•  

  pokaż komentarz

  Nie spotkałem do tej pory żadnego kryterium, które pozwoliłoby uznać dany system podatkowy za lepszy od innego. Są dwie skrajnie "sprawiedliwe" możliwości: każdemu zabrać tyle samo albo każdemu zostawić tyle samo. Wszystkie inne - tak długo jak zwiększając pensję nie zmniejszasz dochodu - są po prostu czymś pośrednim i nie są w żaden sposób wyróżnione (co najwyżej prostotą obliczeń). W szczególności nie ma nic wyjątkowego w podatku liniowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @noxitu: system podatkowy bez podatku dochodowego jest lepszy, ponieważ nie dobija ludzi pracy, dzięki którym mamy ten cały dobrobyt w którym przyszło nam żyć.

   Na rentierów i posiadaczy są lepsze metody niż podatek progresywny, ale przed skutecznymi metodami mendy chronią się dzięki naszym ukochanym politykom.

 •  

  pokaż komentarz

  "Lewak" nie zrozumie, za dużo gadania, za mało cycków.No i nie ma tam pederastów, więc to na pewno kampania nienawiści.

 •  

  pokaż komentarz

  Zadam poważne pytanie na które nie dostałem na razie sensownej odpowiedzi. Czy ktoś z prawicy wyjaśni mi dlaczego w takim razie partie takie jak Korwin popierają zwiększenie kwoty wolnej od podatku, skoro realnie zwiększa ona progresję podatkową?

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: nie jestem z prawicy, ani lewicy, ale kwota wolna od podatku w zasadzie zmniejsza podatek i biednemu i bogatemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: "Każda sposób by odzyskać pieniądze wykradzione przez państwo jest dobry". Jest to argument który sięga Ayn Rand, pramatki wolnościowców. Ile w tym hipokryzji nie muszę tłumaczyć.

  •  
   A................a

   -2

   pokaż komentarz

   @teddybear69: Podniesienie kwoty wolnej do ∞ zwiększy progresję podatkową?

  •  

   pokaż komentarz

   @Arachnopatikalista: Nie, bo nie było by wtedy w ogóle progów podatkowych, ale zwiększając do wartości jakiejś, np. 20000 złotych sprawi, że zarabiający tą kwotę zapłaci podatek mniejszy o 100%, a np. zarabiający 40000 zł podatek niższy o 50% - za karę, bo zarabiał więcej. Jeden nie zapłaci podatku wcale, drugi go zapłaci - obaj w teorii skorzystają tak samo z tego co zostanie z niego ufundowane. Sprawiedliwe to to chyba nie jest.

  •  
   A................a

   0

   pokaż komentarz

   @teddybear69: Ważne że zmieniamy sytuację na lepsze. Wiadomo, najlepiej zlikwidować dochodowy całkowicie, ale podnoszenie progu też jest ok, bo zmniejsza podatek wszystkim. Pamiętaj że nawet gdy Korwin będzie chciał podnieść kwotę wolną (a nie słyszałem o czymś takim - zawsze chciał od razu zlikwidować) to będzie to tylko krokiem do całkowitej likwidacji dochodowego.

   Zamiast okradać z mniejszą progresją, lepiej okradać po prostu mniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: chodzi o to żeby w ogóle zlikwidować podatek dochodowy. Zaczynamy od podnoszenia kwoty wolnej od podatku, aż zamożniejsi obywatele buntują się i żądają podniesienia tej kwoty by objęła także ich dochody. W ten sposób podatek dochodowy zostanie zmarginalizowany, a jego miejsce zajmą podatkoopłaty takie jak opłata za administrację (podatek pogłówny), opłata za ochronę zdrowia (coś jak zus), opłata za ochronę umów cywilnoprawnych (znaczki skarbowe, podatek wartości przedmiotu tej umowy), opłata za ochronę handlu i praw konsumenta (np vat), opłata za ochronę mienia (opłata od powierzchni chronionego gruntu).

   opłata za prawo do pracy? ABSURD! Leniom się w D poprzewracało.

  •  

   pokaż komentarz

   @ProGruntowy: No fajnie, 100% się zgadzam, że dochodówka zła i do zlikwidowania, ale podnoszenie kwoty wolnej to raczej krok w drugą stronę.. jak już stwierdzamy, że wydatki zostaną ograniczone na tyle, że podatki można nieco obniżyć to niech to będzie proporcjonalna obniżka wszystkich stawek, a nie absolutnie niesprawiedliwa progresja podatkowa.. PS. Zamożni obywatele nie będą się buntować, tylko wyjadą z kraju..

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: pytanie co łatwiej przepchnąć przez legislację...
   Z dnia na dzień tego podatku nie zlikwidujemy, ale coś trzeba z nim zrobić (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: Nie martw się, ludzie na wykopie chcą zmian dla samych zmian. Bez zastanowienia się czy proponowane reformy rzeczywiści prowadzą do tego co by chcieli, czy można lepiej, czy to logiczne. Zmieniać, spróbować "bo jak nie spróbujemy to się nie dowiemy" itp.
   Tak samo jest z JOWami jako środkiem do odpartyjnienia sceny politycznej - nie ważne, że to nie działa i nie ma prawa tak działać. Ale skoro jest okazja do zmiany - choćby bzdurnej - to pójdą i będą głosić nową ewangelię.

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: ponieważ zwiększenie kwoty wolnej od podatku to w rzeczywistości zmniejszenie podatku. Niby sformułowanie zwiększenie progresji jest poprawne, ale nieintuicyjne i może wprowadzać w błąd.

 •  
  W..........2

  +2

  pokaż komentarz

  Aha, czyli powodem tego, że ludzie są biedni jest ich nieróbstwo. Natomiast fakt, że osoba urodzona w biednej rodzinie nie ma dostępu do wielu ścieżek rozwoju (studia wyższe, czasem nawet głupie kursy) nie ma w ogóle wpływu.

  Zaraz się zlecą - HURR DURR ZNAJOMY ZNAJOMEGO PRACOWAŁ W MACU I SKOŃCZYŁ MEDYCYNĘ A OJCIEC GO NAp!#%#?#AŁ PARASOLEM. A więc krótko - anegdotki łapiące za serce to sobie możemy opowiadać. Poza tym, ten "znajomy znajomego", skoro mógł pogodzić pracę w macu żeby się utrzymać i studia medyczne musi być jednostką wybitną. W przypadku takiego samego osobnika, którego ojciec nie nap!#%#?#ał parasolem okaże się, że wykorzystał ten czas na dodatkowe rozwinięcie swoich umiejętności i zarabia więcej.

  Nie ma sprawiedliwości i nigdy do końca nie będzie. Kapitalizm to jednak dość dobry system, w każdym razie lepszy niż socjalizm czy komunizm.

  Ale takie p@%#?$%enie i upraszczanie rzeczywistości jak na tym filmiku doprowadza mnie do ciężkiej k@@@icy. Znam ten typ narracji, to patologicznie propagandowe upraszczanie. Niech zgadnę - twórca jest konserwatywnym protestantem a na innych jego filmikach znajdujemy dowody na to, że ewolucja nie istnieje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Aha, czyli powodem tego, że ludzie są biedni jest ich nieróbstwo. Natomiast fakt, że osoba urodzona w biednej rodzinie nie ma dostępu do wielu ścieżek rozwoju

   @Wymiatashi92:
   ale jaki to ma związek z współpłaceniem za utrzymanie osiedla?

  •  
   W..........2

   +1

   pokaż komentarz

   @Balcerek: Po pierwsze założenia. Po drugie analogia jest nietrafna - byłaby znacznie trafniejsza, gdyby braci było więcej - 10 najbiedniejszych, 3 z klasy średniej i jeden najbogatszy. Jeden najbogatszy co prawda płaci najwięcej, jednak nie opłaca większości ceny wydatków publicznych. Narracja filmu jest taka, że najbogatszy kupuje właściwie wszystko pozostałej dwójce a oni są biedni ponieważ są leniwi.

 •  

  pokaż komentarz

  I nagle ten co płaci mniej jest zły, no bo przecież on ma możliwości - po prostu mu się nie chcę pracować i zarabiać.

  Dokładnie takie jest przesłanie. Postawiono założenie że każdy z nich może, nie każdy chce. Następnie pokazano że mimo to że 1 nie chce pracować bo woli robić coś innego to jednak chciałby mieć to samo co 3 wypracował ale za darmo ponieważ uważa że w jakiś sposób mu się to należy (w gruncie rzeczy stawia się ponad swoim 3 bratem i uważa się za lepszego - jego czas wolny jest bardziej wartościowy niż 3 brata), więc tak, jest tym złym bo nie ma w takiej postawie roszczeniowej niczego dobrego. eot