•  

  pokaż komentarz

  17 Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. 18 Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. 19 Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, 20 gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. 21 Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. 22 Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. 23 Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy.

  Ewangelia Według św. Mateusza 17-23

  •  

   pokaż komentarz

   @Dacjan: Wszystko jest zapisane w Biblii. To wręcz zaskakujące jak wszystko się sprawdza.

  •  
   s........o

   -80

   pokaż komentarz

   @Dacjan: Przyjdzie Syn Co Beczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @stefanJaco:
   A propos miłosierdzia chrześcijan:

   Księga Liczb 31. 17
   "17 Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. 18 Jedynie
   wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu."

   Księga Samuela 15.2
   "2 Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. 3 Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce,wielbłądy i osły."

   Księga Ezechiela 9.5
   "Do innych zaś rzekł, tak iż słyszałem: Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! 6 Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu! Nie dotykajcie jednak żadnego męża, na którym będzie ów znak. Zacznijcie od mojej świątyni! I tak zaczęli od owych starców, którzy stali przed świątynią. 7 Następnie rzekł do nich: Zbezcześćcie również świątynię, dziedzińce napełnijcie trupami! Wyszli oni i zabijali w mieście."

   Księga Ozeasza 14. 1
   "1 Samaria odpokutuje
   za bunt przeciw Bogu swojemu:
   poginą od miecza, dzieci ich będą zmiażdżone,
   a niewiasty ciężarne rozprute."

   Jest tego duuuuuzo więcej, szkoda jednak czasu na gusła.

  •  

   pokaż komentarz

   @biliard: W sumie nie powinno być to szokiem ale pokusiłbym się o stwierdzenie, że Stary Testment który nie jeden z nas z trzyma przy łóżku jest o wiele bardziej ekstremistyczny niż Koran.

   Także nie byłbym taki do przodu z obśmiewaniem nazywania islamu "religią pokoju".

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @biliard: Dyletant i ignorant. Cytujesz stary testament - zakon dla plemienia ludzi z pustyni. Chrześcijaństwo jest zerwaniem ze starym przymierzem i zawiązaniem nowego przymierza z bogiem na zasadzie miłości. brak Ci podstawowej wiedzy i zrozumienia rzeczy, którą tak ochoczo krytykujesz.

  •  
   urzad_kontroli_skarbowej via Wykop dla Windows Phone

   +35

   pokaż komentarz

   @biliard: To dla żydów, dla chrześcijan ST to tylko tradycja.

  •  
   m....g via Android

   +44

   pokaż komentarz

   @biliard: Coś mie się zdaje, że czasy, w których spisano te księgi są trochę przedchrześcijańskie.

   Co do Ks. Liczb cytat dotyczy wojny, którą Mojżesz z rozkazu Boga wytoczył przeciw Midianitom. Midianici (swoją drogą lud także semicki) przeszkadzali Izraelitom w podróży do Ziemi Obiecanej, za co mieli ponieść karę. Słowa z cytatu to rozkaz Mojżesza.

   Amalekici tak jak Midianici zaatakowali Izraelitów, gdy ci szli z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Byli wrogim ludem dla Izraelitów. Bóg wymierzył im karę, którą miał wymierzyć król Saul (czego nie dopełnił i został za to zdetronizowany).

   Cytowanie Ezechiela w kontekście punktowania 'fałszywego' chrześcijańskiego miłosierdzia to też manipulacja. Te wersy dotyczą kary, którą Bóg egzekwował na mieszkańcach Jerozolimy za grzechy. Szkoda, że nie zacytowałeś wcześniejszego wersu.

   Ez 9, 4: Pan rzekł do niego: Przejdź przez środek miasta, przez środek Jerozolimy i nakreśl ten znak TAW na czołach mężów, którzy wzdychają i biadają nad wszystkimi obrzydliwościami w niej popełnianymi.
   Znak TAW w starożytnym hebrajskim alfabecie jest symbolem ocalenia niewinnych. Tych, których oznaczono kara ominęła.

   To wszystko kwestia sprawiedliwości Boga Izraela, a nie chrześcijańskiego miłosierdzia.

  •  

   pokaż komentarz

   @biliard: To jest ST, chrześcijaństwo opiera się na NT. Po drugie, w katolicyzmie to kapłan interpretuje Pismo i głosi kazania. Ewangelicy interpretują Pismo samemu, lub we wspólnocie. Katolicyzm przez wieki zawsze był uważany przez protestantów za liberalny, i hipokrytyczny, przez to, że katolicy nie trzymali się zawsze litery Pisma. Istnieje coś takiego jak teologia, żeby nikt tego nie brał dosłownie.

  •  

   pokaż komentarz

   @urs6: Spór nt dosłowności tekstu jest starszy niż go przedstawiasz i wynika bezpośrednio ze sporu faryzeuszy oraz sadyceuszy. Natomiast co do tego, czy chrześcijaństwo opiera się na Biblii (uznanej przez ortodoksje za tzw pismo św) czy tylko na nt, jest poniekąd rozstrzygnięte. Otóż każdy, kto uważa, że st nie przynależy do pisma św, bądź umniejsza słowu st, ten popełnia grzech ciężki. W skrajnym przypadku wręcz popełnia herezję. Tak wygląda oficjalne stanowisko teologii ortodoksyjnej, uznanej za oficjalną przez urząd kościoła rzymskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @urs6: Tak, ale interpretacja Pisma Świętego nie ma już takiego znaczenia, bo dla Katolików istnieje Katechizm Kościoła Katolickiego i on jest wykładnią doktryny i religii Katolickiej. Nie Pismo Święte.
   W teorii zwykły Katolik nie ma prawa interpretować i głosić swoich interpretacji Pisma Świętego. Dokładnie tak jak u Świadków Jechowy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   "Tak wygląda oficjalne stanowisko teologii ortodoksyjnej, uznanej za oficjalną przez urząd kościoła rzymskiego."
   @biliard: źródło?
   No to powiem Tobie jedną, bardzo prostą rzecz, żebyś zrozumiał to, o czym koledzy powyżej piszą.
   Jezus Chrystus przyszedł na świat po to, aby zawiązać nowe przymierze. Postawił przykazanie miłości najwyżej spośród dotychczasowych nauk. Opierają się na tym wszystkie nauki, które usłyszysz w KK.
   Sięganie do ksiąg, które cytujesz, ma Chrześcijanom pokazać, jaka była prawda przed przyjściem Jezusa. A takim jak Ty służyć za propagandę do cytatów wyrywanych z kontekstu. I nikt nie uzna za herezję tego, jeżeli z czymś w Piśmie się nie zgadzasz. Musisz tylko pamiętać, że dyskusja nad sensem Pisma musi się odnosić do jego CAŁOŚCI.
   Pismo Święte jest prawdziwe zdanie po zdaniu, jednak przyjście Jezusa i Jego nauka jest celem całego Pisma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dacjan: @JanuszKarierowicz: Przypominacie mi trochę tych Mohamedów, którzy w komentarzach pod filmikami na YouTube wrzucają cytaty z Koranu. "Moja racja jest najmojsza"

  •  
   a.........r

   0

   pokaż komentarz

   @Dacjan: Dzięki za przypomnienie

  •  

   pokaż komentarz

   @czok: Odpowiem nieco anegdotycznie: Podmień imię Jezus na Mohammed w swojej wypowiedzi, a wnet otrzymasz niemalże podrecznikową wypowiedź apologety Koranu. Dosłownie - nic innego nie trzeba zmieniać! I oto w sumie mi chodziło, o pokazanie tego oraz, w konsekwencji, o próbę przebudzenia tych, którzy jeszcze nie dostrzegają podobieństwa w zachowaniu przedstawicieli różnych odłamow i nawet religii. Podobieństwa w argumentacji czy posługiwaniu się zbieżnymi wybiegami mającymi tłumaczyć niedoskonałości interpretacji.

  •  
   s..............e

   +9

   pokaż komentarz

   @biliard: Ty na prawdę nie rozumiesz :) stary testament to zakon do żydów, nowy testament jest ZERWANIEM (sic!) z prawem Mojżeszowym, jako prawem ciała, kodeksem do ludzi pustyni. NOWE PRZYMIERZE ustanowił Jezus - prawo doskonale, calkowita i bezinteresowna milosc do Boga i bliźniego. Znakiem zerwania z cielesnym prawem dla żydów bylo, ze w momencie śmierci Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej kurtyna zasłaniająca Miejsce najświętsze - rozdarła się i odkryla miejsce najświętsze - byl to znak, ze od tej pory ludzie za pośrednictwem Jezusa mogą miec prawdziwa relacje z Bogiem, a stare prawo dla ludzi pustyni juz nie ma znaczenia. Nowe prawo, nowe przymierze jest oparte na miłości, dobru w najczystszej postaci, ponieważ Jezus przez cale życie o tym uczyl i taki byl. Czynił dobro, uczyl szlachetności, łagodności, pokory, poświęcenia, mowil, że postępuj dokladnie tak, jak Bóg mu kazał. Dal ludziom nadzieje i wniósł światło. Czynił bezwzględne i bezinteresowne dobro, a na sam koniec oddal życie, pozostając wiernym do końca. Powiedział: "nie ma większego dowodu miłości niż to, gdy swoje życie oddaje się za przyjaciół".

   Porównywanie islamu do chrześcijaństwa to zestawianie przeciwieństw. Zrównywanie chrześcijaństwa z judaizmem, to brak wiedzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @star_dust_we_are: Przecież chrześcijaństwo wciąż w ogromnej mierze opierało się na Starym Testamencie. Wiek i powstanie ziemi(przy tym Kościół jeszcze twardo stał do końca XVIII wieku), kreacja wszelkich stworzeń jak i człowieka, cała kultura uśmiercania się i unikania przyjemności. To tylko tak z grubsza o czym wszyscy wiedzą i kojarzą ze szkoły. Wiara katolicka jest przesiąknięta ST i owszem NT przekształca wizerunek Boga i relacje z człowiekiem ale to wciąż nie usuwa ST w jakiś głęboki cień.

   Przeciwieństwem islamu? Proszę cię. Wiara w jednego Boga i usuwanie przeciwników, mesjanizm, pieklo-niebo już nie mówiąc o takich rzeczach jak ascetyzm, dobrotliwość, wspomaganie braci w potrzebie odejmując sobie itd.

   Koran powstał dawno po ST i NT i sporo z nich czerpał.

  •  

   pokaż komentarz

   @biliard: Nawet jeśli jesteś nie wierzący a skończyłeś 8 klas szkoły podstawowej (lub gimnazjum) to powinieneś mieć podstawową wiedzę z Biblii. Wiedzieć czym jest Stary i Nowy Testament. Podpowiem tylko ze Nowy Testament czyli podstawa chrześcijaństwa odrzuca stare przymierze. Chrystus jako najważniejsze przykazanie dał nam przykazanie miłości. A teraz poszukaj w Google to czego się nie nauczyłeś.

  •  
   s..............e

   -1

   pokaż komentarz

   @elburito: Jezus kazał milowac tych, którzy nas nienawidzą i modlić się za nich, zabronił przemocy i nigdy jej nie używał. Jego przeslanie jest przeslaniem miłosierdzia, lagodnisci dla wszystkich, również tych, którzy nas nienawidzą. Przeslanie islamu jest wręcz przeciwne - a Mahomet jest wręcz przeciwieństwem Jezusa.

   To, ze Katolicyzm czerpie ze starego testamentu swoje zachowania świadczy o tym, ze kościół katolicki zniksztalca naukę Jezusa. Prawdziwi chrześcijanie słuchają Jezusa i nie stosuja przemocy. Dlatego Jezus powiedzial, ze jego królestwo nie jest z tego świata "gdyby moje Królestwo bylobz tego świata, moi uczniowie walczyliby za mnie. Moje Królestwo nie jest stąd".

   Nie myl doktryn Kościoła z Nowym Testamentem i nauczeniem Jezusa. Kościół w wielu kwestiach namieszal i znieksztalcil.

   Czyste chrzscijanstwo jest przeciwienstwem islamu. Piękny przeslaniem pokoju, miłości, nadziei i przebaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @star_dust_we_are: co za bzdury. Czy ci się podoba, czy nie, nt nie jest zaprzeczeniem, lecz uzupełnieniem st. Stąd oficjalne stanowisko kościoła rzymskiego: Zarówno st jak i nt stanowią WESPÓŁ pismo św. Wnoszę również, że nie rozumiesz podstawowego podziału funkcjonującego w religioznawstwie, na religie księgi (judaizm, islam, chrześcijaństwo) oraz religie kosmiczne (buddyzm, hinduizm, taoism, itd). Podstawą tego podziału jest podobieństwo, a nie zaprzeczenie (np chrześcijaństwa i islamu) a także naleciałości historyczne (o których, jak widać, nie masz nawet zielonego pojęcia). Na końcu pozostaje mi tylko westchnąć odnośnie twojego komentarza, że kościół wypacza nauki Chrystusa, skoro odnosi chrześcijaństwo do judaizmu. Może zdradzisz jakieś niemityczne źródło tych rewelacji? Pokaz kolejny wykazujesz niewiedzę. Mógłbym opisać dzieje tych religii długimi godzinami, jak każda zorientowana osoba, toteż aż mnie zatyka ignorancja takich rozmiarów...

  •  

   pokaż komentarz

   @jacomelli: Zamiast się kompromitować, przeczytaj mój wpis powyżej, zaczynający się wymowinie stwierdzeniem, "co za bzdury"..

  •  

   pokaż komentarz

   @elburito: Koledzy powyżej dyskutują emocjonalnie, minusują i zieją jadem, ale do podstaw historii religii to już im się zajrzeć nie chce. Poleciłbym im jakąś pozycję, ale pewnie i tak są nazbyt zamknięci, by tknąć naukowe opracowania na rzeczony temat. Słodka ta ignorancja...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @biliard: Nowy testament zrywa z Zakonem, czyli prawem starego testamentu. Do tego co napisał @star_dust_we_are dodam, że Apostoł Paweł w listach podkreślał, ze zakon, stare przymierze było cielesne i jest już nieaktualne. Nowe prawo, Nowe Przymierze SKREŚLA 10 przykazań i całe prawo Żydowskie zawarte w pięcioksięgu i ustanawia całkiem nowe prawo. "nie postępujecie już według ciała, ale według Ducha" - 10 przykazań i inne prawa żydowskie były dla ludzi pozbawionych Ducha Świętego, zaś po przyjściu Jezusa, dany został Duch Święty, który unieważnia prawo, jako nieaktualne.

   To, że Kościół Katolicki przejmuje niektóre praktyki starego testamentu jest niepoprawne. Z całym szacunkiem do Kościoła, ale również niektóre święta są zaczerpnięte z pogaństwa i niepoparte Biblią. Katolicki eklektyzm jest pojęciem powszechnie znanym wśród ludzi, którzy zajmują się teologią. Stąd też pomieszanie i konsternacja wśród dyletantów. Stąd też brak zrozumienia, że prawo Żydów zostało zniesione na rzecz Nowego Przymierza, nowego prawa - prawa MIŁOŚCI. Gdy Jezusa zapytali faryzeusze "które prawo jest najważniejsze" on odpowiedział "miłość do Boga i bliźniego".

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście zabrakło tak nieistotnego dopisku jak "..w Somalii"

  Faktem gardzicie taki szajs wykopujecie ;)

 •  
  g..........a

  +24

  pokaż komentarz

  Mnie bawi najbardziej to jak dziś w telewizji widziałam w wiadomościach że we Francji, Watykanie pełno policji. Na czyje życzenie szerzy się terroryzm na starym kontynencie? Zamiast problem rozwiązywać w zalążku jego powstania to jeszcze się prosi o kłopoty zapraszając imigrantów.

 •  
  K...........a

  +16

  pokaż komentarz

  W Somali nawet choinki nie ubierzesz bo to nie jest islamskie święto ( ͡° ʖ̯ ͡°)