•  

  pokaż komentarz

  A pomyśleć że temu szaleństwu mogło zapobiec rozporządzenie wykonawcze 11110 wydane przez JFK. Niestety, nie weszło w życie ponieważ Kennedy został zabity w zamachu. Ciekawe dlaczego...

 •  
  p.......9

  +53

  pokaż komentarz

  PLANETE jedyna prawilna stacja z filmami dokumentalnymi

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem co na to wykopowi lewicowcy. Ale racje ma chyba Korwin. Wszystkie największe kryzysy były spowodowane bezpośrednio przez interwencjonizm państwowy (z wielkim krachem na czele) o czym mowa w dokumencie. Rynek sam by się dobrze regulował. (o dziwo..... )
  Kiedy ktoś zabiera się za regulacje rynku zaczyna bawić się z ogniem , co może się w każdej chwili skończyć katastrofą , bo nie da się wszystkiego przewidzieć......... Czy warte to jest sztucznego przyśpieszania gospodarki ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar: przecież FED to nie jest rządowa instytucja, rząd nawet nie ma możliwości pełnego audytu w FED - o jakim interwencjoniźmie państwa mówisz? Państwo USA jest na usługach FEDu, a nie odwrotnie. A kryzysy właśnie były spowodowane totalną deregulacją rynku (praktycznie zerową kontrolą użycia instrumentów pochodnych). Greenspan właśnie spełniał mokry sen Korwina i film wyjaśnia co mu z tego wyszło, ostatecznie cały świat zapłacił za jego politykę. Oczywiście USA sobie poradzą bo cały świat jest oparty na dolarze a oni go mogą dodrukować ile chcą, polska złotówka to jednak nie dolar.

  •  

   pokaż komentarz

   @motorniczy:
   No tak ale gdzie był początek ? Czy to nie był państwowy program ''Dom Dla Każdego'' ? Prawda leży po środku winny jest prywatny kapitał ale i też bezmyślny interwencjonizm , ale zauważ że pierwsza przyczyna zawsze leżała w tym drugim a skutkiem było nienaturalne zachowania banków które normalnie nie miało by miejsca. A że FED to nie jest rządowa instytucja to nie ma nic do rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar: "dom dla każdego" był skutkiem nie przyczyną, to było upolitycznienie (i próba ugrania na tym poparcia) tego co chciał zrobić FED, jest o tym wspomniane w filmie - to był pomysł FEDu aby "rozruszać gospodarkę rynkiem nieruchomości". Banki właściwie nie mają pola manewru i tańczą tak jak FED zagra, problem polegał właśnie na tym że FED gdy miał pełnić rolę kontrolną, nie robił tego, i banki popłynęły na instrumentach pochodnych a potem cały kryzys, zawał na giełdzie i jak to mówi młodzież "masakra" na rynku nieruchomości.

  •  

   pokaż komentarz

   @motorniczy:
   Hmmmm. Może masz rację. Ekonomistą nie jestem. No ale sam powiedziałeś że FED ''chciał rozruszać rynek nie ruchomości''. So ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar: Greenspan chciał pobudzić gospodarkę zwiększeniem konsumpcji, nieruchomości wydały się świetnym pomysłem. Zmniejszył drastycznie stopy procentowe. Amerykańce na potęgę więc zaczęli brać kredyty, ale FED nie przewidział jak bardzo to napompuje kredyty sub-prime. A może przewidział, ale nic nie zrobił zawczasu, cholera wie. Do tego doszły toksyczne operacje na instrumentach pochodnych samych banków. Tak czy owak Bernanke mówi prosto z mostu - ostatecznie banków ani systemu finansowego USA nie da się przewrócić, bo oni zawsze skupią długi jak będzie trzeba, jak ktoś ma drukarnie to to może zrobić :) To że ktośtam po drodze bankrutuje - jakie to ma znaczenie? To jest tylko zapis księgowy. Po kilku latach nikt tego nie pamięta - np AIG, Lehman Brothers. Rządzi ten kto może drukować pieniądz, tak powiedział Rotschild. Za błędy FEDu płaci jednak cały Zachód.

  •  

   pokaż komentarz

   @motorniczy:
   No ale , skąd mieli by wiedzieć że jest jakaś bańka ? Przecież banki chyba wszystko fałszowały ? Jak chcesz to kontrolować ?

  •  

   pokaż komentarz

   @edgarddavids: FED zawiera elementy publiczno-prywatne, ale nie rządowe, rząd nad FEDem nie ma kontroli (ma możliwość przeprowadzania audytu ale dosyć ograniczonego). Od 1913 roku państwo/rząd nie ma kontroli nad FEDem. FED traktuje system rezerwy jako niezależny bank centralny, ponieważ jego decyzje dot. polityki monetarnej nie wymagają akceptacji ani prezydenta, ani kongresu, ani nikogo z rządu. Rząd USA dostaje większość rocznych zysków FEDu, ale jest to instytucja praktycznie zupełnie niezależna od rządu i prezydenta, chociaż kongres może narzucać jakieś cele/odpowiedzialności FEDowi, to jednak rząd nie pełni bezpoś edniej kontroli ani nadzoru nad FEDem (pomijając audyt, ale jak zobaczysz jakie są wykluczenia, to właściwie można powiedzieć że właściwie ten audyt to tylko taka kurtuazyjna otoczka która ma sprawiać wrażenie że rząd jednak nadzoruje:) Ron Paul o tym mówił i dlatego powstała ustawa FED Transparency Act.

  •  

   pokaż komentarz

   No ale , skąd mieli by wiedzieć że jest jakaś bańka ? Przecież banki chyba wszystko fałszowały ? Jak chcesz to kontrolować ?

   @Ogar: Dziwnie piszesz. Z jednej strony zaczynasz jako przeciwnik ingerencji w rynek, a potem to:

   No ale sam powiedziałeś że FED ''chciał rozruszać rynek nie ruchomości''. So ?
   Przecież "rozruszanie rynku" to również weń ingerencja i to zajebista. Poza tym "rozruszanie" poprzez "dodruk" pustej kasy, serio? I to pisze niby nie-lewicowiec... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No i myślisz, że oni są głupi w tym FED? To jakby zadać pytanie, no przelewał benzynę przy otwartym ogniu. So? Jak miał niby kontrolować opary. Albo, posłał kumpla do klatki z aligatorami, aby je pogłaskał, So? Jak miał niby kontrolować aligatory. No sorry, ale nie można być aż tak naiwnym.

   BTW. podział na lewicę i prawicę jest sztuczny, ma tylko podzielić motłoch, aby w niby-demokratycznych wyborach ludzie mieli się wokół czego polaryzować i o co spierać. Dziel i rządź sprawdzało się kiedyś, sprawdza się i dziś.

  •  

   pokaż komentarz

   Za błędy FEDu płaci jednak cały Zachód.

   @motorniczy: Większość świata. Pytanie tylko, czy to są błędy, czy raczej planowe działania? Na tym własnie polega petrodolar, który buduje niemal nieograniczoną "pojemność inflacyjną" USA. Każdy kraj musi trzymać rezerwy walutowe w USD, aby móc handlować ropą. Oni sobie drukują puste papierki, za które mogą kupować realne produkty z całego świata. Przez to gospodarki większości krajów są dodatkowo obciążone tym pasożytniczym procederem, a więc i ich obywatele muszą więcej pracować, aby zarobić na to samo. Oczywiście niemal każdy kraj rozwinięty okrada swoich obywateli w białych rękawiczkach poprzez dodruk kasy, a więc inflację. Jednak USA robi to wobec nie tylko swoich obywateli ale innych państw.

   Dlatego w każdym kraju na bliskim wschodzie, którego przywódca próbował odejść od handlu ropą w dolarze, nagle US Army "obalało dyktatora" i "wprowadzało demokrację", a nie jak większość powtarza mit, że aby położyć łapę na zasobach ropy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: Dokładnie tak, petrodolar to poduszka która amortyzuje wszystkie wpadki gospodarcze USA i wojny. Korwin mówi że CPN to urząd skarbowy - ale tak naprawdę to też punkt dozbrajania USA. Chiny wycofują się z rezerw USD, w tej chwili myślę że są w cichej koalicji z Rosją w Syrii - tam jest gra o kontrolę rurociągu z gigantycznych złóż Iranu - Rosja już zabezpieczyła dwa porty, w Syrii był spokój dopóki w 2010 roku nie zdecydowano o budowie rurociągu Banias-Kirkuk (umowa Syrii z Iranem) - przepustowość tej rury jest niebywała i zaprojektowana pod ogromne zasoby gazu irańskiego. Ostatecznie ten kto ma kontrolę nad ropą ten wygrywa, w rozgrywce syryjskiej stawiam że wygra Rosja z Chinami, nawet jeżeli USA uda się obalić Assada. USA potwornie miotają się jak Ruskich stamtąd przegonić, ale to zaczyna być niemożliwe bez otwartego konfliktu zbrojnego z Rosją.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel:

   "BTW. podział na lewicę i prawicę jest sztuczny, ma tylko podzielić motłoch, aby w niby-demokratycznych wyborach ludzie mieli się wokół czego polaryzować i o co spierać. Dziel i rządź sprawdzało się kiedyś, sprawdza się i dziś."

   Taki napis powinien widnieć na wykopie pod tagiem polityka, to jest sedno sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @motorniczy: Chiny i kilka innych dużych państw są w trakcie zakładania swojego odpowiednika MFW. Skupują złoto na potęgę, przy jednoczesnym zakazie eksportu złota z wydobycia na swoim terenie. Słuszne posunięcia, aby wyzwolić się spod pasożytniczego jarzma petrodolara.

  •  

   pokaż komentarz

   Taki napis powinien widnieć na wykopie pod tagiem polityka, to jest sedno sprawy.

   @motorniczy: Można to jakoś (i z kim) załatwić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: hehehe chyba nie tak prosto :) Ludzie lubią takie łatwe szufladki jak lewica i prawica, komuch, żyd czy pedał, choć strasznie się w tym gubią, to jednak "kto nie z nami ten lewak". Nawet ten wątek pokazuje że jak ktoś zacznie jechać po lewakach, choć w rzeczywistości z lewactwem to nie ma nic wspólnego, to i tak zyskuje uznanie :)

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy ja czy inny wykopek wydrukuje sobie dolara, będzie to przestępstwo. Kiedy robi to rząd USA a właściwie bank rezerw federalnych nie jest to przestępstwo tylko czyn przeciwdziałający destabilizacji rynku finansowego. Poczytajcie sobie ile banków prywatnych dostało miliardy dolarów od rządu USA bo banksterzy byli zbyt napaleni na kasę z prowizji i utapiali grube miliony w kredytach supprime tworzących stosy gówno wartych CDO. Banki same są sobie winne tej całej sytuacji która powoduje ich bankructwa, to nie jest wina biednych ludzi zarabiających po 1800zl z kredytem na 1300zl.
  Ciekawostka : biorąc kredyt w banku, trafia on razem z setką kredytów hipotecznych jako produkt do tzw derywatow CDO czyli zespołu produktów bankowych, otrzymuje ocenę i następnie w postaci paczki trafia do banków inwestycyjnych, które go wykorzystują jako zabezpieczenie na potrzeby swoich własnych inwestycji. Cała ta paczka jest ubezpieczona w razie czego a za ubezpieczenie tego.. zgadnijcie kto płaci? Brawo! Kredytobiorcy!

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawostka : biorąc kredyt w banku, trafia on razem z setką kredytów hipotecznych jako produkt do tzw derywatow CDO

   @Stivo75: Po pierwsze - odrobina rzetelności jak już się tak autorytarnie wypowiadasz: Jak ja, pan czy pani w Polsce bierze kredyt hipoteczny to nie jest z niego robione żadne CDO.

   Po drugie same CDO i mechanizmy za nimi stojące to nie jest nic złego - to są instrumenty finansowe jakich są setki - mniej lub bardziej przydatnych. I to że banki traktowały lub traktują CDO jako zabezpieczenie swoich inwestycji to też nie jest kurna nic złego, bo mówisz to chłopcze w takim tonie jakby te CDO to były pieniądze zabrane ludziom i wydane na banki. Nie - nie jest ani nie było tak, i jeśli tak myślisz to nie rozumiesz ani mechanizmów papierów pochodnych, ani tego jaki przekręt się p!$$?@#nął w 2008 roku.

   Problemem który wylał się jak gówno na cały świat jest to co z CDO robiły podmioty takie jak np. Goldman Sachs.
   Problemem było to że banki dawały kredyty ludziom praktycznie bez dochodów, wiedząc że ich nie spłacą i operując darywatami opartymi na tych kredytach. Samo narzędzie nie jest ZŁE.
   Dodatkowo problemem i perfidią np. Goldmana było to że wiedząc jakim szajsem są CDO oparte na śmieciowych kredytach jednocześnie grał na ich spadek (zyskiwał kiedy traciły wartość) i jednocześnie sprzedawał CDO swoim klientom twierdząc że są super i że zarobią na ich wzroście bo będą rosły :)