•  

  pokaż komentarz

  Pomysł bardzo spoko - brawo fabryka broni Łucznik Radom.
  Pytanie brzmi tylko czy pan prezydent ma pozwolenie na posiadanie broni palnej? :)

 •  

  pokaż komentarz

  Niech uruchomią sklepy w większych miastach z mniej skomplikowaną biurokracją na pozwolenie . Brałbym ....
  Oraz zmienią zapisy o obronie koniecznej + My home my castle

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: To prawda że zmiana prawa do posiadania broni by się przydała, jednak w żanym wypadku jakieś gwałtowne złagodzenie. Dlaczego? Ponieważ ludzie nie wiedzą jak się z bronią obchodzić - a wbrew pozorom nie jest to takie proste i nie wiedząc co się robi bardzo łatwo zrobić krzywdę sobie i swoim bliskim a nie ich ochronić.
   A drugim powodem jest to że świat jest pełen "dziwnych ludzi" mówiąc delikatnie. Nie dalej jak wczoraj miałem telefon z ogłoszenia które wystawiłem - sprzedawałem wiatrówkę na którą zezwolenie ani nic takiego nie jest potrzebne i zadzwonił do mnie koleś który zapytał czy mam coś mocniejszego niż wiatrówka bo wiatrówka jest za delikatna a on szuka czegoś co by "sąsiadowi w piętę strzelić" - to cytat - jak ten go znowu będzie denerwował.
   Dlatego też zanim przeszedłbym do łagodzenia prawa dotyczącego posiadania broni - bo również uważam że coś jest nie tak w sytuacji w której policjant nie może zdobyć pozwolenia na posiadanie broni prywatnej - to wprowadziłbym obowiązkowe szkolenie strzeleckie dla każdego mężczyzny i każdej zainteresowanej tym kobiety finansowane z budżetu, a jednym z warunków otrzymania zezwolenia na broń powinno być przejście pozytywne takiego kursu.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Ok ja nie mówię by rozdawać na prawo i na lewo , tylko dzisiejsze pozwolenie na broń zależy od widzi mi się Policjanta . Co do szkolenia to tak , można by nawet to połączyć z Przysposobieniem Obronnym w Liceum . LOK chyba też jeszcze istnieje . Co najciekawsze bandyci nie kupują legalnej bronii gdyż zbyt prosto ich potem namierzyć .

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: I tu zaznaczyłeś jeden z bardzo ważnych problemów - widzimisie policjanta (dokładnie to samo jeśli chodzi o rejestrację broni pneumatycznej - wiatrówka powyżej 17J). Takie zezwolenia nie powinny być wydawane przez organ resortu siłowego, a np. wójt gminy czy powiatu. To oczywiste że policja będzie robiła wszystko aby ograniczyć ilość broni ponieważ w razie wewnętrznych problemów państwa ta broń może pójśc w ruch a policja będzie musiała stać naprzeciw niej.
   Problem w tym że takie podejście rozumiem przed 89 rokiem kiedy to państwo bało się obywatela bo go gnębiło ale teraz nie wydaje mi się aby władza miała się czego bać. No ale cóż ... może się mylę.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Jedna broń do ćwiczeń , jedna do obrony własnej , oraz jedna do obrony kraju ( prawda jest taka że nie mamy w Polsce wystarczającej liczby broni i amunicji by dać każdemu mężczyźnie by mógł bronić Polski ) takie AA-12 wystarczy do walki w mieście lub Beryle

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: A to już kolejna sprawa... uwazam że za takimi obowiązkowymi szkoleniami powinno iść powstanie magazynów broni w każdym powiecie gtowych do tego aby w razie zagrożenia kraju starosta mógł wydać takową broń osobom przeszkolonym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: @perlikont: Aktualnie uzyskanie pozwolenia wymaga spełnienia określonych kryteriów, widzimisie policjanta nie ma nic do rzeczy (poza kategorią broni do ochrony osobistej, która niczym się nie różni od pozostałych).

  •  

   pokaż komentarz

   @Aqwart: ma wiele do rzeczy . Potrzebujesz "uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania; "

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: Skomponowana biurokracja? Nie wiem o czym mówisz xD Jeżeli uważasz, że obecne przepisy są zbyt trudne do przejścia, to raczej nie powinieneś posiadać broni palnej..

  •  

   pokaż komentarz

   @vanvolf: Mówię tutaj o jednej rzeczy która mi się nie podoba . Nie mówię że jest trudno , tylko wszystko zależy od "widzi mi się " Policjanta , bo reszta regulacji jest do zrobienia w dzień .

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: znajdź mi takie coś w ubojce. W praktyce to opinia dzielnicowego, na temat tego czy nie urządzasz awantur w domu po pijanemu albo coś w tym stylu. Nie spotkałem się - a śledzę temat bardzo dokładnie i na bieżąco - żeby ktoś miał jakieś większe problemy na tym etapie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aqwart: No ok to ciekawe jak pan Prezydent będzie się starać , czy dzielnicowy wleci do Pałacu Prezydenckiego i zrobi rozpoznanie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: Nie spotkałem jeszcze tak głupiego policjanta który by zablokował możliwość posiadania broni normalnemu człowiekowi :) Ten zapis nie jest zły, tylko wszystko oczywiście zależy od jego zastosowania przez policjantów - bo z tym się pewnie zgodzisz, że nie każdy powinien mieć możliwość posiadania broni :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: @vanvolf @Aqwart widzi mi się policjanta to jedno ale dla mnie osobiście jest jeden bardzo ważny i bardzo moim zdaniem nieodpowiedni punkt/warunek uzyskania pozwolenia czyli:
   dokument wskazujący na istnienie ważnej przyczyny posiadania broni

   Co o oznacza? Oznacza to tyle że nie mogę kupić i posiadać broni dlatego że ja po prostu lubię - nawet jesli spełnię wszelkie warunki dotyczące posiadania broni, łącznie z opinią komendanta, badaniami etc. to nie otrzymam broni jeśli nie będę posiadał:
   - dokument wskazujący na występowanie stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia - czyli broń do ochrony osobistej
   - zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania polowań
   - zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego potwierdzające przynależność do PZŁ
   - zaświadczenie potwierdzające przynależność do klubu lub stowarzyszenia sportowego o charakterze strzeleckim
   - dokument Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego potwierdzający posiadanie kwalifikacji sportowych
   - licencja PZSS
   - zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych
   - zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej stowarzyszenia
   - zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim
   - dokument potwierdzające nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia
   - dokument potwierdzający posiadanie uprawnień, określonych w odrębnych przepisach do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.

   Naprawdę uważasz że jeśli ktoś ma pretensje do tego jak w tej chwili ustawa i warunki otrzymania zezwolenia to znaczy że nie powinien otrzymać w ogóle zezwolenia na broń?
   A co jeśli ja nie otrzymałem broni w żadnym spadku albo prezencie bo prezydentem ie jestem - jeszcze ;) , moje życie nie jest zagrożone )no chyba że moge otrzymać kwit na to że czasem boję się jak żona na mnie krzyczy za to że skarpetek nie włożyłem do pralki ;) ), i nie mam ochoty płacić składek w jakimś cholernym kole łowieckim, klubie strzeleckim (bo to jednak spora kasa akurat w moim mieście zapisanie sie do takiego klubu strzeleckiego to na dzień dobry 1k pln co wydaje mi się przegięciem), stopwarzyszeniu kolekcjonerskim etc - czyli mówiąc krótko co gdy nie chcę wydawać kasy na jakieś głupie kółka wzajemnej adoracji i nie chcę przynależeć do żadnego z nich. Wg. obecnej ustawy na broń nie zasługuje no chyba że jestem gotów z tej broni np. strzelać do bogu ducha winnych zwierząt w lesie. Coś chyba jest jednak nie tak z taką ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   n.....2

   +3

   pokaż komentarz

   Ok ja nie mówię by rozdawać na prawo i na lewo , tylko dzisiejsze pozwolenie na broń zależy od widzi mi się Policjanta .
   Hmm to dziwne bo bez problemu można dostać pozwolenie bez widzimisię policjanta. Może coś źle robisz?
   @Kuroblack:

  •  
   n.....2

   +6

   pokaż komentarz

   To oczywiste że policja będzie robiła wszystko aby ograniczyć ilość broni ponieważ w razie wewnętrznych problemów państwa ta broń może pójśc w ruch a policja będzie musiała stać naprzeciw niej.
   To trochę im to nie wychodzi bo w 2013 wydali pozwolenie w 97% przypadków.
   @perlikont:

  •  

   pokaż komentarz

   jednak w żanym wypadku jakieś gwałtowne złagodzenie

   @perlikont: Racja, naród się odzwyczaił i jakby zrobić nagle wolność jak w USA to mogłoby być nie tak fajnie. Uważam, że pozwolenie powinno mieć formę i sposób wydawania jak prawo jazdy, z wymaganym kursem i egzaminem - przynajmniej przez jedno pokolenie a potem się zobaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuroblack: o czym Ty mówisz, w Polsce nawet policjanci po służbie oddają broń do depozytu.

  •  
   n.....2

   +3

   pokaż komentarz

   Uważam, że pozwolenie powinno mieć formę i sposób wydawania jak prawo jazdy, z wymaganym kursem i egzaminem - przynajmniej przez jedno pokolenie a potem się zobaczy.
   I tak w praktyce jest.
   @maniak713:

  •  

   pokaż komentarz

   o czym Ty mówisz, w Polsce nawet policjanci po służbie oddają broń do depozytu.
   No chyba, że chce nosić po służbie ale to tylko kłopot.
   @Chicane:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: no nie do końca. po służbie nie może zabrać do domu, bo przeciętny "krawężnik" nie ma pozwolenia na broń.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chicane:
   Do końca.

   Przepisy ustawy nie dotyczą:
   1) broni i amunicji stanowiących uzbrojenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywia-du, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Gra-nicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz innych państwowych for-macji uzbrojonych, w odniesieniu do których dostęp do broni i amunicji re-gulują odrębne przepisy;

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: no i? nie bardzo rozumiem co chcesz przez to powiedzieć.

  •  
   n.....2

   +3

   pokaż komentarz

   @Chicane:
   Że policjant nie potrzebuje pozwolenia na broń służbową...

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: a jestes pewien? bo z tego co przeczytałem, to najważniejsze w końcówce:"w odniesieniu do których dostęp do broni i amunicji regulują odrębne przepisy" a ogólnie z ta policją napisałem, ponieważ ostatnio rozmawiałem z wujkiem, który pracuje w służbach mundurowych i powiedział mi, że właśnie policjanci normalnie nie mogą posiadać broni. tylko na służbie ją mają do dyspozycji. być może oczywiście wprowadził mnie w błąd, ale jak teraz na szybko zerknąłem w internecie, to widzę niektórzy piszą że mogą, inni, że nie mogą.... trzeba zapewne doczytać dokładniej. jednakże tak jak mówię, wujek powiedział mi, że to że jesteś policjantem, nie oznacza od razu, że masz pozwolenie na broń.

  •  
   n.....2

   +1

   pokaż komentarz

   wujek powiedział mi, że to że jesteś policjantem, nie oznacza od razu, że masz pozwolenie na broń.
   Pozwolenie na broń nie. Chociaż jest ono mocno uproszczone.
   Posiadanie broni służbowej przez policjantów jest regulowane przez ich przepisy które pozwalają bez wyjątku zabieranie do domu broni nawet to nakazują. Inna sprawa, że praktycznie każdy policjant pisze wniosek o pozwolenie na zostawienie broni na komendzie.
   @Chicane:

  •  

   pokaż komentarz

   @Chicane: jest pewien, i dobrze mówi.

   @perlikont: Stowarzyszenie kolekcjonerskie może być nawet tzw. "zwykłe", czyli bierzesz dwóch kumpli, rejestrujecie się w starostwie, bez żadnych opłat, i już. Nie jest to nic skomplikowanego.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Można legalnie bez pozwolenia dostać rewolwer na proch czarny którym ludzie się dosyć wydajnie morowali na dzikim zachodzie a jakoś spokój jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Sam wiesz, że nie do końca. Jest lepiej ale nie jest jeszcze dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   Potrzebujesz "uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania; "

   @Kuroblack: co nie jest żadnym wielkim wyczynem, w moim przypadku: dzielnicowy przyszedł, mnie nie było, zostawił kartkę z prośbą o telefon, jak zadzwoniłem to pyta się czy chcę ja przyjść do komendy czy wolę żeby przyjechał, po ustaleniu dogodnego dla nas obu terminu mówi, że będzie w okolicy, więc to on wpadnie, wchodzi, siada w kuchni, nie chce nic do picia, pyta czy i gdzie pracuję, jak mi się ogólnie w życiu układa, czy nie mam problemów z alkoholem, czy zażywam narkotyki, czy mam jakieś zatargi z sąsiadami, czy mam założoną niebieską kartę lub po kryjomu kobitę biję i tyle. Pełna kultura i naprawdę miło. Opinia: jestem przykładnym obywatelem :)

  •  

   pokaż komentarz

   Jedna broń do ćwiczeń , jedna do obrony własnej , oraz jedna do obrony kraju

   @Kuroblack: raz jeszcze to samo co pod każdym wykopem - to nie rok 1939, czasy partyzantki dawno minęły, aktualnie poziom zaawansowania technicznego armii jest tak wysoki, że o jakiejkolwiek minimalnie skutecznej walce cywile vs armia nie ma mowy. Jeśli jakiekolwiek siły zbrojne będą na tyle silne żeby pokonać polską armię, to o żadnej obronie kraju przez obywateli nie ma mowy, banda niewyszkolonych ludzi z bronią zrobi różnicę nie większą niż chłopcy z procami.

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież gdyby w Polsce był szerszy dostęp do broni dla praworządnych obywateli, radomska fabryka zarabiałaby krocie na sprzedaży tych pistoletów (i nie tylko) na rynku cywilnym. VIS jest czymś w rodzaju Św. Grala w środowisku strzeleckim.

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol: Ależ oczywiście że tak, jednak komuś zależy na tym aby jednak te zezwolenia nie były aż tak łatwe do uzyskania. Niestety też się przekonałem że teoretycznie osobom którym moim zdaniem powinno zależeć na popularyzacji strzelectwa (mówię tu akurat ze swojego doświadczenia o strzelaniu z wiatrówki) niestety nie zależy albo nawet próbują taką popularność obniżać.
   Myślę że chodzi tu o kwestie konkurencji i rynku... boją się że jeśli np. wiatrówki się spopularyzują za bardzo co spowoduje powstanie wiekszej ilości sklepów a przez to będą musieli dużo mocniej konkurować asortymentem, obsługą, poziomem wiedzy etc. A w sytuacji która mamy teraz podzielili sobie lokale rynki między 1-2 sklepy na miasto i nie muszą się starać.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: No a ja mam wrażenie, że część środowiska strzeleckiego, która już przeszła tą całą ścieżkę zdrowia zwaną wyrabianiem pozwolenia na broń, czuje się swoistą elitą w narodzie. Wszak zgodnie ze statystykami stanowią ok. 1 proc. ogółu. No co to by było, żeby byle wykopek mógł pójść do sklepu i kupić Visa tylko dlatego, że nie był nigdy karany?

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol: A to jeszcze jeden problem. Posiadanie broni czyni w naszym kraju elitarnym a wiadomo elita nie lubi plebsu który im się miesza do ich elitarności. To bardzo złe podejście i krótkowzroczne myślenie, ale niestety masz rację że wiele osób własnie tak do tego podchodzi więc jak mamy spopularyzować bron palną czy pneumatyczną skoro osoby już strzelające robią wszystko żeby do tego nie doszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: No jak to jak? Jak wszystko - ustawą. (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol: To ja poczekam na Twój projekt ustawy i oczywiście możesz liczyć na mój głos ZA :)

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Jest ciekawy projekt ustawy o broni i amunicji autorstwa Andrzeja Czum (niegdyś posła PO). Niestety nigdy nie trafił pod obrady (nie wiem czy był w ogóle omawiany w jakiejkolwiek komisji). Aczkolwiek po zapoznaniu się z nim uważam, że byłby to świetny kompromis między zwolennikami szerokiego dostępu do broni, jak również ze zwolennikami ograniczenia w dostępie do broni. Gdybym się dostał do Sejmu, na pewno skontaktowałbym się z byłym posłem w celu przywrócenia prac nad ustawą. Niestety, nie kandyduję w najbliższych wyborach. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież gdyby w Polsce był szerszy dostęp do broni dla praworządnych obywateli, radomska fabryka zarabiałaby krocie na sprzedaży tych pistoletów (i nie tylko) na rynku cywilnym. VIS jest czymś w rodzaju Św. Grala w środowisku strzeleckim.
   Szerszy może być tylko jak ludzie zaczną chcieć posiadać tą broń. A VIS jest świętym gralem ale tylko ten orginalny.
   @lembol:

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież gdyby w Polsce był szerszy dostęp do broni dla praworządnych obywateli, radomska fabryka zarabiałaby krocie na sprzedaży tych pistoletów

   @lembol: I nie tylko oni by zarobili. Gdyby ułatwić dostęp do broni to wiele gałęzi gospodarki by zaczęło lepiej funkcjonować

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol: Sam projekt przeszedł w ograniczonej formie w 2011, przede wszystkim zniósł samowolkę policji przy wydawaniu pozwoleń strzelcom sportowym, kolekcjonerom i myśliwym oraz rozszerzył listę broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania dostępnej bez pozwolenia (przesunięcie daty granicznej z 1850 do 1885). Inne punkty projektu, niestety, były mocno niespójne logicznie, np posiadanie repliki Winchestera kalibru 22 LR lub 357 Magnum było zwolnione posiadania pozwolenia ale już posiadanie "dźwignówki" kalibru 22 LR czy 357 Magnum która oficjalnie repliką broni z okresu XIX wieku nie była (mała różnica od strony konstrukcji broni) już wymagała posiadania pozwolenia.

  •  

   pokaż komentarz

   I nie tylko oni by zarobili. Gdyby ułatwić dostęp do broni to wiele gałęzi gospodarki by zaczęło lepiej funkcjonować
   Jeśli przy obecnych przepisach zmienia się niewiele to znaczy, że to nie wina przepisów tylko ludzi którzy po prostu nie chcą lub nie stać ich na posiadanie broni.
   @ipkis123:

  •  

   pokaż komentarz

   @rebel101: Zdaję sobie z tego sprawę. Ogólnie temat regulacji dostępu do broni to temat rzeka. Obecna "ubojka" również jest pełna absurdów, gdyż na rewolwer kal. 22 lr wymaga zezwolenia, ale na rewolwer CP rozdzielnego ładowania, kal. 44, który miota pocisk ze znacznie większą energią już nie. Ba, nawet nie trzeba jego rejestrować. Podobnie jak wiatrówek o energii nie przekraczającej 17J. Ale wiatrówki z energią pow. tej wartości trzeba już rejestrować. Nie wspominając o tym, że niektóre działa również nie spełniają wymogów rejestracji zgodnych z ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Może zacznijmy od tego, że aby kupić sobie legalnie pistolet, trzeba przejść całą procedurę wyrabiania pozwolenia na broń. Czyli co najmniej, zapisać się do klubu strzeleckiego, opłacić składkę, wziąć udział w kilku zawodach (w celu udowodnienia, że zapisałeś się KS w celach sportowych), opłacić wpisowe, zrobić badania lekarskie, które również należy opłacić, złożyć wniosek do Wydziału Postępowania Administracyjnego Komendy Wojewódzkiej Policji odpowiedniej dla miejsca zamieszkania, przejść wywiad środowiskowy, i na końcu czekać na decyzję. A wiesz może ile sztuk broni czarnoprochowej (której nie trzeba nigdzie rejestrować) jest w prywatnych rękach?

  •  

   pokaż komentarz

   A wiesz może ile sztuk broni czarnoprochowej (której nie trzeba nigdzie rejestrować) jest w prywatnych rękach?
   Gdzieś czytałem, że w okolicach 380k sztuk.

   Może zacznijmy od tego, że aby kupić sobie legalnie pistolet, trzeba przejść całą procedurę wyrabiania pozwolenia na broń. Czyli co najmniej, zapisać się do klubu strzeleckiego, opłacić składkę, wziąć udział w kilku zawodach (w celu udowodnienia, że zapisałeś się KS w celach sportowych), opłacić wpisowe, zrobić badania lekarskie, które również należy opłacić, złożyć wniosek do Wydziału Postępowania Administracyjnego Komendy Wojewódzkiej Policji odpowiedniej dla miejsca zamieszkania, przejść wywiad środowiskowy, i na końcu czekać na decyzję.
   Czyli tak w skrócie trzeba strzelać, iść do lekarza a później na pocztę.
   @lembol:

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzieś czytałem, że w okolicach 380k sztuk.

   @nico112: Jestem ciekaw źródła tych danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol:
   Tu jest wzmianka o 200k, gdzieś widziałem właśnie 380k ale nie chce mi się szukać.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Nie ma jej dużo to pewne, ale tak na prawdę nie wiadomo ile jest jej w rękach prywatnych, ponieważ nie ma obowiązku ewidencjonowania jej sprzedaży, ani rejestracji samej broni przez posiadacza. Czyli równie dobrze może być 200k sztuk, a równie dobrze może być i 2 mln, lub więcej. Podobnie rzecz się ma z bronią pneumatyczną (choć zgodnie z ubojką powinno się mówić urządzenia pneumatyczne) o energii poniżej 17J. Jedyne co jest wymagane przy zakupie tego ustrojstwa, to dokument potwierdzający pełnoletność, i forsa. A ludzi zainteresowanych strzelectwem, nie tylko sportowym, ale i czysto rekreacyjnym przybywa z roku na rok. Stąd wniosek, że gdyby poluzować przepisy, legalna sprzedaż broni zaczęłaby rosnąć. Obecnie ludzie chcący rekreacyjnie postrzelać szukają alternatywy w postaci jednorazowych wizyt na strzelnicach, albo właśnie urządzeń pneumatycznych typu wiatrówki, repliki ASG.

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol:
   Jak ktoś chce rekreacyjnie postrzelać to idzie na strzelnicę to jest tańsze i szybsze, jeśli ktoś chce posiadać własną broń to droga wolna.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Jazda autobusem też tańsza od jazdy własnym autem, a jednak prywatnych samochodów coraz więcej. A droga do posiadania własnej broni faktycznie, bardzo wolna. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol:
   Jak ktoś się postara to uzyska pozwolenie szybciej niż sporo osób prawko ;-)
   Poza tym autobus nie jeździ tam gdzie chcesz a na strzelnicę obojętnie czy masz swoją broń czy nie i tak musisz iść.

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol: Co do broni czarnoprochowej jej bez pozwoleniowość wynika z faktu że zanim wystrzelisz masz sporo czynności czyli wsypać proch o odpowiedniej granulacji i ilości, dać przybitkę (wsypać kaszkę kukurydzianą lub natłuszczoną szmatkę), włożyć kulę, ubić, nałożyć kapiszon/nasypać proch na panewkę i dopiero wtedy wystrzeliwujesz (dla doświadczonych strzelców przeładowanie to kilkadziesiąt sekund). Dodatkowo czarny proch po wystrzale zostawia sporo dymu po wystrzale i wrażliwy na warunki atmosferyczne oraz o każdym wypadzie na strzelnicę wymaga dokładnego czyszczenia wszystkich elementów w wodzie z mydłem.
   Gdy strzelasz z dubeltówki czy rzeczonego 22LR po prostu wkładasz naboje do komory i strzelasz spokojnie kilkadziesiąt/kilkaset strzałów zanim będziesz musiał ją czyścić, dodatkowo nie mamy chmury dymu i innych niedogodności związanych z zabawą z CP. Z innych, 22LR wciąż jest bardzo popularny wśród kłusowników ze względu na jego specyfikę (mały odrzut, przekazywanie całej energii kinetycznej celowi, cichość, prostota konserwacji broni i oczywiście szeroka dostępność amunicji)

   Wiatrówki są bez pozwolenia poniżej <17J ze względu na fakt istnienia paintballa i w 1999 ten zapis stworzono aby paintball nie wymagał pozwolenia (Zany antyterrorysta Dziewulski, który wtedy był posłem miał krewnego importującego markery do paintballa więc optował aby rzeczy poniżej 17 J były dostępne bez papierologii) pod warunkiem że używają gładkiej lufy (by nie dopuścić do swobodnego obrotu wiatrówkami bo jak sam mówił na mównicy sejmowej, nie ma na rynku gładkolufowych wiatrówek by przekonać posłów o takim zapisie). W 2004 zmieniono zapis o konieczności gładkiej lufy bo firmy wiatrówkowe sprzedawały specjalną wersję na krajowy rynek na masową skalę i nic złego związku z tym się nie działo.

  •  

   pokaż komentarz

   @lembol: Nawet jezeli masz wlasna bron to i tak musisz wybrac sie na strzelnice. A tam mozna postrzelac z bardzo roznych broni. Sumarycznie wychodzi i tak taniej :)

 •  

  pokaż komentarz

  A teraz to Braun naprawdę się wk%!%i, że nie został tym prezydentem.

 •  

  pokaż komentarz

  @slec21 Zapewne otrzyma pozwolenie na broń pamiątkową. Takie pozwolenie może otrzymać każdy kto spełni wymogi badań lekarskich i przedstawi dokumenty potwierdzające nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.