•  

  pokaż komentarz

  nie za wiele zrobisz na policji, zgłoś bo może sprawa w przyszlości się zrobi rozwojowa i ostrzegaj ludzi dookoła.
  cool story
  dzwoni znajomy rodziny. do babci (+70lat mieszkanka wsi) dzwoni babeczeka z firmy i nawija że jej syn ma karę do zapłacenia która wisi od 3lat, dwieście czterdziesci parę zł, zaproponowali rozłożenie na rarty. Babacia się zgodziła.

  no ale dzwoni ten znajomy, gadamy okazuje się że dłużnik nie żyje od 4lat więc nie łapie się w tajming.
  do końca nie wiadomo za co jest winny.

  przyjrzałem się sprawie, rzecz wygląda na kolejną akcję "na wnuczka"
  1. rejetrujesz firmę: Pomoc Dla Dłużników im. Jana Pawła II sp. zoo
  2. ogarniasz teraz ofiarę - babcie ze wsi
  3. dzwonisz, przekonujesz że syn/ wnuk ma u nich dług, np, za jazde biletem, czy nie wywiązanie się z czegoś
  używamy nowoczesnych słów, babcie ich nie znają, ale i tak nie będą wnikać.
  4. straszysz komornikiem, postępowaniem sądowym, winykacją, wpisem do rejestru ale lagodnie. Bo przecież nikt nie chce tej chujni z obcymi we wsi, proponujesz ugodę w postaci spłaty ratalnej 6x po 49zł.
  takie babcie zpłacą, nie będą pytać, nie chcą żeby ich na wsi wytykali palcami, uważają że jeżeli jest dług to trzeba go zawsze spłacić
  5. wysyłasz list z drukami przelewów.
  6. zatrudniasz studentkę na staż za 0zł, ona obdzwoni 20 klientów dziennie, niech 5 osób złapie haczyk 5X250zł X20dni =25,000zł bez żadnych inwestycji.
  co najlepsze. idziesz na policję czy do prokuratury.
  i teraz tak - kwota nie przekracza 250zł więc nie czyn karalny, a po przesłuchaniu okaze się że to błąd w systemie bazy danych, listę nazwisz dłużników kupili skąś tam i oni nic nie wiedzą.
  nie ma możliwości udowodnienia oszustwa - nie ma przestępstwa

 •  

  pokaż komentarz

  Już sama nazwa ulicy "Pl. Kaszubski" budzi podejrzenia :)

 •  
  S........u

  +2

  pokaż komentarz

  Ciekawe. Firma z Gdyni a numer telefonu z Krakowa 123950656.

 •  

  pokaż komentarz

  Zgłoś usiłowanie oszustwa do prokuratury i tyle [286p.1kk], przy oszustwie kwota na jaką ktoś próbuje cię orżnąć jest bez znaczenia. W zawiadomieniu podaj że zostałeś wprowadzony w błąd fałszywym wezwaniem a sprawca działał w celu uzyskania korzyści materialnej. Coraz więcej osób zgłasza takie wałki, wszystko później łączone jest w jedno postępowanie i z małej kwoty 29zł nagle zrobi się kilkanaście tysięcy i setki/tysiące poszkodowanych co dla wałkarza może już wiązać się z wakacjami w areszcie śledczym, jak nic nie zrobisz to będzie miał wakacje ale na Majorce.

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz0: podpisuję się rękami i nogami. Wrzucaj na wykop, ostrzegaj, ale do jasnej cholery idź na pały i zgłoś. Wiem, że przy kompie się wygodniej siedzi, że łatwiej wrzucić fote niż się wybrać i podpisać zgłoszenie własnym nazwiskiem, ale tak trzeba. Dla zasady. A nie 'niech ktoś'....

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz0: tak zrobimy. Tylko mi powiedz czy muszę rodziców ciagnąć na policję czy mogę wysłać zawiadomienie/złożyć w formie papierowej na policji/prokuraturze? Chodzi o to aby zminimalizować czas zaangażowania rodziców w ta sprawę. Ja to widzę tak: pisze pismo zgodnie z tym co napisałeś, podpisuje sie rodzic, załączam ksera wezwania i wysyłam poleconym. Mozna tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @dobrymacher: pisemnie na adres najbliższej prokuratury rejonowej: zawiadomienie o podejrzeniu usiłowania popełnienia przestępstwa z art. 13 par. 1kk w zw. z art. 286 par. 1 kk

   na zawiadomieniu: dane adresowe, nr tel. kontaktowego

   zwięzły opis na początku w stylu: w dniu X otrzymałem pismo z firmy Y, w którym wezwano mnie do nienależnej zapłaty kwoty Z, w mojej ocenie nadawca pisma działał w celu osiągnięcia korzyści materialnej poprzez wprowadzenie mnie w błąd poprzez wezwanie mnie do zapłaty nieistniejącego zobowiązania a tym samym wypełnił ustawowe znamiona czynu zabronionego opisanego w art. 13 par. 1kk w zw. art. 286 par. 1kk. Pragnę nadmienić że liczba osób które próbowano oszukać w ten sposób na terenie całej Polski może wynosić kilkaset a nawet kilka tysięcy osób.

   uzasadnienie:
   Cały opis zdarzenia od A do Z (w dniu x przyszło pismo zaadresowane na x, wysłane listem zwykły, gdzie w polu nadawcy znajdowały się dane firmy...)

   jako załączniki do zawiadomienia:
   oryginał pisma i koperta w której ono przyszło.

   Jeśli prokurator postanowi o wszczęciu dochodzenia to będzie wezwanie na najbliższy komisariat w celu złożenia zeznań (jedno przesłuchanie na ogół wystarcza). Świadkowi przysługuje zwrot kosztów dojazdu oraz utraconych zarobków.

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz0: dziękuje janusz0, właśnie takiej odpowiedzi szukałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz0: Tak troche z innej beczki: czy podobnej tresci zawiadomienie moge zlozyc na instyyucje publiczna np. zarzadce drogi ktory żąda ode mnie wplaty wobec rzekomego nie uiszczenia innej oplaty? Czy jednak musze pobujac sie po sadach administracyjnych?

  •  

   pokaż komentarz

   @olowpb: z parkowaniem musisz przejść ścieżkę [zarzuty na tytuł egzekucyjny przesłany przez US->zarzut błędnego wskazania zobowiązanego, wskazać w piśmie prawidłowego+wniosek o wstrzymanie egzekucji], jak urząd miasta nie odpuści to później Samorządowe Kolegium Odwoławcze a jak oni podtrzymają decyzje UM to wtedy dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jeśli byś złożył zawiadomienie do prokuratury to urząd miasta złożył by na ciebie za fałszywe zawiadomienie o przestępstwie (zgadnij kto by był bardziej wiarygodny dla prokuratury( ͡° ͜ʖ ͡°) )

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz0: Oki. Dzieki za info ale czy ja ich nie moge wyprzedzic? Tzn skladam wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, czekam 30 dni, oni pewnie nic z tym nie zrobia i wtedy do sadu administracyjnego.
   Z tego wezwania i opisu oznakowania ktore jest bledne bede wywodzil ze oplata jaka ode mnie zadaja jest bezpodstawna.

  •  

   pokaż komentarz

   @olowpb: WSA uznał że pierwszą czynność obronną można wykonać dopiero w postępowaniu egzekucyjnym (zarzut na tytuł wykonawczy). W każdym razie możesz próbować, normalną drogą się już 2 lata z nimi męczę [UM nie uznaje zarzutów a SKO uchyla ich decyzje i tak w kółko]