Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy LNG

Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy LNG

Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i w Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodaje, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

 •  

  pokaż komentarz

  A ludzie myślą, że tu chodzi o jakiś trybunał o którym miesiąc temu matka ani babka nie słyszały...

  Świnie kwiczą, bo się Polska uniezależnia od kondominium rosyjsko-niemieckiego! ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

 •  
  m.....-

  -11

  pokaż komentarz

  Fajnie że polscy stadionowi patrioci budują pozytywny klimat do takiej współpracy

  źródło: ocdn.eu

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: Fajnie że nie wiesz jak Litwini traktują polaków na Litwie, jak podludzi i dlatego powstał taki transparent.
   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Oni-w-sposob-szczegolnie-wredny-traktuja-Polakow,wid,13602500,wiadomosc.html?ticaid=1161e7 tu masz jeden z wielu przykładów (wp może nie jest dobrym źródłem ale sporo jest takich artykułów)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: A o tym, że kibice Lecha byli atakowani w Wilnie to nie napisałeś? Poprzebijane opony itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: Nie mogę już edytować więc wkleję tekst ze strony kkslech.com z tamtego spotkania na potwierdzenie moich słów.

   Pod koniec pierwszej połowy w Kotle zawisł bardzo dobrze widoczny i barwny transparent „Litewski chamie, klęknij przed Polskim panem!”. Był on w pewnym stopniu odpowiedzią za zachowanie litewskich kibiców podczas pierwszego meczu. Litwini zniszczyli bowiem samochody poznaniaków, a także obrażali Polaków używając m.in. polskiego słowa „ku*wa”. Kibice Żalgirisu od lat są zresztą bardzo wrogo nastawieni do Polaków i czują się pod każdym względem gorsi od naszych rodaków.
   link
   Reakcja (transparent) wg mnie przesadzona, ale w pewnym sensie Litwini się wywyższają i wyżywają na Polakach mieszkających na terenie Litwy (nie szanują praw mniejszości, robią problemy Polakom mieszkającym tam).

  •  
   l.....2

   -7

   pokaż komentarz

   a także obrażali Polaków używając m.in. polskiego słowa „ku*wa”.

   @TheArrow: No tak, jakby krzyczeli po litewsku, to nie ma problemu, ale takie świętokradztwo, porwać się na naszą rdzennie polską z dziada pradziada k%$#ę to bluźnierstwo, które nie mogło pozostać bez odpowiedzi.

   czują się pod każdym względem gorsi od naszych rodaków.

   Niech sobie wmawiają, akurat Litwini to mają poczucie wyższości wobec Polaków, których znają głównie z tego, że są biednymi wieśniakami, którzy nie znają państwowego języka, coś tak jak my mamy je wobec Rosjan, mimo że historycznie patrząc, to Rosjanie nas przez wieki dominowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: tyle , że to bylo co najmniej rok temu

  •  
   s.........g

   +3

   pokaż komentarz

   Fajnie że nie wiesz jak Litwini traktują polaków na Litwie, jak podludzi i dlatego powstał taki transparent.

   @szczypior90: Fajnie, że wiesz, że każdy Litwin oglądający mecz lub czytający "Litewski chamie klękaj przed polskim panem" to człowiek który traktuje Polaków jak podludzi. Ale może zacznie. W ten sposób nakręca się wzajemna nienawiść "z niczego". Mała grupka z jednej strony robi jakąś małą akcję, na nią jest druga odrobinę większa odpowiedź, itd... A do obydwu stron do mediów trafiają tylko akcje wymierzone przeciw danej stronie. To czego nam trzeba to jeszcze awantur ze słabszymi sąsiadami. Jakby Niemcy i Rosja nam nie wystarczyły.

  •  
   s.........g

   -1

   pokaż komentarz

   tu masz jeden z wielu przykładów (wp może nie jest dobrym źródłem ale sporo jest takich artykułów):
   (...) Chcą np. napisów nazw ulic i miejscowości w języku polskim obok nazw po litewsku. Litwa na to się jednak nie zgadza.


   @szczypior90: Wyobrażasz sobie Niemieckie nazwy ulic we Wrocławiu? Albo niemieckojęzyczne szkoły publiczne finansowane z naszego budżetu? Nikt polskiego nie zabrania się uczyć, ani po Polsku rozmawiać. Ich językiem urzędowym i narodowym jest Litewski i bronią tego, tak jakbym chciał aby Polska broniła w naszym kraju.

  •  
   p.....z

   +3

   pokaż komentarz

   @marcin-: ale przecież to, że kleczą wcale nie przeszkadza negocjować LNG (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: > No tak, jakby krzyczeli po litewsku, to nie ma problemu, ale takie świętokradztwo, porwać się na naszą rdzennie polską z dziada pradziada k!?!ę to bluźnierstwo, które nie mogło pozostać bez odpowiedzi.

   Co. Tu nie chodzi o to czy użyli polskiego k!?!a, czy po litewsku czy po chińsku czy po aramejsku, tylko Polaków (jako naród) wyzywali od k?!%@. Jeszcze na linii kibice jednego zwaśnionego klubu-kibice drugiego zwaśnionego klubu to wiadomo, że raczej nie będzie tam kwiecistego języka i niecenzuralne wiązanki będą tam fruwały, ale tutaj to Litwini (jako naród) wyzywali Polaków od kurew.

   Niech sobie wmawiają, akurat Litwini to mają poczucie wyższości wobec Polaków, których znają głównie z tego, że są biednymi wieśniakami, którzy nie znają państwowego języka, coś tak jak my mamy je wobec Rosjan, mimo że historycznie patrząc, to Rosjanie nas przez wieki dominowali.

   To nie była moja teza, ja tylko cytowałem i najbardziej chodziło mi o ten fragment z samochodami. Ale skoro Litwini mają o sobie takie mniemanie to niby po co mają tych biednych wieśniaków poniżać i dokręcać śruby w wielu aspektach życia codziennego?

  •  

   pokaż komentarz

   @stalowyblog: Nie popieram tego typu opraw, ale chyba każdy wie że kibice się nie pier*** w tańcu i nie bawią się w poprawnośc polityczną, z drugiej strony nas często obrażają inne narody (najwięcej chyba niemcy) a My pozwalamy sobie na to i jest ok, jesli polak kogoś obrazi to jest ten zły, czasme na chamstwo zostaje opdowiedzieć chamstwem skoro inne argumenty nie trafiają, oczywiście na na wszelkie obrazy polaków powinien reagować rząd, może ten będzie chociaż w jakims stopniu POLSKI a nie niemeicki

  •  
   l.....2

   -1

   pokaż komentarz

   tylko Polaków (jako naród) wyzywali od k%@!!. Jeszcze na linii kibice jednego zwaśnionego klubu-kibice drugiego zwaśnionego klubu to wiadomo, że raczej nie będzie tam kwiecistego języka i niecenzuralne wiązanki będą tam fruwały, ale tutaj to Litwini (jako naród) wyzywali Polaków od kurew.

   @TheArrow: Przecież Polacy tak samo robią w stosunku do Rosjan jako Rosjan czy Niemców jako Niemców.

   Ale skoro Litwini mają o sobie takie mniemanie to niby po co mają tych biednych wieśniaków poniżać i dokręcać śruby w wielu aspektach życia codziennego?

   Bo jest ich za dużo i nie chcą się asymilować.

  •  
   s.........g

   0

   pokaż komentarz

   jesli polak kogoś obrazi to jest ten zły, czasme na chamstwo zostaje opdowiedzieć chamstwem skoro inne argumenty nie trafiają,

   @szczypior90: Za każdym razem jak się coś robi powinno się zastanowić "co chcę przez to osiągnąć". Jaki jest rachunek zysków odpowiedzi chamstwem na chamstwo? Jak po takiej odpowiedzi zyska nasz interes narodowy? Ano nijak. Jeżeli nawet ta akcja stadionowa była odpowiedzią na podobną akcję kibiców, to trafiając na pierwsze strony litewskich gazet zrazi część osób które są tam Polsce przychylne lub neutralne. Ktoś nie kupi Polskiego ketchupu, będzie większa presja na polityków aby uniezależniać się od polskiego kapitału, ich radykałom wzrośnie poparcie i w efekcie trudniej będzie o jakieś przywileje dla Polaków. A pomyśl o Polakach którzy tam mieszkają - poprawi to ich sytuację wśród lokalnej społeczności? Łatwiej im będzie?

   Na chamstwo ze strony Litwy należy reagować stanowczo, ale dyplomatycznie, a nie wykonywać ruchy które przynoszą więcej szkody niż pożytku. My tam mamy robić interesy i zwiększać strefę naszych wpływów, a nie zaczynać jakąś śmieszną wojnę z krajem który jest wielkości naszego województwa i doskonale wszyscy wiedzą, że nie ma żadnych szans.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheArrow: i wcale im się nie dziwię ..wywyzszaja ? nazwałbym to raczej troską o swoje ziemię bo takowe są powódki zachowań naszych sąsiadów .. Polacy mieszkający na Litwie w żadnym stopniu nie próbują sie z asymilowac z litwinami ( przyk. kolega z pracy Litwin nie mógł sie dogadać z taksówkarzem po powrocie do kraju i na pewno nie dlatego , ze byl pijany jak większość bedxie insynuowac tylko dlatego ze taksówkarz prawie nie mówił po litewsku) .. próbują otwierać polskie szkoły , zmieniać nazywy ulic na polskie. . w tym roku bylem na pierwszym urlopie na Litwie . Jako polski turysta bylem mile widziany , nie mówię po litewsku ale to nie było problemem bo chyba wszyscy tam mówią po angielsku .. uśmiechnięci młodzi ( starzy zniewiesciali podobnie jsk nasze stare pokolenie) ludzie z nie mała historią .. dopiero po rozmowie z przyszłą tesciowa zrozumiałem jak czują się Litwini którzy nie dawno (1991) uwolnili się od Rosji .. przykład na czasie : do polski zjeżdża milion muzlumaninow tworzą swoje szkoły , w du... mają polski a ulica na której znajduje się twój blok to juz nie Kopernika tylko mohameta 13 .

  •  

   pokaż komentarz

   @stalowyblog: "Na chamstwo ze strony Litwy należy reagować stanowczo, ale dyplomatycznie, a nie wykonywać ruchy które przynoszą więcej szkody niż pożytku" Masz 100 % racji, tylko za platfusów to nie było możliwe może za tego rządu będzie to mozliwe, szybka dyplomatyczna akcja i pokazanie że nie wolno nas obrażać

  •  

   pokaż komentarz

   Polacy mieszkający na Litwie w żadnym stopniu nie próbują sie z asymilowac z litwinami ( przyk. kolega z pracy Litwin nie mógł sie dogadać z taksówkarzem po powrocie do kraju i na pewno nie dlatego , ze byl pijany jak większość bedxie insynuowac tylko dlatego ze taksówkarz prawie nie mówił po litewsku) .. próbują otwierać polskie szkoły , zmieniać nazywy ulic na polskie. .

   @Miroon:
   Mniejszości narodowe mają do tego prawo w każdym w miarę cywilizowanym kraju. Litwini, Niemcy i Białorusini żyjący w Polsce posiadają własne szkoły, opłacane z polskiego budżetu, a litewski, niemiecki i białoruski są językami urzędowymi w niektórych rejonach Polski. Nikt nie zmusza ich do asymilacji, bo w Europie mniejszości narodowe znajdują się pod bezwzględną ochroną, za wyjątkiem zacofanej pod tym względem Litwy, która najwyraźniej dąży do lituanizacji litewskich Polaków. W Polsce na terenach zamieszkałych przynajmniej w 20% przez daną mniejszość istnieje możliwość wprowadzenia dwujęzycznego nazewnictwa, z której skorzystali już i polscy Niemcy i Litwini. Na Litwie prawo tego zabrania.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyobrażasz sobie Niemieckie nazwy ulic we Wrocławiu? Albo niemieckojęzyczne szkoły publiczne finansowane z naszego budżetu?

   @stalowyblog:
   Niemców jest we Wrocławiu za mało, ale istnieją w Polsce miejscowości z dwujęzycznymi niemiecko-polskimi nazwami. Polska utrzymuje też ponad 550 ośrodków edukacji z niemieckojęzycznym programem nauczania (przedszkoli i szkół), a także 18 litewskich (w tym 8 szkól podstawowych,2 licea i 3 gimnazja (dane z roku 2011). Charakterystyczne jest to, że Litwini żyjący w Polsce mają łatwiejszy dostęp do edukacji we własnym języku niż Polacy na Litwie, np. w jednej z dzielnic Wilna - Fabianiszkach mieszka więcej Polaków niż Litwinów w całej Polsce, ale nie ma tam ani jednej polskiej szkoły.

  •  
   s.........g

   0

   pokaż komentarz

   @Seisiana: W takim razie masz rację, a ja się pomyliłem (nie sprawdziłem). Natomiast podtrzymuję część dotyczącą budowania na Litwie naszej strefy wpływów (gospodarczych i politycznych) oraz o szkodliwości tego typu akcji w tym względzie.

 •  

  pokaż komentarz

  Mateusz Morawiecki to spoko gość! Wspomniał o Władysławie Grabskim: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mateusz-morawiecki-chce-byc-jak-grabski,196,0,1976772.html
  a to jeden z ekonomistów który buduje idee nacjokratyzmu. Więcej o nacjokratyźmie film: https://vimeo.com/36897156 książka: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/252354/naukowe-podstawy-nacjokratyzmu

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedi13: Spoko jak spoko...
   Buduje swą pozycję mówiąc profesjonalnie wszystkim to, co chcą usłyszeć...
   Co zaś sam zrobi, to okaże się dopiero, jak zrobi...

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: Daje Morawieckiemu duży kredyt zaufania, ale tak jak mówisz zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Gdzieś tak po 2 latach zobaczymy wyniki GUS i odpowiednia ich obróbka (najlepszy wskaźnik to WCP - współczynnik cyrkulacji pieniądza, WCP=PKB/PP, PKB - produkt krajowy brutto, PP - podaż pieniądza w rocznikach statystycznych opisywana jako M3. Porównanie jego wartości z kolejnych lat daje realne pojęcie o kondycji państwa. Nie jest komunikatem np. PKB, a konkretną informacją patrz: ogólna jakościowa teoria informacji.) powie nam coś o jego/ich zdolnościach zarządzania państwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jedi13: No, ja daję kredyt zaufania jedynie Jarkaczowi. I to ograniczony mocno. Tzn. mam nadzieję, że wie, co robi, zatrudniając człowieka pokroju Morawieckiego juniora na tak newralgicznym stanowisku. Co do samego Morawieckiego złudzeń nie mam żadnych. Jest pewna nadzieja, że na tym etapie historycznym jego interes osobisty zbiegnie się z interesem Polski i coś z tego dobrego wyniknie. Ewentualnie, że Jarkacz jest lepszym graczem i nie da się ograć.

 •  

  pokaż komentarz

  Aż dziwne biorąc pod uwagę, że litwini raczej zawsze starają się nam przypiepszyć, nawet jeśli tym samym strzelają sobie w kolano. Sztandarowym przykładem są tu oczywiście możejki.