Biznesmen co podwyższył cenę za lek na AIDS aresztowany za przekręty finansowe.

Biznesmen co podwyższył cenę za lek na AIDS aresztowany za przekręty finansowe.

@dev0n bloomberg.com #swiat #nauka #zdrowie #aids #medycyna #hiv

32-year-old suspected of plundering Retrophin to pay debts

 •  

  pokaż komentarz

  Biznesmen co podwyższył cenę

  Zakop za językowe niechlujstwo!

 •  

  pokaż komentarz

  Ooo jak mi go szkoda...a nie jednak nie.

 •  

  pokaż komentarz

  na miniaturce trochę przypomina Kuźniara ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bu52m3n: Prawo patentowe jest sztucznym tworem państwowym i nie jest częścią wolnego rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Plague_Doctor: Możesz wytłumaczyć dlaczego? Bo nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Jak jakaś firma farmaceutyczna (jeżeli już mamy się trzymać tematyki znaleziska) prowadzi długoletnie i kosztowne badania to chyba ma prawo do wyłączności na jego recepturę. A w przypadku braku istnienia patentu, druga firemka kupuje sobie opakowanie tego leku, sprawdza skład i zaczyna produkować taki sam lek bez poniesienia kosztu wielu badań. Czy kradzież własności intelektualnej jest elementem wolnego rynku czy może czegoś nie rozumiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @abcde:

   Możesz wytłumaczyć dlaczego?
   Bo prawo patentowe jest narzucane ludziom przez państwo, wynika z jego ingerencji, nie z wolnego rynku.

   Nie ma czegoś takiego jak własność intelektualna, to tylko etatystyczna nowomowa. Na wolnym rynku można rozwiązać to tak: Wymyśliłem lek i nie chcę żeby inni go produkowali więc obejmuję go czymś w rodzaju licencji. Z każdym kupującym zawieram umowę, według której ta osoba nie będzie mogła produkować leku o takim samym składzie ani tego składu nikomu nie zdradzi. Jeśli umowa im nie odpowiada, nie sprzedaję im leku. Jeśli ktoś po zawarciu umowy kupi lek a potem zacznie go kopiować albo np. poda skład komuś innemu, będzie to złamaniem umowy i będę mógł za to żądać np. odszkodowania (lub cokolwiek zostanie uwzględnione w umowie).

   Obecnie państwo narzuca ludziom zasady na jakich mają produkować leki i jeśli sam przeprowadzę badania i odkryję lek, który ktoś inny odkrył już wcześniej, nie mogę go produkować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Plague_Doctor: A inna firma farmaceutyczna kupi anonimowo ten lek, zbada po cichu skład i zacznie produkować to samo. Na pytanie skąd wzięli skład powiedzą że sami na to wpadli, nie ma dowodów że ktoś z nimi związany kupił ten lek ani nie zdradził receptury. A ty masz związane ręce bo jak udowodnisz że nie wymyślili tego sami? Bo przecież na tobie leży ciężar oskarżenia ich o oszustwo, oni nie muszą się nikomu tłumaczyć bez żadnych dowodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcde:
   A obecnie inna firma kupi lek anonimowo, zbada skład, trochę go zmieni i istnieje taki sam problem. To nie jest problem z brakiem patentów, tylko z brakiem dowodów. Świat nie jest idealny i nie każdy problem da się łatwo rozwiązać, ale to nie powód, żeby ograniczać wolność innych ludzi. Patenty na dłuższą metę tylko ograniczają rozwój. Coraz trudniej jest stworzyć coś, co nie będzie wykorzystywać żadnych istniejących już rozwiązań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Plague_Doctor: Ale wydaje mi się że z prawa do patentu można zrezygnować. Więc jest ono bardzo podobne jednak do twojego pomysłu tylko że nie musisz się głowić nad licencjami czy innymi tworami prawnymi. I tak już się w historii zdarzało. Zatem nie wiem dlaczego uważasz że patent ogranicza wolny rynek. Tworzę jakiś produkt i decyduję o tym czy objąć go patentem czy nie. Państwo tego nie narzuca odgórnie przecież. Jak masz ciśnienie żeby produkować taki sam lek to się zgłaszasz do posiadacza prawa patentowego i możesz się z nim dogadać i je od niego odkupić. Albo posiadacz może ci je oddać. Albo w ogóle może nie chcieć korzystać z ochrony patentowej. Nie widzę tu ograniczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcde: Ale obecnie państwo nie pozwala mi stworzyć leku, który sam wymyśliłem tylko dlatego, że ktoś inny wymyślił identyczny lek wcześniej. Tu jest ograniczenie wolności, które nie występuje w przypadku dobrowolnych umów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Plague_Doctor: Nie państwo tylko osoba, która zgłosiła skład do ochron patentowej. A poza tym sam posunąłeś sobie pomysł że możesz minimalnie zmodyfikować skład.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcde: To państwo tworzy i stoi na straży tego prawa, które wynalazca wykorzystuje. A to, że istnieją jakieś nieścisłości pozwalające sobie z tym poradzić nie zmienia faktu, że prawo patentowe jest złe.

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli sam przeprowadzę badania i odkryję lek, który ktoś inny odkrył już wcześniej

   @Plague_Doctor: Do tego momentu było dobrze .... i nagle kupa.

  •  

   pokaż komentarz

   zy kradzież własności intelektualnej jest elementem wolnego rynku czy może czegoś nie rozumiem?

   @abcde: wg prawakow tak (ʘ‿ʘ)
   z lekami tak samojak z programami, wg prawakow powinno byc za darmo zeby potestowac, albo poprostu brac do woli ( ͡º ͜ʖ͡º)
   ale to lewaki sa wg nich zlodziejami (ʘ‿ʘ)

 •  

  pokaż komentarz

  Z ryja to taki trochę Andrzejek Hadacz...