Jak wyglądają dzisiejsze Chiny (materiał video, lektor PL)

Idziemy z kamerą przez miasto Wenzhou w prowincji Zhejiang. Materiał nagrany w dniu 29.12.2015.

 •  
  l.....2

  +26

  pokaż komentarz

  Centrum Harare, stolicy Zimbabwe wygląda tak. Spokojnie mogłoby ujść za jakieś australijskie miasto, gdyby nie to, że jest stolicą jednego z najbiedniejszych państw świata.

  To tyle, jeśli chodzi o ocenianie książki po okładce.

  źródło: 1535740686_68774871ac_b.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Ale to nie do Zimbabwe jeździ cała Unia i USA po pożyczki tylko do Chin. To nie Zimbabwe ma najszybsza kolej swiata tylko Chiny (predkosc operacyjna z pasazerami). To nie Zimbabwe a Chiny mają własną stację kosmiczną, To nie w Zimbabwe a w Chinach jest ponad dwadzieścia rodzimych marek samochodów (ponad 200 różnych modeli). To nie w Zimbabwe a w Chinach jest najszybszy komputer świata (zależnie od roku czołówka rankingu), To nie w Zimbabwe a w Chinach...., dalej nie chce mi się już wymieniać. Apropos, tydzień temu Chiny umożyły dług Zimbabwe a te wprowadziły chińskiego juana jako oficjalną walutę.

  •  
   l.....2

   +4

   pokaż komentarz

   Ale to nie do Zimbabwe jeździ cała Unia i USA po pożyczki tylko do Chin

   @Bolanren: Bo Zimbabwe nie ma 1.3 miliarda ludności i siłą rzeczy, nawet jeśli relatywnie niewielka część populacji żyje na wysokim poziomie, to Zimbabwe nie ma szans stać się globalnym graczem, w przeciwieństwie do Chin?

   Nikt nie kłóci się z faktem olbrzymiego znaczenia politycznego i gospodarczego Chin jako państwa i faktu, że wiele aspektów wielkomiejskiego życia w tym kraju robi duże wrażenie. Ale to nie całe Chiny i oceniać, że cały kraj jest wysokorozwinięty i że Chińczycy już żyją lepiej niż Polacy, bo w jakimś mieście stoi wysoki, nowoczesny wieżowiec, to "lekka" przesada.

   A to twoje podniecenie Chinami przypomina tworzoną w latach 80. bańkę japońską, kiedy Japonia rozwijała się bardzo szybko, stała się krajem z najwyższym poziomem życia na świecie i wieszczono, że za 30 lat przekształcą się w ogóle w cyborgi i opanują świat. Bańka pękła i dziś Japonia się zwija, Chiny też nie są w stanie utrzymywać wysokiego wzrostu przez długi czas, różne bańki pękają, PKB pompuje się sztucznymi inwestycjami, Chiny mają też duży problem demograficzny. Przyszłość wcale nie jest różowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Moim zdaniem jest znacznie lepiej niż w Polsce a do tego jak ktoś chce się rozwijać to może i nie blokują tych małych przedsiębiorców jak w Polsce. Mieszkam w Chinach prawie 7 lat. Ja po prostu nienawidzę tego unijnego systemu i to już w tym momencie nie tylko o samą ekonomię mi chodzi. Wyjechałem, nie żałuję, pokazuję. Wy odbierajcie jak chcecie. Ja nic więcej już zrobić nie mogę.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Poza tym nie wiem co ma wielkość kraju do bogactwa. Te same Chiny 40 lat temu też miały największą populację a bieda aż piszczała na każdym kroku.

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   @Bolanren:

   Mieszkam w Chinach prawie 7 lat
   Ja po prostu nienawidzę tego unijnego systemu


   Przecież ty o tym unijnym systemie praktycznie nic nie wiesz, a sądząc po twoim nastawieniu, swoją wiedzę czerpiesz z jednostronnych źródeł.

   Może z czasem zrozumiesz, że w końcu KAŻDA gospodarka musi wprowadzać regulacje ograniczające swobodę prowadzenia działalności, inaczej nie da się wymusić wyższego standardu cywilizacyjnego. Chiny mają wciąż bardzo niskie PKB na osobę (licząc PPP: Polska - 25 247 USD, Chiny zaledwie 13 224 USD, niżej niż średnia światowa), takie jak my w latach 90. i rozwijają się tak samo jak my wtedy, czyli kiedy na handlu majtkami z koca leżącego w błocie można było stać się milionerem. Ale wraz z rozwojem gospodarczym, państwo zacznie wprowadzać regulacje dotyczące standardów prowadzenia działalności (oczywiście, będzie to też skorelowane ze zmianą przyzwyczajeń konsumentów wraz z ich bogaceniem się), tak było wszędzie, w USA, w Japonii, w Korei Południowej, Chiny nie są i nie będą żadnym wyjątkiem, po prostu to ogromny kraj i działa tu efekt skali, dlatego też co chwilę słyszymy informacje o tym państwie, szczególnie, że istnieje tam spore rozwarstwienie społeczne i klasa ludzi niezwykle bogatych, mających duży wpływ na światową gospodarkę.

   Poza tym nie wiem co ma wielkość kraju do bogactwa. Te same Chiny 40 lat temu też miały największą populację a bieda aż piszczała na każdym kroku.

   Nie do bogactwa liczonego per capita, a do wpływu na światową gospodarkę. Niemniej jednak generalnie im większy kraj, tym większa szansa na istnienie nierówności, bo ktoś musi skumulować pewien kapitał istniejący niezależnie od systemu gospodarczego, np. surowce naturalne. W Indiach też znajdziesz miejsca, które wyglądają bardziej imponująco niż te chińskie. Wskazane już wyżej Harare też mogłoby niejednemu nawet Europejczykowi rozdziawić gębę. Ale to nigdy nie może świadczyć o kondycji całego kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Znam Unie od podszewki. 5 lat pracowałem w Parlamencie Europejskim. Powoływanie się na statystki nie ma większego sensu, to są straszne przekłamania. Zależy kto robi statystykę i pod co. Według statystyk i autorytetów z tytułąmi prof. to Polska i Europa winna uchodźców przyjmować a sprawy gospodarcze mają się dobrze tylko w realnym życiu jest pytanie: masz qrva kase czy nie masz, masz towar czy nie masz? Gadać i kredytować to się Europa może tylko czas życia na kredyt i tuszowania statystyk sie konczy. Albo odwrót od unijnej polityki albo zagłada.
   P.S. Według poważnych sondażowni, które robią rzetelne badania to partia Petru ma większe poparcie niż PiS, wierzycie w to?

  •  
   l.....2

   +2

   pokaż komentarz

   Powoływanie się na statystki nie ma większego sensu, to są straszne przekłamania.

   @Bolanren: To samo mogę powiedzieć o powoływaniu się na osobiste doświadczenia, bo one z reguły nacechowane są stronniczością i wąską perspektywą. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Chinach lat 7 czy 70, nigdy nie zdołasz sam przeprowadzić kompleksowej analizy poziomu życia w tak ogromnym kraju we wszystkich aspektach.

   masz qrva kase czy nie masz, masz towar czy nie masz?

   Nie wiem co to znaczy "mieć kasę". Na normalne życie mi starcza, żyję w typowych dla polskiej klasy niższej-średniej warunkach, natomiast jeśli miałbym żyć tak jak Chińczyk, to jest żyć w brudzie, bałaganie, rozwalającej się chałupie, a mieć pod poduszką setki tysięcy juanów, bo przecież zgodnie z twoim opisem, tak wygląda chińskie bogactwo, to nie wiem, czy chciałbym takiego życia.

   P.S. Według poważnych sondażowni, które robią rzetelne badania to partia Petru ma większe poparcie niż PiS, wierzycie w to?

   Jestem w stanie w to uwierzyć, bo chyba zbyt długi czas siedzenia w Chinach i przywiązanie do pojedynczych, jednostronnych źródeł informacji z Polski ograniczył twój punkt widzenia na sprawy w kraju. Uwierz mi, w realu Polacy nie kierują się wykopem ani niezależną, to mało popularne media, a świadomość polityczną kształtuje przede wszystkim telewizja i inne mainstreamowe media. To czy to dobrze czy źle to pozostawiam indywidualnej ocenie, ale tak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Mniejsza juz o to wszystko ale z tą chińską mentalnością życia w dziadostwie a pod poduszką góra kasy to normalka. Na początku przeżywałem szoki, nie wierzyłem w tę kasę a po n-tym dowodzie przyjąłem to za normę. To zachowanie ma plusy i minusy rzecz jasna. Zyją jak dziady ale nie mają kredytów i jak faktycznie coś trzeba zainwestować to mają wolną gotówkę.

  •  
   l.....2

   -1

   pokaż komentarz

   @Bolanren: Tylko co im z tego bogactwa, siedzą wieczorami i liczą pieniądze, które jutro zainwestują, żeby mieć jeszcze więcej pieniędzy, a nic dla siebie, dla poprawienia jakości i standardów życia. Jak dla mnie takie podejście świadczy jednak o braku zaufania do państwa, bo skoro cały czas trzymają kapitał upłynniony (i to do tego jeszcze często trzymają go w domu), znaczy, że boją się zainwestować w środki trwałe, bo nie wiadomo, czy może jutro państwo nie przyjdzie i nie wyrzuci ich z domu pod budowę autostrady, czy lokalny oligarcha nie upatrzy sobie akurat ich działeczki pod budowę swojej willi albo czy nie wybuchnie kolejna rewolucja kulturalna.

   Zresztą, z takim bogactwem to jest tak, że ono ładnie wygląda, jak leży w gotówce, ale gdyby pomyśleć, czy tej gotówki starczy na zapewnienie tych wysokich standardów życia, to wcale nie musi być oczywiste. Ceny nieruchomości w chińskich miastach są olbrzymie. Zresztą w pewnym zakresie jest to wszędzie widoczne, jakby w Polsce ktoś rzucił na stół powiedzmy 500 tysięcy złotych, no to wydaje się sumą ogromną. Ale jak pomyśleć, to nawet nie wystarczy na mały domek w szeregówce pod Warszawą. A mimo to wielu Polaków ma ogromne domy w pełni i bogato wyposażone, które warte są znacznie więcej. I z tej perspektywy, sprzeczałbym się, czy ogólnie majątek Polaka jest mniejszy niż przeciętnego Chińczyka. Kwestia tego, w czym ten majątek jest zakumulowany. Na przykładzie najbliższej rodziny mogę znaleźć wiele przykładów ludzi, którzy zarabiają relatywnie małe pieniądze miesięcznie na etacie, 2-3 tysiące złotych, ale mieszkają w domach wartych 700-800 tys. zł., a łącznie ich majątek pewnie przekracza z milion (i nawet nie mają kredytów). To są bogatsi od Chińczyka, który może w każdej chwili wyciągnąć spod poduszki 200 tysięcy dolarów, ale mieszka w obskurnej budzie, czy nie? Tego nie wiem, ale na pewno jakość ich życia jest z europejskiej perspektywy wyższa i wolę jednak polski standard, aniżeli chiński.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Mieszkania są w Chinach drogie. Oni inwestują też dużo właśnie w nieruchomości. Kasa pod poduszką to symbol ale to też często się zdarza. Tak, starsi Polacy mają ale młodzież to co dziś kupuje to 95% na kredyt. Tyle jeszcze, ze w Polsce nieruchomości poza Warszawą strasznie spadły.
   Nic już chyba więcej w tej dyskusji nie wymyślimy, pozostaje nam jedynie poczekać jeszcze jakieś 10 lat i się okaże. Ja stawiam na Chiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bolanren: No i Harare wybudowali Chińczycy. Za swoje.

  •  
   l.....2

   +2

   pokaż komentarz

   @libertarian_artificial_intelligence: No tak, ktoś, kto twierdzi, że państwo kierowane przez KOMUNISTYCZNĄ Partię Chin wcale nie jest idealnym przykładem wysokorozwiniętego, liberalnego państwa jest "ideologicznym lewakiem". Wam się już niektórym w głowach pop%$%$??iło.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Nie. Chiny jakie są takie są. Ale jak ktoś twierdzi, że"

   Może z czasem zrozumiesz, że w końcu KAŻDA gospodarka musi wprowadzać regulacje ograniczające swobodę prowadzenia działalności, inaczej nie da się wymusić wyższego standardu cywilizacyjnego
   z pewnością jest ideologicznym lewakiem. Poza tym ta partia nie jest komunistyczna.

  •  
   l.....2

   +3

   pokaż komentarz

   Poza tym ta partia nie jest komunistyczna.

   @libertarian_artificial_intelligence: Oczywiście, to partia liberalno-demokratyczna, a nazwa jest dla niepoznaki, żeby się Reptilianie nie kapnęli.

   z pewnością jest ideologicznym lewakiem

   W takim razie historia gospodarcza świata jest ideologicznie lewacka, przykro mi. Nie znam kraju, który osiągając PKB przekraczające barierę uznawaną za wyznacznik przyznania danemu państwu statusu państwa rozwiniętego, nie wprowadziłby regulacji, chociażby sanitarnych, które wymuszają wyższy standard prowadzenia działalności. Tak stało się w USA, tak stało się w Europie, tak stało się w Japonii, Korei, nie widzę powodu, dla którego w Chinach miałoby stać się inaczej, jeśli aspirują do miana kraju rozwiniętego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bolanren: piszesz jakieś frazesy..mam wrażenie,że Chin na oczy nie widziałeś

 •  

  pokaż komentarz

  Od razu widać że to raczej małe miasto z około 10 milionami mieszkańców ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  
  r................y

  +8

  pokaż komentarz

  To chyba jakiś photoshop, przecież niemożliwe żeby żyć bez ZUS'u.

 •  
  t...............e

  0

  pokaż komentarz

  Tak wyglądają dzisiejsze Chiny? Raczej tak wygląda dzisiejsze Wenzhou, które nie reprezentuje całych Chin ;)