•  

  pokaż komentarz

  Może to tez się przyda :P

  "Jeden. To wszystko czego potrzebujesz. Jeden przedsiębiorczy zwiadowca żeby znaleźć kolonię(ul? :) ) pszczół miodowych. Zaznacz ją feromonem. Wróć z bandą urodzonych zabijaków. I pozwól aby rozpętało się piekło."
  Brzmi jak Tarantino? Blisko. To początek wideo National Geographic które pokazuje eksterminację 30 tysięcy europejskich pszczół(tak 30!) przez azjatyckie szerszenie. Znaleźliśmy trochę więcej informacji dotyczących tych tyranów świata insektów.

  Mam cie! Azjatycki szerszeń z dwoma pszczołami

  Pięć razy większy od średniej europejskiej pszczoły, japoński szerszeń jest jednym z najstraszniejszych drapieżników świata insektów. Długi na 5 cm, przy 7.6cm rozpiętości skrzydeł, nie ma zbyt wiele owadów której wejdą mu w drogę. Znajdowany w całej Azji, japoński szerszeń vel. Azjatycki Gigantyczny Szerszeń(Vespa mandarinia) jest najczęściej spotykany w górzystych regionach Japonii.

  Są ogromne - i nie zawsze tak oswojone
  Żądło japońskiego szerszenia jest długie na 6mm, i potrafi wprowadzić całkiem mocna truciznę, która potrafi uszkodzić tkanki, lub rozłożyć ludzkie mięso( :D no, dobra ciało :P). Japoński naukowiec, który został użądlony opisuje to uczucie jako "ciepły gwóźdź wbijający się w nogę". Ała(albo bardziej po naszemu: 'O k##$a! to szczypie!')!

  Znów zwycięski - ofiarą modliszka
  Jeśli zostałeś użądlony przez tego szerszenia, leczenie powinno zostać zastosowane jak najszybciej, ludzie nawet giną od użądleń. Co prawda mniej toksyczny niż jad pszczoły miodnej(miodowej?),stosunek jadu japońskich szerszeni do dawki jest jednym z największych. Około 40 osób ginie w Japonii każdego roku po użądleniu, głównie jest to wynik reakcji alergicznej.
  Ucieczka niewiele pomaga jako że szerszenie potrafią lecieć z prędkością do 40km/godz. i przelatywać 97km w ciągu dnia. Nawet tak imponujący drapieżnik jak modliszka, nie ma szans w potyczce z szerszeniem.

  Urodzony zabójca - Vespa mandarinia
  Porównanie z miażdżeniem nie jest zbyt dalekie od prawdy: Niezdolny do przetrawiania protein jako takich, azjatycki gigant przeżuwa swoja ofiarę na pastę, którą może karmić larwy. A one produkują miąższ który karmi dorosłych osobników. Jak dobrze naoliwiona maszyna do karmienia.

  Jeśli chodzi o atak szerszenia na gniazda pszczół strategia jest prosta: Znajdź, zaznacz, zaatakuj z kumplami. Jeden szerszeń może zabić nawet 40 pszczół europejskich/minutę. To oznacza, że żeby zabić 30 tys. rój potrzeba 30 szerszeniom tylko około 3 godzin! Jak tylko ul jest pusty, szerszenie ucztują na miodzie, i niosą larwy pszczół, żeby nakarmić swoje larwy.

  Szerszeń nie chowa sie przed nikim!
  Ale pszczoły nie sa tak bezbronne jak sie może zdawać. Cóż, przynajmniej nie pszczoły takiej jak apis cerana japonica. Europejskie pszczoły zostały wprowadzone do Japonii żeby zwiększyć produkcyjność, ale jako że nie posiadły obrony przeciw naturalnym drapieżnikom, takim jak szerszenia, całe kolonie potrafią zostać wyczyszczone przez tuzin szerszeni.

  Pszczoły-tubylcy(sorki, nie mogłem znaleźć innego słowa :P), jednakże, mają mądra strategię, kiedy zobaczą szerszenia-zwiadowcę próbującego wezwać posiłki poprzez feromonowy ślad. Około setki z nich zastawi pułapkę obok wejścia do gniazda próbując skusić zwiadowcę głębiej do środka, gdzie około 500 pszczół otoczy dziada i udusi własnymi ciałami. Dodatkowo szybko trzepoczą skrzydełkami, więc podnoszą temperaturę do 47 celcjuszy, dobrze wiedząc, że szerszeń nie przetrwa w temp większej niż 46 Celcjuszy. Pszczoły miodne ledwo utrzymają to ciepło, i kilku z nich zginie z przegrzania, ale(ale ludzie gina na domówkach - zdarza się!) to małe poświęcenie może utarowac cały rój.

  Jeff Morales, producent filmu o szerszeniach dla National Geographic, stał się dosyć przywiązany podczas ich, eem..., czasu spędzonego razem, i bierze je w obronę:

  "Szerszenie może i mają złą opinię ale są integralna częścią delikatnego ekosystemu. Owady socjalne, takie jak szerszenie, są intrygującymi zwierzętami, i jest jeszcze wiele niesamowitych rzeczy, których się o nich dowiemy."

  Skoro tak mówisz Jeff...Ale jest jedna pociecha: szerszenie giganty żyją tylko przez miesiąc.

  Łaaa... jak się za to brałem to myślałem, ze będzie tego mniej :P
  Sorki za wszelakie błędy.

 •  

  pokaż komentarz

  Te trzy kulki na czole to do ozdoby? ;)

 •  

  pokaż komentarz

  _ Prawie 8 cm ma rozpiętość skrzydeł._
  A co Ty Joda?