Rząd utworzy Obronę Terytorialną Kraju. Trzy brygady już w 2016 roku

Rząd utworzy Obronę Terytorialną Kraju. Trzy brygady już w 2016 roku

• MON powołał pełnomocnika ds. tworzenie obrony terytorialnej • Dr Grzegorz Kwaśniak ma doprowadzić do powołania trzech brygad w 2016 roku • Jednostki działać mają na wschodzie Polski. Koszt ich utworzenia to 300-350 mln zł • "Z punktu widzenia obrony RP to jedno z istotniejszych zadań"

 •  
  o....s

  +95

  pokaż komentarz

  Fajnie jakby na codzien zajmowali sie pilnowaniem granicy w ramach utrzymania gotowosci bojowej.

 •  
  n.....2

  +2

  pokaż komentarz

  Koszt tego przedsięwzięcia nie przekroczy 300-350 mln zł,
  Nie wiedziałem, że sramy kasą. Wyrzucić trzysta baniek mają rozmach.
  Poza tym ciekawe jak chcą uformować brygady, już widzę kucharzy-ochotników itp.
  Z OT jest ten problem, że to ma być wojsko a nie asg czy strzelec.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112:
   Nie lepiej uzupełnić etaty w regularnych jednostkach Wojska Polskiego? 350 cebulionów wystarczyłoby na ten cel. Plus zwiększenie ilości szkoleń. Ale nieeeeee, lepiej wydać na asgejów czy szczelców. Bo to takie modne. I ustawić ich przy samej granicy z Rosją.

  •  
   n.....2

   +1

   pokaż komentarz

   Nie lepiej uzupełnić etaty w regularnych jednostkach Wojska Polskiego?
   Zdecydowanie lepiej.
   @KMS76:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112:
   Tylko jest mały problem. Nie da się z tego zrobić szopki dla mediów i cebulaków. A tak to powstanie brygada OT w Polsce B i będzie pokaz siły i sprawności. Silni, zwarci, gotowi.

  •  
   n.....2

   -2

   pokaż komentarz

   @KMS76:
   Nic nie powstanie, takich inicjatyw było już wiele i zawsze ginęły w zarodku. Po prostu nie idzie zbudować ochotniczych jednostek w dzisiejszych czasach. Rozmijają się oczekiwania potencjalnych kandydatów z tym co potrzeba i co mogłoby funkcjonować.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: @KMS76: rozumiem, że jesteście fachowcami, specami, ba wręcz Bogami w tych dziedzinach, ale chciałbym powiedzieć, że jeśli powiedzą, że zapraszają ochotników do utworzenia OT to śmiem powiedzieć, że nie tylko ja się zgłoszę, ale będą mieli baaaardzo dużą rzeszę ochotników do tego zadania. Zrobię to za darmo. UWAGA: ZA DARMO! A Wy drogie sp?$?@$?iny będziecie w tym czasie przeklejać z Lisa twittera różne hujowe memy do wykopu jaki to Pis jest do dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @KMS76: @nico112: niestety mylicie się, 350 mln złotych to ułamek kwoty potrzebnej do stałego uzupełnienia stanów osobowych w skali jednego roku. W zeszłym roku 322 mln zostały wydane tylko na pozycję "Ochrona zdrowia (składki ubezpieczeniowe, specjalizacje medyczne, dotacje inwestycyjne dla SPZOZ)" dla obecnych "stanów osobowych".
   Krótko mówiąc wasza propozycja to mrzonka.

  •  

   pokaż komentarz

   @KMS76: Nie zdajesz sobie chyba sprawy jak to wygląda na świecie i czy 100 tysięczna /40 (?)/ armia z samych wojsk operacyjnych byłaby w stanie obronić tak wielki kraj. :) Sprawdź też o co chodzi w OT i ile kosztuje utrzymanie szczelców i aesgejów a ile żołnierza na etacie WOJSK OPERACYJNYCH których nie ma na terenie całego kraju a które walczą jedynie ze związkami taktycznymi wroga. Poza tym lekka piechota /OT/ nadaje się do działań nieregularnych, zna swój teren, opóźnia manewry przeciwnika i zabezpiecza manewry wojsk własnych. Ot coś się w naszej profesjonalizacji pomieszało i zabrakło zabezpieczenia tego komponentu.

  •  
   S.....i

   +1

   pokaż komentarz

   @nico112: mylisz się. OT to nie ma być wojsko, to ma być OT

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   ale chciałbym powiedzieć, że jeśli powiedzą, że zapraszają ochotników do utworzenia OT to śmiem powiedzieć
   Ale wiesz, że formacje ochotnicze formacje OT już powstają? Aha ty czekasz na zaproszenie...

   ale będą mieli baaaardzo dużą rzeszę ochotników do tego zadania
   Poważnie? W ciągu ostatnich kilku lat było kilka takich inicjatyw i zainteresowani jakoś nie pałali chęcią do wstąpienia OT pod kierownictwem monu.

   Zrobię to za darmo. UWAGA: ZA DARMO!
   Nie będziesz musiał jeśli to będzie oficjalne monu to jeszcze ci dopłacą tylko niech nie zapomną ci wysłać zaproszenia.

   A Wy drogie sp@#%#@?iny będziecie w tym czasie przeklejać z Lisa twittera różne hujowe memy do wykopu jaki to Pis jest do dupy.
   Droga sp@#%#@?inko ty nawet nie masz pojęcia co to znaczy brygada, poczytaj o składzie brygady i jej zadaniach. W jakich organizacjach ochotniczych działasz? Jedynie chyba w wypokowych bojówkach.
   @panjan1111:

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   niestety mylicie się, 350 mln złotych to ułamek kwoty potrzebnej do stałego uzupełnienia stanów osobowych w skali jednego roku. W zeszłym roku 322 mln zostały wydane tylko na pozycję "Ochrona zdrowia (składki ubezpieczeniowe, specjalizacje medyczne, dotacje inwestycyjne dla SPZOZ)" dla obecnych "stanów osobowych".
   Krótko mówiąc wasza propozycja to mrzonka.

   Nie, nie mylę się. Nie mówię, że za to utrzymamy całą armię ale zdecydowanie za to lepiej utrzymywać batalion wojska niż brygady OT.
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Znawco i życiowy malkontencie. Owszem jak zaproszą, to pójdę. Chętnie. Za darmo.

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   @panjan1111:
   W takim razie zapraszam do FIA.

  •  

   pokaż komentarz

   @panjan1111:
   Ja tu o bezsensie OT a polaczek o Lisie i reszcie. Napisz jeszcze, że głosowałem na PO i jestem Żydem...

   Będą mieć masę ochotników w postaci kiboli, asgejów i szczelców. Bez żadnej wartości bojowej ale z ideologicznym przesłaniem walki z Rosjanami. Takie polaczkowe Hitlerjugend.

   Powtarzam raz jeszcze szkoda pieniędzy na OT jak większość sprzętu WP jest przestarzała i wymaga pilnej wymiany. Widziałeś polską MW albo obronę plot? 7. BOW? Brygady czołgów z niesprawnymi PT-91? Dopiero w tym roku udało się częściowo wycofać hełmy stalowe. To są pilne potrzeby a nie fanatyczne jednostki OT na ścianie wschodniej złożone z ludzi, którzy nie chcieli iść do wojska albo się po prostu nie nadawali.

  •  

   pokaż komentarz

   polaczek

   @KMS76: To jest właśnie najgorsze gówno. Widzę, że jesteś wśród tych ludzi, którzy żywcem tak nienawidzą własnego narodu, że hejty w internecie to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo aby napluć na wszystko co związane z własnym krajem to dałbyś się poćwiartować.

   Napisz jeszcze, że głosowałem na PO i jestem Żydem

   Może i głosowałeś, może i jesteś...

  •  

   pokaż komentarz

   @panjan1111:
   Ja się brzydzę debili takich jak ty polaczku.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: tak, mylisz się i to o kilkukrotność (kilkunastokrotność?), koszt utrzymania batalionu wojska jest wyższy niż równowartości "brygady" OT.
   Porównaj proszę:
   - różnice w uzbrojeniu i wyposażeniu
   - koszt skoszarowania
   - koszt wyżywienia
   - pensje, świadczenia (w tym emerytalne) wraz z kosztami "odnawiania" składu

   ... Nie, nie twierdzę, że OT zastępuje siły regularne, porównywanie obu to jak porównywanie traktora z samochodem, oba mają koła lecz mają odmienne przeznaczenie i sprawdzają się w odmiennych rolach.

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   tak, mylisz się i to o kilkukrotność (kilkunastokrotność?), koszt utrzymania batalionu wojska jest wyższy niż równowartości "brygady" OT.
   Hmm, sprawdźmy. Batalion przyjmiemy 1k(zawyżone), pomyliłem się o kilkunastrokrotność czyli np. 11 krotne niedoszacowanie. Więc 350mln * 11=3,8mld zł za brygadę. Ledwie 10 brygad lądowych(bo o takich rozmawiamy prawda?) za cały budżet monu, chyba gdzieś popełniłeś błąd.

   - różnice w uzbrojeniu i wyposażeniu
   O wiele słabsze w przypadku OT

   - koszt skoszarowania
   Podobne? Jeszcze zależy jak liczyć czy same utrzymanie codzienne budynków czy typowe koszarowanie wojsk jak w zetce.

   - koszt wyżywienia
   Porównywalne.

   - pensje, świadczenia (w tym emerytalne) wraz z kosztami "odnawiania" składu
   Wyższe w dla wojska.
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112:
   Na wstępie zaznaczam ponownie, że OT nie jest w żadnym przypadku zamiennikiem sił regularnych!

   Nie będę cytował całych twoich wypowiedzi, ale zwróć uwagę, na to co sam napisałeś:

   Batalion przyjmiemy 1k......cały budżet monu, chyba gdzieś popełniłeś błąd
   Nie, ty go popełniasz np.
   - dla sił regularnych (batalion): 1k osób, 12 pensji po (tu brakuje mi danych) średnio 3000=4000 PLN brutto? to rocznie 36 mln PLN
   - dla OT - ułamek tej kwoty (może być 11 razy mniej lub nawet 20 razy mniej (kwestia akademicka), gdyż zasadniczo ilość etatów nie ulega zwiększeniu a pensja nie jest pełna)

   O wiele słabsze (wyposażenie) w przypadku OT
   To akurat argument potwierdzający niższy koszt OT (przypominam, że zadania OT i sił regularych są inne i takie ich porównanie z gruntu jest nonsensowne).
   Samo wyposażenie w wozy (batalionu zmechanizowanego - zakładam, że można mówić o nim jako o standardzie) to około 75-80 sztuk (koszt 1 Rosomaka lub innego nowoczesnego pojazdu to około 5mln od sztuki) - możesz sobie pomnożyć ile wynosi koszt wyposażenia w ten element batalionu z pominięciem pozostałego sprzętu i wyposażenia oraz całej otoczki finansowej związanej z resursem eksploatowanych urządzeń (co roku).

   Podobne [skoszarowanie]? Jeszcze zależy jak liczyć czy same utrzymanie codzienne budynków czy typowe koszarowanie wojsk jak w zetce.
   Mylisz się, OT nie ma podlegać stałemu skoszarowaniu, więc koszt bliski zeru

   Porównywalne [pensje i świadczenia]
   Raczej nie, brak odpowiedniej ustawy którą można by tu przytoczyć i nie możemy wykluczyć, że dla OT powyższe może mieć charakter symboliczny; również ustawa o wieku emerytalnym dla członków OT nie ulegnie zmianie

   I na zakończenie napiszę to ponownie, OT nie jest zamiennikiem sił regularnych! Ich porównywanie jest absurdalne, nie stać nas na proponowane przez Ciebie w pierwszych postach utrzymywanie pełnych składów osobowych we wszystkich związkach taktycznych (boli ale to prawda), cytowane 350 mln to ułamek kwoty potrzebnej by to zrobić.

   Jeśli za 350 mln zwiększymy trudność w zajęciu/okupowaniu terytorium, będzie to koszt naprawdę pomijalny dla celu jaki może zostać osiągnięty.

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   Nie, ty go popełniasz np. - dla sił regularnych (batalion): 1k osób, 12 pensji po (tu brakuje mi danych) średnio 3000=4000 PLN brutto? to rocznie 36 mln PLN
   Więc go wskaż. 3,8mld po odjęciu nawet tych 36mln to dalej 3,65mld zł!

   To akurat argument potwierdzający niższy koszt
   I dużo niższą skuteczność a przeciwnik będzie ten sam.

   Samo wyposażenie w wozy (batalionu zmechanizowanego - zakładam, że można mówić o nim jako o standardzie)
   Tylko, że batalion zmechanizowany ma dużo większe możliwości niż brygada OT.

   Mylisz się, OT nie ma podlegać stałemu skoszarowaniu, więc koszt bliski zeru
   Regularna armia też nie podlega stałe skoszarowaniu więc nie wiem gdzie się mylę.

   Raczej nie, brak odpowiedniej ustawy którą można by tu przytoczyć i nie możemy wykluczyć, że dla OT powyższe może mieć charakter symboliczny; również ustawa o wieku emerytalnym dla członków OT nie ulegnie zmianie
   Masz ustawę wskaż gdzie przysługuje wyżywienie dla członków WP takich przypadków jest niewiele i takie same wyżywienie dostawaliby członkowie OT.

   I na zakończenie napiszę to ponownie, OT nie jest zamiennikiem sił regularnych!
   Oczywiście, że nie jest ale zadanie ma podobne i o to się rozchodzi o sens istnienia takich jednostek finansowanych z budżetu mon. Prywatnie niech sobie istnieją takie inicjatywy i mają moje pełne poparcie ale od państwowych pieniędzy wara bo można je lepiej wydać.

   Jeśli za 350 mln zwiększymy trudność w zajęciu/okupowaniu terytorium, będzie to koszt naprawdę pomijalny dla celu jaki może zostać osiągnięty.
   Oczywiście, że zwiększymy tylko posiadając batalion zwiększamy go bardziej niż posiadając 3 brygady OT i o to się wszystko rozchodzi o rozsądne dysponowanie budżetem bo nadwyżek wbrew pozorom nie mamy.

   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112:

   Więc go wskaż. 3,8mld po odjęciu nawet tych 36mln to dalej 3,65mld zł!

   Skąd masz 3,65 mld i jakie ma to znaczenie przy 350 mln, nie widzę związku.
   Koszt OT jest wielokrotnie niższy niż koszt sił regularnych (fakt), siła OT jest niższa niż siła wojsk regularnych (fakt), OT nie są siłami regularnymi i nigdy ich nie zastąpią (fakt), ochrona tyłów/boków, luzuwanie sił "bitniejszych" przy mniej ważnych operacjach jest zawsze potrzebna (fakt), wykonywanie wcześniej wymienionych operacji przez siły regularne jest zwykłym marnotrawstwem (fakt) - napiszę po raz 4: Zadania OT nie są zadaniami sił regularnych - porównywanie ich z OT jest błędem który popełniasz od początku

   I dużo niższą skuteczność a przeciwnik będzie ten sam.

   Powtórzę po raz 5 - zadania OT nie są tożsame z zadaniami sił regularnych - a z uporem starasz się mi udowodnić że OT jest słabsze - JA TO POTWIERDZAM CAŁY CZAS!
   Ten sam przeciwnik (którego nazwy nie wymienię) nie będzie miał problemów nie tylko z batalionem ale i dodatkową brygadą (regularną) - wynika to z różnic skali (fakt) - mamy zasoby finansowe jakie mamy i musimy w ich ramach operować.

   Tylko, że batalion zmechanizowany ma dużo większe możliwości niż brygada OT.

   Powtórzę po raz 6 - zadania OT nie są tożsame z zadaniami sił regularnych, OT nie będzie wykonywać tych samych zadań co batalion zmechanizowany - porównanie takie jest nonsensowne - tworzeniu OT nie towarzyszy kasowanie batalionów zmechanizowanych, więc bilans jest dodatni a nie ujemny.

   Regularna armia też nie podlega stałe skoszarowaniu więc nie wiem gdzie się mylę.

   Podlega, żołnierze mieszkają w pobliżu jednostki (np. wynajmują mieszkania) za co otrzymują dodatkowe pieniądze.
   Przy przeniesieniu wynajmują kolejne w nowym miejscu, przy OT nie ma relokacji, członek OT mieszka gdzie mieszkał i pracuje gdzie pracował.

   Masz ustawę wskaż gdzie przysługuje wyżywienie dla członków WP takich przypadków jest niewiele i takie same wyżywienie dostawaliby członkowie OT.

   Mylisz się, ponieważ OT to "uzbrojeni cywile" to ich wyżywienie jest w ich własnym zakresie, z wyjątkiem ćwiczeń lub W. Żołnierzom regularnym przysługuje wyżywienie lub ekwiwalent pieniężny.

   Oczywiście, że nie jest ale zadanie ma podobne i o to się rozchodzi o sens istnienia takich jednostek finansowanych z budżetu mon. Prywatnie niech sobie istnieją takie inicjatywy i mają moje pełne poparcie ale od państwowych pieniędzy wara bo można je lepiej wydać.

   Zadania nie są podobne gdyż nie mogą być ze względu na wszystko o czym pisałeś - to siły realizujące zadania pomocnicze - pozwalające (niskim kosztem) wykorzystać efektywniej siły regularne

   Oczywiście, że zwiększymy tylko posiadając batalion zwiększamy go bardziej niż posiadając 3 brygady OT i o to się wszystko rozchodzi o rozsądne dysponowanie budżetem bo nadwyżek wbrew pozorom nie mamy.

   Kosztem niższym niż 1 nowy batalion, luzujesz minimum 3 pełne brygady z części ich zadań.

   ...wystarczy.. życzę Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   OT nie są siłami regularnymi i nigdy ich nie zastąpią (fakt)
   Po tym już dalej nie czytałem. Jeszcze kilka lat temu wojska OT były częścią WP...
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Ok. Zbyt duży skrót myślowy. OT nie jest zamiennikiem sił operacyjnych. Podlega temu samemu dowództwu.

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   Ok.

   > Skąd masz 3,65 mld i jakie ma to znaczenie przy 350 mln, nie widzę związku.
   Wyliczyłem z twoich prognoz.

   ochrona tyłów/boków, luzuwanie sił "bitniejszych" przy mniej ważnych operacjach jest zawsze potrzebna
   Tylko, że oznacza praktycznie całkowite rozbicie. A raczej samobójców mamy mało.

   wykonywanie wcześniej wymienionych operacji przez siły regularne jest zwykłym marnotrawstwem (fakt)
   Ale bardzo często tylko siły operacyjne będą zdolne sprostać zadaniu.

   Zadania OT nie są zadaniami sił regularnych - porównywanie ich z OT jest błędem który popełniasz od początku
   Są oczywiście, że są porównywalne(bardzo ogólnie). Oczywiście siły operacyjne są skupione raczej na bezpośredniej walce w dowolnym miejscu, a OT głównie na swoim terenie i głównie obrona. Z tym, że przeciwnik jest ten sam, dysponujący tym samym arsenałem. I jeśli siły OT nie będą stanowiły solidnej odpowiedzi na atak to wróg po prostu będzie wszystko równa z ziemią i skończy się jak partyzantka w IIWŚ gdzie często się zdarzało, że spora cześć nie była przychylna partyzantom bo nie stanowili silnej ochrony a ściągali odwet wroga.

   mamy zasoby finansowe jakie mamy i musimy w ich ramach operować.
   No właśnie i dlatego nie powinniśmy ich marnować.

   Mylisz się, ponieważ OT to "uzbrojeni cywile" to ich wyżywienie jest w ich własnym zakresie, z wyjątkiem ćwiczeń lub W. Żołnierzom regularnym przysługuje wyżywienie lub ekwiwalent pieniężny.
   A przypadkiem dodatek żywieniowy nie przysługuje tylko na szkoleniach poza jednostką i poligonach(wyżywienie)? To może niech ci "uzbrojeni cywile" zbroją się i szkolą sami za swoje?

   Zadania nie są podobne gdyż nie mogą być ze względu na wszystko o czym pisałeś - to siły realizujące zadania pomocnicze - pozwalające (niskim kosztem) wykorzystać efektywniej siły regularne
   Oczywiście, że są podobne(w ograniczonym zakresie bo np. OT nie będzie atakować daleko poza swoim rejonem).
   Siły operacyjne są samodzielne i nie potrzebują pomocy zbrojnej bardzie potrzebują np. organizacji szpitali, miejsc obozowania itp. a to może swobodnie wykonywać OC.

   Kosztem niższym niż 1 nowy batalion, luzujesz minimum 3 pełne brygady z części ich zadań.
   Jeden nowy batalion spokojnie powołasz za 350mln. To 350k na osobę czyli mniej więcej średnia dla całej armii(budżet/liczbę żołnierzy ~380k)
   Wojsko nie potrzebuje sił które będą walczyły na pierwszej linii z wrogiem bo tych mają pod dostatkiem, wojsko ma problemy z organizacją zaplecza, logistyką itp. a to do tego mało kto się garnie bo to nudne i nużące zajęcie i jakoś nie widzę w tym ochotników. Do wojaczki wojsko ludzi ma a wszystkie strzelce itp. tylko w takiej roli się widzą. 18bds ma w swoim składzie tylko 3 "walczące" kompanie reszta zapewnia działanie tych 3 kompanii i taka jest struktura.
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Te kwoty to twoje a nie moje wyliczenia, ja mówiłem o kilku (kilkunasto) krotnie mniejszych kosztach, więc nie wiem co ty mnożysz.
   Nie znamy struktury tych brygad lub innych związków OT ani ich wyposażenia. Domyślamy się jedynie czym to ma być.
   Wydaje mi się poprostu, że jest zbyt wcześnie by skreślać ten eksperyment nim przybierze on namacalne kształty, a kwota 350 mln nie wydaje mi się aż tak szokująca.

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   Te kwoty to twoje a nie moje wyliczenia, ja mówiłem o kilku (kilkunasto) krotnie mniejszych kosztach, więc nie wiem co ty mnożysz.
   W takim razie co oznaczała twoja wypowiedź:

   tak, mylisz się i to o kilkukrotność (kilkunastokrotność?), koszt utrzymania batalionu wojska jest wyższy niż równowartości "brygady" OT.
   Wydaje mi się poprostu, że jest zbyt wcześnie by skreślać ten eksperyment nim przybierze on namacalne kształty, a kwota 350 mln nie wydaje mi się aż tak szokująca.

   Aby OT miała jakiś sens musi mieć nowoczesne wyposażenie a co za tym idzie regularne szkolenia itp. a wątpię, że dadzą oddziałom ochotniczym spike czy gromy. Kałasznikowy ludzie mogą sobie sami kupić i robić obronę OT na własny koszt. Za 350mln zł można kupić wszystkim żołnierzom nowoczesne kamizelki zintegrowane, hełmy których nie mają. Można kupić F16 z zapasem uzbrojenia i części lub 10 czołgów czy 350 wyrzutni spike itp.
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Koszt 1 osoby w OT jest kilka (kilkanaście) razy niższy niż koszt 1 osoby w wojskach operacyjnych. Pisząc to miałem dokładnie to na myśli. Powyższe opieram na niższych kosztach wyposażenia, uposażenia, szkolenia.
   Zakupy sprzętu odbywają się zgodnie z planem zakupów utworzonych przez MON. Z planu nie wyleciał ani jeden czołg, ani jeden myśliwiec, ani jeden pocisk i wierzę, że podane 300-350mln nie jest z tym powiązane. Działania dotyczące OT nie są działaniem politycznym gdyż wyborców nikt na tym nie zyskuje. Jesli nie jest to działanie polityczne, to pomyśl ten narodził się wśród ludu noszących mundur którzy w ten sposób chcą zrealizować jakiś cel. Zakładam, ze gdyby ich celem byl zakup 300 rakiet uczynili by to.

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   Koszt 1 osoby w OT jest kilka (kilkanaście) razy niższy niż koszt 1 osoby w wojskach operacyjnych.
   Czyli dokładnie tak jak wcześniej napisałem, a ty napisałeś, że się mylę...

   Zakupy sprzętu odbywają się zgodnie z planem zakupów utworzonych przez MON.
   Poważnie? Może jestem trochę nie w temacie ale z tego co wiem to mon nigdy nie zrealizował w pełni swoich planów zakupowych w prospektywnie rocznej.

   Jesli nie jest to działanie polityczne, to pomyśl ten narodził się wśród ludu noszących mundur którzy w ten sposób chcą zrealizować jakiś cel.
   Pomysł zastąpienia OT oddziałami ochotniczymi jest poruszany co najmniej od kilku lat przynajmniej od tylu o nim słyszę. Tylko zawsze jest torpedowany przez którąś ze stron albo zainteresowanych albo przez mon. Zainteresowani chcą być jak oddziały specjalne a mon chce aby OT była obroną OT i realizował jej cele(czyli w praktyce słabo wyposażone mięso armatnie).

   Zakładam, ze gdyby ich celem byl zakup 300 rakiet uczynili by to.
   Czyli znaczy, że mamy pod dostatkiem nowoczesnego uzbrojenia? Zakupy następcy Su22 są odkładane bo nie ma kasy, szelki dusicielki dalej w modzie, zdaje się, że OP1 dalej w użytku czyli armia pełną gębą ale 350mln na OT się znajdzie, fajnie.
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: A gdzie napisałeś ze koszt OT jest niższy? Jedyne co widzę w moim poście to ze koszt wojsk operacyjnych jest wyższy niż OT. Później zaczyna się twoje nonsensowne mnożenie.
   Co do potrzeb zakupowych to kto ustala ile czego zostanie kiedy zakupione? I w której swojej wypowiedzi napisałem ze czegos jest wystarczajaca ilość?

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   A gdzie napisałeś ze koszt OT jest niższy? Jedyne co widzę w moim poście to ze koszt wojsk operacyjnych jest wyższy niż OT.
   Chyba jak napisałem, że za cenę jednego batalionu można mieć 3 brygady OT to chyba logiczne co jest tańsze, ty napisałeś, że niedoszacowałem tego kilkanaście razy.
   @premboj:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Ok. Wiec roznica zdań polega na tym ze ja wole 3 nowe brugady OT a ty jeden balion operacyjny

  •  
   n.....2

   0

   pokaż komentarz

   @premboj:
   I naprawdę tyle czasu zajęło ci dojście do tego? Chyba jesteś bardziej wstawiony ode mnie...

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: No chyba :) a ile kolejek przez pisanie poszlo... I teraz musze nadrabiać :D

  •  
   n.....2

   +1

   pokaż komentarz

   @premboj:
   W sumie nie wiem, piję mix z 6 paka lidlowego budweisera.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Mamy kartony z sovetskje igristoje. Jak sylwester to sylwester

 •  

  pokaż komentarz

  Niech w ogóle wszystko cofną do średniowiecza. Rządzą nami stare dziady. 21 wiek a oni robią jakąś armie partyzancką, inwestują w telewizje publiczną i kopalnie węgla.

 •  

  pokaż komentarz

  Idea jest piękna wręcz. Od dawien mieć powinniśmy

 •  
  A....7

  +3

  pokaż komentarz

  Ja bym lepiej od razu zaczął budować Daimosa ( ͡° ͜ʖ ͡°)