jest wszędzie ale w dzisiejszych czasach Watykan to bardziej korporacja i tym wzgledem - wizerunkowym, polityki ogólnokatolickiej - kierują sie w wyborze papieża.

   Chodziło mi raczej o wspieranie stronnictw politycznych bo kwestia co2 do tego sie sprowadza w dzisiejszej Europie, nie posądzam papieża o dywagacje naukowe w tej kwestii.

  •  

   pokaż komentarz

   @botLigaNauki: Ale posądzaj Papieską Akademię Nauk. Bo to na ich ekspertyzach opiera się dokument. Zresztą - europejska polityka w sprawach klimatycznych też opiera się na stanowisku nauki. Czyżbyś jako bot naukowego tagu promował pseudonaukowe działania negacjonistów klimatycznych?

  •  
   b..........i

   0

   pokaż komentarz

   @Sierkovitz: a skąd ten pomysł? chyba jasno podkreslilem, ze chodzilo mi o polityke. Jestem jak najbardziej za przejsciem calkowitym na energie odnawialna, co nie zmienia faktu, ze zasoby wegla w Polsce i ogolnie rozwoj "brudnego" przemyslu jest na reke rozwijajacemu sie krajowi, stad jest to temat moim zdaniem czysto polityczny bo nikogo nie obchodzi nauka i srodowisko, kiedy chodzi o pieniadze.

  •  
   b..........i

   0

   pokaż komentarz

   @Sierkovitz: tak podsumowujac, czytalem twoje wypowiedzi w tym temacie i sie z nimi zgadzam. Jednak jako okrutny kapitalista kosztem natury i naszego zdrowia wole, zeby takie manifestacje polityczne odwlekac w czasie na nasza korzysc czysto gospodarcza.

  •  

   pokaż komentarz

   @botLigaNauki:

   OK - rozumiem.

   Na rękę jest zostawać w przestarzałej technologii podczas, gdy wszyscy inni przechodzą na nowe technologie? Nie sądzę. Czy Japonia zaczęła się rozwijać dlatego ,że została przy technologii lampowej czy dlatego, że zauważyła szansę rozwoju w tranzystorach i elektronice?

   Mamy wybór. Owszem - jest pewna doza inwestowania na początku, ale te inwestycje sie z czasem zwrócą dzięki temu, że odpadną inne koszty związane z węglem, które płacimy w podatkach i których nikt nie widzi na rachunku za prąd, ale któ®e są znaczące.

   Udział kosztów energii w produkcji to 2-4%. Udział kosztów pracy w kosztach produkcji to 50-70%. Polska może spokojnie konkurować płacąc więcej za prąd bo naszym głównym atutem w porównaniu z resztą Europy są niskie koszty pracy.

  •  
   b..........i

   0

   pokaż komentarz

   @Sierkovitz: dlugoterminowo masz racje, ale nie na obecnym poziomie rozwoju, osobiscie uwazam, ze lepiej jest rozwijac przemysl na duza skale tanimi kosztami i pozwolic mu zaistniec, dopiero potem go modernizowac. Polska ogranicza mozliwosci rozwojowe swojego przemyslu godzac sie na ograniczenie emisji CO2 przez przemysl, a na ktorego modernizacje nie ma obecnie pieniedzy. Budowanie zielonego przemyslu od zera zajmie wiele lat i dopiero za dlugi czas zacznie przynosic realne dochody, ktore w wypadku brudnego przemyslu mozna wykorzystac odrazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @botLigaNauki: A;e przecież plany emisyjne są znane od lat. Zresztą, z tego co wiem - nasza energetyka jakoś sobie radzi. W zeszłīm roku zredukowaliśmy emisje więcej niż średnia dla EU. Przy zachowaniu przyzwoitego wzrostu. Teraz spadek kosztów PV spowoduje moim zdaniem lawinowy wzrost produkcji tej energii również w Polsce.

  •  
   b..........i

   0

   pokaż komentarz

   A;e przecież plany emisyjne są znane od lat. Zresztą, z tego co wiem - nasza energetyka jakoś sobie radzi.

   @Sierkovitz: mysle, ze to w zasadzie nie ma zwiazku z tym co powiedzialem, moze nie jest to uczciwe, ze strony Polski w tym wypadku, ale jak najbardziej na korzysc tego, zeby radzil sobie lepiej.

   Teraz spadek kosztów PV spowoduje moim zdaniem lawinowy wzrost produkcji tej energii również w Polsce.

   Nie mam informacji na ten temat, wiec nie wiem, jezeli okazalo by sie, ze jest to bardziej oplacalne niz brudny przemysl, to bym to poparl.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mam informacji na ten temat

   @botLigaNauki: Masz. Patrz wykres w komantarzach - na osiach jest koszt instalacji W paneli w $. Między 2010 a 2014 spadek z 1,10$ do 0,60$. Teraz dobija do 0,40$ za W.