•  

  pokaż komentarz

  Ach, nie ma to jak odpowiednie podejście: "Polska spółdzielnia przejęła zachodnią fabrykę!"
  A prawda jest taka, że zachodnia firma pozbyła się fabryki w Halinowie, bo w ramach oszczędności skoncentrowała produkcję w rozbudowanej fabryce w Świdnicy. I tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  Oby. Ale co innego jest jeszcze pocieszające poza tym, że to polska firma. To spółdzielnia. Być może po 27 latach poniżania i dyskryminacji rodzima spółdzielczość się wreszcie doradza?

  •  
   s..............i via iOS

   +35

   pokaż komentarz

   @sportpomnikow: Polska spółdzielczość jest poniżana jakoś tak mniej więcej pi razy drzwi na oko od zawsze. Spółdzielczość to nie tylko PRL (gdzie zresztą rozwijała się średnio).

  •  

   pokaż komentarz

   @sportpomnikow:
   Poniżania i dyskryminacji? Możesz wyjaśnić?

  •  
   s.........g

   +7

   pokaż komentarz

   Spółdzielczość to nie tylko PRL

   @stefansiarzewski: A tu przykład: http://www.agrofirmawitkowo.pl/

   W skład Spółdzielni wchodzi 6 Zakładów Rolnych: Witkowo, Przewłoki, Reńsko, Stargard, Bralęcin, Rzeplino ( posiadających dodatkowo filie ), Mieszalnia Pasz w Kolinie, Przetwórnia Mięsa i Drobiu, Baza Transportu, Zakład Handlu, Tartak oraz jednostka centralna Biuro Zarządu. Agrofirma Witkowo gospodaruje na ponad 12,8 tys. ha.

   Potencjał ten pozwala spółdzielcom z Witkowa utrzymywać niemal 5.000 szt bydła mlecznego HF i prawie 4.500 szt bydła mięsnego w 6 czystych rasach. Spółdzielnia produkuje także około 53.000 szt tuczników, 4,6 mln szt drobiu rzeźnego, 42 mln jaj konsumpcyjnych rocznie a spółdzielcza wylęgarnia drobiu produkuje rocznie ponad 4,6 mln szt piskląt na brojlera.

  •  
   B.....g

   +17

   pokaż komentarz

   @sportpomnikow: Trzeba zerwać z łatką, że spółdzielnia to jest ochronka dla ludzi, którzy nie nadają się do normalnej pracy. Spółdzielnia to normalna firma, która może sobie świetnie radzić na rynku, a od spółki różni się tylko tym, że wszyscy pracownicy są udziałowcami. Spółdzielnie nie muszą produkować mioteł i zniczy. Np. znany wszystkim pasażerom Lux Expressu hiszpański producent autokarów Irirzar to spółdzielnia. http://www.irizar.com/en/

  •  

   pokaż komentarz

   @stefansiarzewski:

   Czarę goryczy spółdzielni dopełniła utrata członkostwa w MZS. Historyczna nazwa "Społem" została dopiero przywrócona w 1957 r . Wśród tzw. "znawców spółdzielczości", usiłuje się kształtować opinię, że w okresie PRL–u spółdzielczość była specjalnie faworyzowana przez ówczesne władze, co pozwalało na jej systematyczny rozwój. Było niestety wprost przeciwnie. Bez żadnej przesady można stwierdzić, że w okresie PRL działalność spółdzielczości spożywców "Społem" była "syzyfową pracą" – ustawiczną walką o byt. Nie dość, że ograniczano przydziały nowych sklepów dla spółdzielni, to jeszcze zabierano coraz to inne grupy sklepów i całe branże, by następnie oddać je handlowi państwowemu.

   http://kzrss.spolem.org.pl/index.php/historia?showall=1&limitstart=

  •  

   pokaż komentarz

   @stefansiarzewski: @Babadag: Dokładnie

   @Endrius:

   Temat jest dość złożony, ale tu na stronie 16. znajdziesz wywiad z Mieczysławem Zapałem – prezesem lubelskiego LSS Społem pt."Zostawcie nas w spokoju". Całe pismo to propagandowa gadzinówka, ale wywiad zapamiętałem, bo jest dobry i mówi co tak naprawdę w spółdzielczej duszy gra.

   Tak w krótkich żołnierskich słowach:
   - W 2013 roku spółdzielnia obchodziła stulecie istnienia. Powstała jeszcze za cara.
   - Dla komuny spółdzielcy to kapitaliści, a dla kapitalistów to komuna, choć sama spółdzielczość istniała na długo przed tym nim ktoś zdał sobie sprawę, że istnieją takie pojęcia.
   - na początku tzw. transformacji ustrojowej wprowadzono prawo spółdzielcze, które odprowadziło na skraj bankructwa większość tego rodzaju podmiotów w Polsce. Dziś może to się wydać śmieszne, ale działo się to naprawdę. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale chodziło o to aby zlikwidować centralne związki spółdzielcze, pod pretekstem walki z biurokracją. Było to działanie całkowicie bezprawne działanie, bo formalnie spółdzielnie należą do swoich członków, a nie do państwa i państwo nie powinno się wtrącać do tego jak ktoś sobie zorganizował firmę. Gdyby nie to prawo do polski nie weszłyby tak gładko zachodnie markety, a to rozbudowane powiązania decydowały głównie o konkurencyjności tego spektra i dlatego dawne duże spółdzielnie spożywcze mimo kłopotów ciągle istnieją. Dziś pewnie UOKiK wyśmiałby Balcerowicza i kazał mu spadać na drzewo, ale wtedy...
   - Dyskryminacja spółdzielni obecnie polega choćby na tym, że nie mają praktycznie prawa korzystania z unijnych grantów. Pomijam, że same granty unijne to rozbój w biały dzień i promocja wtórnych modeli biznesu w gospodarce, ale fakt pozostaje faktem.
   A sprawa jest prosta. Jeśli chcesz skolonizować czyjąś gospodarkę – poza rozwaleniem przemysłu rozwal tam także spółdzielczość. Ludzie nie rozumieją często na czym to wszystko polega. Faceci z kapitałem zakładają korporacje i trusty, a maili wytwórcy i usługodawcy spółdzielnie przez co są bardziej konkurencyjni, a ludziom się zdaje, że to komuna.

  •  

   pokaż komentarz

   @sportpomnikow:
   Dzięki. Zupełnie nie rozumiem jak można kojarzyć spółdzielnię z komuną, przecież samo słowo najlepiej oddaje esencję tego rodzaju działalności. A urodziłem się za komuny, więc mógłbym mieć jakieś naleciałości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Endrius: paradoksalnie spółdzielczość to jest komuna, ale nie polskim rozumieniu tego słowa. Dobrze funkcjonujący komunizm to właśnie taki jak w spółdzielniach. Ciężko go tylko skalować i to co działa w małej grupie nie sprawdza się w skali całego państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @wajdzik:
   Tak, to wiem ;) Mówiłem oczywiście o "komunie", mając na myśli tę komunę kojarzoną jako ustrój polityczny i całą beczkę innych zjawisk z tamtych czasów.

  •  

   pokaż komentarz

   @sportpomnikow: Nie wiem czy jesteś zwolennikiem krula i neoliberalizmu ale to właśnie ta idea jest odpowiedzialna za tego typu zmiany. Wszystko co było kojarzone z własnością państwową, miało być sprzedane albo zlikwidowane, od spółdzielni po żłobki. Dziwne jest oburzenie zwolenników krula na Balcerowicza i jego reformy, przecież ich poglądy gospodarcze są zbieżne.

  •  

   pokaż komentarz

   @sportpomnikow: Spółdzielnia ŚWIT to nie jest jakiś super zakład, który należałoby gloryfikować bez zbadania tematu. Trochę było o niej głośno jak blokowali budowę wiaduktu przez parę lat nie chcąc sprzedać kawałka (8%) działki (a miasto zamiast 4 mln z wyceny chciało przez chwilę dać nawet 10mln w gotówce). Wcześniej przez 2 lata dostali kilkadziesiąt innych działek w zamiast, ale żadnej nie chcieli. A jak przyszło do wywłaszczenia siłą, to olaboga - inwalidów gnębią.

   Spółdzielnia ta zatrudnia głownie inwalidów, co na pozór jest pozytywne ale wiadomo jak to w Polsce - chodzi o wyciągania dopłat do ich zatrudniania, a inwalidom płaci się grosze.

   Do poczytania:
   http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,miasto-przejmie-swit-spoldzielnia-odrzucila-oferte,26234.html

   A tu parę randomowych opinii o pracy - wielokrotnie czytałem o tej praktyce, ale zastrzegam że osobiście nie znam żadnego pracownika:

   http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,89891

   "Przy stopniu znacznym niepełnosprawności otrzymujesz wypłaty ok. 1900 zł na konto, ale za to musisz "kupić od nich kosmetyki za 1580 zł i zostaje na koncie ok 300 zł i jeśli sprzedasz kosmetyki to kasa dla Ciebie. tak to mniej więcej wygląda."

   "PRZESTRZEGAM WSZYSTKICH PRZED PRACĄ W SI ŚWIT. NIE DAJCIE SIĘ OMAMIĆ OPINIOM WSTAWIANYM TU PRZEZ PODSTAWIANYCH LUDZI, ŻE NIBY PRACA OK, PODWYŻKI ITP. NIC Z TYCH RZECZY. PŁACA MINIMALNA I JESZCZE WIĘKSZĄ CZĘŚĆ WYPŁATY DOSTAJESZ W KOSMETYKACH, KTÓRE MUSISZ NABYĆ PO ZNACZNIE ZAWYŻONYCH CENACH. SPRZEDAJESZ JE ZE STRATĄ, O ILE W OGÓLE SPRZEDASZ.TO JEST ZWYCZAJNY ROZBÓJ. O JAKICHKOLWIEK PODWYŻKACH CZY PREMIACH MOŻNA ZAPOMNIEĆ. KOLEJNE FIRMA ŻERUJĄCA NA INWALIDACH I TYLE.

   "SI ŚWIT DAJE UMOWĘ O PRACĘ, BO INACZEJ NIE OTRZYMALIBY DOFINANSOWANIA Z PEFRON. ALE TO, CO NAPISAŁ KTOŚ WYŻEJ O OGROMNEJ CZĘŚCI WYNAGRODZENIA W KOSMETYKACH TO PRAWDA. JAK TO ROBIĄ? ANO ZATRUDNIAJĄ KANCELARIĘ ADWOKACKĄ, KTÓRA ZA KASĘ WYMYŚLA RÓŻNE SZTUCZKI PRAWNE. LUDZIE - NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ! KILKA LAT SPRAWA BYŁA NAGŁAŚNIANA W MEDIACH I NIC TO NIE POMOGŁO, NIESTETY."

   _Świt oferuje prace w domu. Czy warto się na nią łakomić, myślę że nie. PEFRON daje mi kasę w ten sposób firma zarabia podwójnie na zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie dość że ma dofinansowanie z PFRON to dodatkowo zatrudnione osoby oddają im większość swojej pensji. Niby firma oferuje najniższe wynagrodzenie do ręki około 1200 zł to w rezultacie wypłaca 200-300 zł za resztę wynagrodzenia musimy odkupić od firmy kosmetyki. Jest to jawne wyciąganie kasy.

   dokładnie, potwierdzam, dowiedziałem się u samego źródła; tak w ogóle czy tym nie powinien się zainteresować PFRON? Ostr nadużycia_

   Niestety często w praca w rodzimych firmach jest fajna w teorii, a w praktyce jest się dymanym bez mydła, a prezesik jeżdzi co 2-3 lata nową furą za 300-400 tyś.
   W krytykowanych zagranicznych korporacjach jest się niby wykorzystywanym, ale pensję masz solidną do tego socjal, jakieś podwyżki się zdarzają a i szefostwo zazwyczaj trzyma jakiś poziom.

 •  

  pokaż komentarz

  Żadna jaskółka, nie pierwsza i nie ostatnia, opis z dupy. Tak przejęć jest wbrew pozorom niemało.

 •  

  pokaż komentarz

  Colgate produkuje zdecydowanie najlepsze pasty dla osób, które mają wyj?@$ne na zdrowie i wygląd swoich zębów a zwracają jedynie uwagę na niską cenę. Takie firmy się szanuje, bo trafiają idealnie w potrzeby przeciętnego Polaka.

Dodany przez:

avatar Trzebieslawice dołączył
791 wykopali 62 zakopali 13.4 tys. wyświetleń
Advertisement