Wiarygodność AMA została potwierdzona

AMA Sędzia dyscyplin jeździeckich i hodowca koni

AMA Sędzia dyscyplin jeździeckich i hodowca koni

Od wielu lat zajmuję się jeździectwem i hodowlą koni. Jestem także sędzią jeździeckim i sędziuje zawody sportowe odbywające się w Polsce. Kilka osób w jednym ze znalezisk prosiło abym zrobił AMA więc to robię. Chętnie odpowiem dla Wasze pytania.

 •  

  pokaż komentarz

  Wolałbyś sędziować na zawodach, w których uczestniczą konie wielkości kaczek, czy w takich, gdzie są kaczki wielkości koni?

 •  

  pokaż komentarz

  kto bardziej przyczynia się do zwycięstwa - koń czy człowiek? w sensie czy średni jeździec będzie wygrywał zawody jeśli da się mu dobrego konia, czy jak? mi zawsze się wydawało że każdy się jakoś rozumie z koniem i to wszystko jest jakby efektem współpracy, ale nie wiem czy to prawda

 •  

  pokaż komentarz

  1. Naginałeś kiedyś przepisy, bo wygrać powinien konkretny zawodnik/koń? Zdarzyło Ci się, że kogoś niesłusznie zdyskwalifikowano, a Ty nie mogłeś/nie chciałeś nic z tym robić?

  2. Rozumiem, że jako sędzia oceniasz m.in. styl. Podwyższałeś/obniżałeś noty bo np. dziewczynie ładnie piersi falowały podczas jazdy :D albo zwyczajnie bo byłą ładna/nieładna, albo kogoś lubiłeś bardziej lub mniej?

  3. Jakieś śmieszne historyjki z zawodów/wystaw. Zdarzały się jakieś zwariowane konie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @melba:

   1. Absolutnie nie to nie sportowe zachowanie. Eliminacja w powożeniu jest raczej kwestią ewidentną więc trzeba być kompletnie ślepym żeby widzieć złą kolejność pokonywania przeszkody przez zawodnika. Zwykle to zawodnik doprowadza sam do eliminacji myląc bramki bo zasady są dość proste trzeba pokonywać przeszkodę od A do np. F i w zależności od klasy jest tych części przeszkody więcej lub mniej co więcej trzeba przejechać od odpowiedniej strony, ale też w pewnych okolicznościach można część przejazdu poprawić to jeśli chodzi o maraton w powożeniu, masz jeszcze dwie dyscypliny składające się na konkurs tj. zręczność i ujeżdżenie. Zręczność to kegle z piłeczkami, a ujeżdżenie to pewne elementy, które musi wykonać zawodnik w odpowiedni sposób, ale tu sędziów jest dużo więcej i każdy ocenia swoją cześć.

   2. To zależy od zawodów styl sam w sobie to ubrania jeźdźca i luzaka tak jest w powożeniu, ale także ruchy konia itd. w ujeżdżeniu. Nie podwyższa się za cycki nawet jak są duże i ponente. Zazwyczaj te mniej ładne także mają mniej talentu. Ocenia się w jakiejś części wygląd i pewien dres code.

   3. Stałem kiedyś na przeszkodzie gdzie pewien doświadczony jeździec rozpirzył pół wyjazdu / wjazdu z przeszkody tak, że potężne drewniane słupy latały, a z części pozostały drzazgi. W sędzia główny musiał wstrzymywać zawody. Tego jednak nie da się odpowiedzieć trzeba zobaczyć jak spada od Ciebie może 5 metrów 15-20 kg słup. Zdarzało się też niektórym zasnąć na zawodach (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■).

 •  

  pokaż komentarz

  @saint: nie znam sie kompletnie na temacie i nie wiedziałem czy koń to taki zwykły koń który lubi sobie czasem pobiegać, a zwycięża przez zawodnika który potrafi nim pokierować, czy też może koń jest mega dobrze wytrenowany, a zawodnik tylko na nim siedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) no, może nie do końca tak myślałem, bo teraz pojechałem ze skrajności w skrajność, ale chyba wiesz co miałem na myśli ( ͡° ͜ʖ ͡°) dzięki za odpowiedź

 •  

  pokaż komentarz

  @saint: po co konie mają te bandaże nad kopytami? koń może reagować na imię?