
Nie chcesz ponosić konsekwencji za rzeź na 10 tysiącach żołnierzy?...
W 1499 roku w Europie gruchnęła wieść, że Turcy w sile kilkudziesięciu tysięcy zaatakowali Polskę, ale zostali wycięci w pień. W rzeczywistości Polacy nie mogli wygrać z najeźdźcami, bo... nie odważyli się stawić im czoła. Za to Turcy plądrowali i rabowali jak najęci, ale w drodze...
+83
pokaż komentarz
Gdybym miał armię kilka razy mniejszą od najeźdźcy też bym wolał swoją armią osłaniać mury ważniejszych miast, niż słać ją na pewną rzeź, zostawiając ważne miasta bez garnizonu czekające aż Turcy wejdą jak po swoje. Po prostu sztuka wojenna.
+37
pokaż komentarz
@uzytkownik_z_nazwa: Dokładnie, sztuka wojenna to gra, głupim są ludzie co uważają, że są honorowe i niehonorowe zagrywki.
+9
pokaż komentarz
@uzytkownik_z_nazwa: szkoda, że w 39 tak nie pomyśleli
-2
pokaż komentarz
@uzytkownik_z_nazwa:
Wiesz, nie bez powodu wtedy nie latali rakietami. Do pewnych przemyśleń ludzkość musiała długo dochodzić.
+27
pokaż komentarz
Takie znaleziska to tu kariery nie robią ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale wykopię na przekór, bo tekst ciekawy i dowiedziałem się czegoś nowego.
+2
pokaż komentarz
@TylkoTenJedenPost: dlaczego?
+6
pokaż komentarz
@TylkoTenJedenPost: Jeszcze zobaczysz jutro wyjdzie na główną.
+1
pokaż komentarz
@TylkoTenJedenPost: kwestia odpowiedniego czasu dodania i temat wejdzie na główną ;)
+4
pokaż komentarz
@lukaslm: weszło już teraz ;)
+32
pokaż komentarz
@TylkoTenJedenPost: te awantury mołdawskie to w ogóle ciekawe rzeczy są, tamtędy przepędzano bydło na północ do gdańska i dalej płynęło mięso, ważny szlak handlowy w każdym razie, te wojenki i prowokowanie Turków do odwetu to był czasami zwykły biznes 'sił zewnętrznych' z Zachodu, ale realizowany rękoma niektórych magnatów naszych (no średnio naszych) np. rodu Łaskich, nasi władcy o tym wiedzieli i zabraniali tych rajdów i Kozakom wypraw na Turcję (a oni tam też potrafili poszaleć i to grubo), bo generalnie opłacała nam się najczęściej wymiana handlowa z Turkami, ale czasami nie dało się uniknąć prowokacji szytej przez jakieś 'konsorcjum handlowo-bankowe' :)
+5
pokaż komentarz
@Vejito: czyli od zawsze-po-staremu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
-2
pokaż komentarz
@lukaslm: zesra sie. bedzie koza nostra krzysiu
+1
pokaż komentarz
@Blizz4rd: nie, wtedy się nie udawało wrogom zazwyczaj, bo mieliśmy niepisaną doktrynę: wiara, wolność, własność i dużo szabel.... kościół, szkoła, strzelnica hehe, nawet żydzi pracowali dla nas, a dziś ? :)
+1
pokaż komentarz
@Vejito: Kondominium starsze niz sie wydaje ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
pokaż spoiler
ale wtedy chociaz bylismy podmiotem( ͡° ʖ̯ ͡°)
0
pokaż komentarz
@Vejito: W sumie wyprawa do Mołdawii w 1620 miała podobny cel.
0
pokaż komentarz
@Kaczypawlak: Mołdawia i Ukraina to były i są nadal pola bitew ekonomicznych toczonych przez banki lub imperia osobiście lub przez przedstawicieli, to dziś widać jeszcze wyraźniej, co się dzieje na Ukrainie to widać, ale podobnie dziś się sprawy mają, do tego jeszcze trzeba bałkany dodać, np. obecnie Macedonia.
+20
pokaż komentarz
Tym razem Polacy dostali wcześniej informację o nadchodzących Turkach i podjęli męską decyzję – uciekli
widać wtedy mieliśmy taktyczne podejście do tematu wojny
+7
pokaż komentarz
@elim: Polacy mieli dużo bardziej pacyfistyczne nastawienie przed XVII w., niż nam się może wydawać. Szlachta przeważnie była niechętna wojnom, chyba że chodziło o obronę państwa.
+7
pokaż komentarz
taktyczne podejście do tematu wojny
@elim: W sumie to ich zima wykończyła, zastosowaliśmy taktykę Ruskich "dziadek mróz" był z nami. W sumie nie palono się do obrony Kresów, wojska było mało i nie wystarczało do przeganiania Tatarów a tu cała armia turecka się zwaliła, a polskie wojsko nigdy nie było liczne, z powodu braku pieniędzy.
Polacy mieli dużo bardziej pacyfistyczne nastawienie przed XVII
@Bambamdilla: W XVII wieku też było dużo pacyfistów, potępiano awantury moskiewskie (Wielka Smuta) plus nie chciano wojować z Turcją (patrz Władysław IV Waza i Kozacy), wojnę trzynastoletnią prowadzono z oporami.
+5
pokaż komentarz
"Gdy Turcy znaleźli się 10 mil od miasta, „jęli wskok wszędzie murów poprawować”, usypali wał od strony Kleparza, a przed Bramą Floriańską zbudowali barbakan, "
To jak szybko oni ten barbakan zbudowali? W dzień, dwa?
+11
pokaż komentarz
@vvalabor:
10 mil to około 80km czyli odległość Kraków -Tarnów.
Trzeba pamiętać że mila polska w XV wieku to coś innego niż mila np z XVII w. oraz całkowicie coś innego niż mila o której myślisz czyli angielska.
Na ziemiach Unii polsko-litewskiej mila potrafiła przekraczać troszkę ponad 16 km.
+15
pokaż komentarz
Czyli krakowski Barbakan zawdzięczamy Turcji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)