Łoś – polski bombowiec legenda

Łoś – polski bombowiec legenda

Miały zrewolucjonizować polskie lotnictwo wojskowe, zachwyciły zagranicznych ekspertów, jednak nie były w stanie odwrócić losów wojny. Tym bardziej że zostały użyte niezgodnie z przeznaczeniem. Dziś mija dokładnie 79 lat od oblotu pierwszego prototypu bombowca PZL.37 Łoś.

 •  

  pokaż komentarz

  PZL. 37 Łoś - legenda wśród modelarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: oś.jpg

 •  
  t.....n

  +49

  pokaż komentarz

  W pewnym momencie nawet zrodził się plan, by przerobić Łosie na ciężkie myśliwce. Pomysł trochę z pogranicza fantastyki, ale dający pogląd na to, jak bardzo zwrotny był to samolot – zaznacza Hoffmann.
  Dlaczego fantastyki? Niemcy mieli bardzo podobną konstrukcję: Ju-88, który robił za myśliwiec. Rosjanie też przerabiali Tu-2 (bombowiec) na wersje myśliwskie.

  Często musiały pełnić rolę samolotów szturmowych. Tymczasem do atakowania kolumn pancernych bardziej nadawały się maszyny takie jak Karaś – przyznaje Hoffmann.
  Bo do naszej doktryny w żaden sposób się nie nadawały. To był projekt niepotrzebny i pokazywał głupotę ówczesnych władz. Zauważcie, że nawet obecne władze nie kupiły supernowoczesnych bombowców, chociaż sytuacja sprzętowa jest podobna jak w latach 30-tych, tylko myśliwce. Bombowców taktycznych nie mamy w ogóle. Nie są one nam potrzebne, tak jak i nie były wtedy. A gdyby zamiast na Łosiu skupiono się na Jastrzębiu... To mogłoby zmienić obraz kampanii wrześniowej.

  •  
   d....l

   +11

   pokaż komentarz

   Ju-88

   @troodon: A to dlatego, że pojawiły się myśliwce wielozadaniowe do walki powietrznej i atakowania celów naziemnych. Co do Łosia, to rzeczywiście nietrafiona inwestycja.

  •  
   t.....n

   -1

   pokaż komentarz

   @damzal:

   A to dlatego, że pojawiły się myśliwce wielozadaniowe do walki powietrznej i atakowania celów naziemnych.
   Otóż nie bardzo. To dlatego, że pojawiła się konieczność walki w nocy a jednosilnikowy samolot nie dałby rady unieść aparatury radarowej.

   No jeszcze na froncie wschodnim czasem władowano jakieś działo jak Bk 3,7 cm czy Bk 5 cm i stosowano do ataku na czołgi, ale to pojedyncze egzemplarze z tego co mi wiadomo. Dodatkowo lepiej do tego się sprawdzały Hs-129 i Ju-87. No i to nie myślistwo a loty szturmowe.

  •  
   d....l

   +1

   pokaż komentarz

   Zauważcie, że nawet obecne władze nie kupiły supernowoczesnych bombowców, chociaż sytuacja sprzętowa jest podobna jak w latach 30-tych, tylko myśliwce. Bombowców taktycznych nie mamy w ogóle.

   @troodon: Źle zacytowałem. Chodziło mi oczywiście o zakup f-16 dla polski i rozwój myśliwców wielozadaniowych po wojne.

  •  
   t.....n

   -2

   pokaż komentarz

   @damzal: Aaa... No tak. Ale rola Łosia nie nakładała się na myśliwce wielozadaniowe, taką rolę pełnił właśnie wspomniany Karaś. F-16 robią to co w czasie II RP Kobuzy i Karasie. A jakoś nie kupujemy bombowców taktycznych.

  •  
   d....l

   +1

   pokaż komentarz

   @troodon: Nie mamy broni taktycznej poza pociskami jassm, które będą montowane na f-16

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: Przypomnę jeszcze, że na bazie Łosia skonstruowano już typowy ciężki myśliwiec - PZL 38 Wilk. Niestety do rozpoczęcia wojny nie wyszedł on (i jego wersje rozwojowe) ze stadium prototypu.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: To mogłoby zmienić obraz kampanii wrześniowej. - Zdobycie Berlina ?

  •  
   t.....n

   +1

   pokaż komentarz

   @unyny: Nic by nie zmienił - myśliwce dwusilnikowe to była pomyłka.

   @CERAMZ: Jeżeli armia niemieckie posuwałaby się znacznie wolniej (a tak byłoby, gdyby nie udało im się wywalczyć przewagi powietrznej) to Francja widząc słabość Niemców by zaatakowała a ZSRR sobie odpuścił.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy mieli bardzo podobną konstrukcję: Ju-88, który robił za myśliwiec. Rosjanie też przerabiali Tu-2 (bombowiec) na wersje myśliwskie.

   @troodon: I to było w późniejszym etapie wojny, sami Niemcy mieli Me-110, w tym samym okresie, u nas powstawał PZL Wilk, który miał pełnić taką rolę.

  •  

   pokaż komentarz

   Aaa... No tak. Ale rola Łosia nie nakładała się na myśliwce wielozadaniowe, taką rolę pełnił właśnie wspomniany Karaś.

   @troodon: PZL Karaś to był samolot liniowy, lekki bombowiec o funkcjach rozpoznawczych, na siłę można by go porównywać do Stukasa.

  •  

   pokaż komentarz

   Zdobycie Berlina ?

   @CERAMZ: Naziści uciekliby do Szwajcarii(✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  
   t.....n

   +2

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak:

   I to było w późniejszym etapie wojny, sami Niemcy mieli Me-110, w tym samym okresie, u nas powstawał PZL Wilk, który miał pełnić taką rolę. Ale ja podałem za przykład konwersję bombowca na dwusilnikowy myśliwiec. Bo przykładów dwusilnikowych myśliwców było więcej (chociażby Pe-2, czy też P-38 Lightning)
   PZL Karaś to był samolot liniowy, lekki bombowiec o funkcjach rozpoznawczych, na siłę można by go porównywać do Stukasa.

   Bardziej do starszych bombowców typu Hs-123 czy Fairey Battle. Ju-87 był inną jakością.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: Chyba o kimś zapomniałeś, bo o maszynach sowieckich i amerykańskich nic nie mówiłem( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Bardziej do starszych bombowców typu Hs-123 czy Fairey Battle. Ju-87 był inną jakością.

   @troodon: Był to bombowiec nurkujący, Karaś miał jeszcze funkcje zwiadowcze. Niemcy nie mieli takiego rodzaju samolotów jak samolot liniowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: Gdyby zamiast kilkudziesięciu Łosiów Polska miała do dyspozycji trochę więcej myśliwców zmieniło by losy wojny ? W 1941 Niemcy zaatakowały Francje mającą porównywalne lotnictwo z Niemieckim i co i nic ..

  •  
   t.....n

   0

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Aj źle mi się sformatowało... Od "Ale ja podałem" jest moja kwestia :-)

   A nawet nie wiedziałem, że Hs-123 mógł prowadzić ataki z lotu nurkowego. Niemcy faktycznie nie mieli takiej klasy samolotu, bo była niepotrzebna.

   @CERAMZ: Porównujesz Francję z Polską? O Polakach żaden dowódca nie mówił, że woli mieć Niemców przed sobą niż ich za sobą.

   Nie kilkadziesiąt tylko zapewne co najmniej ze 2 setki - bombowiec jest trudniejszy w konstrukcji i kosztuje więcej niż myśliwiec. Dodatkowo powinniśmy zakupić myśliwce za granicą już przy zajmowaniu Sudetów a nie dopiero jakiś czas po aneksji Czechosłowacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie kilkadziesiąt tylko zapewne co najmniej ze 2 setki - bombowiec jest trudniejszy w konstrukcji i kosztuje więcej niż myśliwiec. Dodatkowo powinniśmy zakupić myśliwce za granicą już przy zajmowaniu Sudetów a nie dopiero jakiś czas po aneksji Czechosłowacji.

   @troodon: Mieliśmy mieć krajowe. Jednak mieliśmy opóźnienia w ich opracowywaniu, więc doraźnie zakupilśmy je za granicą a i tak nie dotarły na czas. Jak nie czytałeś to polecam książkę o tym, dosłownie wyczerpuje temat.

   źródło: matras.pl

  •  
   t.....n

   +1

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Za książkę dziękuję, postaram się w czasie przerwy świątecznej znaleźć na nią czas. Krajowe mieliśmy mieć najwcześniej w 1940 roku. A wynikało to z tego, że Łoś był ważniejszy. Mimo, że nie miał żadnego zastosowania.

  •  

   pokaż komentarz

   Krajowe mieliśmy mieć najwcześniej w 1940 roku. A wynikało to z tego, że Łoś był ważniejszy. Mimo, że nie miał żadnego zastosowania.

   @troodon: Problemy z silnikami były, mieliśmy pecha do inżynierów.

   pokaż spoiler resztę poznasz w książce, koniec ze spoilerami( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Powinniśmy tez kupić z tysiąc nowoczesnych czołgów oraz utrzymywać milionową zawodową armie – a były na to pieniądze ? kraj który kilkanaście lat wcześniej odzyskał niepodległość.. poziom PKB na mieszkańca był porównywalny z Portugalia i Gracją – Rumunia była od nas bogatsza..
   W 1938 w Polsce było poniżej 40 tys samochodów w Niemczech ponad 1300 tys. sztuk.....

  •  
   t.....n

   0

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Problem był z silnikami do Wilka z tego co wiem. Nie zmienia to faktu, że od 1936 roku nie mieliśmy myśliwca nawet przystającego do nowoczesnych standardów, kiedy to myśliwce powinny być priorytetem w każdym kraju. A dodatkowe 300-400 myśliwców wiele by zmieniło. 100 bombowców nie zmieniło nic, bo nie mogło.

   @CERAMZ:

   Powinniśmy tez kupić z tysiąc nowoczesnych czołgów oraz utrzymywać milionową zawodową armie – a były na to pieniądze ?
   No były - bo kupiliśmy ponad setkę samolotów. A te 200-300 myśliwców własnej produkcji to mniej więcej tyle, ile byśmy mieli, gdybyśmy nie robili Łosia.

   Tak więc te porównania nijak się mają do tego co piszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: Czyli byliśmy potęgą gospodarczą wystarczyło tylko trochę bardziej się zadłużyć a odparli byśmy atak Niemiecko Rosyjski – minister finansów jest winien klęski Polski w 1939 r.

  •  
   t.....n

   0

   pokaż komentarz

   @CERAMZ: Umiesz czytać? Mówię o pieniądzach, które wydaliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: W sumie w latach 1936-1939 wydatki na wojsko wyniosły 4 mld zł - wydatki na cele wojskowe stanowiły ok. 40% ogólnych wydatków państwa. Polska dokonała olbrzymiego wysiłku finansowego, przeznaczając na cele obrony państwa tak wielki procent wydatków państwowych, przy bardzo dużych potrzebach w cywilnych dziedzinach życia publicznego. Żadne państwo, poza III Rzeszą oraz ZSRS, nie przeznaczało na ten cel tak wielkiej części dochodu narodowego (w 1938 roku wydatki te stanowiły niemal 10% DN). W tym samym okresie Niemcy wydały na ten sam cel przeszło 27 razy więcej środków.... Umiesz czytac ?

  •  
   t.....n

   +1

   pokaż komentarz

   @CERAMZ:
   Ja umiem, a Ty nie. Wydaliśmy mnóstwo środków, ale wydaliśmy je nieracjonalnie - cały czas mówię o środkach, które wydaliśmy a Ty jedziesz z jakimiś dziwnymi tekstami.

   A przewaga kosztowa niewiele znaczy - porównaj sobie wydatki na zbrojenia Włoch i Grecji i jak przebiegała walka.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: Wydaliśmy na armie 3,5% tego co Niemcy (mnóstwo!) ale nie racjonalnie gdyby było racjonalnie pokonali byśmy Niemcy..
   Porównujesz waleczność niemieckich żołnierzy do włoskich ?

  •  
   t.....n

   0

   pokaż komentarz

   @CERAMZ:

   Wydaliśmy na armie 3,5% tego co Niemcy (mnóstwo!) ale nie racjonalnie gdyby było racjonalnie pokonali byśmy Niemcy..
   Gdyby było racjonalnie to:
   1. Niemcy 2 razy by się zastanowili,
   2. Francja mogłaby pomóc - pamiętaj, że zanim zmobilizowali wojsko to u nas było pozamiatane,
   3. ZSRR by sobie odpuściło

   Porównujesz waleczność niemieckich żołnierzy do włoskich ?
   Ty porównałeś z Francuskimi. Tak więc tego. A szybki przemarsz wojsk niemieckich wynikał właśnie z paniki jaka była w wojsku polskim. A gdybyśmy mieli myśliwce i prawidłowo użyte UR-y... Okazałoby się, że przewaga Niemiec nie jest 27 krotnie większa. Poza tym tak jak wspomniałem wcześniej - Niemcy w przeciwieństwie do nas budowali armię od zera. A to kosztuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie zmienia to faktu, że od 1936 roku nie mieliśmy myśliwca nawet przystającego do nowoczesnych standardów, kiedy to myśliwce powinny być priorytetem w każdym kraju. A dodatkowe 300-400 myśliwców wiele by zmieniło. 100 bombowców nie zmieniło nic, bo nie mogło.

   @troodon: Akurat dopiero co byliśmy pierwszym lotnictwem w pełni wyposażonym w metalowe myśliwce i nowoczesne myśliwce (w latach 1933/1934-1935 to było rok początkowy strzelam, bo nie jestem pewny), potem zdystansowali nas Niemcy, jednak oni się zbroili na potęgę. My nie. Dalej my byliśmy karłem gospodarczym przy nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @troodon: To są twoje przemyslenia czy gdzies to np. przeczytałes ?

   Gdyby było racjonalnie to: 1. Niemcy 2 razy by się zastanowili, - gdybyśmy mieli więcej myśliwców kosztem bombowców to Niemcy nie uzyskali by tak szybko przewagi w powietrzu ale myśliwce nie powstrzymały by czołgów...
   szybki przemarsz wojsk niemieckich wynikał właśnie z paniki jaka była w wojsku polskim. A gdybyśmy mieli myśliwce i prawidłowo użyte UR-ys - to dlaczego Francja w 1941 nie poradziła sobie ?
   ZSRR by sobie odpuściło - Stalin dysponował w latach trzydziestych najpotężniejsza ofensywną armia na świecie - szkoloną do ataku na Europe czekał tylko na moment

   Nie porównałem niemieckich wojsk z francuskimi tylko francusko- angielskie z polskimi (w konfrontacji z Niemcami)
   Niemcy w przeciwieństwie do nas budowali armię od zera - my w 1918 nie budowalismy od zera ?

  •  
   t.....n

   0

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Karłem łatwym do zaatakowania. A chodziło o to, żeby być trudnym.

   @CERAMZ:

   To są twoje przemyslenia czy gdzies to np. przeczytałes ?
   Co za różnica?

   gdybyśmy mieli więcej myśliwców kosztem bombowców to Niemcy nie uzyskali by tak szybko przewagi w powietrzu myśliwce nie powstrzymały by czołgów...
   I nie byłoby paniki w wojsku - bo to był problem. Całkiem sporo samolotów straciliśmy od własnego ognia przeciwlotniczego, bo żołnierze uważali, że straciliśmy lotnictwo pierwszego dnia. A z tego co kojarzę, to pierwszego dnia żaden samolot nie został zniszczony na lotnisku.

   A gdybyśmy mieli myśliwce i prawidłowo użyte UR-ys to dlaczego Francja w 1941 nie poradziła sobie ?
   W 1940 miałeś na myśli? Odbiję piłeczkę - dlaczego Grecy sobie dobrze radzili?

   Stalin dysponował w latach trzydziestych najpotężniejsza ofensywną armia na świecie - szkoloną do ataku na Europe czekał tylko na moment
   I czekał prawie 3 tygodnie, żeby wkroczyć na terytorium Polski. Dobrze wiedział, że jego armia jest bardzo słaba (co pokazała Finlandia) i konflikt z Francją i UK nie byłby po jego myśli.

   Nie porównałem niemieckich wojsk z francuskimi tylko francusko- angielskie z polskimi (w konfrontacji z Niemcami)
   Ile tych anglików było? Praktycznie korpus ekspedycyjny.

   Niemcy w przeciwieństwie do nas budowali armię od zera my w 1918 nie budowalismy od zera ?
   To porównaj wydatki wojskowe 1918-1939 w takim razie.

  •  

   pokaż komentarz

   nie byłoby paniki w wojsku -
   totalny odwrót przegrane wszystkie liczące się potyczki – 8 września atak wermachtu na Warszawę..

   dlaczego Grecy sobie dobrze radzili? - gdy zaatakowali ich Niemcy nie poradzili sobie..

   I czekał prawie 3 tygodnie, żeby wkroczyć na terytorium Polski. Dobrze wiedział, że jego armia jest bardzo słaba (co pokazała Finlandia) i konflikt z Francją i UK nie byłby po jego myśli.
   - I czekał parę miesięcy na prawym brzegu warszawy zamiast pomóc powstańcom ? – Stalin był wybitnym strategiem - konflikt Niemców z Francja był bardzo po jego mysli. (był największym politycznym zwycięzcą II wojny światowej) W roku 1939 Armia Czerwona była najpotężniejsza armia na świecie pod względem liczebności jak i czołgów, samolotów - z Finlandia mimo wszystko wygrali kosztowało ich to sporo strat ze względu na kiepską organizacje oraz warunki geograficzne

   Ile tych anglików było? Praktycznie korpus ekspedycyjny. - Alianci dysponowali na kontynencie 132 dywizjami (89 francuskimi, 22 belgijskimi, 10 brytyjskimi, 9 holenderskimi i 2 polskimi – w tym 6 dywizji pancernych i 17 częściowo zmotoryzowanych) 2400 samolotów i prawie 3400 czołgów - mieli wiekszy potecjał niz Niemcy

   To porównaj wydatki wojskowe 1918-1939 w takim razie. - nie bardzo ma to sens postęp technologiczny powodował iż wydatki z lat 20tych nie miały wpływu na potencjał armii w 1939 roku

   1940( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  A który to karabin, czołg, tankietka, samolot czy okręt z czasów II RP nie był legendą? ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  
  p.....e

  +2

  pokaż komentarz

  Mieszkam w powiecie Złotowskim i mamy tablice z początkiem PZL. Marzy mi się przygarnąć jakąś starą Syrenkę lub Warszawę i zamówić do nich tablice specjalne z nazwami ISKRA albo KARAS (ʘ‿ʘ)

 •  

  pokaż komentarz

  Było już o PZL "Łoś" takie znalezisko. Kolejna legenda nie mająca pokrycia w faktach.
  "Łoś" był bardzo kiepskim samolotem, trudnym w pilotażu. Można by rzec iż był to w pewnym sensie prototyp do późniejszych konstrukcji. Które miały powstać na bazie wiedzy zdobytej przy konstrukcji "Łoś"-ia

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Jedyni, którzy używali łosi dłużej bojowo, czyli Rumuni, nazywali je latającymi trumnami (w Polsce też narobił wdów). Ciekawy inżyniersko ale jako samolot bojowy miał same wady. Dyskwalifikujące:
   1. Bezużyteczny w wojnie obronnej. (A jakaś inna miała być?)
   2. Ciasny.
   3. Skomplikowana obsługa.
   4. Nieużywalny w ramach obsługi polowej.
   5. Za słabe silniki.
   6. Za wysoka prędkość przeciągnięcia.
   7. Bezbronny.
   8. Nieopancerzony.
   9. Ładunek bomb. Rumuni startowali z połową a i tak mieli o nim zdanie j.w.
   Wymiana silników na mocniejsze, opancerzenie, dozbrojenie sztrzeleckie i zredukowanie radykalne ładunku bomb byłoby jedynym sensownym rozwiązaniem.
   Niemcy strzelali do łosi jak do kaczek. My z kobuzów też byśmy strzelali do heinkli i sztukasów jak do kaczek.

  •  

   pokaż komentarz

   @ffatman:

   Był projektowany następca. Nazywał się Miś. A co do Rumunów, to ten samolot ich po prostu przerastał - był dla nich zbyt skomplikowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopowicz71: Był. Stracił priorytet. Bo zorientowaliśmy się, że nie mamy myśliwców.

  •  

   pokaż komentarz

   @ffatman: dorzucę, że maksymalna masa bomb stosowanych przez polskie lotnictwo w 1939 roku to 100 kg a same bomby pochodziły jeszcze z poniemieckich zapasów ze schyłku I wojny światowej.