•  
  a......k

  -6

  pokaż komentarz

  Ciężko zakompleksiona po odzyskaniu w międzywojennej Polsce wolności przez Toruń, Bydzia jeszcze przed II wojną wyciągnęła po tę szkołę lepkie paluszki. W 1938 przeniesiono "dostęp do morza" nad Brdę.

  (Po wojnie zresztą przeniesiono nad Brdę absolutnie WSZYSTKO - jedyne co, to cudem udało się w Toruniu ulokować uniwersytet: bydzianie nie zdążyli zareagować na oddolne decyzje naukowców oraz... nie dali rady łyknąć naraz tylu instytucji i prozaicznie zabrakło im lokali)

  •  
   s..............i

   +11

   pokaż komentarz

   @astromek: Toruń był stolicą województwa pomorskiego i takie instytucje jak ekspozytura wywiadu (z Poznania, też stolicy województwa) czy szkoła marynarki wojennej (z Torunia) lepiej było przenieść do mniej centralnego miasta. Po co ta nienawiść? Tylko zaślepia.

  •  
   s.....n

   +11

   pokaż komentarz

   A konflikt bydgosko-toruński jak rykoszetem działał na resztę województwa tak działa nadal ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   s..............i via iOS

   +4

   pokaż komentarz

   @selzbun: Jak widać wspólna administracja konfliktu nie złagodziła. Toruń do pomorskiego, Bydgoszcz do wielkopolskiego, a na granicę armaty. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @astromek: A to nie jest tak, że bydgoszcz rozrosła się poprzez a) budowę kanału b) ściąganie robotników przymusowych to fabryki amunicji?

  •  
   a......k

   +1

   pokaż komentarz

   @wojtoon:

   A to nie jest tak, że bydgoszcz rozrosła się poprzez a) budowę kanału b) ściąganie robotników przymusowych to fabryki amunicji?
   Ogólnie po rozbiorze - przez sympatie i politykę Niemców a za chwilę normalnie: przez rewolucję przemysłową.
   Toruń w tym czasie został sztucznie zablokowany - nie wolno było budować żadnych trwałych budynków, wszystko musiało być łatwo rozwalalne z muru pruskiego - "bo twierdza". Dla przykładu, w czasie wojen napoleońskich np. "ot tak, dla obronności" do zera spalony został cały Podgórz - lewobrzeżna "część" Torunia (jeszcze wtedy samodzielne miasteczko).

   W Bydzi zbudowano kanał, ulokowano przemysł i administrację niemiecką - i stwierdzono, że lepiej sobie zbudować ośrodek dalej od granicy od zera.

   Niedawno coś o tym pisałem tu:
   http://www.wykop.pl/link/3041225/#comment-34881063 ʕ•ᴥ•ʔ

  •  
   a......k

   +1

   pokaż komentarz

   @stefansiarzewski:

   Toruń był stolicą województwa pomorskiego i takie instytucje jak ekspozytura wywiadu (z Poznania, też stolicy województwa) czy szkoła marynarki wojennej (z Torunia) lepiej było przenieść do mniej centralnego miasta.

   Co ma ekspozytura wywiadu do szkoły marynarki wojennej? Wg tej tezy wytłumacz mi, co robią obecnie szkoły wojskowe w Warszawie (czy Gdyni albo Wrocławiu)? Przecież powinny być w "mniej centralnych miastach".

   Po co ta nienawiść? Tylko zaślepia.
   Gdzie tu widzisz "nienawiść" i "zaślepienie"? Bo ja za to trochę widzę przynajmniej to drugie w takich zarzutach.

   Dążenia do odebrania Toruniowi poszczególnych instytucji oraz siedziby wojewody były w Bydgoszczy podnoszone od razu po odzyskaniu niepodległości w 1919-20, a odżyły z pełną mocą w drugiej połowie lat 30-tych - i to jest fakt, a nie "zaślepienie". Zabranie Toruniowi przez Bydgoszcz szkoły Marynarki Wojennej jest jednym z przykładów sukcesu tych dążeń.

   Dane demograficzne czy geograficzne też jednoznacznie pokazują różnice w tempie wzrostu obu miast w zależności od tego, czy Bydgoszcz trzymała władzę, czy nie. Proste cyferki. Ja jestem fizyk, a nie socjolog.

  •  
   s..............i

   +1

   pokaż komentarz

   Przecież powinny być w "mniej centralnych miastach".
   Ja jestem fizyk, a nie socjolog.


   @astromek: Historyk jak widać też nie. Spójrz na mapę II Rzeczypospolitej i na jej podział administracyjny. Przypomnij sobie, że Gdańsk był wolnym miastem, a Toruń stolicą województwa pomorskiego i żadne z tych dwóch miast nie nadawało się na centrum ważnej państwowej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo. Polacy w Gdańsku byli mocno infiltrowani przez Abwehrę i Polnische Abteilung, podobnie było w Toruniu - dlatego, że po prostu mieli w tych miastach większe możliwości, placówki dyplomatyczne, mniejszości narodowe i tak dalej. Szkoły marynarki wojennej nie można było przenieść do Gdyni ani Gdańsk z oczywistych względów (proszę ponownie spojrzeć na mapę, bliskość granicy i łatwość infiltracji). Z Gdańska, silnego centrum niemieckiego wywiadu, do Torunia wystarczyło pokonać jedną granicę i mieć dokumenty na jedno województwo (pomorskie), żeby dostać się do Bydgoszczy trzeba było się mocniej postarać. Dlaczego szkołę marynarki przeniesiono do Bydgoszczy? Bo blisko, a nad morze się nie dało. I tyle historii. Teraz możesz sobie jeszcze przypomnieć współczesne granice Polski, obecnych przeciwników i zastanowić się dlaczego szkoły wojskowe mogą znajdować się w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście.

  •  
   a......k

   0

   pokaż komentarz

   @stefansiarzewski:

   Spójrz na mapę II Rzeczypospolitej i na jej podział administracyjny. Przypomnij sobie, że Gdańsk był wolnym miastem, a Toruń stolicą województwa pomorskiego i żadne z tych dwóch miast nie nadawało się na centrum ważnej państwowej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo.

   Delikatnie mówiąc, popłynąłeś. Mylisz szkołę dla marynarzy - z laboratorium rozpracowującym Enigmę.

   Polacy w Gdańsku byli mocno infiltrowani przez Abwehrę i Polnische Abteilung, podobnie było w Toruniu - dlatego, że po prostu mieli w tych miastach większe możliwości, placówki dyplomatyczne, mniejszości narodowe i tak dalej.

   Polacy w Gdańsku praktycznie nie istnieli, Niemcy to prawie 90% ludności miasta w tym czasie. Co tu porównujesz?
   Właśnie duża liczba Niemców (ponad 80%) w Bydgoszczy była jednym z głównych powodów, dla których to Toruń został siedzibą województwa w 1920 roku. Nie bez powodu powstańcy wielkopolscy nawet nie próbowali przejmować miasta. Sytuacja ludnościowa się oczywiście zmieniła w ciągu następnych kilkunastu lat, ale nie to było powodem przenosin MarWoj.

   Dlaczego szkołę marynarki przeniesiono do Bydgoszczy? Bo blisko, a nad morze się nie dało. I tyle historii.
   Bzdura. "Przeniesiono, bo blisko". Zastanów się, co za brednie wypisujesz.

   sobie jeszcze przypomnieć współczesne granice Polski, obecnych przeciwników i zastanowić się dlaczego szkoły wojskowe mogą znajdować się w Warszawie
   Tiaa. Jasne. Było dokładnie odwrotnie, niż próbujesz tu wymyślać. Niemiecka V kolumna w 1939 zaatakowała w Bydgoszczy, a nie w Toruniu.

 •  

  pokaż komentarz

  Toruń - dawna potęga morska i lotnicza.

  źródło: sterowiec.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @ZEO4: Taka ciekawostka, że ten sam toruński balon zaporowy, którego fotografię pokazałeś brał udział w dokumentacji fotograficznej Biskupina w 1937 roku. Podczas wojny ten balon został wywieziony do Poznania, gdzie niemiecka żandarmeria wojskowa pocięła go na peleryny przeciwdeszczowe. A ten balon w Biskupinie to były początki polskiej archeologii lotniczej.

   źródło: i.imgur.com

 •  
  J......y

  +2

  pokaż komentarz

  Dziś Toruń jest potęgą termalną i politologiczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: Za to Warszawa, Kraków i Łódź to oazy spokoju( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   J......y

   0

   pokaż komentarz

   @wojtoon: pewnie, że nie, ale jednak Rydzyka zazdroszczą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: To jest dopiero fenomen. Ja np siedząc w warszawce nie myślę sobie ale ci poznaniacy muszą być dumni z Fibaka. Nie myślę bo wiem, że połowa ludzi z poznania nie wie kto to Fibak, a druga nie wie, że on jest stamtąd.
   Tak samo myślę o Toruniu. Chyba tylko wyborczą i Lisa interesuje Rydzyk.
   Jak pojedziesz do torunia to nikt o nim nie mówi, nikt się nim nie szczyci, nigdzie go nie widać, a jak się spytasz gdzie go szukać to i tak połowa ludzi nie będzie wiedziała gdzie jest siedziba RM.

  •  
   J......y

   -4

   pokaż komentarz

   @wojtoon: wiesz, gdyby nie manipulował ludźmi i nie wyciągał dotacji z naszych podatków to też bym nie wiedział kim jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: Manipulacja ludźmi?
   Żeby manipulować ludźmi wystarczy znaleźć kogoś kto nie jest na tyle rozgarnięty, żeby myśleć samodzielnie.
   Prosty przykład. Normalny człowiek poszedłby na mróz i deszcz demonstrować przeciwko powołaniu 5 sędziów do instytucji której nikt z demonstrantów nie zna siedziby? Wszyscy ci ludzie wierzą w swojego przywódcę i usprawiedliwiają jego niepłacenie alimentów wyższymi celami.
   To samo jest z rydzykiem. Święty nie jest, a dodatkowo ma swoich wyznawców spod znaku "jak trwoga to do boga". Ciekawi mnie jego walka o te złoża geotermalne bo naukowcy wiedzą, że to faktycznie ewenement na skalę europejską. Mnie się wydaje, że to jest po prostu bardzo dobry biznesmen. Na radiu a potem na telewizji tez nie stracił.

 •  

  pokaż komentarz

  Obecnie Czesi są przy nas morskim mocarstwem (mają poważne udziały w Świnoujściu). Co do marynarzy to widziano niedawno jednego na Gubałówce.