•  

  pokaż komentarz

  Prawdopodobnie chodzi o obsługę gastronomiczną uczestników szkoleń oraz imprez masowych (kolonie dla dzieci?). Ta firma wygrywała już wcześniej takie przetargi dla tego oddziału ZUS :
  2012-07-31 88 200,00 PLN
  2011-11-14 378 157,50 PLN
  2011-04-01 251 735,00 PLN
  2010-10-22 448 920,00 PLN
  Jeśli to o to chodzi to cena nie jest jakaś szczególnie wysoka. Jednak zasadnicze pytanie to czy ZUS rzeczywiście potrzebuje 3 dniowych szkoleń dla 3-4 tys pracowników?! Nawet najbogatsze korporacje nie szkolą w ten sposób wszystkich swoich pracowników.
  Finansowanie koloni dla dzieci też staje pod znakiem zapytania - chyba, że chodzi o wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - jeśli tak to ZUS musi to robić takie mamy prawo ...i to jedyne rozsądne wyjaśnienie, każde inne wpedza nas w opary absurdu( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @stahs: Korporacje robią to za własne, przez siebie wypracowane pieniądze. Nie porównujmy ZUS-u do korporacji. Rola i cele obydwu są mocno rozbieżne. Podobnie jak źródła finansowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: Jednak przepisy dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są w zasadzie takie same, co zrobisz takie prawo:)

  •  
   K.........c

   +11

   pokaż komentarz

   @slx2000: Pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Korporacje robią tak dlatego, że przymuszają je do tego przepisy. @stahs: ma zdecydowanie rację - każda firma w tym kraju ma absolutny obowiązek odprowadzania funduszu socjalnego i wydawania tych pieniędzy na 'przyjemności' dla pracowników. Jedyne co ma firma do wyboru to na co tą kasę przeznaczy, jedna kupi wyprawkę dzieciom pracowników, inna da bony na święta, jeszcze inna zrobi imprezę z koksem i dziwkami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec:

   jeszcze inna zrobi imprezę z koksem i dziwkami.
   z przyjemnością zostanę korpo śmieciem w takiej firmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   k.......3

   0

   pokaż komentarz

   A na emerytury k$?@a mać pieniędzy nie ma... na catering, na pałace, na wakacje, na premie i inne przyjemności pieniądze zawsze się znajdą...

   Wk$?@ia mnie to, szczerze mówiąc. Sorry za język.

  •  

   pokaż komentarz

   każda firma w tym kraju ma absolutny obowiązek odprowadzania funduszu socjalnego i wydawania tych pieniędzy na 'przyjemności' dla pracowników.

   @Korpo_Smiec: Nieprawda. Mam firmę i nic takiego nie robię.

  •  
   B.....g

   +1

   pokaż komentarz

   @krootki: Od iliuś pracowników w górę, małe firmy nie.

  •  
   K.........c

   +1

   pokaż komentarz

   @krootki:

   Co do zasady, tworzenie Funduszu jest obowiązkowe dla pracodawców, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają więcej niż 20 pracowników. Przy czym nie chodzi tu o liczbę zatrudnionych osób, tylko o liczbę pełnych etatów. Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby w niepełnym wymiarze czasu pracy, musi dokonać odpowiedniego przeliczenia. W tym celu należy ustalić liczbę pracowników pracujących w danym wymiarze czasu pracy i pomnożyć ją przez ten wymiar, np. jeżeli u danego pracodawcy pracują 4 osoby zatrudnione na 1/2 etatu, to należy pomnożyć 4 przez 1/2, co daje 2 pełne etaty.
   źródło + więcej szczegółów

   Widocznie masz zbyt małą firmę na obowiązek funduszu świadczeń socjalnych.

   Ponaddto, im płace są wyższe w firmie tym więcej pieniędzy na osobę będzie przypadać. Dlatego też mnóstwo firm ala Google (generalnie najlepiej zarabiające średnio na osobę) ma tyle dodatków do wynagrodzenia. Normalnie nikt by takich rzeczy nie odp!#??!$ał gdyby nie to, że firma musi coś z tymi pieniędzmi zrobić... to wymyślają multisporty, karnety do kina, bony na mięso, zniżki na go-karty itd. A na koniec jeszcze 'chłytem martetindowym' ci powiedzą, że to dlatego że są tacy dobrzy dla pracowników i o nich dbają...
   Uwaga, sporo informatyków jest zatrudniana na inne umowy niż umowa o pracę dlatego nie w każdej firmie tak jest.

   I ok, przesadziłem z tym 'każda firma'... po prostu już zbyt jestem przyzwyczajony do dużych firm... korpo_smiec to nick nie bez przyczyny...

  •  

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec:
   Fundusz pracowniczy jest ustalany wg średniej krajowej (bodaj 37,5%), w realiach IT 1k PLN w skali roku nie imponuje - raczej przypomina że branża jest mocno powyżej średniej krajowej...

   Nikt nie rozdaje pieniędzy by coś pokazać. Akurat duże firmy IT "ala Google" praktykują dodatki by zmniejszyć rotację na stanowiskach wymagających doświadczenia. Jak komuś na górze wydaje się że czyjeś zniknięcie położy jakiś projekt, to motywują do pozostania. Nie wiem na ile bon na mięso jest w stanie motywować ludzi do pozostania w firmie, niemniej dodatek rzędu kwartalnego wynagrodzenia (w akcjach) za pozostanie w firmie kolejny rok nie jest wymagany żadną ustawą - ot taka dodatkowa premia wypłacana z opóźnieniem w oczywistym celu, zwana czasem "nagrodą".

   Dodatki nie są wpisane w umowę, nie kumulują się jak podwyżki procentowe więc lepiej dać komuś "bonus" niż podwyżkę. Karmienie pracowników firmy IT ma spory sens ekonomiczny - ludzie gadają przy kotlecie o pracy i nie łażą po okolicy... Ogólnie korporacyjny system wynagrodzeń to dość ciekawy temat z makroekonomii.

 •  
  K.........c

  +20

  pokaż komentarz

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych mimo trudnej sytuacji finansowej nie zamierza zaciskać pasa.

  Na prawdę nie wiem co za pół-inteligenty piszą te bzdury. ZUS jako firma ma się bardzo dobrze finansowo. Trudną sytuację finansową ma natomiast budżet państwa, a w zasadzie jego część zaplanowana na wydatki emerytalne. Nie rozumiem dlaczego ponad połowa społeczeństwa nie potrafi rozróżnić prostych zależności odnośnie tego czym jest i jak działa ZUS.

  •  
   L........c

   -2

   pokaż komentarz

   ZUS jako firma ma się bardzo dobrze finansowo

   @Korpo_Smiec: Hm? To ZUS prowadzi jakiś biznes? Bo mi się zawsze wydawało, że ZUS to taki urząd do rozdzielania pieniędzy z budżetu.

  •  
   K.........c

   +7

   pokaż komentarz

   @LubiePisac:
   No i wlasnie tak jak wiekszosci Polakow tylko sie wydawalo. ZUS nie jest urzedem... sama nazwa na to wskazuje. Jest firma powolana przez panstwo do OBSLUGI roznych ubezpieczen spolecznych.
   Czy nazwiesz to biznesem... w sumie to mozesz. Ale wtedy tez biznesem beda wodociagi, MPK, muzea, szpitale, szkoly i szereg innych utrzymywanych przez panstwo instytucji, zakladow itd. Kazda z nich posiada wlasne budzety, ktorymi zarzadza i kazda z nich wydaje pieniadze wg po czesci okreslonych z gory a po czesci wlasnego uznania.

   Pamietaj rowniez o tym, ze ZUS nie 'posiada' tych pieniedzy, ktore sie 'do niego' wplaca w postaci tysiaca roznych skladek. Pieniadze te sa wlasnoscia panstwa. Do tego wysokosci wszystkich zarowno skladek jak i swiadczen ustala RZAD, nie ZUS. ZUS zajmuje sie tylko obsluga tych operacji.

  •  
   L........c

   0

   pokaż komentarz

   ZUS nie jest urzedem... sama nazwa na to wskazuje. Jest firma powolana przez panstwo do OBSLUGI roznych ubezpieczen spolecznych.

   @Korpo_Smiec: Hm, a czym jest urzędnik, skoro nie osobą (a urząd instytucją) powołaną przez państwo do obsługi różnych "państwowych" spraw?

  •  
   K.........c

   +2

   pokaż komentarz

   @LubiePisac: To, ze ZUS nie jest urzedem nie znaczy, ze osoby pracujace tam nie sa urzednikami. Z definicji potocznej slowa 'urzednik', pracownicy ZUSu jako pracownicy administracji publicznej sa urzednikami. Jednak jak spojrzysz na szczegolowa definicje urzednika to juz niekoniecznie.
   zrodlo z wiki

  •  
   L........c

   -1

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec: Trochę nie rozumiem, czemu tak kombinujesz żeby tylko nie nazwać zusu urzędem. Przecież to jest typowy urząd, tylko nie ma słowa "urząd" w nazwie. No, ale to tylko semantyka - każdy wie co robi ZUS, co robią osoby tam pracujące i kto im finansuje pensje, premie, szkolenia i ciastka

  •  
   K.........c

   +6

   pokaż komentarz

   @LubiePisac: Ja nic nie kombinuje. Po prostu mam swiadomosc jak to dziala, a ludzie (w tym i Ty) nie maja takiej swiadomosci i blednie nazywaja rzeczy, co prowadzi do blednych wnioskow i glupich rozwiazan. Uwazam tez, ze psioczenie na ciastka dla pracownikow ZUSu jest pozbawione logiki i rownie dobrze mozna psioczyc na wode dla nauczycieli czy lekarzy. Im tez sie cokolwiek nalezy i juz.
   Kolejny raz powtorze, za za niskie emerytury, wysokie skadki, bezsensowane zasady itd nalezy obarczac RZAD a nie ZUS. Ale wszyscy i tak dalej beda psioczyc na ZUS... bo wykonuje swoja prace.

  •  
   L........c

   -6

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec: Abstrahując od wysokości składek i emerytur, to ZUS wcale swojej pracy dobrze nie wykonuje. Petenta (tak, petenta a nie klienta) traktuje się tam jak niepotrzebny balast, w dokumentach bałagan i tym podobne. No i jeszcze te kilkudniowe szkolenia w luksusowych kurortach na drugim końcu świata - świetna sprawa!

   ZUS to nie jest prywatna firma wynajmowana przez rząd, tylko typowa budżetówka z pociotkami na stanowiskach kierowniczych i obrażonymi grażynkami za biurkiem. I nie działa on wcale dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @LubiePisac: Tak ale ma swój budżet i jak buduje siedzibę za 130 mln to rzecznik tłumaczy że to nie jest z tej kupki dla emerytów. ot taka #lewackalogika

  •  

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec: Wsumie jak tak sie zastanowic to duzo racji w tym jest, ZUS to taki worek do bicia, wszyscy jada na ZUS a rzad ma czysciutkie raczki

  •  
   K.........c

   +5

   pokaż komentarz

   @demonsHunter_com: no zesz k%??a wlasnie o to chodzi, ze to NIE JEST z tej kupki, tylko z zupelnie innych pieniedzy. Probuje to wytlumaczyc od conajmniej 5 wpisow, ze wiekszosc glupiego spoleczenstwa (jak ty) nie potrafi odroznic dwoch workow od siebie i tego, ze ZUS ma wlasny budzet na kazda jedna wlasna sprawe i on nie jest zupelnie powiazany z workiem na emerytow/rensistow/itd.

   ZUS buduje siedzibe za pieniadze przeznaczone na dzialanie ZUSu... nie na obsluge swiadczen socjalnych. Ba, ZUS nie ma prawa korzystac z pieniedzy przeznaczonych na obsluge swiadczen socjalnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @demonsHunter_com: No i tu rzecznik ma rację. Bo kasa na emerytury idzie z FUS (czyli ze składek). A ZUS jako instytucja utrzymywany jest z podatków (jak każdy urząd w tym kraju). FUS ma deficyt. ZUS nie ma. Tylko, że przeciętny Kowalski myli te dwie rzeczy i myśli, że ZUS ma problemy finansowe. Nie ma i nigdy nie miał. Kłopot jest z FUSem.
   Na dokładkę powiem, że deficyt FUS występuje w każdym systemie emerytalnym jaki znam (np. w Niemczech, Szwecji czy USA). Wynika on z demografii. Pojawia się co 30 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec: Jako przedstawiciel głupiego społeczeństwa informuję, że odróżniam 2 kupki, co nie zmienia faktu, że obie kupki są zrabowane z naszych pieniędzy. ZUS niczego nie wytwarza poza stertą dokumentacji i pałaców w każdym powiecie.

  •  
   K.........c

   +3

   pokaż komentarz

   @demonsHunter_com: Zgodziłbym się z Tobą... gdyby nie to, że to właśnie nie ZUS tworzy te zasady i nie ZUS 'rabuje'. Te i wszystkie inne ustalenia są pod pełną kontrolą rządu... i do tego cały czas dążę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec: Tak byłoby gdyby w tym kraju przestrzegano zasady trójpodziału władzy (czytaj Konstytucji RP) . Niestety nie jest tak: projekty ustaw tworzone są w komisjach ministerialnych (władza wykonawcza przygotowuje projekty ustaw - sic!) dobitnym przykładem jest np. UOBiA tworzona przez Policję - to jest naprawdę śmieszne. Komisje poselskie to pic na wodę. Dyskusje prowadzone są w odniesieniu do gotowego projektu który ktoś (czytaj ministerstwo) im podda. Zmieniają pojedyncze słowa np. "lub czasopisma" i tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  Zakop. Informacja nieprawdziwa. Po pierwsze przetarg (w momencie pisania bzdur na zus.pox.pl) się nie odbył. Kwota 565 tysięcy to kwota przeznaczona na zamówienie (generalnie chodzi o limit poniżej 130 tysięcy euro, powyżej byłyby inne procedury), nikt jeszcze nie wygrał, nie ma problemu, żeby ktoś złożył ofertę na np. 300 tysięcy.
  Po drugie samo zamówienie jest rozszerzone i kompletną bzdurą jest przeliczanie na jednego pracownika kwoty przetargu.

  Naprawdę, czasami warto coś sprawdzić przed wykopaniem.

 •  

  pokaż komentarz

  To w końcu ZUS dba o swoich pracowników czy nie? Bo niedawno była informacja, że pracownicy skarżą się na pogarszające warunki pracy i niskie płace. Bo nie wiem czy składać CV.

 •  

  pokaż komentarz

  Cudzą kasę łatwiej wydawać ( ͡° ʖ̯ ͡°)