Supermarket w Związku Radzieckim. Nagranie amerykańskiego turysty z 1990r.

Polecam zobaczyć też inne filmy z tego kanału.

 •  
  i...........d

  +115

  pokaż komentarz

  Było jeszcze gorzej niż u nas, kupując mięso ludzie nie wiedzieli co kupują, nazywało się to rąbanka, można było trafić kawałek ryja świńskiego, lub kawałek schabu wszystko zapakowane w szary papier, zakupy przypominały totolotka, a nie świadomy wybór

  •  

   pokaż komentarz

   @i_love_poland: Źle im nie było (a przynajmniej tak im się wydawało), do tej pory większa część Rosjan tęskni za czasami kiedy to związek radziecki realizował swoją imperialistyczną politykę.

  •  

   pokaż komentarz

   @troniu: Ale raczej tęsknią za czasami Stalina,a nie za schyłkiem ZSRR

  •  

   pokaż komentarz

   @SUPERMARIAN: Mentalność inna, niż zachodnioeuropejska

  •  

   pokaż komentarz

   @i_love_poland: Bulem w ramtych latach na Ukrainie. Nue zapomna sklepu rybnego . j$??lo jakas zepsuta rybą, onka i witryny peaktycznie w kolodze mlecznym z brudu a po sklepie i ladacg lazilo kilka kotow. Na środku kilku piętrowego domu towarowego byla przeszklona gablota, tska jak w sklepach jubilerskich. W niej dekatyzowane spodnie wycierudowe, do nabycia wylacznie za talony.

  •  

   pokaż komentarz

   @SUPERMARIAN: Jeśli już to bardziej za czasami Lenina

  •  

   pokaż komentarz

   @troniu: nieeeeee,za Stalina ZSRR stało się mocarstwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @SUPERMARIAN: Obaj to wiemy, ale jeśli chodzi o kult, który tam panuje to jest to zdecydowanie kult Lenina:)

  •  

   pokaż komentarz

   @tas2000: Cieżko sie to czyta, zdiagnozowana choroba czy klawiatura umiera?

  •  

   pokaż komentarz

   @troniu: @i_love_poland: @troniu:

   Kiedyś w UK kiedy jechałem autobusem z Edynburga do Londynu miałem przyjemność podsłuchać rozmowę Rosjanina z obywatelką UK. Jak to w autobusie siedzieli obok siebie i gadka szmatka. Dziwny akcent masz skąd jesteś itp... No to on mówi, że z Murmańska i zaczyna opowiadać. Jaki to byl dobrobyt w Rosji. Wszystko wina Jelcyna bo rozwalił ZSRR. Jeżdżą takie fajfusy po świecie i rozpowiadają jak to się żyło dobrze za ZSRR tylko szkoda, że nie powiedział o tym, że kosztem okupowanych narodów. Polacy przymierali głodem, żeby ruskowi do gardła napchać.

   Nawet za PRL był popularny żart:

   My im mięso a oni od nas cukier.

  •  
   K......n

   +4

   pokaż komentarz

   @adam-skowyt: Jak to mawiał mój wujek zajmujący się wtedy robieniem wędlin "gdybyśmy nie wywozili wszystkiego do ruskich to by w Polsce kiełbasy wisiały na każdym płocie".

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzemien: Czy, aż tak to trudno mi powiedzieć ale wiem, że kontrola we wszystkich zakładach była taka, że dyrektorstwo to sobie wywoziło z ubojni całe bagażniki mięsa i później większość tego trafiała do kosza bo nikt nie mógł tego przejeść. Opowiadał mi to syn takiego "dyrektora" Jakie to były czasy dla niektórych.

  •  
   l.....2 via Android

   -5

   pokaż komentarz

   @Krzemien:
   @adam-skowyt: Macie jakieś źródła, czy tylko wasz wujek sobie tak tłumaczył braki w sklepach, że wszystko do ruskich idzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @mesrs123: To nie jest dziki kraj, to po prostu Słowianie tacy jak my, z których większość jest skromnymi ludźmi (cecha naszych kultur) i gdy mieli być wybrać czy wolą sklepy w których było niewiele ale stać ich było na wszystko czy markety pełne produktów w których nie stać ich kupować wybiorą to pierwsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Polska gospodarka była niewydolna do zaspokojenia własnego zapotrzebowania na żywność głównie mięso. Mimo, że eksport mięsa i innej spożywki nie był % ogromny to jednak istniał i miał się dobrze w czasach kiedy w Polsce były kartki i puste haki. Najgorsze jest to, że produkowaliśmy i sprzedawaliśmy bardzo dużo do Rosji w zamian za Ruble, które były zwykłym papierem toaletowym. Teoretycznie gdyby nie oni moglibyśmy dużo eksportować i importować do i z krajów zachodnich. Koronny przykład jest ze statkami. Nasze stocznie miały zamówienia od ZSRR i budowaliśmy dla nich statki. Żeby wybudować taki statek musieliśmy wydać masę dewiz na zakup potrzebnych elementów. Później za to ZSRR płaciło nam rublem transferowym 1 dolar : 1 rubel. Czyli de fakto była to kradzież. Polska zbankrutowała bo po prostu została wydrenowana z kapitału.

   Sowieci zarabiali olbrzymią kasę na okupacji Polski. Polacy musieli dostarczać do ZSRR węgiel i koks za 10% ich ceny (1,22 dolara USA za tonę węgla, 1,44 dolara za tonę koksu) – wystarczało to tylko na pokrycie kosztów transportu surowców do granicy ZSRR. Do 1953 roku Polacy dostarczyli do ZSRS 54.000.000 ton węgla wartego 630.000.000 ówczesnych dolarów USA. Węgiel ten po normalnej cenie od Polski chciała kupować Europa Zachodnia. Przez cały okres komunizmu PRL była głównym dostawcą surowców po zaniżonych cenach do ZSRR. Polska musiała ponosić koszty pobytu okupacyjnych wojsk sowieckich. Sowieci zabronili korzystać Polsce z pomocy gospodarczej państw zachodnich w ramach planu Marshalla. Polacy budowali w ZSRS zakłady przemysłowe i eksportowali do ZSRS maszyny kupowane na zachodzie lub produkowane na podstawie zachodnich licencji. Wszystko to było finansowane z kredytów zaciągniętych na zachodzie. Raty i odsetki od tych kredytów przez dziesięciolecia musieli spłacać wszyscy Polacy. Do 1975 roku w eksporcie do ZSRR obowiązywał sztywny drastycznie zawyżony kurs rubla transferowego – sowieci za surowce i towary kupione przez Polaków na zachodzie płacili nic nie wartymi rublami według sztywnego przelicznika. Oznaczało to tyle za Polacy kupowali towary na zachodzie by oddawać je darmo sowietom.

  •  
   l.....2 via Android

   -15

   pokaż komentarz

   @adam-skowyt: A wziąłeś pod uwagę fakt, że ZSRR dostarczało nam ropę i gaz także po bardzo niskich, nierynkowych cenach?

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Oto przykłady na współpracę gospodarczą między PRL a ZSRR w latach 40 i 50tych: Str.24. W umowie tej (Umowa pomiędzy TRJN i rządem ZSRR w 1945 roku) rząd ZSRR zobowiązał się oddać Polsce jako odszkodowanie należne za najazd Hitlera 15% wszystkich swoich dostaw z radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec, jak również 15% sprawnych przemysłowych dóbr kapitałowych, pochodzących z zachodniej strefy okupacyjnej Niemiec. Tak sformułowany zapis sprawił, że władze polskie nie były w stanie oszacować faktycznej kwoty odszkodowań i w praktyce musiały się godzić na to, co Stalin chciał dać. Minister spraw zagranicznych ZSRR Mołotow uznał, że majątek przejęty przez Polskę na skutek dołączenia do niej Ziem Północnych i Zachodnich, przekroczył wartość reparacji, co spowodowało, że to Polska stała się dłużnikiem ZSRR. Rachunki miały zostać wyrównane przez coroczne dostawy 2mln ton węgla dla ZSRR po cenie stanowiącej 10% cen światowych. Uniknięto jednak w ten sposób utworzenia polsko – radzieckich spółek węglowych – rozwiązania o wiele gorszego dla Polski, które uzależniłoby ją jeszcze bardziej od wschodniego sąsiada. „Rok 1956”
   Tajna notatka dla Gomułki przed wyjazdem do Moskwy w 56r.: z ziem zach. wywieziono do ZSRR, tysiąc fabryk, wiele drobnych zakł. rzemieślniczych,(osiem elektrowni na G. Śląsku, rurociąg gazu koksowniczego Zabrze-Racibórz 115km., wszystkie zakłady wielkiej chemii od Polic po Kędzierzyn i Blachownię(1200mln. przedwojennych $), 4tys.km. linii kol.+trakcja(600km.). Zakłady przem. masz.: Jelcz, Łabędy, Zielona Góra, Wrocław, Elbląg, urządzenia stoczni gdańskiej(66%), Szczecina, Elbląga, huta Szczecin, kop. miedzi i flotacji w Bolesławcu, 14 fabryk celulozy i papieru. Polska po wojnie otrzymała zgliszcza ziem zachodnich. Rolicki „Gierek”str.117.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Pod koniec roku 1973 rozpoczął się kryzys naftowy - cena ropy w krótkim czasie wzrosła z 3 - 4 dol. za baryłkę do 15 - 20 dol. za baryłkę. Wtedy w ramach RWPG zawarto porozumienie, że cena ropy z ZSRR będzie rosła stopniowo i osiągnie poziom cen światowych po 5 latach, a więc około roku 1979.

   Rozliczenia rublowe w handlu ropą naftową dotyczyły ilości zakupionych w ramach wieloletnich kontraktów. ZSRR zgadzał się realizować dodatkowe dostawy ropy - ale wyłącznie za dolary.

  •  
   l.....2 via Android

   -11

   pokaż komentarz

   @adam-skowyt: Ale za dolary były dostarczane tylko dodatkowe dostawy, żeby zapobiec handlowaniu przez inne kraje RWPG tą ropą z zachodem. Na własne potrzeby ropę dostawaliśmy bardzo tanio.

  •  

   pokaż komentarz

   Teoretycznie gdyby nie oni moglibyśmy dużo eksportować i importować do i z krajów zachodnich.

   @adam-skowyt: Nie. Na kraje bloki wschodniego nalozone bylo embargo. europa zachodnia mogla sobie chciec kupowac u nas wegiel i zreszta cokolwiek za ulamek ceny, ale USA na to nie pozwalalo. Dokladnie taka sama sytuacja miala miejsce dwa lata temu, gdy unia europejska nalozyla sankcje na rosje z polecenia usa, mimo ze nikomu w UE to sie nie podobalo tak naprawdę.

   Wy wciaz zapominacie, ze bylismy w stanie konfliktu z USA, a poniewaz mielismy bron atomowa, to USA musialo uzyc innego srodka opresji i takim byla blokada gospodarcza. Przyklad, w ktoryms z wywiadow Bartosiak wspominal w kontekscie kontroli ciesnin, ze m.in. wylot z baltyku byl zablokowany przez flote usa, zeby tylko uniemozliwic handel morski z krajow wschodnich.

   I to stad kartki na jedzenie i ostateczne bankructwo, a nie wina socjalizmu, czy gospodarki centralnie planowanej.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2:
   masz o tym takie pojęcie jak koza na astronomii,generalnie cała ta "wspólpraca" zawierała się w haśle-"my dla nich ziemniaki a oni od nas cukier"
   doili nas okrutniw a ich przydupasy do dziś próbuja ratować demokrację

  •  
   p..................i

   0

   pokaż komentarz

   @i_love_poland: Czy w 1990 sklepy się nie zapełniły?

  •  
   p...........a

   -1

   pokaż komentarz

   @i_love_poland: Jest taka anegdota, kiedy to Gorbaczow w latach 80-tych pojechal na wizyte do USA i odwiedzal jakis lokalny supermarket. To widzac półki pelne od towarow i porownujac je do widoku radzieckich sklepow mial krzyknac "co zesmy najlepszego zrobili z naszym krajem!".

  •  

   pokaż komentarz

   @Hatt0riHanz0: rozwalony wyswietlacz plus zajebista korekta w telefonie.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Tania ropa i gaz od ZSRR nie była z dobroci czy w zamian za wywożone towary z Polski, tylko żeby całkiem nie zarżnąć polskiej kolonii. Nie daliby nam ropy to nie byłoby transportu i produkcji dla ZSRR.

 •  

  pokaż komentarz

  Dr Ozda miał rację, gospodarka planowa była genialna. Wyprodukowano dokładnie tyle ile ludzie kupili.

 •  

  pokaż komentarz

  Co z tego że ludność umiera z głodu.Przecież lepiej budować czołgi i atomówki ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: patriotyzmekonomiczny.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Jakość filmu lepsza niż nagrania ufo z 2010r.