Ostatnie Naukowe Tabu: Rasa a Inteligencja

- film dokumentalny. Lektor PL

 •  
  M.........a

  +102

  pokaż komentarz

  Jestem w trakcie olgądania, ale zastanawia mnie jak mierzą IQ tych róznych ras? Wezmą jakiegoś Papuasa z Nowej Gwinei i każą mu rozwiązywać zadania matematyczne i inne logiczne, np. znajdź punkt symetrii itp?
  Takie badanie może być niemiarodajne.

  Może IQ to nie kwestia rasy ale możliwości i kultury, np. jakiś czarny dzieciak w gettcie w USA ma mniejsze szanse na odpowiednią edukację gdy jest wychowywany w gangstarap kulturze, przesiąka jołjołowaniem zamiast chwycić się książki?

  •  
   M.........a

   +216

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka:

   źródło: scholasticadministrator.typepad.com

  •  
   M.........a

   +16

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka:

   Kończę oglądać. Ciekawy dokument. Dobrze pisałem co do mierzenia IQ i warunków...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: Test IQ nie służy wskazaniu która rasa jest lepsza i bardziej potrzebna. On pomaga stwierdzić, które osoby mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w nauce, biznesie itp. Nie znam dokładnych badań ale przypuszczam, że tak właśnie jest. Czyli większośc naukowców noblistów posiada raczej wysoki iloraz inteligencji, podobnie z najbogatszymi przedsiębiorcami na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka:
   Testy na inteligencję są zazwyczaj neutralne pod względem wiedzy czyli np dopasuj trójkąt do trójkąta itp. Można powiedzieć, że Papuas z Nowej Gwinei nie widział w życiu zbyt wielu trójkątów, ale czy z tego właśnie powodu nie jest mniej inteligentny? Tj nie potrafi operować na trójkątach? Tyle się mówi, że matematyka rozwija umysł.

   Ten fragment o testach na inteligencję mnie właśnie rozczarował- mówiono o tym, że testy na inteligencję nie mierzą inteligencji tylko zdolności do rozwiązywania konkretnych problemów myślowych, ale... czy nie właśnie tym jest inteligencja?
   Ludzie często oburzają się na myśl, że mogą być mniej inteligentni bo niby z tego powodu mają być gorsi, a to nie do końca tak jest- inteligencja to potencjał intelektualny, który niczego nie przesądza- można być mądrym i wykształconym, ale niewybitnie inteligentnym i w drugą stronę. Bycie przesadnie inteligentnym wcale nie jest przydatne w codziennym życiu jeżeli nie wykorzystuje się tego np w pracy.
   Inna sprawa, że ludzie często oburzają się kiedy w ogóle spróbuje się im uzmysłowić, że są w czymś gorsi, nawet jeżeli są.
   Jeszcze inna sprawa, że 99% ludzi uważa, że 99% jest głupia, a oni sami są na szczycie piramidy i za nic w świecie nie chcą przyjąć do wiadomości, że należą do tych głupszych i jest to po prostu cecha ludzkiego umysłu.
   Dlatego też testy na inteligencję są najbardziej znienawidzonymi testami.

  •  
   M.........a

   +8

   pokaż komentarz

   @Errad:
   Mnie zastanawia jedno jeszcze w tym dokumencie. Coś jojoczą o tym, ze w ubiegłych dekadach ludzie byli mniej inteligentni etc, ale z tego co wiem IQ100 to nic innego jak średnia całego społeczeństwa, czyli średnia populacji nigdy się nie zmienia, skoro na jej podstawie ustala się 100 jako średnią i "standard".

  •  

   pokaż komentarz

   Może IQ to nie kwestia rasy ale możliwości i kultury, np. jakiś czarny dzieciak w gettcie w USA ma mniejsze szanse na odpowiednią edukację

   @Mr_Zielonka: Na niezależność inteligencji od kultury częściowo mogą wskazywać wybitne jednostki (superszybkie przyswajanie języków w wieku 2-3 lat, szybka nauka czytania itd.). Ale kto wie, jak jest na

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: Oczywiście mierzenie IQ tym samym testem w różnych środowiskach MOŻE być niemiarodajne. Natomiast w pełni miarodajne jest mierzenie IQ tym samym testem u osób np mieszkających od 3 pokoleń w USA - mają te same możliwości, ten sam dostęp do wiedzy.

   Lewacy to negują, bo (jak było w filmie) Azjaci czas spędzają na nauce (i dlatego są inteligentniejsi) a Murzyni czas spędzają na ćpaniu i robieniu dzieci. Pytanie: dlaczego Azjaci siedzą nad książkami a Murzyni nad crackiem? Odpowiedź: bo Azjaci są inteligentniejsi. Na tym właśnie polega inteligencja.

  •  
   M.........a

   -8

   pokaż komentarz

   @komandor:

   Czyli potwierdzasz jedno: wszystko wynika z kultury i miejsca wychowania. Np. czarny urodzony w gangstarap rodzinie w której największą aspiracją jest noszenie złotego naszyjnika i kamizelki kuloodpornej, ma mniejsze szanse na rozwinięcie skrzydeł niżeli np. Azjata czy Żyd.

   To, że ktoś ma teoretycznie dostęp do takich samych dóbr nauki jak inni, a nie podejmuje się kształcenia w jakiejś dziedzinie, nie znaczy to, ze jest głupi.

   Swego czasu miałem w poradni psychologicznej testy IQ i uwierz mi, pytania były bardzo głupie, i nie tylko odnosiły się do myślenia ale i wiedzy.

  •  
   m.........y

   +52

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: potomkowie czarnych wychowujący się w naszych warunkach nadal mają niższe IQ. Nie wiem dlaczego ludzi oburza fakt, że pewne rasy mają niższą inteligencje niż inne. Ja się nie oburzam, że azjaci są inteligentniejsi ode mnie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: @Errad: test iq nie powinien być wyznacznikiem inteligencji dla jednostki. różne testy dadzą różne wyniki, a samego rozwiązywania można się w pewnym stopniu nauczyć (tak jak zagadek pseudomatematycznych). poza tym, inteligencja na pewno jest czymś więcej niż umiejętnością dopatrywania się prawidłowości w obrazkach. każdy człowiek myśli inaczej i np. tacy ludzie z zespołem aspergera myślą w zupełnie inny sposób, ale niskiej inteligencji zarzucić im nie można, bo potrafią robić niektóre rzeczy o wiele lepiej od przeciętnych ludzi (np. być programistami za 15k).

   @matowoszary: o kim konkretnie mówisz? o tych murzynach, co żyją w czarnych gettach i przekazują swoją kulturę z pokolenia na pokolenie i nie mają szans na dostosowanie się do naszej cywilizacji? czy uważasz, że to wina rasy?

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście mierzenie IQ tym samym testem w różnych środowiskach MOŻE być niemiarodajne. Natomiast w pełni miarodajne jest mierzenie IQ tym samym testem u osób np mieszkających od 3 pokoleń w USA - mają te same możliwości, ten sam dostęp do wiedzy.

   @komandor: No nie do końca mają te same możliwości. Patologia rodzi patologię - rodzice, którzy od narodzin dbają o dziecko, stymulują je intelektualnie, zapewniają odpowiednie zajęcia mają większe szansę na wychowanie inteligentnego dziecka od rodzin patologicznych, gdzie dziecko jest ignorowane, często niedożywione i wręcz zniechęcane do jakiegokolwiek rozwoju osobistego.

   Zdarzają się jednostki wybitne, geniusze, którzy sami z rozpadającej się książki nauczą się wyższej matematyki, ale tu mówimy o przeciętnych ludziach.

  •  

   pokaż komentarz

   czy uważasz, że to wina rasy?

   @ly000: A czyja ? Boga?
   Że rodzą się sp!!%%@$eni, dorastają i u kresu są w tym samym miejscu co byli?

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: społeczeństwa, w którym się wychowują.
   kultura, zaszczepiona przez ich rodziców, nie nakazuje im rozwoju i nie daje im ambicji by zostać np. lekarzem. nie znasz takiego stwierdzenia, że z biedy trudno wyjść?

  •  

   pokaż komentarz

   @ly000: Z jakiej biedy - w USA bieda w sensie materialnym - dostępu do jedzenia i oświaty (drugorzędna sprawa w tym kontekście) nie dotyczy czarnych od blisko 100 lat a to są czynniki podstawowe.
   Możesz nie mieć wykształcenia i mieć wysokie IQ bo testy nie mierzą wiedzy a zdolność przetwarzania informacji.
   IQ nimi mierzone na wzrasta jedynie do 16-go roku życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: jeśli podałeś już przykład USA, to warto dodać, że tam rodziny zbierają pieniądze na studia swego dziecka niemalże od chwili jego narodzin. korepetycje, nauka gry na instrumencie, dobra szkoła itp. - to wszystko kosztuje. biednych murzyńskich rodziców na to nie stać, a ich dzieci to nie interesuje. dla nich liczy się szacunek na dzielni i bycie cool. żyją chwilą, nie myśląc o przyszłości.

   aha, czyli uważasz, że ten sam człowiek, który wychował się np. wśród małp (nie murzynów, to analogia do takiej postaci literackiej - hehe), będzie tak samo inteligentny, jak gdyby wychował się w bogatej rodzinie? to masz nieaktualne dane, bo już od dawna uczą, że inteligencja nie jest zapisana w genach.
   a co powiesz o azjatach? dlaczego mają średnio największą ilość punktów w testach iq, skoro ich cywilizacja zawsze była daleko za europejską?

  •  

   pokaż komentarz

   że tam rodziny zbierają na studia swego dziecka niemalże od chwili jego
   @ly000:
   Co ma piernik do wiatraka.Studia są skutkiem posiadania IQ na poziomie dającym szansę na ich ukończenie.
   Studia nie wpływają na IQ bo niewielu ludzi je zaczyna a jeszcze mniej kończy w wielu 16-tu lat
   Udowodnij najpierw wpływ studiów na IQ.

   Do wysokiego IQ wystarczy normalne dzieciństwo i inteligentni rodzice a nie studia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: > Co ma piernik do wiatraka.Studia są skutkiem posiadania IQ na poziomie dającym szansę na ich ukończenie.

   jak na te studia się dostaniesz, jak nie masz pieniędzy? a studia dają szanse na lepszą prace i lepsze życie.

   Do wysokiego IQ wystarczy normalne dzieciństwo i inteligentni rodzice a nie studia.

   @ultra: dokładnie, napisałem to post wyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro ich cywilizacja zawsze była daleko za europejską?
   @ly000: A w jakiej skali czasu iw którym wieku bo cywilizacje się pojawiały i wygasały.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: skoro są inteligentniejsi od nas, to średnio od zawsze powinni byli mieć bardziej rozwiniętą cywilizację od nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @ly000:
   Niestety czarni mają tu pecha bo zazwyczaj nie mają inteligentnych rodziców i nie potrafią tworzyć trwałych związków.
   Wystarczy sprawdzić statystyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: tak, zgadzam się, napisałem o tym. wina leży po stronie wychowania i kultury przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

  •  

   pokaż komentarz

   od zawsze powinni byli mieć bardziej rozwiniętą cywilizację od nas.

   @ly000:
   A to jakaś bzdura bo cywilizacja jest nie tylko sumą wiedzy pokoleń a prócz tej wiedzy musi mieć jeszcze warunki materialne do istnienia czyli żywność w ilości umożliwiającej koncentrację populacji.
   Najinteligentniejsi rozproszeni koczownicy nigdy nie stworzą cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   tak, zgadzam się, napisałem o tym. wina leży po stronie wychowania i kultury przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
   @ly000: Tak i jakoś zawsze im nie wychodzi w szkole a wychodzi w sprincie.
   Jeśli to wszystko a masz choćby psa - to wiesz co z nim zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @ly000: Jeszcze jedno - domyślam się że dopuszczasz istnienie różnic w budowie fizycznej między rasami.
   Czyli kolor skóry , wzrost, zdolność do wytrwałego lub szybkiego biegu, itd.
   Te różnice w oczywisty sposób przekładają się na zdolności predyspozycje w różnych dziedzinach.
   Dlaczego wykluczasz takie różnice w jednej konkretnej predyspozycji jaką jest używanie mózgu?

  •  
   G................5

   -9

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: Takie badania są niemiarodajne. Takie badania musieli przechodzić ludzie przybywający do USA (zawarte w filmie). Wszystko to wymyślili sobie eugenicy, na zlecenie białych starych burżujów,którzy mają całą kasę tego świata i uważają się za lepszych od reszty. Eugenicy pracowali za ich kasę, "naukowcy" z obozów koncentracyjnych również. Świetnie ogólny zarys tej sprawy przedstawia film Pana Grzegorza Brauna "Eugenika w imię postępu". Podobno istnieją plany zmniejszenia populacji świata to kilkunastu milionów, a wojna (duża wojna, np III wojna światowa) bardzo by pomogła. Ciekawe jest, że eugeników, obozy, hitlera, Planned Parenthood, Monsanto i wiele innych projektów, firm itp jest sponsorowanych przez tych samych ludzi, ale nikt tego nie widzi mimo, że są to najczęściej potwierdzone oficjalnie informacje.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: bo mózg jest zbyt elastyczny, by mniejsze zmiany jego budowy fizycznej miały widoczny wpływ na zachowanie człowieka. mózg jest zdolny do rozwijania się, a nawet regeneracji.

   Najinteligentniejsi rozproszeni koczownicy nigdy nie stworzą cywilizacji.

   @ultra: myślę, że tacy koczownicy i tak mieliby stosunkowo niski poziom inteligencji, bo w ich kulturze nauka nie byłaby stawiana na piedestale - w przeciwieństwie do dzisiejszej kultury chin.

  •  

   pokaż komentarz   @Mr_Zielonka:

   Jestem w trakcie olgądania, ale zastanawia mnie jak mierzą IQ tych róznych ras?

   Dokładnie tak samo.

   Wezmą jakiegoś Papuasa z Nowej Gwinei i każą mu rozwiązywać zadania matematyczne i inne logiczne, np. znajdź punkt symetrii itp?

   Na początku 20 wieku, podobno, tak właśnie robiono.
   Teraz testy są kulturowo neutralne.

   Takie badanie może być niemiarodajne.

   Gdyby nie były miarodajne, to film nie byłby o tym, jak Flynn krzywdzi murzyńskość.

   Może IQ to nie kwestia rasy ale możliwości i kultury,

   Nie, kultura i możliwości to kwestia inteligencji.
   Murzyni zasadniczo są debilami. Wszędzie gdzie się pojawiają robią syf.

   Są oczywiście wyjątki, i główny bohater tego filmu jest na to jako-takim dowodem.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze inna sprawa, że 99% ludzi uważa, że 99% jest głupia, a oni sami są na szczycie piramidy i za nic w świecie nie chcą przyjąć do wiadomości, że należą do tych głupszych i jest to po prostu cecha ludzkiego umysłu.

   @Errad: To nie do końca tak jest. Głupi ludzie nie mogą sobie zdawać sprawy z tego jak bardzo są głupi gdyż to powodowałoby, że są inteligentniejsi niż sami uważają - taki paradoks. Zdawanie sobie sprawy z własnej inteligencji to też element tej że. Kiedyś na Wykopie był nawet filmik gdzie ludzie przyznają się do bycia głupimi, co eliminuje ich z grona tych najgłupszych z powodu samoświadomości. Z kolei inteligentni ludzie często nie doceniają swojego umysłu zaniżając podświadomie wyniki jakie uzyskają w teście IQ.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: jest cos takiego jak uniwersalne testy na intelekt. polegaja na tempie nauki i kojarzeniu faktow. Na rozumieniu tych faktow. Na adaptacji do sytuacji. Na tym ile detali jestes w stanie dodac do wymyslonego obrazka. To nie zalezy od edukacji, ta edukacja po prostu pozwala cwiczyc. Iq nie jest stale - zmienia sie w czasie zycia *

   * nie u muslimow. muslimy to gowno i inny gatunek. polkozy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rzep: To wytłumacz mi lewacką logikę - dlaczego Murzyni mają przywileje (na studiach, w Policji) - skoro nie chodzi o rasę a o patologię to powinno się promować dzieci z rodzin patologicznych przy naborze na studia, czy do Policji. Promowanie Murzynów to rasizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @komandor: Bo zależy im, żeby więcej czarnych było w tych miejscach. Kto będzie miał lepsze oceny w high school i wynik w SAT - bogaty dzieciak, który przez rodziców był tresowany do dostania się na studia od dzieciństwa czy jakiś czarny z getta, który mimo chęci do nauki nie miał kasy na książki a wieczorami dorabiał by dołożyć się do rachunków zamiast się uczyć?

   Czarny nie koniecznie musi być mniej zdolny, ale w większości wypadków będzie miał ciężej by osiągnąć wymagania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: a czy inteligencję można w ogóle świadomie rozwijać? Ja myślałem że inteligencja zwiększa się tylko z wiekiem.

  •  
   M.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Kalan:
   Zakładam że można. Ćwiczenie umysłu jest poniekąd jak ćwiczenie mięśni. To i to marnieje nieużywane, a rośnie w miarę wysiłku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: mogę się mylić, ale myślę że inteligencja jest właśnie czymś odgórnie narzuconym. Tak jak wzrost. Rośnie z wiekiem, ale nie mamy na niego wpływu. (no chyba że sobie nogi)
   Sam trening myślenia raczej nie wpływa na wzrost iq. Było kiedyś na wykopie o fizyku który dokonał jakiegoś tam odkrycia, mając doktorat i jednocześnie niskie iq (< 100). Lata nauki nie sprawiły że stal się bardziej inteligentny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: jesli miales te testy i takie wnioski wysnules to gratulacje. Cos wiem o takich testach od mojego rozowego psychologa. Jesteś bardziej niekompetentny niz ja.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: udowodnij ze iq zależy od dzieciństwa i rodziców ( ͡º ͜ʖ͡º) bo to tez bzdura akurat

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: mylisz inteligencję z madroscia. Przeciwienstwem do inteligencji nie jest głupota tylko brak iinteligencji.

  •  

   pokaż komentarz

   jak mierzą IQ tych róznych ras

   @Mr_Zielonka: Na przykład tak: https://pl.wikipedia.org/wiki/Test_matryc_Ravena Oczywiście znajdują się poprawni politycznie idioci, który uważają, że nawet odróżnienie kwadratu od trójkąta to jest coś co nie jest kulturowo niezależne, ale nie ma się co nimi przejmować.

  •  

   pokaż komentarz

   Może IQ to nie kwestia rasy ale możliwości i kultury

   @Mr_Zielonka: Tę tezę zweryfikowano badając IQ dzieci różnych ras, które zostały adoptowane przez białych.
   http://www.politicalforum.com/science/317838-race-iq-gap.html

   Adoption studies have been performed in the Netherlands, Belgium and the United States involving malnourished Korean infants raised by White families. The children displayed higher IQ than the White native average and were nearly identical to the IQ of the South Korean national average. Another adoption study, involving adopted Black, White, Mulatto, and Asian children in the United States raised in Minnesota by middle class, mostly White families showed Blacks having the lowest IQ, mulattos in between and Whites w/ the highest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: poszczególne rasy różnią się inteligencją, tak samo jak różnią się możliwościami fizycznymi. Nie wierzysz? Polecam pooglądać jakikolwiek bardziej znaczny maraton. Ojej pierwsze 20% miejsc to czarni?? Bo mają genetyczne uwarunkowania do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: Moim zdaniem ewolucja postępuje tak samo na całym świecie, jedynie otoczenie w którym dorastamy ma wpływ jaka wiedzę osiągniemy do pełnoletności. No i oczywiście geny w jakim kierunku nasze zdolności beda sie najlepiej rozwijać.

  •  
   j........7

   0

   pokaż komentarz

   @Kalan: nie bardzo. To wszystko nie jest inteligencja a predyspozycjami ktore sa zarowno fizyczne ( czyli wysoki wzrost) jak i umyslowe. Ktos bedzie malo ogarniety ale swietnym muzykiem. Tak samo ludzie maja rozne uzdolnienia -nawet takie o ktorych nie wiedza a warunki srodowiskowr nie pozwolily im ich rozwinac

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: iq mierzy średnia inteligencje w danej grupie wiekowej dlatego średnia jest cały czas taka sama, jeżeli zrobiła byś test iq razem ze swoja babcia i zdobyła byś tyle samo punktów w teście (punktów za poprawne odpowiedzi nie punktów iq) to twoja babcia miała by wyższe iq, bo w jej grupie wiekowej średnia inteligencja jest niższa, a iq nie mierzy inteligencji tylko odchylenia od średniej dla twojej grupy wiekowej

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad: Wiesz podobno jak dać polskiemu i chinskiemu dziecku obrazek przedstawiające trawę kota i krowę to chińskie dziecko odrzuci kota bo "krowa je trawę" a polskie trawę bo "kot i krowa zwierzaki". Więc kwestie kulturowe mogą mieć jakiś wpływ.

  •  

   pokaż komentarz

   Może IQ to nie kwestia rasy ale możliwości i kultury

   @Mr_Zielonka: A moze i jedno i drugie... i trzecie i czwarte. Jest wiele roznic, ktore nalezaloby kontrolowac.

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Obejrzałeś maraton i wyciągnąłeś wnioski o genetycznych predyspozycjach? Albo jesteś geniuszem, albo bardzo słabym naukowcem.
   http://www.bbc.com/news/magazine-14679657

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Podajesz link do forum, czemu nie od razu do badań naukowych? Przecież każdy może napisać coś takiego na forum internetowym, nie ma za tym żadnego poparcia, żadnej metodologii, nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: Z filmu, ale nie tylko, wynika, że testy na inteligencję odzwierciedlają naszą umiejętność przystosowania się to rozwoju cywilizacyjnego. Testy na inteligencję, które wymagają konkretnej wiedzy nie są prawdziwymi testami. Podobnnie jak test na inteligncję TVN, który sprawdzał znajomość aktorów w serialach na TVN. Idąc dalej, testy obrazkowe nie muszą (ale powinny) się składać z trójkątów jak piszesz, ale mogą się składać z małpek, słoni itp. Np. mała małpa, srednia małpa, duża małpa. w następnej lini to samo ale ze słoniem. W trzeciej lini to samo z motylem, ale ostatnie pole puste. My tam wybierzemy duzego motyla, papus moze wybrac tam lwa bo jego myslenie bedzie takie, ze po prawej stronie jest zwierze silniejsze w danym ciagu. I tez ma racje, ale z punktu widzenia testu popelnia blad bo chozilo o rozmiar. Dlatego wybiera sie figury geometryczne, aby pozbawic je innych cech i uniemozliwiac wyciagania innych (tez slusznych wnioskow), bo ciezko badzac, ktore wnioski sa bardziej sluszne.
   Test na IQ nie jest miarą, badania "talentów" czy ogolnego przystosowania do życia. Nie bada tzw. inteligencji emocjonalnej, zdolnosci do empatii, zdolnosci muzycznych ani predyspozycji spotowych. Bada jedenie umiejetnosc abstrakcyjnego myslenia, ktora sie przeklada na zdolnosc uczenia i rozumienia zjawisk z dziedzin np. fizyki czy chemii. Jest to miara umijetnosci wyciagania wnioskow w abstrakcyjnym swiecie, ktorego bezposrednio nie widzimy a na temat ktorego wiele wiemy dzieki intepretacji tego co potrafimy zobaczyc i zmierzyc.
   IQ zmienia się z wiekiem oraz z wykonywanym zawodem, mozna je podnisc lub obnizyc. Np. studencji medycyny maja średnio niższe IQ w czasie studiow niż przed studiami, po czym w trakcie wykonywania zawodu znow ono wzrasta. Wiarze sie to z typowo pamieciowym charaktrem nauki np. anatomii. IQ rosnie kiedy lekarz jest forsowany wycyciagac wnioski na podstawie posiadanej wiedzy w praktyce lekarskiej.
   Test IQ da sie w pewnym stopniu oszukac przez ich rozwiazwanie, sa tam pewne mechanizmy, ktore raz poznane (np. przez kogos wytlumaczone), staja sie dla nas rzecza oczywista po czasie i pozwalaja zdobyc kolejne punkty na testach.

   Twoje stwierdzenie, ze Papus z Nowej Gwinei bedzie mial mniejsze szanse na takim tescie jest sluszne, natomiast oczywista oczywistoscia jest to, ze przecietna osoba podniesie mniejszy ciezar niz kulturysta, co nie oznacza, ze zawody w podnoszeniu ciezarow nie sa miarodajnym sposobem mierzenia umiejetnosci podnoszenia ciezarow. Nalezy rozumiec, ze IQ mierzy jedynie konkretna umiejetnosc, ktora moze byc wycwiczona, jest zalezna od tego w jaki sposob dany osobnikt jest eksponowany i forsowany do jej stosowania w czasie swojego zycia i ktora jest bardzo istotna w odniesieniu sukcesu w wysoko rozwinietym spoleczenstwie, lecz nie jest tego gwarantem lub zapewnieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   Podajesz link do forum, czemu nie od razu do badań naukowych?

   @Pavvl0: Zakładałem, że skoro tak obszernie się wypowiadasz to po prostu badania znasz. Szkoda, że tyle ludzi uważa, że jest w stanie rozprawiać o wpływie genetyki na IQ tylko na podstawie własnych przeczuć.
   "IQ Test Performance of Black Children Adopted by White Families"
   http://www.kjplanet.com/amp-31-10-726.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Zielonka: a robiłeś kiedyś tens iq? one nie polegaja na rozwiazywaniu zdań z matematyki tylko zwykle masz ciąg obraków i masz dopasować jaki obrazek powinien byc nastepny
   Te obrazki są zupełnie abstrakcyjne, więc znajomośc matematyki czy czegokolwiek nei jest potrzebna
   obrazki są np w stylu obracającego sie prostokąta (tylko bardziej skomplikowane), wiec jak ktos zauważy, że prostokąt się obraca to nastepny rysunek będzie przedstawiał następną fazę obrotu prostokąta

 •  

  pokaż komentarz

  Rasy homosapiens to kwestia trudna, i mówię tu tylko i wyłącznie o naukowym aspekcie. Bo jeśli by przyjąć taką samą metodologię podziału jak np. u psów, to homo sapiens nie ma ras (!), jeśli jednak jakiś rasista koniecznie chciałby wyodrębnić rasy wśród ludzi to bardzo by się zdziwił że ten podział nie będzie miał wiele wspólnego kolorem skóry. A odnalezionych w ten sposób ras znajdzie setki, i np. biały Słowianin i tak będzie w tej samej rasie co jakaś grupa czarnoskórych Afrykańczyków i kilku Azjatów.

  Niestety, genetyka nie zostawia suchej nitki na rasistach, homo sapiens nie różni się od siebie wyglądem, najwięcej różnic genowych nie manifestuje się wyglądem. I dlatego w takim wymuszonym podziale kolor skóry nie będzie miał znaczenia, gdyż w pierwszej kolejności trzeba będzie wziąć pod uwagę większe różnice genetyczne.

  Jest to spowodowane tym że ludzie przeżyli swego rodzaju holokaust, jakiś kataklizm lub czynnik środowiskowy zredukował populację do liczby od 4 do 10 tys. sztuk, ten fakt jest jednoznacznie zapisany w naszych genach. Taka ilość powinna doprowadzić do całkowitego wyginięcia, jednak udało się. Minus jest taki że wszyscy jesteśmy z jednej, bardzo wąskiej puli genowej. Przy czym mieszkańcy Afryki mają największe wśród ludzi zróżnicowanie. Dlatego np. gdyby ustalić że odnajdziemy na siłę tylko 40 ras to wszystkie byłby czarne a biali, żółci i reszta była by w jednej z tych 40 ras razem z jakimiś czarnymi.

  Dla przykładu szympansy są sto razy bardziej zróżnicowani niż ludzie a biologia wyodrębnia w śród nich raptem kilka ras.

  Genetyka, bitch!

  •  

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: > Bo jeśli by przyjąć taką samą metodologię podziału jak np. u psów, to homo sapiens nie ma ras (!)

   Bełkot. Rasy psów są sztuczne stworzył je człowiek a nie dobór naturalny.

   A odnalezionych w ten sposób ras znajdzie setki, i np. biały Słowianin i tak będzie w tej samej rasie co jakaś grupa czarnoskórych Afrykańczyków i kilku Azjatów.

   Tak masz rację. Zasadniczo odrzucono jest koncepcje ras ludzkich, zastępując ją koncepcją "klinów". W praktyce Polak może być bliżej spokrewniony z Papuasem niż z drugim Polakiem. Jednakże, są naukowcy chcący wyodrębnić rasy ludzkie wśród najstarszych mieszkańców Afryki. Ale na razie nie wiadomo co z tego będzie.

   Jest to spowodowane tym że ludzie przeżyli swego rodzaju holokaust, jakiś kataklizm lub czynnik środowiskowy zredukował populację do liczby od 4 do 10 tys. sztuk, ten fakt jest jednoznacznie zapisany w naszych genach.

   Erupcja wulkanu Toba na Sumatrze, jakieś 74 tys. lat temu historia człowieka niemal się skończyła. Ślady pozostały w mitochondriach.

   Zasadniczo się zgadzam.

  •  

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: Czy mógłbyś proszę podzielić się źródłem, które w sposób rzetelny, oparty o podłoże genetyczne dzieliłoby ludzkość na jednostki/rasy? Jestem bardzo ciekaw najnowszych ustaleń :)

  •  

   pokaż komentarz

   Bełkot. Rasy psów są sztuczne stworzył je człowiek a nie dobór naturalny.

   @Jariii: rasy psów są sztuczne i co z tego? Zresztą te psy to nie był dobry przykład, niech ci będą że koty, krowy, konie, albo kozy jak jesteś taki skrupulatny...

  •  

   pokaż komentarz

   @AdamZz: no właśnie o tym piszę że żaden szanujący się genetyk tego nie zrobi bo nie ma naukowych podstaw ku temu...

  •  

   pokaż komentarz

   Bo jeśli by przyjąć taką samą metodologię podziału jak np. u psów, to homo sapiens nie ma ras (!)

   @teraz_fred_wyrucha_was:
   Dlatego mówi się o odmianach, nie rasach :)

  •  

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: Pan nie do końca sobie zdajesz o czym pan prawisz. Różnice genetyczne są tak drobne, że nie zauważalne a jednocześnie tak znaczące, że wpływają na kolor skóry czy tendencję do wzrostu: niscy i krępi Szerpowie wysocy i chudzi Masaje.

   Niby w którym miejscu mamy tutaj tak znaczące różnice genetyczne, że rozbicie na rasy u np: psów istnieje ale już u ludzie nie? Znaczy no nie do końca rozumiem twój tok rozumowania. Chodzi mi głownie o to, że utarło się, że jesteśmy równi i choćby nie wiem co używanie słowa rasa jest złe.

   Dla mnie największymi rasistami są ludzie budujący właśnie taki dziwny światopogląd w którym takie a takie słowa czy stwierdzenia są złe a takie nie. Dzięki czemu to biały człowiek przez poprawność polityczną i nazywanie rasistą na każdym kroku ma najbardziej zakneblowane usta i najgorszą pozycję społeczną.

   Ale wracając do tej genetyki i "Metodologii podziału ras" to właściwie o co chodzi? Bo chyba sam nie wiesz, psy dzieli się na podstawie umiejętności i przydatności. No racja ten drugi argument trudno do ludzi przyrównać ale mamy jeszcze podgrupy grup ze względu na wygląd i naturalne predyspozycje. To doskonale można zastosować i do ludzi.

   Natomiast właśnie genetyka w przypadku i psów jak i ludzi pokazuje, że żadna z grup się od siebie nie różni bo genetycznie to nawet z bananem człowiek ma 50% wspólnych genów. Psy nadal między rasami mogą ze sobą spokojnie się rozmnażać. Nawet z wilkami psy mogą spokojnie mieć potomstwo.

   No na prawdę nie ma różnic między ludźmi? Między rasami ludzi? Postaw przed sobą Eskimosa, Masaja, Chińczyka i Europejczyka i udawaj, że są identyczni i spokojnie możesz Mugdebe wyj...ć na biegun i on sobie tam doskonale da radę. Pleciesz bzdury.

   Ja wiem, że ludzie się od siebie różnią i wiem, że są rasy i nie uważam tego za obelgę ale za piękno świata za zróżnicowanie. Więc kto do cholery twierdzi, że to źle?

   Jednocześnie doskonale zdaję sobie z różnic rasowo/kulturowych i tego, że pewne rzeczy są nie do przeskoczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii:

   Erupcja wulkanu Toba na Sumatrze, jakieś 74 tys. lat temu historia człowieka niemal się skończyła. Ślady pozostały w mitochondriach.

   Słyszałem, że to tylko hipoteza. Nieakceptowana przez wielu naukowców ponieważ efektu wąskiego gardła po tamtej katastrofie nie zaobserwowano u innych gatunków zwierząt.

  •  

   pokaż komentarz

   @adidanziger: Spowodowała też spustoszenia w świecie zwierzęcym. Świadczy o tym niewielkie zróżnicowanie genetyczne szympansów w Afryce Wschodniej, orangutanów na Borneo, Goryli w Afryce, makaków w Indiach oraz tygrysów bengalskich. Wszystko w przedziale 70,000–55,000 tys lat.
   Źródła: Goldberg, T.L. (1996). Genetics and biogeography of East African chimpanzees; Steiper, M.E. (2006). "Population history, biogeography, and taxonomy of orangutans (Genus: Pongo) based on a population genetic meta-analysis of multiple loci". Journal of Human Evolution; "Demographic histories and patterns of linkage disequilibrium in Chinese and Indian Rhesus macaques". Science; "Phylogeography and genetic ancestry of tigers (Panthera tigris)". PLoS Biology; Thalman, O.; Fisher, A.; Lankester, F.; Pääbo, S.; Vigilant, L. (2007). "The complex history of gorillas: insights from genomic data". Molecular Biology and Evolution

   Ale istnieje np. jeszcze hipoteza "long bottleneck". W każdym razie coś się wtedy wydarzyło, tak, że prawie wyginęliśmy.
   @Centuri0n: > nie zauważalne a jednocześnie tak znaczące, że wpływają na kolor skóry czy tendencję do wzrostu: niscy i krępi

   To wszystko tłumaczą "kliny" ludzki gatunek jest przemieszany różnimy "klinami" głównie związane są one z geografią. Genetycznie niczym sie nie różnimy.

   Chodzi mi głownie o to, że utarło się, że jesteśmy równi i choćby nie wiem co używanie słowa rasa jest złe.

   Nie jesteśmy równi. "Rasa" straciła swoje naukowe podstawy, ponieważ opierała sie na fenotypie a nie genotypie, przynajmniej u ludzi. Natomiast psy były hodowane i selekcjonowane pod względem cech, ludzie przyśpieszyli ewolucje psów tak, że powstały u nich pełno prawne rasy.

   Psy nadal między rasami mogą ze sobą spokojnie się rozmnażać.

   Bo to ten sam gatunek? W praktyce masz racje ale gdyby zniknął człowiek, niektóre rasy psów nie mogą mieć razem potomstwa, bo istnieje bariera fizyczna. Zgodnie z definicją to osobne gatunki!

   No na prawdę nie ma różnic między ludźmi? Między rasami ludzi?

   Nie ma. Zróżnicowanie fenotypu wynika z kilku miejsc dyspersji genów ludzkich populacji. Pytanie jest inne czy istnieją różnice pomiędzy populacjami ludzkimi?Okazuje sie, że tak! Różne cechy występują z różną częstotliwością np. grupy krwi, a mamy do czynienia z różnymi takimi klinami grupa krwi, kolor oczu itd.

   źródło: 2dox.pl

  •  
   d....l

   +43

   pokaż komentarz

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)@terazfredwyrucha_was:

   źródło: dailystormer.com

  •  

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: James Watson mowi ze murzyni i latynosi sa tempi jak imadlo. Ja mu wierze.
   Plus. nie mam nic wspolnego z muslimami i murzynami. jestesmy roznymi gatunkiem.

  •  
   m.........k

   +1

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: Ludzie wywędrowali z Afryki 100 tys. lat temu. Człowiek oswoił psa 15 tys. lat temu. Przyznasz, że są różnice między psem, a wilkiem w charakterze nawet.

  •  

   pokaż komentarz

   @neviu: Psy były celowo dobierane tak, żeby pewne cechy wzmocnić. W przypadku losowego mieszania się, nawet u zwierząt, do wyodrębnienia się osobnego gatunku potrzeba o wiele, wiele więcej czasu. Dodatkowo w przypadku ludzi musisz patrzeć na takie czynniki jak rozwój technologii i medycyny, przez co nie przystosoujemy się do środowiska, oraz na postępującą globalizację, która doprowadza do coraz większego zacierania się różnic między populacjami występującymi w różnych zakątkach ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: wołam @kar-tofel pokaż te badania amerykańskie, co to dowodzą, że IQ mieszka w pigmencie skóry.

  •  

   pokaż komentarz

   @Centuri0n: Pleciesz bzdury. Absolutnie nie masz pojęcia o czym mówisz a i tak próbujesz "na chłopski rozum" wytknąć błędy rozumowaniu OPa, zamiast powołać się na jakiekolwiek badania naukowe. A większość badań wyraźnie stwierdza że nie ma powiązania między rasami a inteligencją. Geny odpowiadające za kolor skóry i wygląd zewnętrzny są mało znaczące, i ich zmiany nie mają tak dużego wpływu na życie człowieka, ale co innego jeżeli chodzi o mózg. Jakiekolwiek duże zmiany potrzebują setek tysięcy lat aby się utrwalić, tym bardziej że nasze mózgi są tak bardzo złożone.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_genetics
   https://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_intelligence#Genetics_of_race_and_intelligence
   Akurat na ten temat jest bardzo dużo źródeł w powyższych linkach

  •  

   pokaż komentarz

   @teraz_fred_wyrucha_was: Z czego wynikają różnice w kolorze skóry? Rasę definiują m. in. cechy istotne dla odróżnienia jej od innych organizmów tego samego gatunku, więc kolor skóry z pewnością jest taką cechą. Dlatego uważam, że kolor skóry może być tym co determinuje rasę człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zwanek: mysle z medycyna to kolejny krok w adaptacji. a umysl to jest to co najszybciej ewoluuje. i zgadza sie - dobor naturalny wplywa na ewolucje. murzyny - ci co sie do czegos nadawali byli niewolnikami. reszta nadal mieszka w lepiankach z gowna i blota. a muslimy jednego rodzica maja o wartosci "5 koz" a drugiego co te kozy j##$l. wiec... jestesmy roznymi gatunkami. a cecha odrozniajaca jest umysl. ja go mam.
   To nie rasizm, to efekt doswiadczenia pracy z tym bydlem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad:
   Bo jeśli by przyjąć taką samą metodologię podziału jak np. u psów, to homo sapiens nie ma ras (!)

   Czyli rasizm to wymysł lewaków. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy czym mieszkańcy Afryki mają największe wśród ludzi zróżnicowanie.

   @teraz_fred_wyrucha_was: Czemu mimo tego zróżnicowania mają tak samo niskie IQ, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. czynnik g?

  •  

   pokaż komentarz

   A większość badań wyraźnie stwierdza że nie ma powiązania między rasami a inteligencją

   @Pavvl0: Acha, czyli średnie IQ murzynów jest na tym samym poziomie co IQ białych lub azjatów. Chyba masz na myśli badania z alternatywnego wszechświata bo badania stwierdzają CHOLERNĄ różnicę, co więcej wydaje się, że jest ona niezależna kulturowo i niewiele da się z nią zrobić.

   źródło: jaymans.files.wordpress.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: tak z ciekawości zapytam. Nie jestem specem, ale kiedyś widziałem jakiś film, w którym homo sapiens i wymarły australopitek to były - i tu nie pamiętam dokładnie -dwie rywalizujące rasy, czy gatunki myślące?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: A źródło badań, który sam cytujesz przy pomocy obrazka? Często widzę tę grafikę, a chciałbym zapoznać się z całą publikacją.

  •  

   pokaż komentarz

   Psy nadal między rasami mogą ze sobą spokojnie się rozmnażać.

   Bo to ten sam gatunek? W praktyce masz racje ale gdyby zniknął człowiek, niektóre rasy psów nie mogą mieć razem potomstwa, bo istnieje bariera fizyczna. Zgodnie z definicją to osobne gatunki!

   @Jariii: A słyszał pan o ring species? Ja rozumiem, że wykop ma służyć również wymianie wiedzy i poglądów ale proszę nie wprowadzać innych użytkowników w błąd.

   @kamil9876: homo sapiens i neandertalczyk rywalizowały w europie. Istnieje teoria jakoby te dwa gatunki mogły się krzyżować ale jest to na chwilę obecną raczej s-f.

  •  

   pokaż komentarz

   Istnieje teoria jakoby te dwa gatunki mogły się krzyżować ale jest to na chwilę obecną raczej s-f.
   @Bronek_sowa: okazuje się że niekoniecznie :D i to chyba właśnie my i neandertalczycy stanowimy dwie rasy tego samego gatunku.

  •  

   pokaż komentarz

   @viav: dokładnie, kto ma odrobinę pojęcia o metodologii badań, ten wie, że wystarczy odpowiednio dobrać badaną grupę, żeby uzyskać dokładnie odwrotne wyniki. Zawsze mnie śmieszy jak nazista rozgrzesza sam siebie jakimś wykresem o murzynach opracowanym w stolicy KKK.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pavvl0: no widzisz i tutaj poruszasz kwestię o której mówią w filmie ;) jest wiele "poprawnych" badań które mówią o tym, że między rasami nie ma różnic w inteligencji i wiele takich (o czym mowa w filmie), że różnice są bardzo wyraźne.

   Czarni są np lepszymi atletami mają ku temu lepsze predyspozycje genetyczne i nikt nie ma z tym problemu ale powiedz tylko ze są głupsi...
   Sam dziennikarz na początku filmu przyznaje że średnie iq czarnych jest o wiele niższe niż białych.

   źródło: quickmeme.com

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: @Efeljot:
   Nigdzie nie napisałem że jest równa. Napisałem że wszyscy mają genetyczne predyspozycje do równej.
   Ta różnica nie zależy od genów, jest to różnica wywołana różnicami kulturowymi. Czarni dopiero od zaledwie 50 lat maja takie same prawa jak biali, chociaż rasowe uprzedzenia w niektórych miejscach są silne. Dla niektórych społeczności czarnych edukacja przypomina im o białej dominacji, jeżeli się uczysz jesteś :frajerem", podobnie jest u nas z osiedlowymi sebkami.
   Przeczytaj jeszcze raz, nigdzie nie piszą o genetycznej predyspozycji do inteligencji, wszędzie są wyciągane wnioski że obniżona inteligencja wynika z gorszego trybu życia, co jest wynikiem gorszej sytuacji ekonomicznej, co z kolei wynika od długich lat niewolnictwa. Biedni ludzie osiągają słabsze wyniki w nauce, i akurat się tak składa że dużo czarnych żyje w biedzie. Nawet jeżeli spojrzysz na listę najbogatszych ludzi, zauważ że są tam ludzie którzy dziedziczyli majątki od setek lat, na palcach jednej ręki możesz policzyć fortuny które powstały w ciągu ostatnich 50 lat.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_genetics
   https://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_intelligence#Genetics_of_race_and_intelligence

   co więcej wydaje się, że jest ona niezależna kulturowo i niewiele da się z nią zrobić.
   wydaje się
   niewiele da się z nią zrobić.


   Właśnie takie nastawienie powoduje że czarni wciąż nie dogonili białych. Poza tym, nie podajesz żadnych badań, tylko na podstawie jednej statystyki wyciągasz wniosek o genetycznych predyspozycjach, odrzucając inne wyjaśnienia. Tylko dlaczego większość badań wskazują na kulturowy wpływ na inteligencję?

   Jeżeli chodzi o wyniki w nauce azjatów to chociaż ten reportaż wyjaśnia różnicę:
   https://www.youtube.com/watch?v=opBfHXePM2Y
   Nawet jeżeli poszukasz na intenecie to nic nie znajdziesz o wpływie genów na inteligencję azjatów. Wszystko zależy od tego jak byli wychowani w domu.

   Jeszcze wyjaśnienie skąd czarni atleci osiągają tak wysokie wyniki:
   http://www.bbc.com/news/magazine-14679657

  •  

   pokaż komentarz

   @Pavvl0: no więc wszystko jasne. Mylisz pojęcia. Bycie wyedukowanym a bycie inteligentnym to przecież ogromna różnica.
   Może czarni są gorzej wyedukowani ale to nie ma nic do rzeczy. Osiedlowy sebek najprawdopodobniej osiągnałby lepszy wynik w teście od osiedlowego bambo. I środowisko czy edukacja nie maja tu nic do rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Efeljot: Nie mylę pojęć, tylko cytuje publikacje naukowe.

   I środowisko czy edukacja nie maja tu nic do rzeczy
   Bo? Akurat tak ci pasuje do światopoglądu. Tymczasem naukowcy mają zupełnie odmienne zdanie, i wyniki badań mówią co innego
   https://en.wikipedia.org/wiki/Environment_and_intelligence
   Chociaż tutaj masz bardzo ładne źródła.

   Może będziesz się spierał że ziemia jest płaska, bo tak ci się akurat wydaje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pavvl0: chyba nie czytałeś sam nawet tego artykułu który zalinkowałeś. Co zdanie "przypuszcza się" bądź "jest sprawą kontrowersyjną" ;)

   Tymczasem naukowcy mają zupełnie odmienne zdanie

   tymczasem inni naukowcy wymieniani w filmie mają odmienne zdanie od twojego.
   No chyba że chcesz się kłócić o to, że słońce krąży wokół ziemi bo tak Ci się wydaje.

  •  
   y.....y

   0

   pokaż komentarz

   @deviator: Co to jest IQ?

   Czy ma to naprawdę związek z wrodzoną bystrością, czy też może być wyuczone?

  •  

   pokaż komentarz

   @Efeljot: Tak samo jest z teoria ewolucji, albo szkodliwością szczepionek, też kontrowersyjne tematy w pewnych kręgach

  •  

   pokaż komentarz

   Czy ma to naprawdę związek z wrodzoną bystrością, czy też może być wyuczone?

   @ygyfygy: Tzw. ogólna inteligencja zwana też czynnikiem g, która najbardziej pasuje do kryterium "bystrości" jest wrodzona - nauka i wychowanie są w stanie zmodyfikować wyniki testów w b. małym zakresie.

  •  

   pokaż komentarz

   Przeczytaj jeszcze raz, nigdzie nie piszą o genetycznej predyspozycji do inteligencji, wszędzie są wyciągane wnioski że obniżona inteligencja wynika z gorszego trybu życia, co jest wynikiem gorszej sytuacji ekonomicznej, co z kolei wynika od długich lat niewolnictwa. Biedni ludzie osiągają słabsze wyniki w nauce, i akurat się tak składa że dużo czarnych żyje w biedzie.

   @Pavvl0: Bla, bla, bla, teoria Flynna. Problem w tym, że:
   1. Badania nad rozdzielonymi bliźniakami wychowanymi w różnych warunkach socjoekonomicznych pokazują, że warunki bytowe/kultura w b. małym stopniu są w stanie nadrobić braki wynikające z genetycznych predyspozycji
   2. Wbrew tego co Flynnn założył od 70 lat "IQ gap" między czarnymi a białymi wcale nie maleje, mimo tego, że przez połowę tego czasu np. w USA wydawano krocie na to by tę różnicę zniwelować.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: hehe,IQ nie mierzy niczego.Inteligencji nie da się zmierzyć,ktoś może wypaść fatapnie w teście IQ,a będzie vardziej zaradny niż niejeden profesor.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bronek_sowa: Coś tam słyszał. A gdzie niby wprowadzam? Akurat gatunki pierścieniowe ładnie ilustrują problem. Zakwalifikujesz cały pierścień jako jeden gatunek (pomimo tego że nie wszystkie osobniki mogą się krzyżować), czy też każdą populację traktujesz jako osobny gatunek (pomimo braku problemów w rozmnażaniu się pomiędzy sąsiadami). Samo pojęcie gatunku nie jest tak jednoznaczne, jak najczęściej bywa rozumiane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Twierdząc, że psy różnych ras to inne gatunki bo się nie mogą krzyżować zahaczasz o ring species. Mój profesor od genetyki powiedział kiedyś, że za gatunek obecnie uważa się zbiór osobników który tworzy pulę genową która w populacji może się mieszać między osobnikami. I nie jest ważne czy te dwa osobniki mogą się ze sobą krzyżować, ważne jest to mieszanie. Ta definicja ładnie opisuje wszystkie zebronie i muły które to mogą powstać ale nie przyczyniają się do mieszania genów w populacjach dwóch gatunków. Mam nadzieję, że dałem radę to w miarę sensownie opisać. Jest niedziela wieczór i już troszkę jestem zmęczony weekendem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bronek_sowa: Po pierwsze pojęcie rasy jest taksonomicznie nieaktualne, częściowi zastąpiono je podgatunkiem.

   Mój profesor od genetyki powiedział kiedyś, że za gatunek obecnie uważa się zbiór osobników który tworzy pulę genową która w populacji może się mieszać między osobnikami.

   I ma rację to wynika z syntetycznej teorii ewolucji. Gatunek to populacja genów (replikatorów) w danym miejscu i czasie mogąca sie kopiować.

   I nie jest ważne czy te dwa osobniki mogą się ze sobą krzyżować, ważne jest to mieszanie.

   Zobacz do podręcznika genetyki i rozdziału o barierach np. fizycznych jak góry lub biologicznych jak budowa narządów płciowych. Na tej podstawie wyróżnia sie wiele gatunków chrząszczy podobnie wyglądają są blisko spokrewnione ale nie ma przepływu genów (!). To osobne gatunki.

   Poczekam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Skąd ja teraz jakiś podręcznik do genetyki wytrzasnę? Generalnie klasyczne pojęcie gatunku a pojęcie genetyczne jest dość różne.
   Generalnie bariery fizyczne mogą zniknąć i wtedy będziemy mówić już o jednym gatunku czy dalej o dwóch?

   Po pierwsze pojęcie rasy jest taksonomicznie nieaktualne, częściowi zastąpiono je podgatunkiem.

   A odnośnie ras to ja się nawet nie sprzeczam. Tutaj bardziej chodzi o psy, koty i konie gdzie rasy zostały i są one opisane na podstawie fenotypów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bronek_sowa: > Generalnie klasyczne pojęcie gatunku a pojęcie genetyczne jest dość różne.

   Nie w ujęciu syntetycznej teorii ewolucji.

   Generalnie bariery fizyczne mogą zniknąć i wtedy będziemy mówić już o jednym gatunku czy dalej o dwóch?

   Jak nie ma barier to nie gatunek.

   Tutaj bardziej chodzi o psy, koty i konie gdzie rasy zostały i są one opisane na podstawie fenotypów.

   Fajnie ale co ma fenotyp do genotypu? Nic?

  •  

   pokaż komentarz

   Tutaj bardziej chodzi o psy, koty i konie gdzie rasy zostały i są one opisane na podstawie fenotypów.

   Fajnie ale co ma fenotyp do genotypu? Nic?

   Bo wspomniałeś coś o rasach to się ustosunkowałem, że pojęcie jest jak najbardziej nieaktualne.

   Generalnie bariery fizyczne mogą zniknąć i wtedy będziemy mówić już o jednym gatunku czy dalej o dwóch?

   Jak nie ma barier to nie gatunek.

   Tego nie załapałem, wcześniej wspominasz o barierach fizycznych, np. góry a jak się pytam co się stanie jeśli te bariery znikną, np. człowiek zawlecze jakiś organizm ze sobą za te góry albo na inną wyspę to mi odpowiadzasz, że jak nie ma barier to nie gatunek. Możesz to wyjaśnić proszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Zapomniałem dodać odpowiedź w poście :(

  •  

   pokaż komentarz

   @Bronek_sowa: > pytam co się stanie jeśli te bariery znikną, np. człowiek zawlecze jakiś organizm ze sobą za te góry albo na inną wyspę to mi odpowiadzasz, że jak nie ma barier to nie gatunek.

   To były dwie odpowiedzi na dwa różne pytania. Zasadniczo w ludzkim gatunku nie ma ras, bo było kilka centrów dyspersji genów. Nie było barier geograficznych, bo ludzie potrafili je pokonać. Nawet jeśli jakaś populacja była odosobniona to i tak zbyt krótko, aby wytworzyć rasę. U psów zmiany zaszły tak daleko, ze jamnik owczarka nie zapłodni. Ba, poszczególne rasy różnią się nawet behawiorem!

   Tutaj bardziej chodzi o psy, koty i konie gdzie rasy zostały i są one opisane na podstawie fenotypów.

   I tu jest ten szkopuł. Fenotyp nie odzwierciedla genotypu. Tylko reakcje genotypu na środowisko. Tak samo niegdyś podchodzono do ludzi. Jest to błędne przekonanie.

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu mówienie, że biali są mądrzejsi od czarnych to rasizm, a mówienie, że czarni szybciej biegają od białych już nie?

 •  

  pokaż komentarz

  Potem oglądnę resztę ale już na początku murzyn się obraża na wieść o danych naukowych XD Dlaczego ludzie nie potrafią z pokorą przyjąć swoich wad tylko od razu agresja.

 •  

  pokaż komentarz

  dziennikarz sam sobie strzelił w stopę, w okolicach 16 minuty robił on testy na IQ. o czym stwierdził że faworyzują jedna z ras.
  ale czekaj czekaj, skoro "faworyzują" to oznacza że musi istnieć różnica między rasami. ERGO sam uznał że rasy nie są między sobą równe.

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna