•  

  pokaż komentarz

  29 lat pozniej sowieci wrocili z niemcami. Duzo ta bitwa dala?

 •  

  pokaż komentarz

  1:39 <- uderzenie, którym osobiście dowodził Piłsudski....

  To mit. Piłsudski w czasie uderzenia na Warszawę zniknął i nie do końca wiadomo co się z nim działo. Dowodziła generalicja, w tym gen. Rozwadowski. Po wygranej bitwie, zasługi przypisano marszałkowi.

  •  
   5............e

   -1

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: Potem pięknie podziękowano Rozwadowskiemu, polecam "tajemnice śledztwa k0-1042/27". Piłsudski poza tym, że miał większą władzę, to ciut nie taki Wałęsa o którym za parę lat dzieciom będą opowiadać bajki.

  •  

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: Też tak myślałem do wczoraj, to jest do przeczytania meldunku samego Rozwadowskiego do Piłsudskiego podczas bitwy, z którego wynika, że cały plan bitwy idzie tak jak to przewidział Piłsudski. Było to wczoraj na wykopie ale ta gówniana wykopowa wyszukiwarka nie ma opcji sortowania po czasie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: Piłsudski 13 sierpnia przeprowadzał odprawę z generałami Śmigłym-Rydzem i Skierskim w Dęblinie, a 15 sierpnia inspekcjonował pułki Frontu Środkowego czyli nigdzie nie zniknął załamał się psychicznie wyjechał na chwilę do rodziny po czym wrócił. Autorstwo bitwy warszawskiej to nie tylko Rozwadowski wiecie jak pracuje sztab wojskowy? To nie tylko jeden dowódca oprócz Piłsudskiego czy Rozwadowskiego był tam Weygand i paru innych oficerów "sukces ma wielu ojców". Pomijam fakt, że formalnie Piłsudski dalej był Naczelnym Wodzem i winę za przegraną poniósłby tylko on. Warto jeszcze wspomnieć, że nasz wywiad złamał bolszewickie szyfry już w 1919 roku i mieliśmy informację o wszystkim: "nieprzyjaciel sam informował dokładnie nasze dowództwo o swym stanie moralnym i materialnym, o swych stanach liczebnych i stratach, o swych ruchach, o osiągniętych zwycięstwach i poniesionych klęskach, o swych zamiarach i rozkazach, o miejscu postoju swych dowództw i rejonach dyslokacyjnych swych dywizji, brygad i pułków". Jakby nie nasz wywiad to prawdopodobnie bitwa okazałaby się klęską.

  •  

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: @legion2012: @50shadesofbane: Nie jestem obkuty z historii, ale wkurza mnie deprecjonowanie zasług Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej. Bez niego nie udałoby się tak skonsolidować sił w tym czasie i tylko on miał taki autorytet by móc to trzymać w kupie. Zawsze jak ktoś coś próbuje robić to jest narażony na błędy, które widać, zwłaszcza z perspektywy czasu, ale chyba tylko u nas, czytaj w Polsce, tak się skupia na błędach osób wybitnych, zamiast o tym czego de facto dokonali. Co do roli Rozwadowskiego itp. to z tego co się orientuję zdania w tej kwestii są podzielone. Pomijając fakt, że to Piłsudski dowodził i na niego spadłoby widmo porażki, więc tak samo należy mu się laur zwycięstwa, są jeszcze przecież meldunki samego Rozwagowskiego. W kwestiach spornych najlepiej nie czytać chyba opracować, ale samemu sięgać do źródeł. Dawno temu natrafiłem chyba na fragment tego meldunku, o którym wspomniał @mieszko_the_first i nawet sobie go skopiowałem na dysk, a z niego w moim odczuciu jasno wynika komu zawdzięczamy wygraną w 1920. Skoro nawet Rozwadowski nie miał wątpliwości to nie wiem skąd one się rodzą. Oto ten meldunek "Mam wrażenie ogólne, że cała akcja rozwija się bardzo korzystnie, i że właśnie, co do czasu, mamy korzystne warunki tak, jak je p. Komendant przewidział. Dotychczas obawiałem się, że nas bolszewicy nie zaatakują dość serio, aby móc liczyć na wydatne uderzenie z flanki. Tymczasem wypadki pod Radzyminem widocznie ich zachęciły, a umyślne ociąganie się Sikorskiego również ich ośmieliło. […] Uderzenie głównej siły Pana Komendanta trafi więc doskonale, a lepiej, że jutro rano atak wyruszy, byle był party silnie naprzód wypoczętymi siłami. Chcąc co rychlej i 2-gą armię wyzyskać, przygotowałem ją już dziś wieczorem. […] Więc i tutaj zupełnie w myśl rozkazu p. Komendanta wykonanie jest w toku. Uzgodnienie akcji 4-tej armii doskonale p. Komendant przygotował i proszę liczyć na to, że pozostając w ścisłym kontakcie wszystko przyśpieszę tak, abyśmy od 17-tego rano byli gotowi do współdziałania. […] 1-szą armię wzmocniłaby 4-ta dyw., którą jako ostateczną rezerwę gen. Latinikowi podporządkować zamierzam w myśl wskazówek p. Komendanta."

  •  

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: W.Grabski w swoich pamiętnikach pisze, że Piłsudski miał depresje, średnio ogarniał co się dzieje ale nie chciano go odwołać bo pogorszyłoby to morele w wojsku więc powołano rade w której Piłsudski był przewodniczącym ale w rzeczywistości podpisywał to co rada ustaliła.

 •  

  pokaż komentarz

  Cześć i chwała bohaterom. Tylko jakoś non stop drażni mnie stwierdzenie że Polska po raz kolejny uratowała zachód. Polska przede wszystkim biła się za siebie bo w tej wojnie nigdzie nie miała sojuszników.
  W Polsce zamiast zrobić ciekawy film z ciekawymi wątkami kręci się barwne kuplety. Tę historię można bardzo ciekawie opowiedzieć.

 •  

  pokaż komentarz

  Polska wcale nie była pierwsza, która pokonała słabą wtedy Rosję Sowiecką. Pierwsza na Świecie Sowietów pokonała Estonia w czasie wojny estońsko-bolszewickiej (Estońska Wojna o Niepodległość est. Eesti Vabadussõda) w latach 1918-1920. Wtedy to Johan Laidoner- generał estońskiej armii i obecnie bohater narodowy Estonii pokonał Rosję Sowiecką i obronił niepodległość Estonii. Johan Laidoner dowodził estońską armią oraz ochotnikami z Finlandii (która jest najbliższym kulturowo krajem dla Estonii) oraz ochotnikami ze Szwecji, a także Brytyjczycy pomogli Estonii wysyłając Royal Navy (marynarka wojenna). Ciekawostka- Johan Laidoner był żonaty z Polką i opanował język polski w stopniu komunikatywnym, był przyjacielem Polski i prezesem Eesti-Poola Ühing- Związek Estonia-Polska.
  LINK na temat wojny estońsko-bolszewickiej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_esto%C5%84sko-bolszewicka
  Johan Laidoner na estońskim znaczku, w tle mapa ze wspomnianej wojny zwycięskiej dla Estonii:

 •  
  d.........s

  +2

  pokaż komentarz

  Nie zapominajmy o Tym że Zachód wtedy nas wystawił... A o czym się zapomina....

  źródło: youtube.com