ZUS poza kontrolą Polaków. Obywatele nie muszą wiedzieć jak pracują urzędnicy

@i.....n praca.gazetaprawna.pl #polska #zus #sadstory #wydarzenia #prawo

Obywatele nie muszą wiedzieć, czy i w jaki sposób organ rentowy weryfikuje pracę urzędników. Najpierw stwierdził tak sam ZUS, a teraz rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

 •  

  pokaż komentarz

  Takiej patologi emerytalnej, z wcześniejszymi emeryturami, nie ma nawet w najbardziej socjalistycznych krajach Europy, ale przecież Polskę stać na to, żeby rocznie dokładać 30 miliardów złotych do emerytur 40-paroletnich górników, policjantów, mundurowych, ( nie liczę rolników z KRUS), itd. Znam górników i policjantów, którzy szczerze mi powiedzieli że dzięki takiemu patologicznemu systemowi, nie opłaca im się dłużej pracować w swojej branży niż 25 lat. Potem przechodzą na emeryturkę i następnie z nudów idą do pracy dorabiać za stawki,za które człowiekowi nie mającemu wcześniejszej emerytury,nie opłaca się pracować. ZUS rocznie pożycza 36 miliardów złotych, żeby załatać dziurę powstałą miedzy innymi przez wypłacanie wcześniejszych emerytur. Zadałbym, jedno proste pytanie, socjalistom z PO,PIS,PSL,SLD. Dlaczego każdy obywatel tego kraju sam sobie nie może odkładać na subkonto i mieć wyboru czy chce wpłacać swoje pieniądze na emeryturę do Zakładu Utylizacji Szmalu?. W takiej sytuacji nie interesowałoby mnie, kiedy pan górnik, policjant, rolnik, wojskowy itp. przechodzi sobie na emeryturę.

  Co powinien zrobić prawicowy rząd po dojściu do władzy?.

  -ograniczyć ilość urzędników- koszt 30-60 miliardów zł rocznie - reformuje system ubezpieczeń społecznych ZUS
  - likwiduje KRUS
  -obniżyć koszty pracy i podatki
  - zmniejszyć ilość urzędów państwowych, powiaty
  pisze proste, przejrzyste, i jasne prawo podatkowe
  - zlikwidować przywileje emerytalne - kasuje tysiące niepotrzebnych i szkodliwych rozporządzeń i ustaw
  - zlikwidować podatek dochodowy, który karze człowieka za pracę - reformuje Służbę Zdrowia
  - wprowadzić dobrowolność płacenia składek na NFZ, plus rozwój prywatnych ubezpieczycieli, zajmuje się ułatwieniem dostępu młodych lekarzy do specjalizacji - itd, itd.
  Nazwać PIS prawicą, to jak powiedzieć, że Trynkiewicz nadaje się na przedszkolankę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Co racja to racja. Likwidując ZUS, ludzie mieliby więcej na emerytury dla siebie, bo nie potrzebna była by kasa na utrzymanie urzędników. Poza tym jak ktoś ma oszczędności liczone w milionach zł, to nie potrzebuje emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Zgadzam sie z likwidacja KRUS, ale w sensie instytucji. ZUS ma tyle pałacy, że kilka pokoi do spraw rolników spokojnie znajdzie.

   Ale po co likwidować, prawda? Tyle stołków, foteli, taborecików? Jak to tak kwiat polskiego korpusu administracyjnego na bruk? Żelazny elektorat PSL potraktować jak psa? Hańba! Precz z komuną, precz z komuną. Brońmy demokracji! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   K.........c

   +10

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: generalnie masz racje, jednak chcialbym wprowadzic pare poprawek:

   ( nie liczę rolników z KRUS)
   Wlasnie trzeba ich liczyc. Rolnicy w tym kraju nie placa ani grosza na lekarzy a opieke maja zapewniona identyczna jak kazdy. Placa skladki emerytalne ale nie zdrowotne!

   ZUS rocznie pożycza 36 miliardów złotych
   Nie ZUS tylko budzet panstwa.

   obniżyć koszty pracy i podatki
   Podatkow narazie(!) nie mozna obnizac... ale trzeba je na poczatek upraszczac. Zamiast 50 tysiecy zasad powinny byc proste 3 i koniec (np 2 stawki VAT a nie milion jak teraz). To tez automatycznie prowadzi do obnizenia potrzeby na kontrole i rozliczanie tego gowna - a wiec i liczbe urzednikow. Obnizenie podatkow natomiast powinno nastapic wlasnie po ich uproszczeniu i mozliwosci efektywnego sprawdzenia co i jakie stawki dadza.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego każdy obywatel tego kraju sam sobie nie może odkładać na subkonto i mieć wyboru czy chce wpłacać swoje pieniądze na emeryturę do Zakładu Utylizacji Szmalu?.

   @Wakazashi26: Może zadaj trochę inaczej to pytanie: "Dlaczego nie mogę sobie sam oszczędzać na emeryturę i mieć w dupie finansowanie emerytury moich rodziców i dziadków?"

  •  

   pokaż komentarz

   @Korpo_Smiec: Owszem ubezpieczenie rolników jest kosztowne dla społeczeństwa, ale weź pod uwagę ich często mizerne, niepewne dochody. Rolnictwo to kaskaderskie źródło utrzymania. Jedna klęska żywiołowa typu susza, powódź, gradobicie itp. kasuje twój biznes w momencie. I z czego wtedy rolnik ma składki opłacać? Czyżby rolnictwo też należało wygasić jak górnictwo?

   Acha, z upraszczaniem masz rację. Obywatel nie ma czasu szarpać się z przepisami.

  •  
   s.......j

   0

   pokaż komentarz

   ograniczyć ilość urzędników- koszt 30-60 miliardów zł rocznie

   @Wakazashi26: Skąd wziąłeś tę liczbę?

  •  
   K.........c

   +5

   pokaż komentarz

   @Sztywniak11:

   ich często mizerne, niepewne dochody.
   Slucham? Mizerne? Nie... Rolnicy maja kupe kasy. Oczywiscie sa i biedniejsi i zamozniejsi (jak wszedzie) ale generalnie rolnikom bardzo dobrze sie zyje w Polsce. Oczywiscie jeszcze zalezy co masz pod pojeciem 'rolnik'... ale jest to ladnie opisane w przepisach - a posiadanie domu na wsi i 3 arow ogrodka nie powoduje ze jestes rolnikiem.
   Masz natomiast racje co do ich niepewnosci. Jednak takie przypadki powinny byc regulowane w inny sposob, nie poprzez stale ulgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Szkoda, że ktoś z takim trzeźwym, racjonalnym myśleniem jak Ty nie zakłada partii... Byłoby na kogo głosować.
   Czasem się zastanawiam, dlaczego żadna z działających obecnie partii nie zrobi czegoś mądrego, dla ludzi, ot, chociażby cokolwiek z Twojej listy. Zamiast tego mamy takie PO czy inne PiSy...
   Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

  •  
   r...........7

   0

   pokaż komentarz

   @LDevil: z tych głodowych pensji, chcialbyś aby ludzie odkladali na emeryture? Poza tym, nawet jesli sam masz duże dochody, wątpię abyś wykazał maximum konsekwencji względem samego siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ryszard195917: Ciężko mi zrozumieć w jaki sposób Twój komentarz nawiązuje do mojego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: @LDevil: a z czego chcielibyście wypłacić emerytury obecnym emerytom? Albo tym którym do emerytury zostało 5 lat, całe życie płacili składki, a teraz powiedzieć im "sorry, emerytury nie będzie"? Tak twardy reset możliwy byłby tylko po jakimś totalnym kataklizmie typu wojna.

  •  

   pokaż komentarz

   -ograniczyć ilość urzędników- koszt 30-60 miliardów zł rocznie - reformuje system ubezpieczeń społecznych ZUS

   @Wakazashi26: Źródło tych wyliczeń poproszę. BTW. Niezły rozrzut.

   -obniżyć koszty pracy i podatki

   Mamy jedne z najniższych kosztów pracy w Europie, zasadniczo na tym opiera się cała polska gospodarka. Niższych już się nie da zrobić, bo będzie trzeba ciąć z jednych z najniższych wynagrodzeń w UE.

   kasuje tysiące niepotrzebnych i szkodliwych rozporządzeń i ustaw

   Skoro piszesz o tysiącach niepotrzebnych i szkodliwych, to nie będzie dla Ciebie przeszkodą jeśli wymienisz pierwsze sto najbardziej szkodliwych.

   - zlikwidować podatek dochodowy, który karze człowieka za pracę

   W którym kraju zlikwidowano karanie człowieka za pracę i wyszło to na dobre dla społeczeństwa i gospodarki. Wybierz z 20 najbardziej rozwiniętych rynków pracy i najprężniejszych gospodarek świata.

   wprowadzić dobrowolność płacenia składek na NFZ

   Jest jeden duży kraj, w którym nie było obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych, tamże połowa ludzi nie ma prawa do bezpłatnej wizyty u lekarza.

   plus rozwój prywatnych ubezpieczycieli,

   To jakiś objaw syndromu sztokholmskiego?

   pokaż spoiler Poproszę o sylwestrową porcję minusów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   r...........7

   0

   pokaż komentarz

   @LDevil: Nie mogę Ci powiedzieć, abyś czytał ze żrozumieniem. Proszę Cię jednak, abyś rozumiał to co piszesz

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: @ryszard195917: Przeczytajcie jeszcze raz dokładnie mój komentarz, bo chyba wam niektóre literki poznikały. Nigdzie nie pisałem o zaprzestaniu wypłacania emerytur. To pytanie które pojawiło się w moim komentarzu nie było zadane przeze mnie, tylko chciałem w ten sposób odpowiedzieć użytkownikowi Wakazashi26 na jego pytanie dlaczego nie możemy przestać płacić składek na ZUS.

  •  
   r...........7

   +1

   pokaż komentarz

   @LDevil: To jeszcze nie ten czas, ale proszę;

   źródło: 173.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @LDevil: tru dat, zaminusuj mnie za czytanie bez zrozumienia

  •  

   pokaż komentarz

   ograniczyć ilość urzędników- koszt 30-60 miliardów zł rocznie

   @Wakazashi26: Wyssałeś liczbę z palca, czy wyciągnąłeś z dupy?

  •  

   pokaż komentarz

   @LDevil: Będąc ostatnio u rodziców zacząłem się do matki i ojca zwracać per beneficjentko/beneficjencie.
   "No ale jak to? My przecież pracowaliśmy całe życie i nam się należy".
   No to ja mówię, pokażcie zestawienia ze składkami na zus, bo mi w tym roku zus przesłał, że na razie zabrał mi 150000 zł, a w OFE przed kradzieżą miałem 98000. No nie mają, ale przecież oni też odkładali.
   Tekstu, że to teraz mi się zabiera z pensji na ich emeryturę nie potrafią zrozumieć "przecież to państwo daje".
   Tekstu, że już teraz państwo polskie mówi, że przyszli emeryci (czyli ja, jak dożyję) będą mieć 30% z tego co wpłacili, też nie rozumieją.
   I tak ich kocham, to moi rodzice.

  •  

   pokaż komentarz

   @amb97: Koszty zusu razem z pałacami to mniej niż 3%.
   Innymi słowy CAŁKOWICIE LIKWIDUJĄC ZUS, emeryt dostałby zamiast 1000 zł - 1030zł...
   Jeszcze jakieś genialne pomysły?

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: Nie 30% - plan jest taki że statystycznie dostaniesz (wszystko co wpłaciłeś x czynnik demograficzny).
   Czyli co do zasady.
   (emerytura x miesiące dożycia)x(stopień zastępowalności pokoleń w kontekście pkb) = twoje składki wpłacane w czasie pracy.
   Dlatego tak istotne dla wysokości emerytury jest wiek w którym na nią przejdziesz.
   Bo skraca "miesiące dożycia".

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: No to teraz spróbuj swój ambitny plan zrealizować politycznie...

   takie zmiany musisz robić stopniowo, w sposób obliczony na dekady, inaczej zostaniesz wysiudany a zmiany cofnięte przez nową władze.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: czyli powiedzmy 1000 x -10lat (bo do 60 lat nie dożyję) x 0.1 = - xxx złoty które państwo jest mi winne, a nie czekaj, to ja państwu powinienem zwrócić hipotetyczne dochody.
   W maju dostałem z zus pisemko informujące, że gdybym teraz przeszedł na emeryturę, to bym miał 1000 z groszami. Gdybym przeszedł na emeryturę w wieku 67 (przy założonych wpływach z mojej aktualnej wypłaty DUUŻO ponad średnią krajową) , to ok 2700. I jak to ładnie napisałeś, to jest PLAN.
   Jak niedaj boże umrę przed 67 rokiem, to pieniądze zabrane przez zus idą w chuj.
   Pieniądze z ofe jeszcze podobno są dziedziczone, ale ktoś mi 50% ostatnio zajebał.
   Pracujesz w zus, bo ładnie mnożysz liczby przez konteksty ( ͡º ͜ʖ͡º) ?

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: Zus nie jest systemem kapitałowym, wiec z ząlożenia jedni umierają za szybko, inni żyją dłużej niż średnia zakłada...
   System kapitałowy byłby lepszy, ale I TAK zus po reformie powinien działać sprawnie - za jakiś 15-20 lat.

   Spójrz na pisemko z ZUS - przeciez uczciwie podali -
   ile zebrałeś na subkoncie.
   na ile miesięcy życia razy emerytura 1000 zł ci to starczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Czyli teraz przechodzę na emeryturę, nie płacę już składek zus i cieszę się prawie 100% wypłatą od pracodawcy? Przecież już wpłaciłem wg. zus tyle pieniędzy, by według twojego wzoru (emerytura x miesiące dożycia)x(stopień zastępowalności pokoleń w kontekście pkb) = twoje składki wpłacane w czasie pracy.) wszystko jest poprawne?
   Gdzie się mylę?

  •  

   pokaż komentarz

   Koszty zusu razem z pałacami to mniej niż 3%.
   Innymi słowy CAŁKOWICIE LIKWIDUJĄC ZUS, emeryt dostałby zamiast 1000 zł - 1030zł...
   Jeszcze jakieś genialne pomysły?


   @graf_zero: Źródło? I teraz to niby dostanie więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: Aby dostać tyle co 100% wypłata pracodawcy musisz spełnić warunek
   twojaSKŁADKA x miesiące kiedy płaciłeś = twojaWYPŁATA x miesiące planowanego życia na emeryturze.

   Obawiam się że płacisz takich wysokich składek.

  •  

   pokaż komentarz

   @amb97: Pytasz o źródło informacji nt kosztów funkcjonowania ZUS?
   Dane dostępne publicznie bez żadnego trudu...

   I teraz to niby dostanie więcej?
   Teraz dostaje o 3% mniej. Chodzi o to że nie da się takiej liczby płatników i beneficjentów obsłużyć ZA DARMO... Ale nawet gdyby się dało to jest to niezbyt istotny zysk...
   Co innego spuszczając wprd rolnikom i górnikom - oni cię okradają, nie pani w Zusie - ona pracuje porządnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: dobrze ujęte, a ty to wiesz, ja to wiem, a dziady i mohery i tak zagłosują na pis a połowa nie pojdzie do wyborów i bedzie jak zawsze...

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Nie odpowiedziałeś na pytanie. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.
   Więc sam siebie zacytuję "Czyli teraz przechodzę na emeryturę,ale pracuję, nie płacę już składek zus i cieszę się prawie 100% wypłatą od pracodawcy? Przecież już wpłaciłem wg. zus tyle pieniędzy, by według twojego wzoru (emerytura x miesiące dożycia)x(stopień zastępowalności pokoleń w kontekście pkb) = twoje składki wpłacane w czasie pracy.) wszystko jest poprawne?
   Gdzie się mylę?"
   Hint: już teraz chcę iść na emeryturę. Innej nie chcę. Więc chcę od pracodawcy otrzymywać wypłatę nie pomniejszaną o zus. Może pomniejszoną o jakiś podatek.
   Czego nie rozumiesz?
   dodałem "ale pracuję", bo chyba kontekstu nie złapałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: Aaaa, teraz rozumiem.

   Niestety - zarabiasz, płacisz. Na emeryturę będziesz mógł pójść i przestać płacić jak ci system pozwoli :D

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet nie macie pojęcia jak ruszyła by mała przedsiębiorczość w Polsce jeżeli zlikwidowano by ZUS. Ruszyła i utrzymała się na rynku.

 •  
  D......n

  +11

  pokaż komentarz

  Tak w ogóle, to w demokracji obywatele nie muszą nic wiedzieć.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam zawodowo duzo wspólnego z zusem. Takiej komuny mentalnej i wątpliwej jakości sposobu używania mózgu nie ma w żadnej innej instytucji.
  Nóż się otwiera w kieszeni jak pomysle ze ci ludzie podejmują ważne (a dla niektórych nawet życiowe) decyzje...

 •  

  pokaż komentarz

  W pierwszej kolejności powinni wypieprzyc połowę tych młodych dup co siedza po 10 w pokoikach 2x2 i nic nie robią.