•  

  pokaż komentarz

  Koszt wybudowania kilometra autostrady to w dużym przybliżeniu 40 mln zł. Użyję tej kwoty do zobrazowania zadłużenia państwa. Każdego roku płacimy ponad 30 mld odsetek od zadłużenia. W 2016 ma to być 31,8 mld. Taka kwota pozwoliłaby wybudować 775 km autostrady. W 2015 zaciągnęliśmy nowe długi w wysokości 50 mld, czyli o równowartości 1250 km autostrady.
  Często słyszę argument, że Polska rozwinęła się przez ostatnie 27 lat, bo mamy nowe drogi i wysokie wieżowce w miastach i całe osiedla apartamentowców. Tymczasem jedyne co naprawdę należy do Polaków to obowiązek spłaty odsetek.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls: jak zestawimy do tego powiekszone wydatki publiczne ,,stale" - pensje urzednikow, programy socjalne itd to okaze sie, ze te autostrady przynoszace namacalne zyski w postaci mniejszego spalania (sic!), a przede wszystkim wzrostem bezpieczenstwa (czyli tez oszczednosci - w sprzecie i ludziach), nie sa powodem zadluzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls Tylko dług liczymy w relacji do PKB, a ten jest mniejszy, niż wtedy, gdy w Polsce nie było dróg więc piszesz bzdury. Rozwój infrastruktury transportowej przynosi wiele korzyści całej gospodarce i zdecydowanie należy zmniejszyć zadłużenie państwa ale to nie autostrady ten dług stworzyły.

  •  

   pokaż komentarz

   @KtosKtoSamNieWiesz: @Maks_S Autostrady nie są powodem zadłużenia. Porównując te kwoty chcę pokazać, że wartość inwestycji z których się tak cieszymy to kropelka w morzu stale rosnącego zadłużenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls: różnica między zadłużeniem a autostradami jest taka, że autostrady istnieją w rzeczywistości, a zadłużenie jedynie teoretycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls trochę upraszczasz bo zapominasz o 'drobnym' szczególe - płacimy te 30 mld odsetek ale w międzyczasie wydaliśmy zaciągnięty bilion kredytu. Za ten bilion coś kupilismy, być może to coś przynosi dzisiaj nawet więcej zysków niż te 30 mld odsetek.

   To tak jakbyś powiedział że kredyt na mieszkanie to kiepska inwestycja bo co miesiąc płacisz 1000 zł odsetek, ale zapomniał wspomnieć że w sumie to masz dzięki niemu mieszkanie dzięki któremu nie płacisz 1200 zł za wynajem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Maks_S: małe pytanie pomocnicze. Co określasz mianem długu? Tzw. dług publiczny, czyli część zobowiązań wybranych do tego parametru czy liczysz wszystkie zobowiązania państwa w tym fundusz drogowy i zobowiązania wobec przyszłych emerytów? Co miesiąc kilkanaście milionów ludzi pożycza państwu od kilkuset do kilku tysięcy zł. w ramach składki na ZUS z założeniem, że państwo nam odda te pieniądze. Faktyczne zobowiązania państwo to wg. róznych szacunków ~3 biliony złotych. Biliony w naszej skali, nie anglosaskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls: Pokaz mi wysoko rozwiniety kraj bez dlugow.

  •  

   pokaż komentarz

   @sakfa: Nie wytlumaczysz prostemu januszowi ze dopoki perspektywy splaty dlugu nie sa negatywne to nie ma katastrofy. Dla niego zadluzone panstwo rowna sie panstwo upadajace.

  •  

   pokaż komentarz

   @omnibus_semper: proponuję się douczyć na czym polega zadłużanie państw w bankach centralnych (dla nieznających angielskiego, są polskie napisy)
   https://www.youtube.com/watch?v=uNjSjg9AGqw

   pokaż spoiler TLTR: Praktycznie każda waluta na świecie jest oparta na długu i nie jest to nic korzystnego dla obywateli, ponieważ poprzez dodruk pieniędzy powstaje inflacja, która kradnie oszczędności klasy średniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls: chodzi o to, że tyko rozwinięte państwa stać na płacenie takich odsetek. Polskę stać, Grecję nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @omnibus_semper: Wykopki i polski janusz tego nie zrozumieja. Nie wiedza co to jest dobry dlug i zly dlug, a wogole czemu pieniadz fiducjarny ma wartosc jaka ma, ani ze podstawa makroekonomia to dlug. Nie, to wszytko jeden wielki spisek preciw naszej Polski! Niemcy nas okradajarazem z Zydami! I jeszcze Soros! Grupa Bildenberg! Bank Swiatowy! Tak nas kontroluja, przez ten dlug!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @beerburner: Racja. Wykopek nie widzi ze powiedzmy Janusz czyli Polska zadluza sie co roku powiedzmy o 100zl ale dostaje podwyzke prawie 200zl. Widzi tylko ze dlug nominalnie rosnie, nie widza ze szybciej rosnie zysk.

   Inna sprawa to jak wysoko wolno sie zadluzyc i jakie jest prawdziwe zadluzenie PL jesli brac pod uwage ZUSy itd. jak to zrobil Balcerowicz? Tutaj na szczescie jest UE ktora mowi ze sa pewne granice i niezaleznie od danego kraju to kontroluje, bo jak widac na przestrzeganie konstytucji i mechanizmow przeciwko zadluzeniu nie ma co liczyc.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls: nie mówisz prawdy, bo płacimy wg planu 31,8 mld na OBSŁUGĘ DŁUGU PUBLICZNEGO, czyli obsługę spłaty kapitału + odsetki. To znacząca różnica (31,8 mld na odsetki czy na obsługę długu); to jak Ty sugerujesz ("na odsetki") pozostawia wrażenie, że pozostały do spłaty kapitał jest dużo większy niż w rzeczywistości w Polsce jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @pabloooga: ach, rzeczywiście. Dziękuję za rozjaśnienie. Sam siebie w błąd wprowadziłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @omnibus_semper: My nie jesteśmy krajem rozwiniętym.

  •  

   pokaż komentarz

   Tymczasem jedyne co naprawdę należy do Polaków to obowiązek spłaty odsetek.

   @24xls: hymmmm to wytłumacz mi taką ciekawą rzecz, że poziom życia w Polsce od lat 90 znacznie wzrósł, razem z zadłuzęniem. Ja pamiętam tamte lata i jak było dziadowo. A teraz mamy w zupełności europejskie państwo z którego jestem dumny bez żadnych kompleksów co do zachodu.

   Wiec co, wolisz nie mieć zadłużenia które realnie w żaden sposób na ciebie nie oddziałuje, ale mieć niski standard życia?.
   czy przez ten wzrost zadłużenia dostajesz mniejsza wypłatę, jeździsz gorszym samochodem, czy w jaki sposób realnie na Ciebie, na mnie oddziałuje?
   Ja rozumiem, ze dla twojego komfortu życia potrzebną są wirtualne cyferki wskazujące zero, niż dom, samochód, RTV i jedzenie.
   Pieniądze to nie wszystko, dzisiaj jesteś jutro Cie niema wiec korzystaj z życia zamiast się zastanawiać na wirtualnym długiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: Blizej nam do takiej Hiszpani niz do Ukrainy.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Dług wcale nie jest wirtualny. W 2015 na obsługę długu wydaliśmy kwotę, za którą moglibyśmy wybudować 750 km autostrady. Oddziaływanie jest proste: płacisz wyższe podatki. To, że otaczają Cię ładniejsze przedmioty to efekt postępu technologicznego wspartego chińską polityką eksportową. Wcale nie musieliśmy przeprowadzać dzikiej prywatyzacji oraz zadłużać państwa żeby skorzystać z otwartych granic.

  •  

   pokaż komentarz

   @24xls: to wytłumacz mi czemu gdy nie mieliśmy długo w uni, nie było, ani autostrad, ani długu?
   Ja wole obecny poziom z długiem, niż poprzedni bez długu, gdzie po KAŻDEJ! zimie droga nawet krajowa wyglądała jak ser szwajcarski . A Pogięte felgi, rozcięte opony to był sztandar człowieka który sporo jeździł.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Możliwe, że nie bylibyśmy zadłużeni i mieli wciąż własny przemysł gdyby nie: w 1997 roku Aleksander Kwaśniewski, SLD, PSL, przy uchwalaniu Konstytucji Polski wprowadził następujący zapis:
   Rozdział 10, art. 220 ustęp 2 mówi:
   „Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa”.
   Wprowadzono KONSTYTUCYJNY ZAKAZ możliwości dodruku pieniądza i kredytowania Państwa na 0%. Odtąd deficyt budżetowy wolno już pokryć tylko poprzez: emisję obligacji skarbowych, zaciągnięcie kredytu na wysoki procent w BANKACH KOMERCYJNYCH oraz poprzez "prywatyzację" państwowych przedsiębiorstw.

 •  
  C...........t

  +43

  pokaż komentarz

  Niechaj dokończą odcinek Rzeszów- Przworsk.. Będzie normalniej.
  Mogliby teraz pchać się w ekspresowe, taniej zrobić, komfort jazdy duży, a bezpłatne dla osobówek.

  •  
   k.........................h via iOS

   +15

   pokaż komentarz

   @CaptainBryant: z tego co slyszalem oni robia drogi wedlug natezenia ruchu, choc te odcinki ktore PO podpisalo juz po przegranych wyborach podobno nie kwalifikowaly sie. Ja tez czekam na s7 z Krakowa na polnoc ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys_mialem_lepszy_brzuch: Natężenie ruchu powiadasz. Akurat na istniejącym odcinku na wschód od Rzeszowa po autostradzie niemalże hula wiatr. Większość samochodów woli jechać starą czwórką. Tutaj nie rozumiem "gdaki". Może po otwarciu odcinka się to zmieni, ale z drugiej strony jak wprowadzą tam opłaty to ludzie znowu pewnie wrócą na DK94 bo na Podkarpaciu, a tym bardziej na Ukrainie ludzie na ogól nie są majętni. Na wschód od Rzeszowa wystarczałaby spokojnie S4 podobnie jak to ma być z A/S2. Do Mińska Mazowieckiego A2 (nie licząc POW), a od końca obwodnicy Mińska Maz. do Terespola S2.

  •  
   B.....g

   +11

   pokaż komentarz

   @galicjanin: Wystarczyłoby S4, ale z możliwością rozbudowy o kolejne pasy do standardu autostrady, bo należy liczyć że ruch z Ukrainą będzie się zwiększał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Babadag: Możliwe choć to są raczej dziesiątki lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys_mialem_lepszy_brzuch:

   z tego co slyszalem oni robia drogi wedlug natezenia ruchu

   ojty naiwniaku - drogi buduje się według polityki a nie natężenia...

   @galicjanin:

   Akurat na istniejącym odcinku na wschód od Rzeszowa po autostradzie niemalże hula wiatr. Większość samochodów woli jechać starą czwórką. Tutaj nie rozumiem "gdaki"

   bo a4 jest budowana na euro 2012 - jakkolwiek śmiesznie to dzisiaj brzmi

   a wiatr hula bo odcinek na wschód od rzeszowa jak się określiłeś, to ostatnie kilkadziesiąt km pod granicą - więc kto ma tam jeździć? tylko na granicę się jeździ, sytuacja będzie zupełnie inna jak dokończą obecny odcinek bo tuch między jarosławem a rzeszowem jest już dość znaczny

  •  

   pokaż komentarz

   @CaptainBryant: ch!$ najważniejsze ze juz zrobili bramki do poboru opłat sk!!?ysyny

  •  
   C...........t

   +4

   pokaż komentarz

   a wiatr hula bo odcinek na wschód od rzeszowa jak się określiłeś, to ostatnie kilkadziesiąt km pod granicą - więc kto ma tam jeździć? tylko na granicę się jeździ, sytuacja będzie zupełnie inna jak dokończą obecny odcinek bo tuch między jarosławem a rzeszowem jest już dość znaczny

   @Ligniperdus:

   Najgorzej własnie jest od Przeworska do Rzeszowa. Niesamowite natężenie ruchu. Jak otworzą autostradę to powinno być jak na zachód od Rzeszowa... drogi prawie puste i jedzie się przyjemnie :-)
   Nie mogę się doczekać otwarcia tego odcinka autostrady!

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   a bezpłatne dla osobówek.

   @CaptainBryant: I właśnie dlatego nie budują wszędzie ekspresówek.

  •  
   C...........t

   +1

   pokaż komentarz

   I właśnie dlatego nie budują wszędzie ekspresówek.

   @luksus2:

   Póki co bezpłatne... Ale idę w zakład, że kwestia kilku lat i będą viatolle na osobówki

  •  

   pokaż komentarz

   @CaptainBryant: Odcinek Rzeszów-Przeworsk to jest k%%@a dramat jeżeli chce się jechać obecną drogą. Między Łańcutem a Rzeszowem jest super nawierzchnia... ale ch$! z tego skoro 70% to nastawianie bezmyślnie ograniczenia prędkości (plus odcinek przez Krasne, który jest katorgą w godzinach szczytu, najgorszy bottleneck)... natomiast z Łańcuta do Przeworska nie ma tylu znaków ale znowu nawierzchnia to jest jakaś tragedia okrutna (ostatnio drogowcy zaczęli ją łatać w taki sposób, że pozostawili po sobie tak dużo żwiru, iż jadąc słyszałem tylko jak mi się obija o karoserię).

   A największa tragedia to "obwodnica" Łańcuta i brak obwodnicy Przeworska. A4 może rozładuje ruch (jak ją w końcu otworzą) ale tyle lat Psk się starał o alternatywną trasę przejazdu i ni chuja, żaden rząd nie dał pieniędzy. Nie mówiąc już o absolutnie katastrofalnej krzyżówce na środku miasta, którą projektował pewnie jakiś student z porażeniem mózgowym.

  •  
   C...........t

   +2

   pokaż komentarz

   @jaqqu7:

   Najgorzej to na wlocie do Rzeszowa jest, Lwowska.
   Co do wysepek na odcinku Łańuct Rzeszów to na początku ludzie sceptycznie podchodzili ale jednak ułatwia to ruch, mimo, że spowalnia.

   Podobno gdy otworzą autostradę to w Łańcucie mają zrobić ronda.

  •  

   pokaż komentarz

   @CaptainBryant: Mnie najbardziej wpieniają przejścia dla pieszych w samym Łańcucie, gdzie przez cały dzień może z 2-3 osoby przez nie przechodzą... ale trzeba było teraz zrobić zwężenie przed nimi dodatkowo.

   W Krasnem rozumiem zwężenie, bo ułatwia zjeżdżanie w boczne drogi etc. ale z drugiej strony korki robią się rano nieznośne.

  •  

   pokaż komentarz

   @CaptainBryant: Poza tym ponoć Łańcut dostał sporo kasy na przebudowę całej "obwodnicy" ale nie wiem na ile to prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7: Zrobili zwężenia ponieważ dużo kierowców miało w dupie innych uczestników ruchu. Prawie nikt nie zwalniał przed przejściem do 50 km/h. Co chwilę ktoś kogoś wyprzedzał. Ofiar też było mnóstwo. Kierowcy w tym miejscu są sami sobie winni.
   Pokonuję ten odcinek regularnie i jestem za tą zmianą. Okoliczni mieszkańcy w końcu będą mogli bezpieczniej przejść przez tą ruchliwą drogę.

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz: Przecież tam prawie nikt nie przechodzi. Poza tym to do cholery droga szybkiego ruchu. Ograniczanie prędkości co chwila, bo przejście to jest wnerwiające.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7: Ja regularnie spotykam tam pieszych :) Ciężko nazwać drogę krajową z multum skrzyżowań, przejść dla pieszych, dojazdów do domostw oraz innymi utrudnieniami drogą szybkiego ruchu. A już na pewno nie taką gdzie występuje ograniczenie do 50 km/h.

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz: Codziennie tam jeździłem w okresie największego natężenia ruchu i może na tydzień, raz/dwa razy kogoś przepuszczałem na pasach. I właśnie o tym mówię, że te ograniczenia na drodze gdzie powinno się jechać spokojnie te 90 km/h to jest dramat. Ale ja bardziej piję do tego co zrobiono obecnie na wylocie z Łańcuta w kierunku Rzeszowa. W Krasnem przeszkadza mi bardziej od ograniczenia prędkości po prostu to, że jest tylko jeden pas.

 •  

  pokaż komentarz

  Obserwuję od dawna w sumie. Moim zdaniem najlepsza. Jakby ktoś chciał nawierzchnie to ma tutaj:
  http://ssc.siskom.waw.pl/mapa-nawierzchni/mapa-nawierzchnia.png

 •  
  N................y

  +62

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Czekam na grupę wsparcia dla uzależnionych od zaglądania na tę mapę kilka, kilkanaście razy dziennie.