Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Brutalne zdjęcia wojny w Donbasie bardzo wysokiej jakości +18

Brutalne zdjęcia wojny w Donbasie bardzo wysokiej jakości +18

Wojna to nie jebajka...

 •  

  pokaż komentarz

  Na mnie najwieksze wrazenie wywarla fotka zwlok na lini wysokiego napiecia - nie ma w tym znalezisku ale mozna znalesc w powiazanych

  •  
   b....g

   -15

   pokaż komentarz

   @Trva: a gdzie można znaleźć słownik?

  •  
   P............a

   -18

   pokaż komentarz

   @buking: Zdanie zaczynamy od dużej litery.

  •  
   J......y

   +95

   pokaż komentarz

   @Hande_hoch: pacz tego - jak postać z gry:

   źródło: s3-static-ak.buzzfed.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Paszko_Rymbaba: Nie dużej, ale wielkiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   w.....r

   +3

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: Też właśnie miałem go wkleić z podpisem "jak z kreskówki".

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: dla mnie to jest postać z gry,
   Ciekawa jaką broń ma pod "1"

   źródło: ak-hdl.buzzfed.com

  •  
   P............a

   +6

   pokaż komentarz

   @Dz1k149r35t: Obie formy są prawidłowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: Mężczyzna jak z bajki. (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: nie tyle z gry co z "Było sobie życie " ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dz1k149r35t: Nie z wielkiej/dużej litery, a wielką/dużą literą. Wersja pierwsza to rusycyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: Typowa kacapska gęba małpy z mongolskiej matki zgwałconej przez radzieckiego soldata. Ogólnie to słabo mi się robi jak na nich wszystkich patrzę, obwieszonych flagami Rosji albo ZSSR. Sami tę wojnę wywołali.

  •  

   pokaż komentarz

   @buking: Zdanie zaczynamy od dużej litery.

   @Paszko_Rymbaba: i nie piszemy z wielką literą w środku zdania. @ jest początkiem, po dwukropku piszemy z małej.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: @Tomek1607:

   a propos tego kacapa z wielkim nosem - pamiętacie taki komentarz pod przebrzydłą murzynką z wielkim nosem, chyba z tweetera - "ma czym oddychać"? Szukam tego od kilku dni i nie mogę znaleźć, pomoże ktoś?

  •  
   T.......7 via Android

   0

   pokaż komentarz

   @Grothar: nie kojarzę, ale jak znajdziesz to się podziel

  •  

   pokaż komentarz

   @Trva: > Na mnie najwieksze wrazenie wywarla fotka zwlok na lini wysokiego napiecia - nie ma w tym znalezisku ale mozna znalesc w powiazanych

   Większe wrażenie robi reportaż z tego miejsca. Zarówno to, jak i inne ciała. Na zdjęciach tego nie widać, ale nawet bardziej szokuje w jakim stanie jest to ciało.

   Vice News

   ~6:50, ale polecam obejrzeć cały reportaż, jak i inne z vice.

   pokaż spoiler nierozerwana skóra faluje na wietrze

   źródło: Zrzut ekranu z 2015-12-17 205445.png 18+

  •  

   pokaż komentarz

   @a8110aac8b: Dokladnie to ten material - potem gdzies jeszcze byla relacja jak sciagali tego nieszczesnika za pomoca zwyzki - masakra !!!

  •  
   m.........0

   -2

   pokaż komentarz

   Wersja pierwsza to rusycyzm.

   @Breaux: Byście Wy- wychowankowie pierdzi- Miodka wiedzieli jak wiele "rusycyzmów" używacie na co dzień to byście zamilkli. To zdanie powyżej powtarzane jak mantra wiele razy w różnych miejscach to jest albo kompletna ignorancja albo zła wola i jedna z kampanii rusofobii i wmawiania nam, że pochodzimy z całkiem innego kręgu kulturowego niż Rosjanie. Jeszcze trochę ( już niedługo) zacznie się rozpowszechniać w społeczeństwie takie idiotyzmy jak na zachodniej Ukrainie, że pochodzą od "wielkich Ukrów", którzy 300 lat temu ręcznie wykopali morze Czarne itp. Poziom ten sam co wobec Arabów, którym opowiadano, że w Paryżu się perfumy z samolotu rozpryskuje i nie wolno patrzeć do góry bo będą szczypać oczy.
   Wracając do sedna: tak się składa, że miałem jęz. rosyjski obowiązkowo w podstawówce i szkole średniej. Nie za bardzo się przykładałem ale po latach posiedziałem trochę w internecie i odświeżyłem pamięć. Zaczynam się dość swobodnie posługiwać, jest coraz lepiej- tłumaczę filmy z rosyjskiego. Ponieważ do tego znam nieco na przykład Trylogię Sienkiewicza to dostrzegam taką masę zbieżności językowych i wspólnych źródłosłowów, że jest to aż porażające. A jak widzę takie "światłe" opinie jak ta na wstępie to ogrania mnie dziś śmiech i irytacja bo widzę wyraźnie, że wystarczy cofnąć się do kart "Ogniem i Mieczem" - tam to dopiero jest rusycyzmów! Zagłoba popełnia "błąd na błędzie". Litości! Mogę zacząć punktować takie rzeczy jeśli macie chęć. Pierwsze z brzegu słówko "pomne ci ja pomnę" (powiada Zagłoba) dziś mamy w formie wynaturzonej i zdeformowanej bo dziś posiada znaczenie bezsensowne i zgoła przeciwstawne ( "zapomnieć"). Natomiast w jęz. rosyjskim "pomnić" ma jeszcze pradawne znaczenie tak jak to jest u Sienkiewicza.
   A co do tego p%$!$@@enia (niech wybaczą co wrażliwsi) - w latach 70-tych mówiliśmy w szkole POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ (mówili tak moi rodzice i dziadkowie a dodam, że dziadek cytował "Pana Tadeusza" na pamięć- całego!) , Miodek nie był wtedy jeszcze profesorem - nie mógł wymyślać tych swoich bzdur, czarno białej TV królował prof. Zinn ze swoja kresową składnia językową a my mówiliśmy "z wielkiej litery" . To była forma normalna i uznawana dopóki jakiś poroniony cenzor z Bożej łaski z doktoratem i profesurą nadaną mu przez podobnych jemu kolegów- nierobów nie wymyślił innej. .................k%!?a!.

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600: Nie ty jeden uczyłeś się rosyjskiego i nie ty jeden masz wiedzę o języku polskim, więc mógłbyś z łaski swojej nie traktować się jak alfy i omegi w tym temacie. Po pierwsze „pomnieć” i „zapomnieć” to dwa różne wyrazy, które do dziś współistnieją, choćby w gwarach wiejskich, bez żadnego pomieszania, czy niejasności znaczeniowej. Po wtóre - za przykład polszczyzny czystej od naleciałości rosyjskich podajesz autora, który pochodził Siedlecczyzny, terenów na których silna rusyfikacja istniała już od początku XIX wieku i który swoją działalność pisarską i publicystyczną rozpoczął już po zaostrzeniu kontroli rosyjskiej nad polskimi instytucjami kultury. Nic dziwnego, że w dziełach tego pisarza II poł. XIX w. występują rusycyzmy, bo przecież Sienkiewicz mimo swych chęci nie pisał „Trylogii" polszczyzną siedemnastowieczną, a jego próba syntezy języka piętnastowiecznego z tym, który zrozumieliby jego czytelnicy też nie wyszła najszczęśliwiej. Nie można zapominać, że akurat ten okres był naznaczony przenikaniem wielu kalek językowych do naszego języka, nie tylko z języków zaborców, ale także francuskiego i angielskiego. Do takich zapożyczeń można zaliczyć tak „polskie”, zdawałoby się, wyrazy i frazeologizmy, jak np.: „przeciętnie”(z niem.), „miałki”(z ros.), „w międzyczasie”(z niem.), „znajdować się”(również niem.), czy choćby właśnie „z” -„wielkiej litery”, -„rzędu” i tym podobne rusycyzmy frazeologiczne.
   Nie widzę nic złego w tym, żeby informować ludzi o tych faktach i zachęcać do używania bardziej tradycyjnych wersji frazeologicznych i leksykalnych, jeśli takowe istnieją. Nie jest to żadna rusofobia, w nauce, jaką jest też lingwistyka i filologia, nie ma miejsca na uprzedzenia etniczne, tylko na fakty. Jeśli one stanowią, że jakiś wyraz jest rusycyzmem, który przeniknął do polszczyzny w XIX wieku, to nikt nie powinien z tym dyskutować.

   To zdanie powyżej powtarzane jak mantra wiele razy w różnych miejscach to jest albo kompletna ignorancja albo zła wola i jedna z kampanii rusofobii i wmawiania nam, że pochodzimy z całkiem innego kręgu kulturowego niż Rosjanie.
   To tylko twoje uprzedzenia. Nie widzę to żadnego spisku, żadnej wydumanej „kampanii rusofobii” i sam do niej nie należę. Dodatkowo, prawda na temat naszego „kręgu kulturowego” jest taka, że przez większość naszej historii nie mieliśmy znaczącej wymiany kulturowej z Rosjanami, od XVIII wieku nasza kultura była raczej budowana w opozycji do kultury rosyjskiej. Rosjanie byli w Polsce najczęściej traktowani jako ciemiężcy i lud barbarzyński, nie jako wzór cywilizacyjny. (Na dobrą sprawę połowa dziewiętnastowiecznych rosyjskich intelektualistów, na czele z Piotrem Czadajewem, również nie widziała Rosji jako wzoru wysokiej kultury i cywilizacji.) Polska kultura XIX i XX wieku była dużo bardziej okcydentalistyczna, niż rusofilska. Czerpaliśmy wzorce z Niemiec, Francji, czy (jak Sienkiewicz) z Ameryki, ale nie z Rosji. Dlatego naleciałości językowe z języka rosyjskiego są bardziej wynikiem rusyfikacji i wprowadzania rosyjskich instytucji do Polski, niż dobrowolnej i świadomej wymiany kulturowej.
   Jeśli chodzi zaś o historię języka, to języki wschodniosłowiańskie dość wcześnie odłączyły się od słowiańskiej wspólnoty językowej, ok. X/XI wieku. To całe tysiąclecie, w czasie którego język polski i język rosyjski rozwijały się na osobnych torach. Między językami słowiańskimi istnieją duże powiązania, ale konkretne grupy tych języków nie są do siebie bardziej podobne niż analogiczne grupy języków germańskich. Powiedziałbym nawet, że rosyjski ma mniej wspólnego z polskim, niż taki norweski z wysokoniemieckim.

   w latach 70-tych mówiliśmy w szkole POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ
   Myślisz, że teraz w szkołach uczy się polszczyzny niepoprawnej?

   To była forma normalna i uznawana dopóki jakiś poroniony cenzor z Bożej łaski z doktoratem i profesurą nadaną mu przez podobnych jemu kolegów- nierobów nie wymyślił innej. .................k%%%a!.
   Widzę, że masz duże problemy ze współczesnymi specjalistami od języka polskiego. Co daje ci prawo do nazywania obecnych profesorów polonistyki „poronionymi cenzorami” i „nierobami”? Należysz do Rady Języka Polskiego i masz ścisły wgląd w ich pracę i umiejętności? Wybacz, ale patrząc na sposób w jaki formułujesz swoją wypowiedź na to nie wygląda. To, że twój dziadek recytował z pamięci Mickiewicza, ani to, że oglądałeś programy polonistyczne na czarno-białym ekranie nie jest również żądnym usprawiedliwieniem dla twoich inwektyw. Widzę tu tylko frustrację z powodu niedostosowania się świata do twojej prywatnej, wydumanej w dzieciństwie wizji polszczyzny i paranoicznego wietrzenia spisków tam, gdzie ich nie ma. Mógłbym tu zakończyć zgodnie z duchem twojej wypowiedzi: „Иди на хуй, дурак!"

  •  
   m.........0

   -1

   pokaż komentarz

   Dodatkowo, prawda na temat naszego „kręgu kulturowego” jest taka, że przez większość naszej historii nie mieliśmy znaczącej wymiany kulturowej z Rosjanami, od XVIII wieku nasza kultura była raczej budowana w opozycji do kultury rosyjskiej. Rosjanie byli w Polsce najczęściej traktowani jako ciemiężcy i lud barbarzyński, niż wzór cywilizacyjny.

   @Breaux: ale żeś się rozpisał.
   Ja za historię biorę okres wiele dłuższy niż ten gdy znajdujemy sie pod Watykańską okupacją a wszelkie awantury (jakoby "odwieczne" ) mają miejsce ZALEDWIE owe okresie tychże niespełna 1000 lat i maja przede wszystkim tło religijne. Wcześniej "Dzierżawa Słowiańska" sięgała aż po ziemie zwane dziś Niemieckimi. Do dziś we wschodnich Niemczech masz nazwy wsi i rzek brzmiące nadzwyczaj Słowiańsko ( Penkun i inne) . Ber-lin to "legowisko niedźwiedzia". Poza tym "kultura" zachodu była taka, że ( a znajdziesz to w wielu kronikach i zachód wstydliwie zamiata to pod dywan) w Luwrze nie było kibli- srano w kominkach lub za firanami, powszechna była wszawica itp. Jakaś królowa myła sie 4 razy w życiu inna 2 razy w życiu. Ze względów religijnych rzecz jasna - posłów z Petersburga nazywano zboczeńcami bo "nieprzyzwoicie wyparzali się w baniach raz na tydzień". Perfumy francuskie nie wzięły sie przypadkiem bo przykrywano wszechobecny smród, umiłowanie jedwabiu również- wszy się tam nie gnieździły. Może tyle.....
   Możesz sobie jeszcze poczytać taki link https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/12/12/aborygeni-polscy-a-misja-dziejowa-watykanu/

  •  
   m.........0

   -1

   pokaż komentarz

   Widzę, że masz duże problemy ze współczesnymi specjalistami od języka polskiego. Co daje ci prawo do nazywania obecnych profesorów polonistyki „poronionymi cenzorami” i „nierobami”? Należysz do Rady Języka Polskiego i masz ścisły wgląd w ich pracę i umiejętności?

   @Breaux: a co mnie obchodzi jakaś tam rada baranów- żyjących na koszt społeczny darmozjadów? Kiedyś JKM opowiadał jak w latach 50- tych pewien dygnitarz założył sie z innym podczas alkoholowej libacji, że zmieni pisownię jakiegoś słowa z "u" na "ó". No i wygrał. Wyszła ustawa i nowelizacja- tak jest robione większość tych reform. Ktoś z kimś chla albo zmienia dla samej zmiany, żeby było, że "działa".
   Ale nie to chciałem uwypuklić - jakiekolwiek źródła nie wziąć (już pomińmy tego Sienkiewicza choć uważam, że to niezły przykład) to widać wyraźnie na przestrzeni choćby ostatnich 500 lat, że języki się oddalają znaczeniowo. Wynika z tego jasno, że kiedyś miały więcej wspólnegoTrudno się tu dopatrzyć czegoś innego jak specjalne działanie. Jakieś durnie udziwniają ustanawiając "jedynie słuszne kanony językowe". p$?#$!$enie dziś o rusycyzmach jest idiotyzmem. 1000 lat temu najprawdopodobniej mówilismy wszyscy bardzo podobnie zanim klechy ze swoimi nowelizacjami na użytek tłumaczeń biblii nie najechali naszych ziem.

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600: O k@%%a, turbosłowianin. To ja już podziękuję za dyskusję. Ty i tobie podobni powinni sobie uświadomić, że w oczach światłych i wykształconych ludzi jesteście słusznie najbardziej wyśmiewaną grupą pseudonaukowców-amatorów. Teraz już wiem skąd ta pogarda dla Miodka i innych współczesnych polonistów. Wynika ze słowiańskiego, antyklerykalnego, rodzimowierskiego upośledzenia.
   Wybacz, ale musiałem to napisać, bo to prawda. Dobrze, żebyś wiedział, że jak będziesz propagował teorie spiskowe o „watykańskiej okupacji” i starosłowiańskiej potędze, to ludzie będą cię traktowali jak, bez mała, Pawła Szydłowskiego.

   pokaż spoiler P.S. A te teksty o braku toalet we Francji, pseudoetymologi Berlina, „misji dziejowej Watykanu” itp. to mogłeś sobie darować, bo nie mają żadnego związku z tematem rusycyzmów w języku polskim.
   P.P.S. Podwajam moc tekstu o duraku.

  •  
   m.........0

   -2

   pokaż komentarz

   że w oczach światłych i wykształconych ludzijesteście słusznie najbardziej wyśmiewaną grupą pseudonaukowców-amatorów.

   @Breaux: dzięki za poprawienie humoru - ch$? mnie obchodzi zdanie jakichś sekciarzy uważających innych za sekciarzy. Link jaki podałem jest pełen źródeł ale oczywiście nie zajrzałeś- albo zajrzałeś i stąd atak 'ad personam" zamiast merytoryki.

 •  

  pokaż komentarz

  Trzy lata wstecz kogokolwiek z tych zdjęć zapytać czy to możliwe aby u nich była wojna, każdy odpowiedziałby "nie". Najgorsze, że tak blisko nas. W sumie ten konflikt dopiero mi uświadomił jak kruchy jest pokój a jak nieprzewidywalne są kacapy. Trzy lata wstecz myślałem "Rosja znormalniała, w Europie już nic się nie może zdarzyć". Teraz jak myślę Rosjanin a mówię kacap.

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: akcja i reakcja. Mieszano w strefie wpływu Rosji to się upomniała o swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: słucham? niezależne i niepodległe państwo to strefa wpływów Rosji?

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: zapytaj mnie 20-15-10 lat temu, czy możliwa jest wojna religijna w Europie...

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: Niepodległe może i tak, ale z tym niezależne to bym nie przesadzał.

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe:

   Tak, rosyjski port z dostępem do morza to jest strefa wpływów Rosji. Odpadł Janukowicz - USA i reszta zaczęło kombinować, żeby odciąć rosji dostęp do morza - Rosja musiała zareagować i nie mieli innego wyjścia.

  •  

   pokaż komentarz

   akcja i reakcja. Mieszano w strefie wpływu Rosji to się upomniała o swoje.
   @Banek3000: Nie wiem czy wiesz ale tak samo lub podobnie zachód może myśleć o nas i o naszych komunistycznych politykach.

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @despiaciu: no cóż, może zachód przeboleje jakoś PiSowskich komuchów.

  •  

   pokaż komentarz

   @despiaciu: jak to nie? Przecież w PiSie są byli działacze PZPR. Myślę że zrozumieliśmy się dobrze.

  •  
   K.......5

   -4

   pokaż komentarz

   USA i reszta zaczęło kombinować, żeby odciąć rosji dostęp do morza

   @ruszka: A dowód na to pewnie leży gdzieś koło tego na szkolenie majdanowców w Polsce?

   Mieszano w strefie wpływu Rosji to się upomniała o swoje.

   @Banek3000: Zgodnie z jaką logiką inny kraj to dla Rosji "swoje"? Chyba jedynie logiką tego właśnie bandyckiego państwa którą stosuje już od stuleci.

  •  

   pokaż komentarz

   @ruszka:
   A Polacy bombardowali szpitale w Donbasie. Prawda jest taka, ze USA palcem nie kiwnely, zeby pomoc Ukrainie, mimo, ze byli do tego zobowiazanii.

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: A ja tam nigdy tak nie mówiłam. Bo po 1 na świecie cały czas toczą się wojny. Po 2 człowiek nic a nic się nie zmienił przez wieki. Po 3 znam historię oraz naturę naszego gatunku (może dziwnie brzmieć, ale jak spytałam lewaczkę jak chce rozwiązać problem popędu seksualnego mężczyzn, których są tysiące i jeszcze pochodzą z tak brutalnej kultury, to stwierdziła, że wymyślam i nic takiego nie ma miejsca). Wojna jest naturalnym elementem ludzkości, popędza do przodu, redukuje liczbę ludzi i pozbywa z otoczenia słabych osobników (nie chcę wojny ale takie są fakty). Także, coraz więcej ludzi mówi, że będzie wojna i myślę, że gdzieś tam instynktowne jako stado czujemy, że coś się zbliża. Pytanie teraz czy potrafisz się przygotować na to co może nadejść?

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: Ataki fizyczne zaczęły się od rzucania mołotovami i cegłami przez tłum w stronę milicji. Do dzisiaj pamiętam pierwsze nagrania z Majdanu na liveleak. Tłum w szale tłukł milicjantów na śmierć. Niejeden miał tam też w ręku broń palną. Później wmieszały się upolitycznione, manipulujące rzeczywistością media pro-zachodnie, które wyolbrzymiły całą sprawę i spirala nienawiści zaczęła się rozkręcać. Nadal zastanawiam się, który to lewacki i zidiocony baran z UE ogłosił na Ukrainie głosowanie w sprawie przybliżenia tego kraju do wspólnoty europejskiej za czasów rządów silnie pro-rosyjskich i później, po negatywnym bodajże wyniku głosowania dziwił się, że na zachodzie i w Kijowie doszło do jakichś zamieszek. Po władzach Europy spodziewałem się czegoś więcej. Ukrainie bliżej było i jest do Rosji zarówno pod względem kultury jak i w kwestii własności prywatnych. Trzeba było tą przemianę przeprowadzić w nieco bardziej zrównoważony sposób.

  •  
   S......r

   0

   pokaż komentarz

   zapytaj mnie 20-15-10 lat temu, czy możliwa jest wojna religijna w Europie...

   @Skydance: A walki IRA w Irlandii to też nie były w pewnym stopniu wojny religijne?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kraker245:

   A dowód na to pewnie leży gdzieś koło tego na szkolenie majdanowców w Polsce?

   Przecież to, że Ukraina nie chciała Rosji dobrowolnie oddać Krymu jest faktem. Janukowicz był marionetką Rosji która im port udostępniała, gdy miała się zmienić władza Rosja miała tego dostępu nie mieć.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak nieprzewidywalne są kacapy

   @EmDeCe: co było w ich zachowaniu nieprzewidywalnego?

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: Wojna wybuchła ponieważ zachód wyrwał Ukrainę z rosyjskiej strefy wpływów, a Rosja czuje się zagrożona przez NATO. Pierwsze co zrobiła nowa władza na Ukrainie to stwierdziła, że trzeba wejść do NATO, a na wschodzie będzie się mówić po ukraińsku (przypomnę, że cała wschodnia Ukraina mówi po rosyjsku).

   Rosja ekonomicznie jest słaba więc zareagowała siłą i dodatkowo wykorzystała rosyjską mniejszość, która na wschodzie Ukrainy jest zdecydowaną większością. Pod tym względem zrobiła to samo co robią Amerykanie na całym świecie.

   Amerykanie i Rosjanie pod tym względem są hipokrytami bo zależnie od sytuacji mówią albo o "nienaruszalności granic", albo "narody mają prawo do samostanowienia" (patrz Kosowo, patrz Krym, patrz Osetia Południowa, Abchazja, Hercegowina, Serbska Kraina, Czeczenia)

  •  

   pokaż komentarz

   @Banek3000: Przeraza mnie glupota wykopu, patrzac ile osob cie zminusowalo, ludzie nie macie podstawowego pojecia co sie wokol was dzieje... ja rozumiem ze ktos nie ogarnia co w ameryce sie dzieje ale kolo waszego domu to juz niewybaczalne...

  •  

   pokaż komentarz

   @bart-bednarek: to jest nawet śmieszne. Gdy osoby które uważają się za elitę internetów i w ogóle elitę polskości która pozjadała wszystkie rozumy w naszym kraju, wyśmiewają innych od debili i ludzi łykających medialną papkę, sami okazują się strasznymi ignorantami i jak nie raz udowodniono sami bardzo łatwo dają się podejść manipulacji.

  •  
   m.........0

   -2

   pokaż komentarz

   Trzy lata wstecz kogokolwiek z tych zdjęć zapytać czy to możliwe aby u nich była wojna, każdy odpowiedziałby "nie". Najgorsze, że tak blisko nas. W sumie ten konflikt dopiero mi uświadomił jak kruchy jest pokój a jak nieprzewidywalne są kacapy.

   @EmDeCe: Po pierwsze to tę wojnę już 25 lat temu przewidywali i ostrzegali przed nią co światlejsi Ukraińcy. PO drugie przestań powtarzać pierdoły. Kolejność zdarzeń była następująca ( podobna do naszych powstań Listopadowych czy każdego innego)
   1. Kijów zakazał na wschodzie używania języka rosyjskiego a mieszkające tam 40% ludności posługuje się wyłącznie tym językiem - innego nie zna. PROSILI o to aby rosyjski mógł być uznawany w urzędach jako drugi w urzedach. Usłyszeli "nie" no więc......
   2. POKOJOWO !!!!! wyszli manifestować na ulicę (patrz na przykład Odessa).
   3. W odpowiedzi do stłumienia tych demonstracji Kijów wysłał czołgi a, że górnicy do tchórzy nie należą to zaczęła się szamotanina - najpierw w ruch poszła broń myśliwska a nawet czołgi z pomników. Potem broń zdobyta na przeciwniku (kto oglądał choćby sławny film z Nicolasem Cage "Pan życia i śmierci" ten wie, że Ukraina była składem broni w ZSRR) . Potem było zasilanie karabinami z 1943 roku ( stare jakieś zapasy) z Rosji- pojawiło się tez kilkuset ochotników Rosyjskich ( a żeby było weselej to po obu stronach barykady! Całkiem niemała grupa skrajnych narodowców - komunistów z Moskwy i nie tylko walczyła po stronie Kijowskiej). Tak to w dużym skrócie wygląda- polecam polskojęzyczne forum "Adnovum" (obecnie rzetelne informacje również z Syrii).

 •  

  pokaż komentarz

  Ale kiniawa

  źródło: ak-hdl.buzzfed.com

 •  

  pokaż komentarz

  Flaga ZSRR

  źródło: ak-hdl.buzzfed.com

 •  

  pokaż komentarz

  Że też ludzie robią sobie takie rzeczy. Nie wiedzieć nawet w imię czego.

  •  

   pokaż komentarz

   @profek412: to to jest chuj, isis wp!%@#$?a swoje filmiki jak w coraz to inny sposob uśmiercają jeńców, topią, przejeżdzają czołgami, podpalają, zakładają na szyje ładunki wybuchowe. Takie trywialne sposoby jak ucinanie szyi pomijam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hande_hoch: Ukraina, isis i inne. Żyjemy w XXI wieku. Niby jesteśmy rozumni, a zabijamy się o to jak ma na imię bóg, gdzie wbijemy słupek graniczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @profek412: to radze ci jednak synu zauwazyc pewne roznice między słupkami granicznymi bo jest to istotniejsze niz sobie dzisiaj wyobrazasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @profek412: to że pewnych róznic kulturowych nie da sie przezwyciężyc "miłością". Nie zadawaj wiecej głupich pytan.

  •  

   pokaż komentarz

   @profek412: A co za znaczenie ma to jaką cyferkę mamy w naszym sposobie liczenia czasu? To jakiś przesąd jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @profek412: Jeśli uważasz słupki graniczne za nieważne, to czy chciałbyś żyć według prawa jakiegoś biednego kraju Afrykańskiego, Białorusi, Rosji albo Korei Północnej, Chin albo innej Brazylii czy Wenezueli ?

   Te słupki graniczne ustalają gdzie się kończy A gdzie zaczyna B. A w aktualnej sytuacji zarówno A i B są bardzo ważne, żeby się nie mieszały.

  •  
   S......5

   +5

   pokaż komentarz

   Nie wiedzieć nawet w imię czego.

   @profek412: Masz bardzo egocentryczne spojrzenie na świat. Tam ludzie żyją w innych warunkach, mają inną kulturę, technologie(a często ich brak) i historię. Nie wszyscy są białymi europejczykami lub amerykanami. Nie będąc fanatykiem religijnym nie zrozumiesz poświęcenia życia bo ,,Bóg tak chce". Ale też wielu biednych chińczyków, afrykanów czy hindusów nie może zapewne zrozumieć problemów pierwszego świata, fobii społecznej( gdy żyjesz w jakiś slumsach czy w buszu to fobia społeczna może cię zabić) i innych depresji. Mamy internety, smartfony, komputery i nic z tym nie robimy. Piszę to z laptopa o możliwościach kilkadziesiąt jak nie kilkaset razy przewyższających możliwości maszyn liczących służących do projektowania wahadłowców kosmicznych. Takie życie. Są w Amazonii chronione plemiona odcięte całkowicie od cywilizacji. Żyją jak przed tysiącami lat, i tylko pewnie bóstwa im się zmieniły na samoloty latające.

  •  
   m........k

   0

   pokaż komentarz

   @profek412: Nieraz jest to w imię wolności, sprawiedliwości, pieniędzy, władzy, nienawiści, odwetu i pokoju. Działo się tak przez cały czas trwania ludzkości i będzie trwać.

   Za każdym razem, gdy pojawia się znalezisko o okrucieństwie wojny to wszyscy nagle zdają sobie sprawę, że na wojnie cierpią i umierają ludzie, tak jakby wcześniej o tym nie wiedzieli. Tak - ludzie czasami muszą zginąć, by osiągnąć jakiś cel. Czasami również niewinni.