•  

  pokaż komentarz

  Po walce wiatrakami przyszedł czas na walkę z termomodernizacją. W sumie trudno się dziwić, naobiecywali górnikom, to teraz muszą zapewnić popyt na węgiel. A czyż jest lepsza metoda niż palenisko węglowe w gęstej miejskiej zabudowie, w nieocieplonym budynku?
  A alergie, astma, rak, choroby autoimmunologiczne? Cóż, #dobrazmiana musi kosztować.

 •  

  pokaż komentarz

  Powrotu do komuny ciąg dalszy - PiS tęskni za czasami, gdy Polacy żyli o 15 lat krócej niż teraz.

 •  

  pokaż komentarz

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oficjalnie potwierdza: nie będzie już dotacji na wymianę pieców węglowych i na termomodernizację domów. To koniec walki o czyste powietrze w Polsce.
  Listę programów, które będą finansowane i wspierane w 2016 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił w poniedziałek. Nie ma na niej żadnego programu walki z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Tym samym NFOŚiGW potwierdził to, o czym "Wyborcza" donosiła od kilku miesięcy: nie będzie w Polsce walki ze smogiem.


  Na liście programów, które będzie finansować NFOŚiGW, zabrakło strategicznego dla walki o czyste powietrze programu "Kawka". Realizowana przez ostatnie trzy lata "Kawka" finansowała wymianę starych, wysokoemisyjnych pieców węglowych. W Polsce pali w nich ok. 3 mln (60 proc.) Polaków. W ciągu trzech lat NFOŚiGW wyłożył na program 800 mln zł. W dwóch pierwszych edycjach (trzecia, jeszcze trwająca nie została policzona) zlikwidowano za to ok. 35 tys. palenisk. Dzięki temu zmniejszono emisję trujących, rakotwórczych pyłów: PM10 o 850 ton i PM2,5 o ponad 817 ton.

  To właśnie na podstawie stężeń pyłu PM2,5 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała w ubiegłym tygodniu raport dotyczący najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Jego wyniki są dla Polski dramatyczne. Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE są aż 33 polskie. Jeszcze gorsze są dane organizacji HEAL Polska: zanieczyszczone powietrze odpowiada za 12,6-18,4 proc. przypadków nowotworów płuc w Polsce.

  Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że program "Kawka" w ostatnim czasie bardzo przyspieszył. Na początku roku programy likwidacji starych pieców ogłosiły władze Wrocławia, Legnicy, Warszawy i marszałek Śląska, który uchwałą antysmogową chce objąć 160 śląskich gmin. - NFOŚ pozbawia te gminy możliwości finansowania. Bez dotacji z "Kawki" nie będą likwidować pieców węglowych - podkreśla Guła.

  NFOŚ się broni. - Już wcześniej nie było planu dalszego naboru w ramach "Kawki" - mówi Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚ.

  To nie wszystko. NFOŚ ogłosił też, że program termomodernizacji domów "Ryś" będzie wspierany tylko przez zaangażowanie banków. Ale nabór do programu już się zakończył i żaden bank się nie zgłosił. Zgłosiło się za to dziesięć wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które w pierwszej wersji programu mogły się zgłaszać na równi z bankami do pośredniczenia w udzielaniu dotacji właścicielom domów.

  Dla NFOŚ brak zgłoszenia banków do programu oznacza, że nie spełnił on wymogów. Wart 400 mln program przepada. - Wnioski w ramach programu "Ryś" złożyło dziesięć WFOŚiGW, co oznacza, że nie wszystkie z 16 WFOŚiGW podjęły się tej roli. Nie gwarantuje to wdrażania programu na terenie całej Polski - mówi Kmiecik i podkreśla, że... skala problemu niskiej efektywności budynków jest tak duża, że NFOŚ i tak nie jest w stanie go rozwiązać. - Szacuje się, że około 70 proc. z nich jest nieocieplonych lub ocieplonych niedostatecznie. Narodowy Fundusz jest zbyt mały, aby w niezwykle szerokim wymiarze finansować termomodernizację budynków jednorodzinnych.

  W Czechach obliczono, że inwestycja w termomodernizację zwraca się z nawiązką w podatkach. Eliminuje bowiem szarą strefę robót termomodernizacyjnych. W Niemczech wyliczono, że każde euro dotacji do termomodernizacji generuje trzy euro korzyści gospodarczych. - Nie wspominając o korzyściach ekologicznych, społecznych i zdrowotnych - mówi Guła. Ocieplone budynki pozwalają nawet o 30 proc. obniżyć koszty zużycia energii.

  NFOŚ poinformował wczoraj, że będzie chronił środowisko dzięki odnawialnym źródłom energii. Priorytetowe obszary, na których skoncentruje swoją działalność finansową, to ochrona klimatu, ochrona wód i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi oraz racjonalna gospodarka odpadami.

 •  

  pokaż komentarz

  a wystarczyłoby zdjąć akcyzę na gaz i wszyscy sami by zakładali piece gazowe i byłoby eko. Ale to jest zbyt proste żeby na to wpadli.

 •  
  W................o

  +1

  pokaż komentarz

  znając życie, wymienię na swój koszt i za rok będą dotacje...