•  

  pokaż komentarz

  Potem niemcy z ruskimi rozj?!@li wszystko doszczętnie i przez 50 lat trzymali pod brudnym butem. A mogło być tak pięknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzecznikWykopu: ahh szkoda gadać, szkoda strzępić ryja...

  •  
   W................x

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Potem niemcy z ruskimi rozj?#!li wszystko doszczętnie i przez 50 lat trzymali pod brudnym butem. A mogło być tak pięknie.

   @RzecznikWykopu: Ty ale czemu kłamiesz? Warszawę zniszczyli Niemcy, a nie Rosjanie. Kto w ogóle plusuje taki ahistoryczny bełkot?

  •  
   W................x

   -1

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopus_Mirkus_Rex:

   W wyniku bombardowania Warszawy (1939), powstania w getcie warszawskim (1943), powstania warszawskiego (1944) i zburzenia Warszawy (1944–1945) zniszczeniu uległo 75–85% zabudowy miasta (w tym 923 z 957 zabytków architektury)[33].

   Jak widać, Rosjanie się do tego nie przyczynili. Tym bardziej że ofensywa styczniowa pozwoliła zająć Warszawę, albo to co z niej powstało, bez ciężkich walk. @RzecznikWykopu po prostu zwyczajnie bredzi albo kłamie. Wiele budynków powiadasz? To że stały, to nie znaczy, że nie były uszkodzone. Po wojnie pod tym - jak to nazywasz - butem Rosjan, dokonano BEZPRECEDENSOWEJ olbrzymiej pracy, odbudowując miasto i jego zabytki. W skali Europy Warszawa jest właśnie przykładem największej pracy włożonej w odbudowę. Niemieckich miast w RFN nie odbudowywano wcale, albo ew. tylko niektóre, najważniejsze obiekty.

   Archiwum Biura Odbudowy Stolicy jest nagrodzone wpisem do Unesco
   Archiwum Biura Odbudowy Stolicy jednym z najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova zdecydowała o wpisaniu go na prestiżową listę "Pamięć Świata". Są już na niej m.in. Biblia Gutenberga, rękopis Kopernika i filmy braci Lumiere.

  •  
   W................x

   +3

   pokaż komentarz

   @Twardy__twardziel:

   Piszesz o tym bezpośrednim niszczeniu w oczywistym tego słowa znaczeniu.

   Ja piszę o zniszczeniu całego wizerunku Warszawy jako tej architektonicznej perły z dawnych lat.

   Ideologia, która przyszła za wschodu miała wpływ również na architekturę miasta. W miejscu dawnych kamienic postawiono bloki mieszkalne dla roboli, a to i tak coś niezwykłego, że pozwolili odbudować stare miasto.

   Zniszczyli wizerunek dawnej Warszawy. Mogli odbudować ją choćby jak identyczną, ale odbudowali inaczej, pod wpływem socjalistycznej ideologii.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja piszę o zniszczeniu całe

   @Wykopus_Mirkus_Rex: Ty nie kumasz, że NIKT nie odbudowywał miast tak wiernie, jak zrobiono to w Warszawie? Że zniszczone niemieckie miasta, szczególnie po zachodniej stronie, NIE ZOSTAŁY odbudowane? Skąd niby wniosek, że gdyby nie rządzili komuniści, to Warszawę w ogóle odbudowywanoby? A jeśli już to na taką skalę? Skoro zachodni Niemcy tego nie robili...

  •  
   W................x

   -1

   pokaż komentarz

   @Twardy__twardziel:

   Niemcy to Niemcy, od wieków podzieleni i odizolowani w swoich małych regionach, które przez stulecia były osobnymi państwami. Nie mieli takiego miasta stołecznego, do którego mieliby taki sentyment jak Polacy do swojej odwiecznej stolicy- Warszawy.

   Po za tym wiernie odbudowano mniejszą część Warszawy, reszta to nowość jedynie z tymi samymi ulicami.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzecznikWykopu: Niemcy i Polacy roziebali robiac powstanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzecznikWykopu: a Stalin pierd#@oł PKiN na samym środku ,

  •  

   pokaż komentarz

   y a zniszczenia były gigantyczne już wówczas. Do zagłady Warszawy Ruscy i Niemcy się przyczynili. Po wojnie doszły jescze komunistyczne wzorce które obdarły do reszty to co pozostało.Pałac Kronenberga któ

   @VLAD_PALOWNIK: To ty nie pisz głupot. Drezno i Berlin to akurat odbudowali również komuniści. Hamburga, Kilonii czy Dortmundu w ogóle nie odbudowano. W Kolonii odrestaurtowano katedrę i kilka kamienic, to wszystko. A Monachium? Drezno - byłeś w ogóle w Dreźnie? Koło Semperoper Zwingera czy tego znanego kościoła, nazwy nie pomnę, stoi nowoczesna zabudowa. Koło 4 czy pięciu odbudowanych budynków dookoła stoją już blokowiska, niestety skalą nijak się to nie ma do Warszawy.

   Ruskie oczywiście podpisali pakt, ale nie dołożyli ręki do zniszczenia Warszawy, co więcej, to ich ofensywa wreszcie pozwoliła przekazać ten teren w ręce polskie, więc przestań bredzić, że przyczynili się do zniszczenia Warszawy. Niemcy rozp?#$@#!ili Warszawę, począwszy od bombardowania w 1939, później przez likwidację powstań, później przez systematyczne wysadzanie całych dzielnic, a narracja że zrobili to Niemcy i Ruskie to zwykłe zakłamywanie historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @VLAD_PALOWNIK: NIestety piszesz od rzeczy. Jeśli byłeś w Dreźnie to dobrze wiesz, że odbudowa objęła jedynie kilka najważniejszych obiektów.

   Niemcy zzatakowali Polskę 1 września, zaś 8 września byli już pod Warszawą. Oblężenie Warszawy trwało już 9 dni i było wiadomo, że już jest pozamiatane, gdy wkroczyli Rosjanie. W kraju nie istniała żadna linia obrony, tylko odizolowane od siebie kupy zdemoralizowanego wojska.

   Pominę te brednie o Żydach, przejdźmy do Gdańska. Przed wojną Gdańsk był miastem zamieszkanym w 95% przez Niemców. Dla Rosjan było to jedno z pierwszych NIEMIECKICH miast które zdobyli. I też nie jest prawdą, że Gdańsk został zniszczony po zdobyciu, ponieważ zdecydowana większość zniszczeń miała miejsce w trakcie działań wojennych a tylko część po zdobyciu tego NIEMIECKIEGO miasta. W odwecie za setki miast w ZSRR które Niemcy zniszczyli wcześniej. Warto dodać, że Gdańsk był też w 1945r bombardowany przez lotnictwo alianckie. W Gdańsku Hitler wydał rozkaz walki do ostatniej kropli krwi. Radziecka propozycja kapitulacji została zignorowana.

   W połowie marca w rejonie trójmiejskim znajdowało się około 200 tys. żołnierzy niemieckich, wyposażonych w 1800 dział i moździerzy, blisko 600 czołgów i dział pancernych, wspieranych przez okręty wojenne, w tym 3 pancerniki, 2 ciężkie krążowniki, 1 krążownik i liczne mniejsze jednostki. Zamiarem niemieckim było związanie jak największej ilości wojsk radzieckich i osłona ewakuacji ludności cywilnej (około 1 mln uchodźców z Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego).

   Dopiero po ciężkich 6 dniach bojów w mieście zamienionym w twierdzę, na miasto spadły radzieckie naloty, które zniszczyły w ciagu dwóch dni centrum miasta. Warto dodać, że niemieckie ciężkie okręty bombardowały również miasto, w miarę postępów A.Cz. Miasto, w którym odcięto dopływ wody, nie było już również działającej straży pożarnej.

   Co zaś się tyczy powstania warszawskiego, to masz potężne luki w wiedzy. Armia Czerwona nie mogła stać i patrzeć przez dwa tygodnie na zagładę miasta, gdyż wyzwolenie Pragi nastąpiło na skutek ofensywy rozpoczętej spoza Warszawy 10 września, zaś 15 września wyparto Niemców na drugi brzeg rzeki i osiągnięto prawy brzeg Wisły. Więc dopiero od tego dnia (15 września) można mówić, że A.Cz stała na drugim brzegu rzeki i patrzyła na zagładę miasta, gdyby nie mały problem. Tego samego wieczoru 15 września, po zdobyciu Pragi, wojska 1AWP otrzymały rozkaz forsowania Wisły i pomocy powstaniu. Kosztowało to ok. 3,5 tys poległych.

   Tak zatem doucz się trochę, bo wiedzą to nie wykraczasz poza gimbazę. I to mało rozgarniętą.

  •  

   pokaż komentarz

   @VLAD_PALOWNIK: k!??a, nie kompromituj się. Nie istniała linia frontu kumasz? To co jeszcze istniało to odizolowane często otoczone punkty oporu, które zazwyczaj nie miały ze sobą kontaktu. Warszawa była takim otoczonym punktem, ale czy to znaczy że była linią frontu? Hitlerowi nie zalezało na frontalnym ataku piechoty i dużych stratach. Miasto było otoczone, bezradne wobec ataków lotniczych i ostrzału artylerii. Było jasne że musi się poddać i się poddało, bez ciężkich walk piechoty. Hel bronił się jeszcze dłużej, ale co z tego wynika? Był częścią jakiegoś frontu, jakiejś umocnionej linii defensywnej? Nie, był kupą otoczonych zdesperowanych ludzi. Podobnie jak Warszawa.

   Wiem kiedy został zdobyty Gdańsk, ale nie wiem po jaki ch## żeś to napisał i co z tego ma niby wynikać.

   Przez ponad 2 tygodnie AWP podejmowała bardzo liczne próby wsparcia powstania, tracąc przy tym ok. 3,5 tysiąca ludzi. To dla ciebie jest nic? Rzeka była silnie broniona, ponieważ powstańcy nie liczyli się militarnie, nie zajęli żadnego mostu, żadnej przeprawy, więc wojsko płynące przez Wislę było rozstrzeliwywane jak kaczki. Stąd takie straty.

   I nie odszczekuj się gimbo, bo gówno wiesz i zamiast położyć uszy po sobie, to p%%$@?@isz trzy po trzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @VLAD_PALOWNIK:

   Nie tylko ty czytasz książki.

   Szkoda że ty jednak raczej nie.

   Gloryfikowanie Rosjan za 1939-1945 robi z ciebie ignoranta i zwykłego kacapa.

   Doszło do takiego sp?!$??!enia, że przedstawianie faktów, to gloryfikowanie Rosjan. Nigdy nie napisałem dobrego słowa o Rosjanach w latach 1939-41, tak poza tym.

   Berlin był po wojnie podzielony na 4 strefy i z pewnością Rosjanie go nie odbudowali.

   Oczywiście że nie Rosjanie, tylko Niemcy. Wschodni. Zachodni nastawiali mnóstwo nowych budynków.

   Rosjanie odbudowali "bezprecedensowo" Warszawie.

   Gdzie tak napisałem? Nie rozumiesz tego, co napisane? Napisałem, że Rosjanie nie przyłożyli ręki do zniszczenia Warszawy, oraz że odbudowy stolicy dokonano "pod ruskim butem", naśmiewając sie z twoich debilnych wypowiedzi. Oczywiście że odbudowę wykonali Polacy.

   Taktyka Niemiecka to był tkz. "blitzkrieg"

   Serio? O mój znafco... to jak jesteś taki oblatany w taktykach, to powieneś wiedzieć, że 17 września nie istniała w Polsce jednolita obrona, gdyż pozostały jedynie kupy wycofującego się zdemoralizowanego wojska, oraz odcięte punkty oporu, jak np Warszawa czy Hel, w przypadku Wawy po prostu otoczonej i bombardowanej, z taktyką czekania na poddanie się. Bo... mój znafco, jest różnica pomiędzy Niemcy i Rosjanie zaatakowali i pokonali Polskę, a Niemcy zaatakowali i pokonali Polskę, a Rosjanie wkroczyli, gdy już było wiadomo, że Polska przegrała.

   Rosjanom nie zależało na mieszkańcach czy to Niemcach, Polakach

   W Gdańsku mieszkali Niemcy, a miasto było niemieckie. Faktycznie po wymordowaniu przez Niemców dziesiątków milionów Rosjan i zniszczeniu setek miast priorytetem Rosjan powinno być ocalenie Niemców i ich miast. Przestań bredzić, pchała ich zemsta i ślepa nienawiść do Szwaba.
   To samo przytrafiało się również Polakom, istnieją doniesienia o strzelaniu do niemieckich pilotów na spadochronach, albo to:

   Akty przemocy, jakich dopuszczali się po wybuchu wojny Polacy-zarówno cywile, jak i wojskowi-wobec zamieszkującej Polskę ludności niemieckiej, stanowiły wygodny pretekst do działań odwetowych ze strony SS. W pierwszym tygodniu września, w reakcji na prawdziwe lub domniemane przypadki sabotażu dokonywanego przez mniejszość niemiecką, Polacy zatrzymali i zmusili do ucieczki na wschód około 10 000 - 15 000 etnicznych Niemców. W rezultacie aktów polskich sąsiadów i żołnierzy w pierwszych dniach kampanii wrześniowej zginęło około 4 500-6000 niemieckich cywilów. Niektórzy zmarli w wyniku złego traktowania podczas przymusowych marszów. Zdarzały się też przypadki masowych egzekucji przeprowadzanych przez regularne polskie oddziały.
   http://www.amazon.com/Hitlers-Hangman-The-Life-Heydrich/dp/0300187726

   I ja nie krytykuję za to Polaków, bo wojna jest okrutna a Szwab popełniał zbrodnie na masową skalę od pierwszego dnia wojny.

   Rosjanie celowo nie przekroczyli Wisły,

   Nie kompromituj się. Rosjanie przekroczyli Wisłę, pod i nad Warszawą, również 1AWP brała udział w tych walkach pod https://pl.wikipedia.org/wiki/Walki_o_przycz%C3%B3%C5%82ki_pod_D%C4%99blinem_i_Pu%C5%82awami gdzie poniosła ciężkie straty i została odrzucona na wschodni brzeg Wisły. Patrz! Możesz krytykować Polaków, że mogli pomóc Polakom, niestety po kolei przegrali bitwę o przyczółek pod Puławami a później zawiodły próby wsparcia powstania, wszystko przez podłych Niemców, którzy nie wiedzieć czemu strzelali! I pewnie masz doświadczenie z Call of Duty, gdzie położyłeś trupem 100 Niemców, więc wiesz że to możliwe było, sforsowanie Wisły i ty z dwoma kumplami jeszcze z pewnością dałbyś radę!

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Przycz%C3%B3%C5%82ek_warecko-magnuszewski

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Przycz%C3%B3%C5%82ek_baranowsko-sandomierski

   Dlatego czekali na upadek powstania bo nie musieli walczyć z Polakami. To 3,5 tysiąca Rosjan to nie wiele przy 16 tysiącach powstańców

   Kolejna manipulacja. 16 tys powstańców zginęło w 2 m-ce. 3,5 tys żołnierzy AWP zginęło w 2 tygodnie po zajęciu Pragi przy próbach forsowania Wisły. W tym samym okresie ginęła podobna ilość powstańców (4 tys w 2 tygodnie) co żołnierzy ze wschodu (3,5).

   150 tysiącach cywili do tego po powstaniu 45 tysięcy warszawiaków zgładzono w obozach koncentracyjnych i około 52 tysiące warszawiaków zginęło na robotach w głębi Niemiec.

   Są to straty zadane przez Niemców, podobnie jak zniszczenia Warszawy dokonali Niemcy. Rosjanie zajęli Warszawę i przekazali ją w ręce polskie. Pisanie że zniszczenie Warszawy to sprawka Niemców i Rosjan to kompletny idiotyzm i fałszowanie historii w wykonaniu niejakiego @RzecznikWykopu. I ciebie też.

   Doczytaj i poczytaj trochę więcej no i liczenie potrenuj. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   k%?@a dzieciaku, ogarnij się. Manipulujesz liczbami, porównując straty powstańców z 2 miesięcy ze stratami AWP w ciągu 2 tygodni i masz czelność pisać, żebym trenował liczenie?

 •  

  pokaż komentarz

  Byłem w zeszłym roku na wystawie poświęconej odbudowie Warszawy. Muszę powiedzieć, że byłem pod sporym wrażeniem tego z jak dużych zniszczeń udało się w kilkadziesiąt lat przywrócić normalne funkcjonujące miasto. Można narzekać, że wygląda jakby komunista bawił się szarymi klockami Lego, ale warto zauważyć parę rzeczy:
  1. Architekci, którzy brali udział w planowaniu odbudowy Warszawy (w 90% rodowici warszawiacy, którzy doskonale znali swoje miasto i na sercu był im powrót stolicy do dawnej świetności) mieli multum problemów, PZPR, działacze, czasem nawet sami mieszkańcy Warszawy utrudniali wiele projektów.
  2. Często miesiącami zastanawiano się, czy nie zburzyć doszczętnie budynku, który ledwo się trzymał. Wiele z tych budynków miało znaczącą wartość historyczną.
  3. Trzeba było usunąć ogrom gruzu, a czasami nie było to możliwe. Wiele budynków, które powstały po 1945 r. po prostu stoi na gruzie, niekiedy całe rzędy budynków były stawiane 4-5 m. powyżej poziomu sprzed wojny. Swoją drogą, wiele osób korzystało z tego gruzu i budowano sobie z niego domki jednorodzinne, np. w Łomiankach.
  4. Warszawa wcześniej nie miała tak dużo szerokich ulic jak obecnie. Gdyby nie poszerzenie wielu ulic, obecnie korki ze Śródmieścia aż do Wisły kończyłyby się pewnie już za Warszawą.

  To oraz wiele innych czynników składa się na obecny (może nie najpiękniejszy) wygląd Warszawy. Jednak na przykład, trudna i pracochłonna odbudowa Starego Miasta zyskała uznanie i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję pójść na wystawę o podobnej tematyce, gorąco polecam i dodam link Spór o odbudowę

  •  

   pokaż komentarz

   @chybeck: Poszerzenie ulic to najlepsze co zrobiono. Nie rozumiem dlaczego tak bardzo się to potępia. A jeśli chodzi o wysadzanie starych budynków to wysadzano niestety tez całkiem dobre bo nie pasowały komuchom. Generalnie jednak nie rozumiem tego zachwytu nad przedwojenną Warszawą. Bez przesady. Miasto jak każde inne. Tu bardziej chodzi o atmosferę, o tych ludzi. Tego żal. Oczywiście wiele fajnej architektury Niemcy zniszczyli.

   Ja nie jestem z Warszawy, bylem tam parę razy. Nie rozumiem tej niechęci reszty Polski do Warszawy i Warszawiaków. Miasto jak miasto jednak również moje, bo to stolica więc to miasto każdego Polaka. Generalnie jedyną rzeczą jaką może teraz uratować je to budowa wysokich wieżowców w centrum, wyższych od PKiN, bo musi to być miasto nowoczesne i ma szansę takim być. A z drugiej strony odbudować kilka zabytków np. Pałac Saski itp. oraz wybudować coś nowego np. łuk triumfalny upamiętniający zwycięstwo nad bolszewikami itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @chybeck: Kiedyś nie miałem litości nad tymi miastem uważając je za marną kopię tego czym była kiedyś dopóki nie zamieszkałem w tym mieście. Zagłębiając się w historię odbudowy Warszawy, tudzież projektowanie jej nowego centrum poraził mnie rozmach-nie tylko ten techniczny lecz i koncepcja wielu m mądrych głów by z owej odbudowy wycisnać możliwie najwięcej jak tylko się da. Tu na przykład ciekawa koncepcja:https://www.youtube.com/watch?v=uv887yDUg18. Warto zobaczyć inne odcinki tego gościa jak przypadkowo podczas odbudowy odsłaniano mury obronne Starowki, prostowanie linii okien czy też fenomenalne odsłanianie gotyckich elementów portali.

 •  

  pokaż komentarz

  Zgadnij(cie) co to za ulica...

  źródło: 10380219_649120545156050_5397561571664119180_o.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  a później wszystko w p?!?u, jak krew w piach, bo Niemcom odj?##ło, a ci sami Brytyjczycy się nami wysłużyli w swoim interesie jak bezwartościową sierotą, żebyśmy czasem tylko nie przysłużyli się u boku Niemców do zwycięstwa nad Francuzami, a być może i nad nimi (Brytyjczykami) samymi. eh