•  
  c......r

  +232

  pokaż komentarz

  Pozwolić wybudować, potem znacjonalizować i przepędzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @cbreaker: ale co tam nacjonalizowac... dzielnica miała by kosztować miliard zlotych... z tego co pamiętam to same złote tarasy sprzedano za prawie 2 mld zł. Wiec za ten miliard, to mogą sobie postawić Max dwa wysojosciowce w centrum.

  •  
   a.........z

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @cbreaker:
   nie,bo zydzi i muzułmanie spieszą sie kto pierwszy

  •  
   Z..............r

   +29

   pokaż komentarz

   @cbreaker: To zamiary są dowodem, że jesteśmy krajem do dymania. Kolonia. Od 25 lat rządzą Polską ludzie o mentalności cweli i sutenerów.

  •  
   r...........0

   +4

   pokaż komentarz

   @cbreaker: podobno wszystkie apartamenty na Tarchominie chcą wykupić, ale ją swojego 28 metrowego nie oddadam, on wciąż drożeje i drożeje, końca zwyżki nie widać, jestem zadowolony

  •  

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Bo wcześniejsze ~40 lat to rozumiem rządzili Polską mężowie stanu. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @dev0n: owszem. Stanu. Ale nie polskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @razdwatrzy100: za to że drożeje masz plusa. Za to że nazywasz 28m2 apartamentem masz minusa. Wychodzi, że nic nie dostaniesz.

  •  
   Z..............r

   -17

   pokaż komentarz

   @dev0n: To sobie znalazłeś pocieszenie. Czy wyobrażasz sobie, aby ci ludzie, którzy obecnie dzierżą władzę, urządzili obchody 1000lecia Państwa Polskiego? Ja nie. Mam wrażenie, że obawialiby się, że to zostanie źle odebrane przez Brukselę, że Bruksela odbierze takie uroczystości jak budowanie oporu przeciw europeizacji. Tamtejszy układ był wymuszony, ale nie pociągał za sobą tak dalekiej zależności, czy to gospodarczej czy mentalnościowej, jak obecny. Za PRL nie musieliśmy prosić Moskwy o zgodę na wybudowanie drogi czy fabryki. Dzisiejszy jest dobrowolny i zależny po całości. Ci ludzie sami nadstawiają dupy, zarówno swoje jak i nasze, bo czują się dumni, że dyma ich mityczny Zachód.

  •  
   l.....2

   +4

   pokaż komentarz

   Za PRL nie musieliśmy prosić Moskwy o zgodę na wybudowanie drogi czy fabryki.

   @ZachariaszSzuler: Bo po prostu z Moskwy przychodziły wytyczne - macie osiągnąć taką i taką wydajność w produkcji np. stali, żeby zapewnić zaspokojenie potrzeb obronnych Układu Warszawskiego, więc naturalne, że nasi włodarze musieli zbudować ileś tam stalowni.

  •  
   Z..............r

   -5

   pokaż komentarz

   @luksus2: Czyli polityka Moskwy była wymuszona, ale to wymuszenie skutkowało rozwojem kraju. Bruksela wymusza wygaszanie. Zasadnicza różnica.

  •  
   l.....2

   +7

   pokaż komentarz

   ale to wymuszenie skutkowało rozwojem kraju.

   @ZachariaszSzuler: Budowanie nieekonomicznych fabryk nie skutkuje rozwojem kraju, a jego zadłużaniem prowadzącym do bankructwa, co przeszliśmy w latach 80.

  •  

   pokaż komentarz

   @cbreaker: w miedzyczasie zostana okradzeni, nie bedzie czego nacjonalizowac ;)

  •  
   Z..............r

   -6

   pokaż komentarz

   @luksus2: Fabryka sama w sobie nie jest nieekonomiczna. Dlaczego fabryki, zgodnie z twoim założeniem powstające dla obronności, okazały się nieekonomiczne? Rozwój był widoczny w możliwości założenia licznej rodziny przez zwykłego robola. Bankructwo zawdzięczamy sankcjom nałożonym na PRL przez Reagana.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Plis, to jak mówienie że na Kubie jest bieda przez embargo. Sankcje są efektem tej samej złej polityki która generuje biedę, one tylko ją pogarszają.

  •  
   Z..............r

   -4

   pokaż komentarz

   @lazzyday: Nie znam realiów gospodarki Kuby i dlatego pytam: czy Kuba ze swoimi sankcjami jest w takiej samej sytuacji co Polska w latach 80-tych, gdy fabryki, po reformach Gierka pracowały na całego, a poprzez sankcje odcięto napływ technologii, zamknięto rynek zbytu i zamrożono pożyczki?

   Sankcje są narzędziem polityki. Stany Zjednoczone walczyły w zimnej wojnie ze Związkiem Radzieckim o dominację. Posłużono się sankcjami, żeby doprowadzić do rozbicia Układu Warszawskiego od środka.

  •  
   n......n

   +1

   pokaż komentarz

   @Wezmyr: aczkolwiek @razdwatrzy100 ma troszkę racji. :) wiem, że to polska ale jesli mial niemieckie korzenie to byc może szedl tym tokiem rozumowania - w niemczech w ten sposob nazywa sie wlasnie male mieszkania :P
   https://de.wikipedia.org/wiki/Appartement

  •  

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Fabryki za Gierka nie produkowały tego, czego potrzebował rynek. Nie wiem jaki wpływ miały sankcje, ale gdyby nie one fabryki upadłyby tak czy siak, tylko trochę później. Im wcześniejsza restrukturyzacja tym lepiej. Masz rację że sankcje są narzędziem polityki, z tym że są też efektem polityki, tej właśnie złej polityki która zbudowała nieefektywny system gospodarczy, polityki socjalistycznej.

  •  
   Z..............r

   -3

   pokaż komentarz

   @lazzyday: Bo od lat 80-tych świat nie potrzebuje stali, broni, pustaków, narzędzi AGD itd. itp. Fabryki upadły, bo były po niewłaściwej stronie barykady. Z wróżbitą ciężko o cokolwiek się spierać: "upadłyby tak czy siak". Z ciekawości, umiesz własnymi słowami zdefiniować "restrukturyzację"?

  •  
   l.....2

   +4

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Reagan nałożył sankcję tylko na Polskę (i już istniały wcześniejsze na ZSRR), a zbankrutowały praktycznie wszystkie kraje socjalistyczne, od NRD, przez Czechosłowację do Węgier. Sankcje nie miały tu większego znaczenia, problemem był sam system. Zresztą sankcje zostały nałożone jako SKUTEK stanu wojennego, który był NASTĘPSTWEM strajków, które to z kolei były następstwem kiepskiej sytuacji gospodarczej. Problemy ekonomiczne istniały więc na długo przed sankcjami. Kartki na cukier wprowadzono w 1976, czyli w środku epoki Gierka.

   Rozwój był widoczny w możliwości założenia licznej rodziny przez zwykłego robola.

   Dzisiaj też zwykły robol może założyć liczną rodzinę na poziomie robola z lat 70. Problem w tym, że niektórzy mają spaczony obraz tego gierkowskiego "dobrobytu". To był dobrobyt w porównaniu z tym co było wcześniej, ale dzisiaj nie zaakceptowałbyś tamtego poziomu życia, czyli np. jednego rodzaju kiełbasy w sklepie (której i tak często brakowało, nawet za Gierka), jednego rodzaju proszku do prania, ubrań kiepskiej jakości, 10 lat czekania na samochód itd. Dzisiaj taki poziom życia nazwałbyś biedą. No i ten cały "dobrobyt" trwał zaledwie kilka lat.

  •  
   m......e via Android

   0

   pokaż komentarz

   @cbreaker: ciekawe czy będą kanalizować czy może przepompownia do jakiejś agencji modelek ;p

  •  
   Z..............r

   -1

   pokaż komentarz

   @luksus2: Zbankrutowały, bo były włączone w jedne organizm polityczno-gospodarczy, przeciwko któremu Stany Zjednoczone toczyły bój. A kiepska sytuacja gospodarcza była następstwem w znacznej mierze "kryzysu naftowego" oraz nieurodzaju lat 70-tych.

   Dzisiaj zwykły robol nie może założyć rodziny jak za Gierka, bo jego pensja ledwo starcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

  •  
   l.....2

   +4

   pokaż komentarz

   Dzisiaj zwykły robol nie może założyć rodziny jak za Gierka, bo jego pensja ledwo starcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

   @ZachariaszSzuler: Dokładnie tak jak za Gierka. Może nawet gorzej, znam dziś wielu roboli i każdy ma samochód, każdy ma gdzie mieszkać, nawet jeśli wynajmuje przez parę lat. Za Gierka rynek wynajmu praktycznie nie istniał, więc ludzie cisnęli się z rodzicami albo po pokojach najmowanych w jakichś drewnianych chałupach z piecem, może po paru latach udało im się "dostać" mieszkanie (które też nie było darmowe, w czynszu spłacało się kredyt, który spółdzielnia zaciągnęła na jego budowę). Samochód to było jakieś wyśnione marzenie większości Polaków.

   A kiepska sytuacja gospodarcza była następstwem w znacznej mierze "kryzysu naftowego" oraz nieurodzaju lat 70-tych.

   Niby jak kryzys naftowy mógł wpłynąć na polską gospodarkę, skoro mieliśmy tanią dostawę surowca z ZSRR? Nieurodzaj lat 70.? A co to, gospodarka PRL taka nowoczesna cały czas była zależna od tego ile zboża się zbierze? Wiesz ile było nieurodzajnych lat od 1990 roku? Masa. Słyszałeś, żeby ktoś kiedyś tłumaczył kryzys gospodarczy nieurodzajem? To nie jest XIX wiek. Kryzys spowodowany nieurodzajem to może mieć jakaś część rolników, ale nie państwo przemysłowo-usługowe. Jeśli nieurodzaj mógł spowodować kryzys w gospodarce PRL, to tylko pokazuje jak zacofana była.

   Zbankrutowały, bo były włączone w jedne organizm polityczno-gospodarczy, przeciwko któremu Stany Zjednoczone toczyły bój.

   Czyli to tylko pokazuje, że byliśmy zależni od USA jeszcze bardziej niż dzisiaj, skoro amerykańskie embargo na jeden kraj rozwaliło cały blok socjalistyczny. To jest ta wolność i niezależność o której mówiłeś? Skoro to były takie wspaniałe socjalistyczne gospodarki, to co ich powinno obchodzić amerykańskie embargo? Rosja miała wszystkie niezbędne surowce, mieliśmy fabryki o których tak mówisz - niby czemu amerykańskie embargo mogło to wszystko zniszczyć?
   Może dlatego, że te fabryki były jednak kompletnie nieefektywne i bezsensowne i PRL et consortes musieli wszystko, od zboża do komponentów elektronicznych, importować z zachodu? Taka to była wspaniała gospodarka.

  •  

   pokaż komentarz

   @porannewyciepsa mam pamięć do liczb. Złote tarasy poszły za 1.9mld zl

  •  
   Z..............r

   -4

   pokaż komentarz

   @luksus2: Oj nie sądzę. Przede wszystkim zwykły robotnik musi coraz częściej szukać pracy za granicą, bo tu jej zwyczajnie nie ma, a jeśli jest to za pieniądze, które nie starczają na przeżycie. O założeniu rodziny nie ma co marzyć.

   Kryzys naftowy wpłynął w taki sposób, że wpłynął na załamanie gospodarek Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej co poskutkowało tym, że fabryki Gierka nie miały gdzie sprzedawać towarów.

   "Jeśli nieurodzaj mógł spowodować kryzys w gospodarce PRL, to tylko pokazuje jak zacofana była" - Bo żywność i pasze produkuje się w stalowniach. Jeżeli rolnictwo jest wg ciebie oznaką zacofania, to wyobrażenie o gospodarce masz chyba zbudowane na przykładzie Luksemburga albo Hong Kongu.

   Nie ma porównania zależności dzisiejszej z ówczesną. Dzisiaj praktycznie nie ma czegoś takiego jak polska gospodarka. Wszystko trzyma się na zaciąganiu pożyczek. Na razie nie zażądano spłaty długu, który jest już oficjalnie 15-krotnie większy niż Gierkowski, a nieoficjalnie większy 45-krotnie. I tylko dlatego to jeszcze nie pierdyknęło.

   "To jest ta wolność i niezależność o której mówiłeś?" - Wskaż gdzie coś takiego wyraziłem.
   "Skoro to były takie wspaniałe socjalistyczne gospodarki" - Coś tu się komuś bardzo pomieszało ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Co Ty majaczysz. Myślisz, że taki nieudolny moloch jak FSO wytrzymalby jakakolwiek konkurencję? Tam pracowało ze 20 koła osób, gdy na zachodzie wielokrotnie mniej.

  •  
   Z..............r

   -3

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Nie pij tyle

  •  
   Z..............r

   -2

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: Pijąc zbyt wiele

  •  

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Czyli jesteś nieuleczalnym komuszkiem. Elo.

  •  
   Z..............r

   -2

   pokaż komentarz

   @pijanstwo: A ty byłeś?

  •  
   l.....2

   +2

   pokaż komentarz

   zwykły robotnik musi coraz częściej szukać pracy za granicą

   @ZachariaszSzuler: Więc powiem tak - mam 6 wujków i 5 z nich wyjeżdżało w latach 70. i 80. do USA, oczywiście półlegalnie, z koniecznością założenia sporych sum, żeby się tam dostać i z ogromnym ryzykiem wydalenia praktycznie w każdej chwili. Nie mówiąc już o tym, ile trzeba było się namęczyć, żeby władza ludowa raczyła ci wydać paszport. Jak myślisz, jechali tam na wycieczkę krajoznawczą? Dodam, że 3 z nich ma dzisiaj problemy ze zdrowiem spowodowane pracą przy zrywaniu azbestu.

   Wiesz ilu ludzi wyjechałoby z PRL-u, gdyby funkcjonował wtedy wolny przepływ osób i swoboda podejmowania pracy w krajach zachodu, tak jak dzisiaj? Nikt by tu nie został.

   Kryzys naftowy wpłynął w taki sposób, że wpłynął na załamanie gospodarek Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej co poskutkowało tym, że fabryki Gierka nie miały gdzie sprzedawać towarów.

   To żart? A kto niby chciał kupować te towary z fabryk Gierka, które były jakości tak niskiej, że sami Polacy ich nie chcieli i za ciułane przez lata dolary marzyli o czymkolwiek z Pewexu, co nie byłoby z Polski. Polskie fabryki nawet porządnych dżinsów wyprodukować nie umiały, a jeśli coś polskiego było w miarę dobre, to zwykle było na zagranicznej licencji.

   Jeżeli rolnictwo jest wg ciebie oznaką zacofania, to wyobrażenie o gospodarce masz chyba zbudowane na przykładzie Luksemburga albo Hong Kongu.

   Jeśli problemy rolnictwa przyczyniają się do bankructwa całej gospodarki, to na pewno dany kraj nie jest krajem rozwiniętym.

  •  
   Z..............r

   -5

   pokaż komentarz

   @luksus2: Coś ci się nie klei, gubisz wątki.

   Wiesz ilu ludzi wyjechałoby z PRL-u, gdyby funkcjonował wtedy wolny przepływ osób i swoboda podejmowania pracy w krajach zachodu, tak jak dzisiaj? Nikt by tu nie został.
   Co to ma do rzeczy, którą jest to, że "od 25 lat rządzą Polską ludzie o mentalności cweli i sutenerów" oraz że wcześniej tego nie było, bo co prawda system był narzucony, ale nie miano na celu wymazania Polski z mapy świata?

   a jeśli coś polskiego było w miarę dobre, to zwykle było na zagranicznej licencji.
   Dlatego pisałem o wstrzymaniu napływu technologii i pożyczek z Zachodu.

   Jeśli problemy rolnictwa przyczyniają się do bankructwa całej gospodarki, to na pewno dany kraj nie jest krajem rozwiniętym
   Nie pisałem tylko o problemach rolnictwa.

   A kraj rozwinięty to taki, który nie ma w ogóle rolnictwa czy jak? I czy to tylko twoje zdanie czy jakiś ogólnie przyjęty pogląd?

  •  
   l.....2

   +1

   pokaż komentarz

   Coś ci się nie klei, gubisz wątki.

   @ZachariaszSzuler: Gubię wątki? Cytuję każdy twój argument i piszę pod nim swoją odpowiedź, chyba już bardziej przejrzyście się nie da.

   Co to ma do rzeczy, którą jest to, że "od 25 lat rządzą Polską ludzie o mentalności cweli i sutenerów" oraz że wcześniej tego nie było, bo co prawda system był narzucony, ale nie miano na celu wymazanie Polski z mapy świata?

   Ok, to populistyczna brednia, której nie ma sensu komentować.

   Dlatego pisałem o wstrzymaniu napływu technologii i pożyczek z Zachodu.

   Ale to tylko pokazuje jak beznadziejna była gierkowska gospodarka, skoro bez technologii i pożyczek z Zachodu od razu zbankrutowała.

   A kraj rozwinięty to taki, który nie ma w ogóle rolnictwa czy jak? I czy to tylko twoje zdanie czy jakiś ogólnie przyjęty pogląd?

   Kraj rozwinięty to taki, który nie bankrutuje na skutek nieurodzaju, w kraju rozwiniętym nieurodzaj może spowodować co najwyżej niewielkie obniżenie potencjału gospodarki i spadek dochodów względnie niewielkiej części populacji, bo taka pracuje w rolnictwie. Jeśli natomiast skutki nieurodzaju są na tyle doniosłe, że powodują bankructwo całego kraju, to taka gospodarka jest na poziomie XIX wieku.

  •  
   Z..............r

   -3

   pokaż komentarz

   @luksus2: Populistyczną brednią jest również to, że sprzedano niemalże wszystko co można było sprzedać z gospodarki, zadłużenie wciąż rośnie, miedzynarodowe korporacje robią co mogą, żeby nie placić podatków. W wyniku czego rządy cweli oraz sutenerów chwytają się nieprzemyślanych pomysłów by zapewnić sobie jakiekolwiek wpływy do budżetu.

   Ale to tylko pokazuje jak beznadziejna była gierkowska gospodarka, skoro bez technologii i pożyczek z Zachodu od razu zbankrutowała
   To pokazuje, że pożyczono środki na rozwój przedsiębiorstw, które w wyniku kryzysu na Zachodzie nie miały planowanego zbytu. Dług trzeba było spłacać, ale nie było z czego. Nie można wykluczyć, że Stany Zjednoczone chętnie skorzystały z okazji do wywołania kryzysu w obozie swojego ideologicznego wroga.

   Jeśli natomiast skutki nieurodzaju są na tyle doniosłe, że powodują bankructwo całego kraju, to taka gospodarka jest na poziomie XIX wieku.
   To nie był jedyny powód. Co już pisałem.
   To co podałeś nie może zostać nazwane definicją "kraju rozwiniętego". Definicja określa czym coś jest, a nie czym nie jest.

  •  
   l.....2

   +1

   pokaż komentarz

   które w wyniku kryzysu na Zachodzie nie miały planowanego zbytu.

   @ZachariaszSzuler: One nie miały planowanego zbytu, bo ich jakość była beznadziejna, kryzys naftowy to drugorzędna sprawa, Korea Południowa już w latach 70. zaczęła się szybko rozwijać i żadne kryzysy jej nie przeszkodziły.

   To nie był jedyny powód.

   Samo wymienienie czegoś takiego jak nieurodzaj wśród głównych powodów bankructwa jest śmieszne.

  •  
   Z..............r

   -3

   pokaż komentarz

   @luksus2: Poczytaj trochę o sprawie. Właśnie zwiększenie cen ropy naftowej i załamanie na Zachodzie podaje się za główną przyczynę, bo okazało się, że budowane na kredytach z Zachodu fabryki nie będą miały gdzie sprzedawać swoich produktów. Chociaż ja podejrzewam celowe wykorzystanie trudności do wprowadzenia zamętu w obozie wrogim Stanom Zjednoczonym.

   Szkoda, że jeśli sięgniesz do jakiegokolwiek omówienie dekady Gierka to właśnie na nieurodzaje wskazuje się jako jedną z przyczyn załamania. Dokładnie chodziło o niedostateczne plony na pasze dla zwiększonej hodowli trzody. Powstał problem, albo ograniczanie hodowli świniaków albo kupowanie paszy za granicą. Wybrano to drugie z nadzieją, że szybko się odkują, a klęski nieurodzaju się powtarzały. Wpisz sobie chociaż w wyszukiwarkę "Gierek nieurodzaj" i przejrzyj artykuły.

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: wycena złotych tarasów to nie była cena za mury, tylko za instrument inwestycyjny przynoszący dochód. Za te stokilkadziesiąt tysięcy metrów wynajętych i co miesiąc dające niezłą kasę. Z kosztem budowy nie ma to wiele wspólnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZachariaszSzuler: Masz na myśli warstwę przywódczą. Reszta to po prostu głąby.

  •  

   pokaż komentarz

   @cbreaker: Sosnowca nawet za darmo by nie chcieli ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Taka dzielnica jedyne co by miała wspólnego z Arabami to kapitał.

 •  
  N................y

  +30

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawo_nagłówków_Betteridge’a

  Prawo naglowkow Betteridge'a. Smialo mozna odpowiedziec NIE na pytanie postawione w tytule. Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Szejkowie naciskają
  chyba na modelki

1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 następna