•  

  pokaż komentarz

  Amerykanie sami sobie strzelają w stopę, pokazują dokładnie, po której stronie konfliktu stoją. Zaraz jeszcze zaczną IS oficjalnie dozbrajać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hardporecorn: dokładnie tak będzie z tym ze nieoficjalnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Hardporecorn: Nie tyle co po której stronie konfliktu stoją co porostu mają zbieżne cele z opozycją syryjską i IS. Tanim kosztem i rękami fanatyków walczą a Asadem. I chyba osiągnęli jakiś sukces skoro Asad poprosił o pomoc sojusznika. Jest w tym sporo hipokryzji ale poza tym taka strategia ma dużo plusów i wdać że i działania koalicji anty IS skupiają się na ograniczeniu a nie zwalczaniu Islamistów. Trzeba też wiedzieć ze z drugiej strony ta wojna nie trwała by tak długo gdyby nie Rosyjskie wsparcie i dostawy broni dla Asada. Rosji zależy na kontroli albo destabilizacji tego regionu ze względu na lądowe dostawy surowców z krajów Zatoki Perskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   ta wojna nie trwała by tak długo gdyby nie Rosyjskie wsparcie i dostawy broni dla Asada.

   @lukr: Jasne, wojna z Assadem może by się skończyła, ale dalej na polu zostaliby Kurdowie, ISIS i FSA, stron konfliktu jest trochę więcej. Oni by się jeszcze długo tłukli, do tej pory efekty "arabskiej wiosny" pomimo dużo krótszych działań wojennych nie zaprowadziły pełnego pokoju w Libii czy Egipcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bombastick: Przecież nieoficjalnie już dozbrajają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hardporecorn: Dokładnie po to został stworzony Kalifat żeby ogarnąć cały ten syf twardą ręką. I nie doszukiwał bym się bezpośrednich powiązań USA z IS. IMO to jest taki plan B Arabii Saudyjskiej i sunnickich krajów Zatoki Perskiej na wypadek fiaska i wycofania się USA z Iraku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hardporecorn: @lukr: Po pierwsze tej wojny wogóle by nie było gdyby nie wsparcie USA dla bojówek islamskich. Po drugie rosyjskie wsparcie dla Asada było do niedawna minimalne, Rosja wręcz wstrzymała dostawy wielu zamówień (jak systemy plot S-300). Po trzecie Asad utrzymał się w wojnie domowej przez 4,5 roku, praktycznie sam bo ma poparcie znacznej części (jeśli nie większości) społeczeństwa syryjskiego. Po piąte nawet jakby Asad upadł to ta wojna trwałaby nadal aż do wchłonięcia wszystkich bojówek przez ISIS (wystarczy popatrzeć na Libię).

  •  

   pokaż komentarz

   @Hardporecorn: w tym wypadku nawet gdyby FR i USA stały po tej samej stronie informacje z USA nie zostałyby przekazane, tak jak nie było oficjalnych danych wywiadowczych po katastrofie na Ukrainie, zbyt wiele na ich podstawie mogli by wyczytać rosyjscy specjaliści o amerykańskiej technologi zwiadowczej.

 •  

  pokaż komentarz

  Aż przykro patrzeć jak Putin stawia USA pod ścianą i ogrywa ich propagandowo. Teraz w oczach prostych ludzi wyjdą na tych co wspierają ISIS. A nawet jeśli nie wspierają to nie chcą pomóc w walce z tymi złymi terrorystami(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  Pisałem o tym w komentarzu wcześniej
  http://www.wykop.pl/link/2781729/putin-wyjasnia-kto-wspiera-isis/#comment-31295695
  Były trzy możliwości

  W Syrii widzimy że przyparł USA do muru -nie mogą przeszkodzić Putinowi w jego działaniach, bo byłoby to uznane jako pomoc ISIS, nie mogą bombardować Syrii bo nie wydano takiej rezolucji, a rząd syryjski nie udzielił im pozwolenia. Natomiast z Rosją miał obustronny traktat o udzieleniu pomocy w razie ataku[podobny traktat ma Rosja z Iranem], jedyne co mogą to albo dołączyć do rosyjskiej koalicji albo przyznać się że ISIS de facto nie istnieje, istnieje natomiast grupa powstańców których opłacili do walki z rządem syryjskim. Rosja od upadku ZSRR powoli odbudowuje swoje wpływy na bliskim wschodzie.

  Amerykanie nie dołączyli do koalicji rosyjskiej, amerykanie przeszkadzają w działaniach Putina. Zostaje jedno wyjście przyznać się do finansowania rebeliantów i wyjść stamtąd z podkulonym ogonem.
  Obama po raz kolejny po dealu z iranem pokaże jak kiepskim jest graczem. Cały splendor i wpływy w stronę moskwy.

  •  

   pokaż komentarz

   Zostaje jedno wyjście przyznać się do finansowania rebeliantów i wyjść stamtąd z podkulonym ogonem.

   @PranieMuzgu: jaja sobie robisz czy po prostu mało sie orientujesz, może przespałeś coś ale Amerykanie oficjalnie wspierają szkola i uzbrajaja tzw "umiarkowanych" rebeliantów od dawna i do niczego sie przyznawać nie muszą bo kazdy srednio zorientowany moze za wyjatkiem Ciebie to wie, Amerykanie powinni teraz zostawic Putina samego z tymi klockami, dalej pchać oficjalnie sprzet dla FSA i mniej oficjalnie dla tych których do tej pory bombili, profitem będzie związanie Putina na długie miesiące albo lata w tym konflikcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bombastick:

   Nie mówię tylko o umiarkowanych, mówię o wszystkich grupach w rejonie działań. USA oficjalnie dozbraja tylko FSA.
   Wiemy jednak że dozbraja też Al-Nusrę, pośrednio poprzez zrzuty zaopatrzenia. Nie przyznają się jednak do tego oficjalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bombastick: wyznawca atlantyzmu? czy attache ds. wykopu ambasady USA? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: Nazwał bym cie ruskim trolem bo opisujesz dobrze Moskwę ale muszę się z tobą zgodzić w 100 procentach. Nawet największe rusofoby widzą aktualna politykę Rosji która jako jedyna wygrywa na większości frontów i demaskuje o co tak na prawdę chodzi "wszystko i USA" i zapewniam że nie jest to pokój tylko kasa i destabilizacja regionów.

   @bombastick Myślisz że ISIS od tak sobie powstała? Organizacja z takim sporym zapleczem gotówki i broni? Banda kozojebców z namiotów nagle zajęła praktycznie dwa kraje bez jakiejkolwiek pomocy czy wywiadu? To finansowanie nie poszło tylko na umiarkowanych rebeliantów ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Myślisz że ISIS od tak sobie powstała? Organizacja z takim sporym zapleczem gotówki i broni?

   To finansowanie nie poszło tylko na umiarkowanych rebeliantów ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @ intri: I odrazu przypomina mi się Transformacja I #braun ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   PS bazy same się nie utrzymią/v\ jakiekolwiek/gdziekolwiek

   GFY

   źródło: gfycat.com

  •  

   pokaż komentarz

   Aż przykro patrzeć jak Putin stawia USA pod ścianą i ogrywa ich propagandowo.

   @PranieMuzgu: Zastanawia mnie na jak długo Rosjanom wystarczy środków, by prowadzić tę grę. Skłaniam się ku opcji, że to jest mocne wejście, mające przekonać świat, że "Rosja może tak długo", a w rzeczywistości to blef.

  •  

   pokaż komentarz

   @bombastick:

   ale Amerykanie oficjalnie wspierają szkola i uzbrajaja tzw "umiarkowanych" rebeliantów
   Nie ma czegoś takiego jak umiarkowani rebelianci Al-Nusra to Al -Kaida, znowu wspierają terrorystów.

   Amerykanie powinni teraz zostawic Putina samego z tymi klockami, dalej pchać oficjalnie sprzet dla FSA i mniej oficjalnie dla tych których do tej pory bombili, profitem będzie związanie Putina na długie miesiące albo lata w tym konflikcie.

   Czyli jątrzyć konflikt i nadala zalewać Europę uchodźcami genialna strategia Sherlocku i jaka humanitarna :-]

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: problemy z czytania ze zrozumieniem? zwróć uwagę na dwa kluczowe słowa w zacytowanym przez Ciebie fragmencie - tzw. oraz umiarkowana w cudzysłowiu, po drugie myślisz że Rosjanie poszli tam ratowac europę przed zalewem uchodzców no po prostu ubaw po pachy, przeciez to dla nich wręcz wymarzona sytuacja tak jak i dla jankesów. Po trzece drogi Watsonie - tak w tej sytuacji najkorzystniejszym wyjściem dla Usa jest nadal jątrzyć w regionie czy się to tobie podoba czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bombastick:

   po drugie myślisz że Rosjanie poszli tam ratowac europę przed zalewem uchodzców no po prostu ubaw po pachy, przeciez to dla nich wręcz wymarzona sytuacja tak jak i dla jankesów.

   Piszesz o czytaniu ze zrozumieniem a sam wysnuwasz takie wnioski? Myślę o sytuacji to:
   https://drive.google.com/file/d/0B4wCeOvdQZyYejhnQUhaSkU1dzQ/view
   Zanim wysnujesz jakieś wnioski przeczytaj proszę cały tekst, bo nie ma sensu dyskutować bez kontekstu.

   A w tej wojnie w skrócie chodzi o hegemonię dolara. Trochę większy skrót:
   http://www.wykop.pl/link/2793379/usa-odmowily-rosji-przekazania-danych-wywiadu-nt-pozycji-isis-w-syrii/#comment-31450759

   Szczegóły w pierwszym linku.

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: wszystko sprowadza się do tego że amerykanie tam są by jątrzyć, teraz opłaca się podwójnie bo wjechali tam rosjanie - tyle i tylko tyle reszta to dorabianie gooowno teori

  •  

   pokaż komentarz

   @bombastick: Ta, bo jątrzenie przynosi kasę i dlatego Amerykanie mają tyle pieniędzy, że marnują na nie miliardy :-D

 •  

  pokaż komentarz

  Wow tvn24 takie newsy dzieli

 •  

  pokaż komentarz

  ISIS = USA utrzymują ich i dozbrajaja w zamian za tania ropę . Kraj praktycznie bez żadnej gospodarki, produkcji a jednak te bose patalachy mają za co strzelać i nie brakuje im broni i amunicji. USA upadają imperium po trupach próbuje ratować się

  •  

   pokaż komentarz

   @jacenty79: Po co USA tania ropa, skoro sami wydobywają u siebie wystarczającą ilość, by zasilić swoją gospodarkę i jeszcze zrobić zapasy. Zbyt tania ropa negatywnie by wpłynęła na sektor wydobywczy w samych Stanach, bo wydobycie w USA jest droższe niż z konwencjonalnych zasobów na Bliskim Wschodzie. A to, że USA upada słyszy się od 20 lat i nic takiego się nie dzieje, więc nie należy się spodziewać, że w najbliższym czasie stracą pozycję mocarstwa dominującego.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacenty79: @jednodniowy_polityk:
   Tu nie do końca chodzi o ropę. Kontrola nad złożami w Syrii czy Iraku, niewiele daje. Tu chodzi o tak duże sumy, że trudno podać nawet w przybliżeniu liczbę. Jest to wojna o utrzymanie hegemonii dolara. USA przez dziesiątki lat dodrukowywało dolary w miarę jak zwiększał się na nie popyt, bo stały się głównym środkiem płatniczym za surowce. Żeby utrzymać hegemonię dolara, trzeba mieć po swojej stronie kraje mające duże ilości surowców. USA na bliskim wschodzie realizuje interesy krajów arabskich, zwłaszcza Arabii Saudyjskiej i w ten sposób płaci im za lojalność. Jeśli dolar przestanie być główną walutą w której płaci się za surowce USA czeka horrendalna inflacja, bo poskutkuje to drastycznym zmniejszeniem popytu na dolara i jego olbrzymią nadpodażą. W tej chwili trudno przewidzieć nawet wszystkie konsekwencje takiej sytuacji.

 •  

  pokaż komentarz

  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby rosyjskie samoloty zaczęły nagle spadać w Syrii, zestrzelone przez "umiarkowanych islamistów" z broni dostarczonej przez wujka Obamę.