•  

  pokaż komentarz

  _Używasz złotego podziału?

  Pewnie tak, skoro robisz zdjęcia. Chyba, że kadrujesz centralnie i walisz lampą z maksymalną mocą – ale wtedy co Ty tu robisz, do licha? ;)

  Boskie proporcje, podsumowane zgrabnym ciągiem liczb 1,618033989 były od wieków stosowane w architekturze, malarstwie i innych sztukach (mniej lub bardziej użytkowych). Fotograf pierwszy raz zapoznaje się z tym fenomenem, gdy każą mu kadrować tak, by ważne miejsca obrazu były w tzw. mocnych punktach. Tak, tak, te mocne punkty, opisywane często jako 1/3 obrazu (dotyczy kadru prostokątnego) to takie uproszczenie boskiej proporcji – więc pewnie jest to najpopularniejsza na świecie porada dotycząca robienia zdjęć. Spotkać się można nawet z odpowiednim oprogramowaniem wspomagającym kadrowanie, nawet w postaci pluginów do fotoszopa.

  Oczywiście, ponieważ jedynym politycznie poprawnym sposobem kadrowania jest kwadrat (zawsze!), powinniśmy tu zaakcentować fakt, że do takiej proporcji łatwiej jest używać pentagramu jako “rozpiski” wyznaczającej mocne punkty obrazu. Ale o tym już było.

  Czego jednak nie było, to fakt, że fizycy ostatnio odnaleźli boskie proporcje na poziomie kwantowym! To jest dopiero coś – od galaktyk do pojedynczych atomów (a nawet głębiej) – i na każdym kroku masz człowieku wszędzie ukryte piękno. Niesamowite._

  I tak oto cały artykuł zmieścił się w komentarzu. Zakop

 •  

  pokaż komentarz

  :o Bo to jest prosto wytłumaczone... Pewnie jakby było strasznie długie to ani ja ani ty nigdy byśmy tego nie przeczytali ;) A mi się akurat przydało i może innym też się przyda.