•  

  pokaż komentarz

  Ruskie lubią prezyc swoje muskuly. Szkoda ze w kraju bida bo jedyna rzecz na której jeszcze jadą - ropa, pada cenowo

 •  

  pokaż komentarz

  pytanie czy jego siłownia da radę...

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: Spoko, da radę. Przy stałej prędkości maksymalnej 30 węzłów zasięg wynosi 7000 km, za to przy prędkości optymalnej 18 węzłów zasięg wzrasta do 14000 km. Należy dodać, że to właściwie krążownik rakietowy, z pokładem startowym dla samolotów...i to bardzo mocno uzbrojony krążownik rakietowy. Przenosi do 55 samolotów, ale i bardzo silne systemy uzbrojenia antyokrętowego, jak i przeciwlotniczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @zenon-gorecki-9: nie zrozumieliśmy się. Stopień zużycia mimo remontów jest duży
   Głównym problemem jedynego rosyjskiego lotniskowca są systemy elektroniczne z poprzedniej epoki. W praktyce oznacza to, że samoloty pokładowe muszą - tak naprawdę - działać w ciemno, bez przewagi informacyjnej nad przeciwnikiem.
   Rosjanie nie dysponują np. pokładowymi samolotami wczesnego ostrzegania. Próbują je zastąpić śmigłowcami z radarem, ale nie mają one wystarczającego zasięgu. Nie zmodernizowano również okrętowego systemu obserwacji technicznej. Dostępne zdjęcia pozwalają przypuszczać np., że sytuacja powietrzna i nawodna jest nadal zobrazowana na wskaźnikach typu „P”. Widać natomiast, że zmiany nastąpiły tam, gdzie nie trzeba ingerować w strukturę okrętu. Dołożono więc prawdopodobnie nowe urządzenia łączności i nawigacji.
   Rosjanie nie posiadają na pokładzie tankowca powietrznego, tak więc ich samoloty mają ograniczony promień działania. Przy tak dużym okręcie odczuwalny jest, przede wszystkim, brak katapulty. Samoloty startują bowiem z wykorzystaniem skoczni, co ogranicza ilość zabieranego uzbrojenia. Nie można przy tym wspomóc startu wykorzystując większą prędkość okrętu, ponieważ siłownia sprawia Rosjanom wielkie problemy i okręt porusza się najczęściej nie szybciej niż 15-18 w (teoretycznie prędkość maksymalna to 29 w)

   jak pisze np defence24.pl a jeszcze jedna uwaga macierzysta stocznia tego kolosa to Nikołajew na Ukrainie...

  •  

   pokaż komentarz

   @zenon-gorecki-9: dodam też, że okręt nie posiada katapult przez co Su-33 (okręt zabiera od 8 do 15 maszyn plus do 11 helikopterów) latają zatankowane w niewielkim zakresie i bez kompletu uzbrojenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: Wiesz, przeglądam nieraz defence24.pl i odnoszę wielokrotnie wrażenie, że czytam nasze przedwojenne informacje, jakoby Niemcy mieli czołgi z tektury ect. A jak była prawda, przekonaliśmy się bardzo boleśnie we wrześniu 1939 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @zenon-gorecki-9: cytuję defence24.pl bo wrzucanie angielsko lub rosyjskojęzycznych forów na wykopie jest bez sensu a sami Rosjanie uważają ten okręt za problematyczny i wymagający modernizacji. Zresztą wszystkie poważne rosyjskie fora militarne piszą o konieczności budowy nowego lotniskowca w ciągu najbliższych lat z min elektromagnetycznymi katapultami