•  

  pokaż komentarz

  I ktoś mi powie, że Bóg istnieje? Mam 30 lat, ale chce mi się płakać jak to oglądam, przecież to było niewyobrażalne, jak tak można ludzi złamać, zniszczyć...a ten moment z ciałami, nie, to jest nie do pojęcia.

  •  
   p.................r

   +269

   pokaż komentarz

   @haakenn: zauważyłeś co na rękach mieli straznicy ? wstęgi z gwiazdą dawida...

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: dzisiaj największe getto na świecie to Strefa Gazy, historia kołem się toczy.

  •  

   pokaż komentarz

   I ktoś mi powie, że Bóg istnieje?
   @haakenn: dziwne powiązanie, ale jeśli chcesz się w takie rzeczy bawić, to tak samo istnieje Szatan (czyli zło). Pamiętaj, że IIWŚ nie trwała lat 200, a parę, zatem zło rządziło parę lat, a wygrało dobro.

   Oczywiście możemy zacząć się przepychać argumentami dalej z których wyjdzie jasno, że od zawsze dobro styka się ze złem, i że taka dyskusja kompletnie nie ma żadnego sensu (chyba również pod względem teologicznym). No i jakieś zdarzenie, to kwestia Boga, Szatana, czy może po prostu człowieka? - na to i tak każdy sam sobie musi odpowiedzieć, najlepiej bez zwalania na osoby trzecie (w tym również byty niematerialne).

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn:

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 128070368.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: To nie Bóg zabija tylko człowiek.

  •  
   t.............e

   +10

   pokaż komentarz

   @plumkajacy_kalafior: jeszcze gościa pulsujecie z tym oklepanym zwrotem? gdyby Izrael nie prowadził polityki twardej ręki islamiści jak sądzicie ile by ich oszczędzili, 2-3 dni?

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bo albo nie istnieje albo było mu to obojętne? A może wyobrażasz go sobie jako superbohatera Marvela który powinien był zejść na ziemię, pokonać tych złych i uratować tych dobrych? Milczenie jest niekiedy bardziej wymowne niż słowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: "Jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka"

  •  
   t.............e

   +1

   pokaż komentarz

   @plumkajacy_kalafior: moja pomylka, to miala byc odpowiedz na komentarz
   Lemingus_Vulgaris (bełkot o Gazie)

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: To co mówisz miałoby sens gdyby nie to, że bóg sam mordował i kazał mordować. Poczytaj stary testament. Jak dla mnie to Jahwe jest Szatanem. To co robił to samo zło.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: przeciez Bóg dał nam wolną wolę, prawda? wolna wola oznacza, ze ludzie mogą i takie rzeczy czynić. Takie są reguły tej gry.

  •  

   pokaż komentarz

   Istnienie bądź nie istnienie Boga nie ma tu nic do rzeczy. Według mnie nie istnieje ani dobro ani zło, wszystko zależy od punktu widzenia. Pozornie złe wydarzenia mogą nieść pozytywne konsekwencje, jeśli dotkniesz gorącego żelazka i się oparzysz to będziesz wiedział żeby tego więcej nie robić. Nasze poznanie jest oparte na kontraście. Nie było by mądrych gdyby nie było głupców, nie ma światła bez ciemności itd.

  •  

   pokaż komentarz

   bóg sam mordował i kazał mordować
   @bartez: ale zdajesz sobie sprawę z tego, że od wielu lat nie czytamy Pisma Św. 1:1, lecz interpretujemy? Dlatego KK nie wierzy, że Bóg stworzył świat w 7 dni, lecz traktuje to jako metaforę?

   Jak dla mnie to Jahwe jest Szatanem. To co robił to samo zło.
   Z miłą chęcią obaliłbym twoje tezy, ale nie dość, że raczej moja znajomość Biblii jest średnia, więc sporo czasu bym potrzebował na pozbieranie odpowiednich cytatów i interpretacji, to ponadto są ludzie, którzy zrobią to znacznie lepiej (w sensie: będą w stanie wejść z tobą w merytoryczną dyskusję, dzięki czemu twoje tezy nie tyle, że będą obalane, co po prostu będziesz w stanie dostrzec rzeczy, które omijałeś :) ).

   W każdym razie zainspirowałeś mnie to wguglania "interpretacja pisma świętego" i w sumie, to pojawiły się ciekawe materiały, więc będę miał co nieco lektury :) .

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Masz 30 lat, a pojmowanie rzeczy jak 8-latek. Bóg to nie wróżka spełniająca życzenia. Postać Boga jako spersonifikowanego stworzyciela to tylko koncepcja, rzeczywisty stan rzeczy jest daleko poza naszym (czysto empirycznym) pojmowaniem wszechświata.

   @simperium:
   >a wygrało dobro.
   Trzymajcie mnie xD

  •  

   pokaż komentarz

   Trzymajcie mnie xD
   @Bizancjum: w tych kategoriach wygrało (pomijam już to, że Polacy tkwili w piekiełku przez kolejne kilkadziesiąt lat i fakt, że wielu hitlerowców umarło w spokoju, bo inaczej mój wpis miałby tyle znaków, że nikt by tego nie czytał :/ ).

  •  
   U.....r via Android

   +5

   pokaż komentarz

   @plumkajacy_kalafior: w każdym narodzie znajdą się szumowiny, wielu jak ich nazywasz strażników było do tego zmuszonych pod groźbą śmierci, ale nie swojej tylko rodziny. Jedna z najpodlejszych metod stosowanych przez Niemców i nawet mój dziadek który przeszedł getto i obóz koncentracyjny nie miał im tego za złe. Mam nadzieję, że już nigdy nikt nie będzie stawiany w takiej sytuacji.

  •  
   t.............8

   +1

   pokaż komentarz

   @haakenn: to że ktoś kogoś zabił kogoś nożem kuchennym nie świadczy o tym że nóż który służy do innych celów nie ma projektanta i twórcy

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium:
   >w tych kategoriach wygrało

   W jakich kategoriach? Czy niemordowanie ludzi to "dobro"? Dobro to wartość nadrzędna, a prawo do życia to wartość podstawowa. Nieczynieniem zła nie postępujemy "dobrze".

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: lol człowiek to tylko zwierzę jak każde inne tylko trochę bardziej rozwinięte, boga nie ma a my dążymy by mieć tego czego nie mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   W jakich kategoriach? Czy niemordowanie ludzi to "dobro"? Dobro to wartość nadrzędna, a prawo do życia to wartość podstawowa. Nieczynieniem zła nie postępujemy "dobrze".
   @Bizancjum: z całym szacunkiem do ciebie, wybacz, że nie pociągnę tematu, ale po prostu wyszłaby z tego całkiem długa i ciekawa dyskusja. Stety, albo i niestety, takie rozmowy chyba lepiej do pewnego poziomu prowadzi się twarzą w twarz, by rozmawiać dłużej bez niepotrzebnych skrótów myślowych, którymi naszprycowane są wpisy w internecie. Pisząc komentarze i tak większość myśli nam ucieka, więc ją spłycamy, co koniec końców często oznacz zwyzywanie się od najgorszych (łącznie z porównaniami do Hitlera do których przecież dąży każda dyskusja ;) ).

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Z "dobro wygrało" jednak bym polemizował. Po wojnie Stalin nadal zaprowadzał swoje czystki polityczne, istnialy guagi, a tysiące ludzi siedziało w więzieniach za poglądy. Zgadzam się natomiast że dobro i zło istniało zawsze i nadal istnieje, a wplątywanie w to boga w tym przypadku nie ma sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: problem z interpretacją jest taki, jak z przepowiedniami i horoskopami. Każdy może sobie to interpretować na własny sposób i można napisać coś w ten sposób, że zawsze będzie wydawało się prawdziwe. Biblia nie jest dowodem na istnienie czegokolwiek i kogokolwiek-szczególnie dodając do tego ilość błędnych informacji, sprzeczności i innych niezgodności, a tym bardziej brak jakiegokolwiek twardego, empirycznego dowodu na czyjeś niezwykłe pochodzenie czy zdolności.
   W taki sposób zamiast Biblii można podstawić jakiś twór SCI-FI oparty o dozę prawdziwych wydarzeń i wmawiać ludziom przez dwa tysiące lat, że tak było, wierzcie nam na słowo, bo przecież Stasiek istniał, jest nawet jego chusta, a przecież napisali, że leczył ludzi i robił cuda, nawet kazał komuś zbudować wielki statek i ratować zwierzęta, a później zabili go i uciekł(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   Jedynym faktem, który można bez wątpliwości potwierdzić jest to, że religia była i wciąż jest najlepszym sposobem na manipulację gigantycznymi masami ludzi, wykorzystywania ich w celach politycznych i innych - nie wydaje ci się, że choćby potocznie nazywany dżihad jest świetnym tego przykładem?
   Co z kapłanami chrześcijańskimi, którzy sami często podżegali do wojen i mordów, bo ich "błogosławieństwo" przynosiło ich świątyniom i im samym gigantyczne zyski z łupów, które otrzymywali w podzięce? Z resztą początkowo zwierzchnik wojskowy i religijny był jedną osobą - nadawano mu boskie pochodzenie ze względu na jego niezwykłe zdolności w walce itd.

   pokaż spoiler Gównoburza za 3, 2, 1

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bóg dał nam wolność. Ludzie wykorzystują ją w dobry i zły sposób. Nauczanie Boga jest takie, aby tylko w dobry sposób wolność wykorzystywać. Lecz wiele osób ma inne podejście do Świata, do innych ludzi.

   Dziś dzieją się złe rzeczy w Syrii, Iraku, na Ukrainie i w wielu krajach Afryki. Wolni ludzie którzy mieli np. więcej środków, więcej ludzi wokół siebie zaczęli atakować innych... Tak samo było w czasie II WS.

   Ktoś wolny np. zanieczyścił środowisko i m.in. w konsekwencji na danym obszarze rodzą się chore dzieci. Matka pije w czasie ciąży - rodzi się chore dziecko.

   Wszystko jest konsekwencją naszych wolnych wyborów... Jedne są dobre, inne złe. Raz odpowiadamy tylko za siebie, innym razem konsekwencje ponoszą też inni.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: "Ludzie ludziom zgotowali ten los"... Otrzymaliśmy od Boga wolną wolę i to od nas tylko zależy co, jak, komu gdzie i kiedy zrobimy. Oczywiście On cierpi gdy widzi, jak czynimy zło, jednak nie może nami sterować jak robocikami abyśmy czynili tylko dobro. Poza tym,, z definicji Bóg jest bytem nieskończonym, czyli daleko poza naszymi ramami pojmowania pewnych koncepcji i to jest dosyć oczywiste, że nie zrozumiemy wszystkich jego decyzji.

  •  

   pokaż komentarz

   @plumkajacy_kalafior: Sami siebie tłukli i mieli za to płacone. Jakoś mi żydów nie żal. Sami sobie zgotowali ten los. A właściwie to ich rządzący.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Coś ci powiem...to sie dzieje cały czas.Np. w Korei Płn.

  •  

   pokaż komentarz

   Gównoburza za 3, 2, 1
   @Norskee: w jednym poście poruszyłeś tyle wątków, że ewidentnie zależy ci tylko na gównoburzy ;) . Szczerze? Jeśli miałbyś ochotę kiedyś tak na poważnie (a przede wszystkim spokojnie) sobie porozmawiać o kwestiach religii, to życzę ci, byś na swojej drodze spotkał jakiegoś otwartego i oczytanego księdza z którym bez problemu będziesz w stanie wejść w taką dyskusję (np. podczas długiej jazdy pociągiem) :). Ja tematu nie ciągnę, bo lecisz trochę po łebkach, to raz... a dwa: taki ksiądz byłby bardziej rzeczowy i merytoryczny ;) .

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: dlaczego ksiądz miałby być merytoryczny? Właśnie powinien to analizować ktoś obiektywny, stojący z boku, ktoś, komu jest to zupełnie obojętne jaki będzie finalny wynik dochodzenia do prawdy. Lewicowiec będzie mówił, że lewica jest najlepsza, prawicowiec będzie mówił, że prawica jest najlepsza, a ksiądz będzie mówił, że wszystko zawarte w Biblii jest prawdziwe i trzeba umieć ją "interpretować", choć interpretacja nie ma żadnej wartości naukowej i nie dowodzi zupełnie niczego - to nie są żadne twarde fakty. Już kiedyś ktoś mnie próbował przekonać, że Biblia jest prawdziwa - odnosząc się do fragmentów Biblii, czyli to trochę tak, jak czytać książkę i mówić, że wszystko w niej jest prawdziwe, bo przecież tak w niej jest napisane. Problem jest taki, że w Biblii jest tyle bzdur i tyle razy ją zmieniano na własne potrzeby, że aż trudno w to uwierzyć- to akurat da się łatwo porównać, bo da się dotrzeć do wcześniejszych wersji, które znacząco się różnią od tych "aktualnych"

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium:
   Z resztą tak, poruszyłem dużo wątków, bo nie będę tutaj robił wywodu na kilkadziesiąt stron wypisując każdą bzdurę zawartą w Biblii, ale ktoś może sobie z ciekawości poszukać różnych źródeł poświęconych tym kwestiom. Jeśli ktoś chce ślepo wierzyć i nie wiedzieć tak właściwie w co wierzy i nawet nie próbować poddać własnej ocenie tego w co wierzy(jak większość ludzi), to niech tak będzie, ale nie ma ŻADNEGO dowodu, ŻADNEGO. Gdyby taki był, to byłoby to najważniejsze odkrycie ludzkości, niszczące niemal całkowicie inne religie i dorobek wielu nauk- między innymi biologii, fizyki i astronomii, naprawdę myślisz, że by to przeszło takim cichaczem?( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kielek96: dokładnie

   TO LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS

  •  

   pokaż komentarz

   Pamiętaj, że IIWŚ nie trwała lat 200, a parę, zatem zło rządziło parę lat, a wygrało dobro.

   @simperium: Jesteś pewien, że dobro wygrało?

  •  

   pokaż komentarz

   a ksiądz będzie mówił, że wszystko zawarte w Biblii jest prawdziwe i trzeba umieć ją "interpretować"
   @Norskee: za bardzo ustawiasz rzeczywistość czarno białą, tymczasem są księża i księża. Są tacy, którzy będą na siłę cię nawracać, a są i tacy z którymi nie dość, że przeprowadzisz spoko rozmowę, to jeszcze być może będziesz miał znacznie więcej wątpliwości, a raczej pytań.

   A czemu ksiądz? Bo jeśli trafisz na dobrego, to nie będzie cię na siłę nawracał, ale np. powie ci, jak KK doszedł do danej tezy, albo wspomni o innych źródłach.

   ksiądz będzie mówił, że wszystko zawarte w Biblii jest prawdziwe i trzeba umieć ją "interpretować",
   widzę, że styczność z księżmi to miałeś bardzo słaby. Normalny ksiądz, raczej chyba ci tak nie powie, ponieważ chociażby zupełnie inaczej podchodzi się do Starego Testamentu, a inaczej do nowego...

   Kurczę, wpadłeś w tendencję zero-jedynkowania, zapominając, że ksiądz to też człowiek. Nie bóg. Człowiek. Niestety niektórzy księża o tym zapominają, ale wielu twardo stąpa po ziemi: mają wątpliwości, pytania, czasem w wyniku pytań odchodzą z Kościoła (co nie jest równoznaczne z tym, że np. przestają wierzyć w Boga)...
   generalnie z dobrym księdzem spokojnie sobie pogadasz i w tematyce teologicznej i w okołoteologicznej (jest sporo materiałów na które powołuje się KK w uzasadnianiu, czy Jezus istniał na prawdę, itp., w każdym razie będzie posiadał wiedzę na tyle dużą, że z twoich pytań i wątpliwości może wyjść ciekawa dyskusja). No, ale problem taki, że trzeba wpierw trafić na takiego księdza ;) .

   Jeśli ktoś chce ślepo wierzyć i nie wiedzieć tak właściwie w co wierzy i nawet nie próbować poddać własnej ocenie tego w co wierzy(jak większość ludzi), to niech tak będzie, ale nie ma ŻADNEGO dowodu, ŻADNEGO.
   Nie mnie wiedzieć, w co wierzą ludzie, ale warto tutaj wspomnieć o tym, że liczba ludzi (nie księży, itp.), którzy przeczytali całe Pismo Święte, nie jest jakaś szczególnie duża :) .

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: hahahahaha :D a więc bóg istnieje, bo coś takiego przeżyło w takiej agonii albo raczej czegoś takiego nie przeżyło w sumie nie tak wiele ludzi jak na skalę ogólno-dziejową? Podsumowując tego typu logikę, jednostka jest niczym i jej cierpienie nie ma znaczenia o ile więcej ludzi ma się spoko. Prawdziwy racjonalista ten bóg, który kocha każdego człowieka ;)

  •  

   pokaż komentarz

   a więc bóg istnieje, bo coś takiego przeżyło w takiej agonii albo raczej czegoś takiego nie przeżyło w sumie nie tak wiele ludzi jak na skalę ogólno-dziejową?
   @soniq51: zauważ, że to nie ja rozpocząłem taką dyskusję, ja tylko pokazałem, że jest nieco rozjechana i pakowanie w to bytów niematerialnych jest trochę średnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: i trafienie na wiarygodnego księża ma być jakimś rodzajem loterii, bo może się trafi a może nie? Ze względu na interes całej instytucji nie są wiarygodnym i obiektywnym źródłem.
   Do szukania dowódow na istnienie to trzeba korzystać z wiedzy archeologów, historyków i badań filii poświęconych badaniu religii, czy religioznawcow, a nie byle kogo uczonego w jednym celu licząc na to, że jakiś promil z nich będzie obiektywny. w sklepach wciskają ci zazwyczaj to, co samo nie schodzi, a jednak czasem zdarzy się ktoś, kto faktycznie poleci dobry sprzęt -mimo wszystko wszyscy są niewiarygodni bo nie wiesz który chce ci wcisnąć bubel, a który faktycznie dobry towar

   serii, nie mam nic przeciwko osobom wierzącym, ale ślepa wiara na słowo i zero własnych refleksji bo kiedyś pani na religii powiedziała l, kiedy nigdy nie przeczytało się nawet 20 stron Biblii jest rzeczą co najmniej zabawna

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: czemu średnie? przecież to pokazuje jak na dłoni czy jest w chmurkach ktoś, kto ma nad nami pieczę? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn @simperium @Norskee @Bizancjum @maciundo: Jest taka książka - Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa. Polecam, choć zalecam też krytyczne podejście do tego co głosi autor.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Zdaję sobie sprawę, że co innego stworzenie świata w 7 dni, a co innego opisy mordowania całych miast na rozkaz boga. Te miasta miały nazwy i w biblii podane są konkretne liczby wymordowanych. Na rozkaz boga. Zdaję sobie również sprawę, że jak się jest człowiekiem wierzącym to nie chce się traktować tych opisów dosłownie. Ale to moim zdaniem hipokryzja. To świadome wybieranie sobie co mi bardziej pasuje. Hmmm... bóg kazał mordować? Na pewno metafora. Dla mnie bóg z biblii to morderca i jeśli już miałbym wierzyć w czary-mary, to bym uznał że to szatan, który wmówił ludziom że jest bogiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norskee: Zawsze się cieszę widząc setki postów o niczym i jedna perełkę, że nie tylko ja zachwałem resztki zdrowego rozsądku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dumkanadwa: Strzel ty się porządnie w łeb, najlepiej czymś ciężkim i tępym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemingus_Vulgaris: tylko że arabusy tam mieszkające mają się dobrze, tak samo jak ci którzy przyjechali do NRD. Więc nie pisz bzdetów islamski patrioto.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartez: dodałbym do tego, że z Biblii wyłania się obraz Boga - sadysty. Opisuje Boga jako byt wszechmocny, zdolny do stworzenia tak złożonej rzeczy jak wszechświat i jednocześnie ją całkowicie kontrolującą, albo przynajmniej nadzorującą, znającą przeszłość i przyszłość, a jednocześnie uznającą za najbardziej stosowny sposób rozwiązania problemów z ludźmi: wymordowywanie całych miast, kobiet, dzieci (potop, Sodoma i Gomora), noworodków (Egipt), tortury (Jezus). Przecież, skoro ów Byt jest wszechmocny (tu żarcik - wszechmocny na tyle, że najpierw stworzył dzień i noc, a potem dopiero słońce), to:

   1. Aby dać kres grzechom, wystarczyło by, aby Bóg "pstryknął palcami" i WSZYSTKO BY SIĘ ZMIENIŁO, wszak jest wszechmocny, prawda? Więc po co były potrzebne masowe mordy np. noworodków, dzieci, czy pasja Chrystusa?

   2. Mało tego, skoro jest absolutnie wszechmocny, to projektując wszechświat, wiedziałby, PRZEWIDZIAŁBY że jego sadystyczny eksperyment z daniem ludziom np. agresji i popędu seksualnego nie wypali, i zaprojektowałby go tak, aby potem nie musieć likwidować grzechu czy miejsc grzechu właśnie przez masowe mordy i tortury Chrystusa?

   3. Czyż nie zatem nasz świat nie został zaprojektowany przez - przecież wszechmocnego - Boga jak taki CELOWO nieudany zasobnik z myszami profesora Calhouna, żeby potem ów Bóg mógł się oddać mordowaniu i dręczeniu?

   Wołam @simperium - odnieś się do powyższego RZECZOWO i retorycznie, a nie poprzez "jak spotkasz księdza to Ci powie". Spotkałem i znam wielu, żaden nie potrafi dać rzeczowego wyjaśnienia. Wiesz dlaczego?

   Bo wierzycie w Boga sadystę i dzieciobójcę. Który ma możliwości stworzenia dobrego miejsca do życia swoim stworzeniom, ale woli żebyśmy sobie do gardeł skalali, wszak dał nam agresję i popęd. A sam jako najbardziej stosowne uznaje od czasu do czasu pomordować noworodki czy skazać kogoś na tortury.

  •  
   A.......................r

   0

   pokaż komentarz

   @KawaJimmiego:

   Może walczył z czerwoną i czarna socjalistyczną zarazą?

  •  

   pokaż komentarz

   @Freza:
   Taka wolna wola, że za zajrzenie do arki przymierza zabił 43 tys. Ciekawskich Żydów. A za zabicie kilku milionów Żydów - szwajcarskie złoto i plan Marshala.

  •  
   p.........y

   -1

   pokaż komentarz

   @haakenn: to ludzie ludziom zgotowali ten los

  •  

   pokaż komentarz

   @naiwny_bayes: Musiałeś się nieźle napocić pisząc te wywody:) Powołujesz się na opis biblijny to zapewne czytałeś o raju, to było miejsce stworzone przez Boga dla ludzi, idealne, bez bólu itd. Ludzie sami wybrali. No chyba że jednak Boga nie ma to nie ma się co powoływać na Biblie ? Jest jeszcze wolna wola czyli największy dar dany nam przez Boga, wybierasz sobie wygodne kawałki , idź pogadaj z teologiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tenteren: czyli jednak "idź i pogadaj z teologiem". Chcesz dyskutować? Nie zasłaniaj się innymi osobami. Wyjaśnij rzeczowo, gdzie są błędy w moim rozumowaniu, że nazywam sadystą istotę, która może wszystko, a tymczasem wybiera takie rozwiązania, które powodują cierpienie. I to cierpienie np. dzieci.

   Poza tym, co Wy macie z tym "pogadaj z teologiem", "pogadaj z księdzem". Nie potraficie sami zdobyć się na odrobinę krytycznego myślenia? Aż takie to wygodne, gdy ktoś Wam podpowiada gotowe rozwiązania?

  •  
   D.....6 via iOS

   -3

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bóg istnieje, ale ten film nie jest o Bogu. Ten film pokazuje że istnieje Szatan i nie nie jest to cząstka twego serca.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_na_chwile: > gdyby Izrael nie prowadził polityki twardej ręki islamiści jak sądzicie ile by ich oszczędzili, 2-3 dni?

   Doslownie minuty po wyjsciu Brytyjczykow z Izraela muzulmanie z sasiednich krajow i palestyny najechali na dopiero co utworzony Izrael. Takze nawet nie dali im 1 dnia.

  •  
   D.....6 via iOS

   +1

   pokaż komentarz

   @naiwny_bayes: stawiasz bardzo dobre pytania (trochę gorzej z pochopnymi wnioskami które wyciągasz z błędnych założeń) i nie przestawaj szukać na nie odpowiedzi. Bóg jest wszechmocny tylko błędnie zakładasz że jest władcą świata w którym żyjemy. Jeśli choć trochę znasz Biblię to pewnie pamiętasz kto proponował Jezusowi "wszystkie królestwa świata" za jeden pokłon i oddanie czci. Jezus nie zaprzeczył że należą do tej osoby. Wiesz o kogo chodzi? To właśnie ta istota jest aktualnym władcą świata i życie w tym świecie wygląda jak wygląda. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć dlaczego tak jest, dlaczego Bóg dopuszcza (a nie powoduje) do tego, bo ma bardzo ważny powód to pisz na priv. Nie przestawaj pytać, bo pytania masz naprawdę dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Wszystko jest udokumentowane i będzie do końca świata na sumieniu tych ludzi i wszystkich, którzy mają z nimi coś wspólnego. Już w tej chwili sumienie jest dla ludzi żyjących na zachodzie co raz ważniejsze. Tak właśnie doszło do eksterminacji znacznej części polskiego społeczeństwa, w tym przede wszystkim intelektualistów. Chociażby zapłacili nam za to setki, tysiące miliardów w najdroższej walucie świata, to i tak tego nie zrekompensują. Ludzie, którzy się tego dopuścili są ekstremalnymi prymitywami, a dziś wydaje się im oraz ich potomkom, że to oni zawsze byli najmądrzejsi na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Syna Bożego potraktowali podobnie. Ludzie, nie Bóg. Bóg daje ludziom wolną wolę - jak widać, niektórzy jej mieć nie powinni, bo nie są tego godni.

  •  

   pokaż komentarz

   @naiwny_bayes: Można by pisać tutaj całe strony objasnień, natomiast co do Boga to jest klucz " Wolna wola = miłość "
   Nie dlatego odesłałem cię do teologa że nie mam własnego zdania w tym temacie tylko dlatego że temat nie jest taki prosty jak ci się wydaje i wolałbym abyś naprawdę rzeczowo podyskutował ze specjalistą "

  •  

   pokaż komentarz

   @bylekto: przez zachód miałem na myśli konkretnie państwa byłej osi.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: to, że pomyślisz, że Bóg nie istnieje, w niczym Ci nie pomoże, wręcz przeciwnie.

  •  
   P......a

   0

   pokaż komentarz

   @haakenn: Wszystko zależy jak jest skonstruowany świat. Jeśli ci ludzie odpracowują swoje poprzednie grzechy-życia-wcielenia to jak najbardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Jakie dobro wygrało? Czerwona zaraza na kolejne 50 lat z hakiem, czy Kraj Wujka Sama destabilizujący sytuację na bliskim wschodzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemingus_Vulgaris: żydzi dostali palestynę w zamian za pomoc podczas II wojny w eksterminacji słowian i teraz bombardują palestynę od ponad 60 lat dzień w dzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kielek96: ale Bóg niby jest wszechmogący i widząc jak jeden człowiek krzywdzi drugiego ma WSZELKIE możliwości żeby reagować. Czy się mylę? Tak uczy religia chrześcijańska. Skoro tak to albo ma możliwość i nie reaguje, co by znaczyło że wcale nie jest dobry, albo jej nie ma czyli nie jest wszechmogący i cała teoria wiary w boga się wali. Nie chce nikogo od wiary siłą odwodzic, ale zastanówcie się też, co miałoby się stać z wysadzajacymi się powietrze arabami, idą do nieba czy piekła? przecież oni wierzą, że to pierwsze. Albo hindus co wierzy, że zostanie krową, co z nim robi Wasz bóg? Idą po prostu w piach, taka "smutna" prawda. Wiara to wiara, każdy wierzy w co chce, ale pewne rzeczy się po prostu zupełnie nie trzymają kupy. W sumie na tym polega wiara, inaczej byłaby wiedzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bóg w określonym rozumieniu, jak rozumiem. Tak, ludzkie wyobrażenia o stwórcy prawie na pewno są błędne, co pociąga nieprawdziwość przytłaczającej większości religii świata. Niemniej może istnieć inna forma, która mogłaby podpadać pod jakąś mniej wymagającą definicję boga. W szczególności zakładamy, że logika jaką dysponujemy jest spójna, zatem byt o cechach wykluczających się nie może istnieć. Naturalnie po cichu wprowadzamy tu w praktyce dalsze założenia, choć część z nich znosi np. omnipotencja - skoro możesz wszystko, to możesz też stworzyć taki świat, w którym człowiek, którego kochasz ma się dobrze i np. nie umiera w obozie koncentracyjnym.

   Oczywiście i to można obejść, np. zakładając, że część ludzi to NPC. Wszystko można sobie wytłumaczyć jakoś, zwłaszcza gdy nie chcemy trzymać się założenia o logice. Możliwości nieograniczone, dlatego nie jest to najlepszy sposób podważania religii. Znacznie lepiej sprawdza się zwyczajne pytanie o źródła. Skąd wiesz, że Bóg jest taki czy owaki i chce żebyś robił akurat to, albo nie robił akurat tego, i zrobi Ci to, lub tamto jeżeli Ty zrobisz siamto czy owamto.

   Najprawdopodobniej Stwórcą naszego wszechświata jest jakiś deweloper gier imersyjnych. W najgorszym razie student pierwszego roku informatyki na Uniwersytecie Sosnowieckim. Religijne wersje boga są zwykle niespójne, w tym "twardo" niespójne logicznie, oraz przede wszystkim nie ma wystarczających podstaw by wierzyć w określone wersje boga.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norskee: @Falcon: Największym bluźnierstwem jest patrzenie na Boga przez pryzmat religii.

  •  

   pokaż komentarz

   A. Einstein. - "Bóg nie gra w kości"
   Bohr odpowiedział mu - "Einstein, ty nie mów Bogu co ma robić." @haakenn: Nie mów Bogu co ma robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trumanek: Żeby patrzeć na boga w jakikolwiek sposób, trzeba uznać, że istnieje. Na samym początku trzeba stwierdzić, czy w ogóle jednostka uznana za kogoś pochodzenia boskiego istniała, a później można próbować szukać empirycznych dowodów na to, że się woda w wino zamieniła, że istniał "raj", morze rozstąpiło, potopy, zmartwychwstania, wędrówki po pustyniach. że kobieta z żebra Adama, że płonące krzewy(które wcale nie są rzadkością), że niepokalane poczęcie(które też można było jasno wytłumaczyć, bo nawet teraz w niektórych kulturach utrata dziewictwa nieprzewidziana przez rodzinę/otoczenie, a tym bardziej dziecko może się skończyć dla kobiety śmiercią - niepokalane poczęcie to niezłe wytłumaczenie, a zapewne prób takiego wytłumaczenia było wiele.
   Serio, jakby jakiś współczesny charyzmatyczny iluzjonista albo lekarz z torbą leków cofnął się o kilka tysięcy lat, to też by go mogli uznać za boga(albo go zabić, bo czary), i by nie potrzebował nawet jednej osoby, która by krzyczała i pisała, że ma jakieś kosmiczne zdolności- jednostka uznana za boską jako tako mogła istnieć, ale to nie znaczy, że była cudotwórcą, leczyła ludzi i robiła inne rzeczy, bo mogła być oszustem albo zwykłą barwną bajką zmyśloną na fundamencie życia jakiejś zwykłej jednostki. Z resztą nie bez powodu niejednokrotnie pojawiają się określenia "chrześcijańska sekta", bo z punktu widzenia nauki i dotychczasowej wiedzy, to jest najbardziej prawdopodobna opcja - charyzmatyczny przywódca, grupa fanatyków dorzucająca kosmiczne historie do rzeczywistości= zwykła współczesna sekta (Sprawa Jima Jonesa na przykład),

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bóg istnieje! Wystawia nas na kolejne próby i karze.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: a najwieksza ujnia to to ze to caly czas sie dzieje, nie w europie to gdzie indziej... jako ludzie jestesmy poprostu poj%!#ni :-(

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bóg nie jest obrońcą życia, tylko piewcą śmierci i życia po niej.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: On istnieje tak jak smoki, jednorożce, i krasnale ogrodowe.

  •  
   A.........h

   +3

   pokaż komentarz

   @cozzezeszwecji:
   Gdyby Bóg interweniował na każde zło, to gdzie tu miejsce na wolną wolę? Dla mnie dziwne są stwierdzenia, że skoro ludzie powodują cierpienia, to Boga nie ma. Już prędzej bym się spodziewał tego przy katastrofach naturalnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: ja Ci powiem, że nie istnieje, ale ludzie nie rozumieją skąd się wzięli i co to niby się może stać, gdy umrą. Poza tym fajnie sobie powiedzieć "tak miało być", albo "będzie co ma być", albo jeszcze inne akcje typu "bóg go zabrał do siebie", to daje komfort egzystencjonalny. Kiedyś wierzono, że Ziemia jest płaska, że włożenie chorego do pieca na 3 zdrowaśki go wyleczy, albo że "opętanych" ratuje się wycinając im kawałek mózgu. Dziś wierzą, że jak umrą to zostaną krową, albo że dostaną miejsce w "raju" jak będą działać zgodnie z dekalogiem i będą tam wiecznie szczęśliwi (podczas gdy na Ziemi kolejni ludzie będą innym ucinali głowy).

  •  

   pokaż komentarz

   @Pozytron: akurat z krasnalami ogrodowymi to nie masz racji

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Bóg istnieje, jedynie jego mylne obrazy są rozprzestrzeniane przez ludzi aby ludzi wprowadzić w błąd. O boga należałoby się pytać kogoś kto nie miał styczności z innymi ludźmi i zapytać go o poglądy na jego temat.. taką mam koncepcję :) Poza tym, różne kultury na początku książki przedstawiają go w innej formie przez co w głowach tworzy się jego obraz. My katolicy mamy tego brodatego gościa, muzułmanie mają jakiegoś w sumie podobnego, dla Żydów z księgi zakazanej gojom Bóg jest jednością ale z trzech rzeczy. Jednością, czyli wszystkim dookoła, a my jako ludzie możemy go postrzegać w trzech formach składających się na jego całość. Mi osobiście pasuje wersja w której założone jest że Bóg kocha każdego tak samo, bezwarunkowo i do końca, złodzieja i uczciwego człowieka, tak samo bez wyjątków, jak drzewo dające cień i mordercy i księdzu, czysta miłość... i każdemu pomaga w osiągnięciu jego celów. Tak więc myślcie o lepszych planach od tych którzy myślą przeciwko wam, Bóg wam pomoże. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: cytując kabaret "Józefa było..."

  •  

   pokaż komentarz

   Niech nikt, kto jest doświadczany, nie mówi: „Przez Boga jestem doświadczany”. Bóg bowiem nie może być doświadczany przez coś złego ani sam nikogo nie doświadcza. Ale każdy jest doświadczany, gdy go pociąga i nęci jego własne pragnienie. Potem pragnienie, gdy stanie się płodne, rodzi grzech; z kolei grzech, gdy zostanie popełniony, wydaje śmierć.

   Dlaczego zło wciąż istnieje ? Odpowiedź na to pytanie macie w tym artykule :

   http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2007681#h=4

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: a teraz naród morderców mowi nam o demokracji

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_na_chwile: Aha czyli pozwólmy Żydom mordować niewinnych Palestyńczyków, małe dzieci, burzyć ich rodzinne domy aby budować nowoczesne żydowskie osiedla oraz robić limity na wodę. Rozumiem jeszcze gdyby to Palestyńczycy pierwsi zaatakowali Żydów ale było na odwrót. Bezprawnie zajeli ich ziemie i jeszcze jak najbardziej utrudniają im życie, trzymają za murami. Wyobraź sobie, że jesteś Palestyńczykiem i Żydzi zamordowali całą twoja rodzinę odwetowymi nalotami tak jak ma to miejsce w strefie gazy. Na pewno tak jak oni czułbyś nienawiść i chciał mordować Żydów. Dlaczego świat widzi tylko morderstwa na Żydach i nie rozumie, że są to odwety zdesperowanych ludzi, którzy nagle stracili sens życia? Idąc twoim tokiem myślenia można powiedzieć, że to co robili Niemcy Żydom też było dobre, w końcu rządzili silną ręką a nie tak jak my teraz dajemy się j%@$ć żydom w naszym kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: To ludzie ludziom zgotowali ten los, majac wolną wolę.

  •  

   pokaż komentarz

   @isztwan77: Niech pilnują swoich kobiet, a nie naszej demokracji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   s......7

   0

   pokaż komentarz

   @Pro-Xts: Ludzie chyba za słabo znają historię, żeby zrozumieć to co powiedziałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @scout667: Fanatyczne kato-prawaczki nie mogą znieść, że nazista też modlił się do tego samego Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   @plumkajacy_kalafior: pewnie mieli duży wybór, albo będą swoich pilnować w tych obozach albo wcześniej sami trafią do pieca.

  •  
   p.................r

   -1

   pokaż komentarz

   @2564: czyli na 1 wyszło ;) Nie ma to jak umrzeć z godnością ...

  •  

   pokaż komentarz

   @plumkajacy_kalafior: no na jedno i tak czekała ich śmierć i tak, ale łatwiej jest powiedzieć "nie ma to jak umrzeć z godnością" gdy nie czeka cie zagłada, w obliczu śmierci ludzie się zmieniają.
   Równie dobrze można powiedzieć że mogli się rzucić na nazistów, nie przeżyli by ale może chociaż jednego by ubili.
   Tyle że strach robi swoje, a człowiek chce za wszelką cenę przeżyć jak najdłużej.

  •  
   M.............k via iOS

   +1

   pokaż komentarz

   @haakenn: ja tego nie potrafiłem obejrzeć do końca !!

  •  

   pokaż komentarz

   dziwne powiązanie, ale jeśli chcesz się w takie rzeczy bawić, to tak samo istnieje Szatan (czyli zło). Pamiętaj, że IIWŚ nie trwała lat 200, a parę, zatem zło rządziło parę lat, a wygrało dobro.

   Oczywiście możemy zacząć się przepychać argumentami dalej z których wyjdzie jasno, że od zawsze dobro styka się ze złem, i że taka dyskusja kompletnie nie ma żadnego sensu (chyba również pod względem teologicznym). No i jakieś zdarzenie, to kwestia Boga, Szatana, czy może po prostu człowieka? - na to i tak każdy sam sobie musi odpowiedzieć, najlepiej bez zwalania na osoby trzecie (w tym również byty niematerialne).

   @simperium:
   Wg mnie dyskusja ma sens, a przynajmniej dla tych biedaków, którzy wierzą w Boga takiego, jak go widzą chrześcijanie. Na tym przykładzie w prosty i logiczny sposób możemy dowieść, że taki Bóg nie istnieje. Chrześcijanie twierdzą, że Bóg jest dobry miłosierny, wszechwiedzący i wszechmocny. Gdyby tak było, to nie pozwoliłby na coś takiego. Skoro takie rzeczy miały (i nadal mają, tylko akurat gdzie indziej) miejsce, to Bóg albo nie jest dobry i miłosierny, albo nie jest wszechwiedzący i wszechmocny. q.e.d. Dziękuję, dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tenteren: Stalin tez dawał wolną wolę. Mogłeś mieć na niego wyj%$%ne. Ale zamarzaleś w Gułagu. Bóg jest jak Stalin, z tą różnicą, że jak masz na niego wyj%$%ne to się smażysz w piekle, a nie zamarzasz w Gułagu. Jeden i drugi wymagał wielbienia i czołobitności. Jak nie to kara. Bóg jest jak Stalin. O k#?%a...

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: kupujcie dalej w niemieckich sklepach niemieckie produkty ya wol:)

  •  

   pokaż komentarz

   @bartez: Stalin dawał wolną wolę ? Coś ci się chyba pomyliło z tym porównaniem, przeczytaj " Archipelag gułag " to zobaczysz wolną wolę u Stalina. Czy z czytaniem jest problem ? Z przeklinaniem również ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tenteren: Zdecydowanie ty nie rozumiesz analogii. Stalin dawał, a Bóg wciąż daje wolną wolę. Problem w tym, że jeśli zdecydujesz się go nie czcić to masz przesrane. W jednym przypadku lądowałeś w Gułagu, a w drugim w piekle. Cały myk polega na tym, że w obu przypadkach tak naprawdę nie masz wolnej woli. Możesz tylko czcić. Nie słuchałeś/czciłeś Stalina? Gułag. Nie słuchasz/czcisz Boga? Piekło. Czego ty tu nie rozumiesz? Bóg jest jak Stalin. Lub odwrotnie. Na jedno wychodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @haakenn: Zwróć uwagę na gorliwość policjantów (a kim oni byli?!) i bezwład i bierność pędzonych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_na_chwile: Niemcy w Europie swoją politykę "twardej ręki" też tłumaczyli względami ochrony egzystencji.
   Nie wydaje Ci się trochę dziwne i nie na miejscu to że po 2000 lat ktoś ładuje się z butami na dane terytorium i przy pomocy zamachów terrorystycznych, pacyfikacji, wojen i wysiedleń rdzennej ludności buduje swoje chore wizje?
   Cały syf na Bliskim Wschodzie jest w interesie Izraela, gdyż silne państwa arabskie w bliskim sąsiedztwie im zagrażają. Na to co robi Izrael nie ma żadnego wytłumaczenia i usprawiedliwienia.

 •  

  pokaż komentarz

  sprawcami byli Niemcy i tylko Niemcy, a ofiarami Polacy wyznania mojżeszowego.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe a na tym filmie widać jak jedni żydzi gnębią innych żydów ?
  I co nie lepiej było wyjechać na Madagaskar?

 •  
  o..........o

  +70

  pokaż komentarz

  ludzie ludziom zgotowali ten los :(

 •  
  j.............k

  +81

  pokaż komentarz

  Całe szczęście dla kronikarzy (i nas Polaków), że wszyscy "pałkarze" uwiecznieni na tym filmie mają widoczne opaski z Gwiazdą Dawida. Nie chcę nawet myśleć o guwnoburzy w niemieckich i francuskich mediach na temat polskich policjantów maltretujących Żydów w polskim getcie w Warszawie.

1 2 3 4 5 6 7 ... 14 15 następna