•  

  pokaż komentarz

  Jak się kościół wzbogaci na gruntach, to prawo się zmieni z powrotem.

 •  
  A.....I

  -141

  pokaż komentarz

  Działki budowlane możesz kupować normalnie, a po co Ci ziemia rolna skoro nie jesteś rolnikiem? A jak chcesz kupować ziemię rolną i ją obrabiać, to zrób sobie wykształcenie rolnicze. Wystarczy zawodówka. To Unia wymyśliła te prawa z wykształceniem rolniczym. Dziś jak go nie masz nie dostaniesz nawet 1zł dotacji mimo iż masz ziemię.

  •  
   n....o

   +108

   pokaż komentarz

   @AlexIII: A czemu akurat musisz być rolnikiem zasiedziałym w tej samej gminie gdzie jest ziemia? Hm?

  •  
   J.....a

   +83

   pokaż komentarz

   @AlexIII: Po to żeby dzierżawić ziemię rolnikom.
   Albo po to, żeby sobie zatrudnić rolnika do obrabiania.
   Jest masa biznesów, które można zrobić z ziemią rolną.

  •  
   K.....x

   +125

   pokaż komentarz

   @AlexIII: Ocet można kupić normalnie, a jak chcesz kupić cukier to wystarczy zapisać się do partii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   A.....I

   -100

   pokaż komentarz

   @Jowanka: Widzisz, chciała byś po prostu mieć niewolnika który za Ciebie będzie pracował. Typowy lewak: "Precz z wykorzystywaniem ludzi do pracy w Chinach", "Ale sama to bym mogła mieć niewolnika".

  •  

   pokaż komentarz

   @Kruchyx: @Jowanka: @neoneo: Heheh, ale nie - serio, to analogicznie do sytuacji, że chcę kupić broń bo znam kogoś kto ma pozwolenie i to on będzie używał. :)

   No taka uciążliwość, trzeba mieć wykształcenie, podobnie jak lekarz.

  •  
   A.....I

   -74

   pokaż komentarz

   @neoneo: O tym nie słyszałem. Ale jak takie coś jest, to bardzo dobrze. A po co to jest? Już tłumaczę: Po to żeby np. Rolnik biznesmen z 3000 Ha z pomorza, nie wykupił całej wsi w Podlasiu i nie zrobił im PGRu. Tylko dlatego bo ma kasy w h*j i go na to stać. A zwykłego małego rolnika z podlasia z 50 Ha nie stać żeby dokupić 10 Ha. Wy zasuwacie ja zgarniam kasę, i daje wam ile zechce. W miastach już korporacje wykorzystują korposzczurów, a oni się biją i zabijają za 2000 zł. A w tym czasie szefostwo leżakuje na Majorce. Podobnie mogło by się i stać na wsiach. Dzięki Bogu że wygrał PiS.

  •  
   n....o

   +88

   pokaż komentarz

   Po to żeby np. Rolnik biznesmen z 3000 Ha z pomorza, nie wykupił całej wsi w Podlasiu i nie zrobił im PGRu

   Ograniczenie nie jest na poziomie województwa. Nie jest nawet na poziomie powiatu. Jest na poziomie gminy!

   Ja bym jeszcze zrozumiał jakby przepis brzmiał tak, że możesz kupić grunt tylko w swojej gminie i gminach ościennych, ale ograniczenie brzmi jw., co oznacza, że możesz nie dać rady kupić sobie ziemi w wygodnym dla siebie miejscu zaraz obok dotychczasowych gruntów, bo akurat zaczyna się inna gmina.

   To jest debilizm i tyle.

  •  
   K.....x

   +103

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: Obyś żartował. To kiedy zakaz kupowania mieszkań na wynajem bez wykształcenia jako inżynier budownictwa?

   Porównywanie rolnika do lekarza, a ziemi do broni? Od kiedy rolnik może uratować lub zabić jednym niepewnym ruchem? Kto zginął od zasiania pszenicy w listopadzie? Przestań usprawiedliwiać te komunistyczną ustawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kruchyx: O jacię. Przecież w tej ustawie chodzi właśnie o to, żeby uchronić ziemię przed wykupem w celach dzierżawczych. To jest jednak w interesie nas wszystkich bo od tego zależą w sporej mierze ceny żywności.

  •  
   k.........i

   +39

   pokaż komentarz

   @AlexIII: Taaa i pewnie Unia wymyśliła zasady dziedziczenia gospodarstw rolnych jedynie przez rolników (przepisy zakwestionowane przez TK na przełomie wieków).

  •  

   pokaż komentarz

   Działki budowlane możesz kupować normalnie, a po co Ci ziemia rolna skoro nie jesteś rolnikiem?

   @AlexIII: Kumpel kupił działkę pod dom, 10 arów z czego 3 były rolne a reszta budowlana. Rozpoczął budowę za swoje pieniądze z myślą o skończeniu z kredytu hipotecznego. Tylko teraz żaden bank nie chce dać mu kredyt ponieważ część ziemi jest rolna więc pierwokup ma agencja. Nie może też podzielić działki ani jej sprzedać bo nowe przepisy mu uniemożliwiają - nie jest rolnikiem.

   No i został z gorącym kartoflem w ręce... Nie sprzeda, nie dokończy, nie zamieni, musi czekać aż przepisy się zmienią. No chyba że przyjmie święcenia kapłańskie, wtedy będzie mógł handlować ziemią rolną...

  •  
   A.....I

   -75

   pokaż komentarz

   @kosi_mazaki: A po co np. gospodarstwo rolne aktorowi? Jedynie po to aby mógł sobie kupić 500 Ha (Bo ma kasy w h*j i co stać) i zatrudnić całą wieś żeby za niego robili. Im da połowę tego co wyprodukują, a on sobie weźmie resztę. Ta ustawa jest świetna, zabrania wykorzystywania biednych ludzi, przez bardziej zamożnych.

  •  
   A.....I

   -72

   pokaż komentarz

   @kwanty: Strasznie poyebana sytuacja, myślenie za pewne nie jest mocną stroną twojego kumpla, skoro tak się załadował. Było co najmniej 50 sposobów żeby temu zapobiec wcześniej przed ustawą, i drugie 50 żeby wyjść z takiej sytuacji po wejściu z ustawy.

  •  
   J.....a

   +59

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: Gówno nie analogiczne, bo jak chcesz być właścicielem szpitala, to sobie go budujesz i zatrudniasz lekarzy. Jak chcesz być właścicielem agencji ochrony, to sobie zatrudniasz ludzi z pozwoleniem na broń.

  •  
   A.....I

   -68

   pokaż komentarz

   @Kruchyx: Twoje porównania są bez sensu. Inżyniera budownictwa musisz mieć jak chcesz budować, ale blok mieszkalny, bo nawet dom możesz samemu. Ni jak to się ma do porównania z bronią, które jest bardzo trafne. Ustawa nie jest komunistyczna, a sprawiedliwa.

  •  
   k.........i

   +59

   pokaż komentarz

   @AlexIII: To dlaczego od czasów, kiedy w Polsce obowiązuje swobodny obrót ziemią nie powstały latyfundia składające się z tysięcy hektarów? Widzę niezły teoretyk z ciebie i masz średnie pojęcie o stosunkach gospodarczych panujących na polskiej wsi.

   Nawiasem mówiąc w takiej Szkocji ziemia rolna należy do niewielkiej grupy osób. Rolnicy uprawiają tę ziemię w ramach dzierżawy i nikomu się krzywda nie dzieje.

   A poza tym po co rolnikowi samochód. Niech jeździ PKS. Po co mu mieszkanie w mieście? Przywiążmy rolnika do ziemi!

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: Jak chcesz koniecznie (ale serio?) czerpać zyski z rynku rolnego to się zajmij pośrednictwem w handlu produktami. Właściciel agencji ochrony czerpie zyski z handlu właściwościami osób z pozwoleniem na broń. Właściciel szpitala czerpie zyski z pośredniczenia w handlu umiejętnościami personelu, posiadającego konkretne właściwości. Nie ma sensu aby np. kupował do obiektu cholernie drogie wyposażenie sali operacyjnej, jeśli nie zatrudni posiadającego do jej obsługi uprawnień chirurga.

  •  
   A.....I

   -49

   pokaż komentarz

   @kosi_mazaki: Powstało i to nie jedno. Nasiliło by się to od tego roku kiedy to ludzie z zagranicy mogą kupować ziemię w Polsce. Nikt w Polsce nie jest w stanie konkurować z rolnikami z Niemiec czy Holandii. Już były przymiarki na wsiach bogatych rolników z Holandii, chcących wykupywać ziemię od biedniejszych rolników w Polsce. Po co Polscy niewolnicy mają jeździć na roboty sezonowe za granicę, jak mogą robić u siebie? Podobna sytuacja. Dopóki standardy w Polsce i Europie się nie wyrównają, nie ma co zaczynać z handlem ziemią. Bo później będzie płacz. Jak Ci holender narzuci cenę żywności w Polsce.

  •  
   k.........i

   +18

   pokaż komentarz

   @AlexIII: Nice try, trollu. :)

  •  
   F............i

   +43

   pokaż komentarz

   @AlexIII: a jak chcę mieć po prostu kilka hektarów podwórka bo nie chcę mieć sąsiadów i chcę mieć ładny krajobraz aż po horyzont? A może chcę sobie zrobić sztuczne jezioro albo pole golfowe. Jest milion możliwości. A jeśli chciałbym tam mieć elektrownię słoneczną to też muszę być rolnikiem?

  •  
   F............i

   +23

   pokaż komentarz

   Ustawa nie jest komunistyczna, a sprawiedliwa.

   @AlexIII: jeżeli chcesz być taki sprawiedliwy to pomyśl o tym, że jedni ludzie żyją krócej a inni dłużej. Czy to nie jest niesprawiedliwe? Nie było by lepiej żeby wszyscy ludzie żyli tyle samo? Na przykład 40 lat. Pomyśl o tym. Przecież wielu ludzi umiera młodo a inni żyją długo i nawet nie chorują, mają piękne życie - czysta niesprawiedliwość. Czy nie powinno się tych dłużej żyjących po prostu pozabijać? Było by sprawiedliwie czyż nie?

  •  

   pokaż komentarz

   Aż śmiać się chce czytając niektóre wypowiedzi. Jak biznesmen ma wykupić całą wieś gdy 99% właścicieli nie chce sprzedać swojej ziemi? Zagraniczni inwestorzy średnio kupowali co roku 40 hektarów ziemi rolnej. Gdzieś o tym pisali, nie chce mi się szukać. Debilne przepisy zabraniają sprzedać ziemię komu się chce.

  •  
   A.....I

   -44

   pokaż komentarz

   @FirstOfTheMagi: Jak chcesz mieć kilka hektarów podwórka to już nie jest już to działka rolna a budowlana, sztuczne jezioro też nie powstaje na działce rolnej, pole golfowe też nie powstaje na działce rolnej, elektrownia słoneczna też nie powstaje na działce rolnej. Więc ta ustawa Cię nie obowiązuje, możesz działać śmiało. Co do życia ludzi, na to nie mamy wpływu i tu nie możemy zapobiec niesprawiedliwości, w handlu ziemią możemy już zapobiec. Nie porównuj zabijania ludzi do handlu ziemią, bo te dwie rzeczy ni jak się mają do siebie.

  •  
   A.....I

   -40

   pokaż komentarz

   @kosi_mazaki: Zawsze wyzywasz innych od trollów jak braknie Ci argumentów?

  •  
   F............i

   +21

   pokaż komentarz

   Nie porównuj zabijania ludzi do handlu ziemią, bo te dwie rzeczy ni jak się mają do siebie.

   @AlexIII: to ty chyba nie masz świadomości ile milionów ludzi umarło na świecie przez takich socjalistów jak ty i ich poj#?!ne pomysły.

   p.s.
   Do tej pory było tak, że można sobie było kupić kilka hektarów ziemi rolnej i sobie z nią zrobić co się chciało, nie ma przecież obowiązku (jeszcze) uprawiania ziemi rolnej.

   p.s.2
   Poza tym niczego nie porównuję tylko daję ci pomysły jak można nierówności wyrównywać.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: To "kolega" chyba ściemnia;) Przed rozpoczęciem budowy musiał posiadać:
   1) dezycję o warunkach zabudowy jeśli teren nie jest objęty MPZP
   2) decyzję zatwierdzająca projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę,( po zmianach w zeszłym roku wystarczy brak sprzeciwu)

   Nie dostałby pozwolenia na budowę jeśli chciałby się budować na nieruchomości rolnej. Po za tym 3 ary oznaczone w ewidencji gruntów jako R to nie jest nieruchomość rolna.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Nie ma czegoś takiego jak działka "trochę" rolna, "trochę" budowlana, albo była rolna albo budowlana. Zapewne kupił rolną i wystąpił o warunki zabudowy. Ja tak właśnie buduję dom, też mam pole rolne klasy V i buduję się właśnie na nim wg warunków zabudowy.

  •  

   pokaż komentarz

   To "kolega" chyba ściemnia;) Przed rozpoczęciem budowy musiał posiadać:

   @veggo: Nie o to chodzi. Kolega ma pozwolenie na budowę, buduje oczywiście na części działki budowlanej. On rozpoczął budowę tylko teraz nie ma na nią finansowania :-/ Rozpoczął budowę (piwnica) z własnych środków a na resztę miał wziąć kredyt z banku. Kredyt wstępnie z bankiem ustalił, zdolność kredytową posiada, wkład własny w postaci wybudowanej piwnicy też.

   Niestety po zmianie przepisów banki przestały udzielać kredytów hipotecznych na budowę domów na działkach w których część jest rolna a część budowlana. Nie ma jakiś przeciwskazań prawnych ale banki zwyczajnie nie chcą dlatego ponieważ boją się, że będą problemy z potencjalną odsprzedażą jeżeli kredytobiorca nie będzie się wywiązywał ze zobowiązań. Na tej samej zasadzie, jeżeli weźmiesz kredyt na ziemię a potem na dom, to tylko w tym samym banku ponieważ inny nigdy nie zgodzi się na dopisanie do hipoteki w której ktoś już ma zastaw. Bank chce mieć czystą hipotekę i kropka.

   Może jest światełko w tunelu. Podobno banki zaczynają udzielać kredytów na takie działki ale kręcą marżę w górę :-/ Większe ryzyko, większa marża.

   A wszystko bo prezesikowi się ubzdurało, że nas Niemcy wykupią... Ustawa bubel, Trybunał potwierdził niekonstytucyjność niektórych zapisów. W ustawie zrobili wyjątek dla kościoła... a nie pomyśleli o takich sytuacjach jak u mojego kumpla.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma czegoś takiego jak działka "trochę" rolna, "trochę" budowlana, albo była rolna albo budowlana.

   @gathern: Wygląda to chyba tak, że masz działkę rolną ale do 20m od dogi jest budowlana i tam możesz postawić dom. W praktyce podmiejska wieś, wszędzie "rola" i budowlane pasy wzdłuż drogi.

  •  
   g.....n

   +1

   pokaż komentarz

   @kwanty: Nie, działka rolna żeby dostać warunki zabudowy musi spełniać kilka warunków, wiem bo przez to przechodziłem w mojej gminie. Po pierwsze musi być przyległa do innej działki która jest BUDOWLANĄ i na terenie nie może być uchwalonego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (bo jeśli jest plan to przeznaczenie działki MUSI być takie jak w planie - oczywiście można zaczynać procedury zmiany w planie ale to trwa ) !! Po drugie musi przylegać lub mieć dostęp do drogi publicznej, po trzecie musi mieć dostęp do mediów (prąd, woda itd. - np. ja musiałem mieć pisma z energetyki że istnieje możliwość uzbroić moje pole w prąd, to samo woda i kanalizacja). Nie ma czegoś takiego jak 20 metrów, ja się buduję o wiele dalej od drogi niż 20 metrów. Następnie jak już budowa jest zakończona i budynek zostaje oddany do użytku, wtedy idzie się do geodety i ten wytycza na działce rolnej, obszar który będzie traktowany jako działka budowlana pod względem podatku od nieruchomości, ale to dopiero PO wybudowaniu domu! Więc Twój koleszka niezbyt dokładnie Ci sprawę wyjaśnił wg mnie. Np. ja buduję się na działce pół hektara 5000 m2, ale podatku od nieruchomości nie będę płacił za całe 5000 m2 (nieźle bym popłynął), ale tylko pod tym wytyczonym przez geodetę obszarze, a działka prawnie nadal będzie rolna (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  
   g.....n

   +5

   pokaż komentarz

   @kwanty: Ustawa jest bublem bo ten wyjątek dla związków wyznaniowych to kuriozum. Ale o tym że nas wykupią Niemcy, Holendrzy, Duńczycy to nie jest bajka, nie jest w porządku otwierać rynek ziemi dla nich gdy my zarabiamy kilka razy mniej ! P drugie znam kilku Łotyszy gdzie oni swój rynek ziemi otwarli zaraz po wejściu do UE. Efekt ? Obecnie na Łotwie już mało co zostało Łotewskich rolników, wszystko wykupili Finowie, Szwedzi, Duńczycy, Niemcy a Łotyszy zatrudniają tylko jako parobków, cały zysk idzie zagranicę. Już nie wspominam o takich przyziemnych rzeczach że często masz tabliczki WSTĘP WZBRONIONY TEREN PRYWATNY w lasach, na polach. Wyobraź sobie to w Polsce, chciał byś tego ?? Że mieszkasz gdzieś na wsi i nie możesz nawet na spacer się przejść do lasu czy między pola gdzie kiedyś to było naturalne. Może ludzie z miasta tego nie zrozumieją, ale jak kto mieszkał czy mieszka na wsi to rozumie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Ta ustawa jest jednym z największych bubli ostatnich lat. Tego nie kwestionuje.

   Powtórzę jeszcze raz, że jak w ewidencji gruntów 3 ary oznaczone są jako R to nie znaczy, że to jest nieruchomość rolna. Nie ma szans dostania pozwolenia na budowę na nieruchomości rolnej. Żaden bank na działce 1000m2 z pozwoleniem na budowę nie będzie robił żadnych problemów z tego akurat powodu.

   Na tej samej zasadzie, jeżeli weźmiesz kredyt na ziemię a potem na dom, to tylko w tym samym banku ponieważ inny nigdy nie zgodzi się na dopisanie do hipoteki w której ktoś już ma zastaw. Bank chce mieć czystą hipotekę i kropka.

   Spokojnie możesz brać kredyt w innym banku. Po prostu dostajesz kredyt hipoteczny na wyższą kwotę (grunt + budynek + odsetki) i bank w którym bierzesz drugi kredyt spłaca ten pierwszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexIII chciałbym kupić ziemię i ją zalesić w formie lokaty kapitału. Było by to pożyteczne dla wszystkich, a jednak nie mogę :(

  •  

   pokaż komentarz

   Widzisz, chciała byś po prostu mieć niewolnika który za Ciebie będzie pracował. Typowy lewak:

   @AlexIII: O k?%?a, rozkrecenie biznesu i zatrudnienie osób - lewactwo. No jak jebłem. Idz być tym czym jestes gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexIII:

   A po co np. gospodarstwo rolne aktorowi? Jedynie po to aby mógł sobie kupić 500 Ha (Bo ma kasy w h*j i co stać)
   A co Ci do tego, na co inni wydają swoje uczciwie zarobione pieniądze? chcę sobie kupić 500ha i stać mnie na to to powinienem mieć prawo sobie kupić. No, chyba że tęsknisz za czasami, gdzie do wszystkich naokoło zwracało się per "towarzyszu".
   To może pójść dalej: zakaz kupowania i używania komputerów dla ludzi nie mających wykształcenia informatycznego. Ustawa powinna zezwalać na zakup smartTv i ewentualnie smartfonów. I nic poza tym.
   Głupie, nie? Tak samo jak głupia jest ta ustawa.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie mógł odrolnić wcześniej?

   @tomaszk-poz: Jasne że mógł, mógł też wziąć wcześniej kredyt, mógł zacząć budować później. Ale kto wiedział że będą takie problemy?

   Obecna władza pisze ustawy w poniedziałek, zgłasza je poseł (nie rząd), żeby ominąć konieczność konsultacji, we wtorek jest głosowanie z odrzucaniem wszystkich wniosków opozycji (nawet się nad nimi nie dyskutuje), w środę klepie Senat, a w nocy podpisuje prezydent. Sprzeciwu Trybunału się nie publikuje i bubel wchodzi w życie. Albo udaje, że wchodzi w życie bo sądy respektują decyzję Trybunału a administracja ustawy.

   W rezultacie banki (prywatne) nie chcą sobie robić kłopotów i jadą po najmniejszej linii ryzyka. Banki nie chcą mieć portfela hipotek niemożliwych do wyegzekwowania albo trudnych do egzekucji więc nie udzielają kredytów pod taki zastaw albo dają zaporową marżę.

  •  

   pokaż komentarz

   @gathern: sprawdź najpierw statystyki ilu obcokrajowcow kupiło w Polsce ziemię. Ta ustawa to strzelanie z armaty do wróbla. Nie jest przemyślana, zrobiona na kolanie, a do tego nieudolna poprawka pod Kościół dająca przy okazji możliwość zakupu ziemi pejsiatym, jehowym i innym salafitom, którzy mają teraz więcej praw w Polsce niż Ty, czy ja.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexIII: Ależ ty spełniasz wszystkie przesłanki bycia trollem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZEO4: No nie kupiło bo nie mieli zbytnio możliwości ... co mi tu statystyki dadzą. Lepiej było by zobaczyć statystyki krajów sąsiednich gdzie sprzedaż ziemi była od razu np. Litwa/Łotwa/Estonia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: i to chyba właśnie o to chodziło, żeby rolnik był właścicielem swojej ziemi a nie pracownikiem kogoś z kapitałem 10000 razy większym od niego

  •  

   pokaż komentarz

   @ZEO4: są oficjalne statystyki? od kiedy w ogóle mogli obcokrajowcy w łatwy sposób kupować ziemię w Polsce?

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexIII: może mam kilkanaście milionów PLN do zainwestowania i chcę postawić zakład przetwórstwa rzepaku? Ot tłocznię oleju i pola. Nie muszę być przecież rolnikiem, by coś produkować. Zainwestuję w ziemię, maszyny, postawię zakład, wynajmę rolników z okolicznych wsi... a nie, wróć, nie jestem rolnikiem i nie kupię ziemi. Nie będzie zakładu.

   Wyłącz myślenie rodem z PRLu...

   i to chyba właśnie o to chodziło, żeby rolnik był właścicielem swojej ziemi a nie pracownikiem kogoś z kapitałem 10000 razy większym od niego

   @stan-tookie-1: a co w tym złego, że będzie pracownikiem, a nie właścicielem?

  •  

   pokaż komentarz

   @stan-tookie-1: są, bo czytałem. Odnajdę to dam źródło. Z tego co pamiętam to MSZ ma te dane.

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: kwestia planowania długoterminowego, można albo tak kształtować politykę żeby być pracownikiem, a można próbować tak żeby być właścicielem. Ma to teraz znaczenie kiedy różnica kapitału polskiego właściciela ziemskiego a np. niemieckiego jest tak duża, że nie ma mowy o równej pozycji przy robieniu interesów. Kiedy z czasem ta różnica nie będzie aż tak duża to zupełnie inaczej będzie sytuacja wyglądała

  •  

   pokaż komentarz

   @ZEO4: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-maja-2016-roku-obcokrajowcy-bez-ograniczen-beda-mogli-kupowac-ziemie-w-Polsce-7275021.html tutaj podali, że okienko kiedy obcokrajowcy mogli kupować ziemię bez ograniczeń było bardzo krótki, bo dopiero od maja 2016. Nie wiem od kiedy działa nowa ustawa, czy może dopiero zacznie działać

  •  

   pokaż komentarz

   To jest jednak w interesie nas wszystkich bo od tego zależą w sporej mierze ceny żywności.

   @Bartholomew: (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @stan-tookie-1: składali wnioski w MSZ i takie były złożone. Głownie Białorusini, Ukraińcy, ale też Rosjanie, Niemcy, Holendrzy i Arabowie. Taka ciekawostka. Usiądę przy kompie to znajdę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZEO4: chętnie bym poznał jak się zmieniło podejście inwestorów zza granicy pomiędzy tymi "blokadami". Czy było więcej chętnych czy tyle samo

  •  

   pokaż komentarz

   @stan-tookie-1: Wśród cudzoziemców, którym wydano zezwolenie (2015), najczęściej reprezentowane było obywatelstwo i kapitał: ukraiński (99 zezwoleń w odniesieniu do 15,45 ha), białoruski (28 zezwoleń w odniesieniu do 5,95 ha), niemiecki (26 zezwoleń w odniesieniu do 59,24 ha), rosyjski (17 zezwoleń w odniesieniu do 5,43 ha), holenderski (16 zezwoleń w odniesieniu do 86,81 ha). http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/ile-polskiej-ziemi-kupili-cudzoziemcy-w-2015,176,0,2109872.html. Z Arabami mi się przewidziało :)

  •  

   pokaż komentarz

   Działki budowlane możesz kupować normalnie, a po co Ci ziemia rolna skoro nie jesteś rolnikiem?
   @AlexIII: a po kiego wała rolnik kupuje mieszkanie w mieście? na balkonie będzie zboże hodował? Tak trudno zrozumieć że na tym polega wolność że kupujesz co chcesz i tylko wolny rynek reguluje podaż, popyt, ceny... Pieprzony komuch. Jak pis/po czy inna mająca totalitarne zapędy, a za mała na to inteligencję władza, każe ci żreć gówno, mówiąc, że to czekolada, to też będziesz łykać jak młody pelikan?

   A jak chcesz kupować ziemię rolną i ją obrabiać, to zrób sobie wykształcenie rolnicze. Wystarczy zawodówka.
   Dokształć się zanim coś napiszesz w internecie, bo potem kolejny tępak będzie to powtarzać. Szkoła rolnicza to pikuś. Musisz mieszkać i prowadzić działalność rolnicza przez co najmniej 5 lat w gminie w której chcesz ziemię kupić.

  •  

   pokaż komentarz

   A jak chcesz kupować ziemię rolną i ją obrabiać, to zrób sobie wykształcenie rolnicze. Wystarczy zawodówka.

   @AlexIII: A po co mi wykształcenie rolnicze do obrabiania ziemi? Może miałem ojca który był rolnikiem, dziadka który był rolnikiem, pradziadka który był rolnikiem i wszystko co trzeba wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @szasznik: Nic nowego, każdy kto ma inne poglądy od lewackich jest PiSowskim trollem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @tarrin: Tylko że aktor dostaje za pracę na planie przez tydzień, tyle ile rolnik zarabia przez pół roku. I rolnika nie stać na kupno ziemi, mimo iż jest rolnikiem i się na tym zna, a aktor nie mający pojęcia o rolnictwie, może kupić sobie bez problemu bo zarabia za dużo względem innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mangita: Bo taki jest wymóg Unii Europejskiej. Kuwa jak mnie to wurwia, wszyscy pie*dolą a nie mają pojęcia o rolnictwie nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZEO4: Poczytaj ilu kupiło nielegalnie na tzw. słupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexIII: ok, zgadzam się. A teraz nie mogą? To słupy dostały ograniczenie, a nie obcokrajowcy. Teraz słupy muszą spełniać wymogi ustawy. Będzie drożej. Mylę się?

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Ustawa nie obejmuje działek poniżej 3000 metrów kw. Więc może ją sprzedać komu i kiedy chce. A że ludzie w bankach nie mają pojęcia o gruntach, to się przekonałem już setki razy. Widzą coś rolne, to z automatu odrzucają. Ustawy pewnie na oczy nie widzieli.
   Pracuję w ewidencji gruntów, gdzie banki odsyłają ludzi z takimi błahostkami, że czasem to śmiać się chce. A często rada dla takiego Bogu ducha winnego przyszłego kredytobiorcy powinna być jedna: Zmień Pan bank!

  •  

   pokaż komentarz

   Bo taki jest wymóg Unii Europejskiej

   @AlexIII: Ale to nie jest przecież żaden argument. To tak jakbyś się pytał "dlaczego ziemia się kręci" a ja bym ci odpowiedział "bo tak".

  •  

   pokaż komentarz

   "@AlexIII: A po co mi wykształcenie rolnicze do obrabiania ziemi? Może miałem ojca który był rolnikiem, dziadka który był rolnikiem, pradziadka który był rolnikiem i wszystko co trzeba wiem."
   "Bo taki jest wymóg Unii Europejskiej"

   "@AlexIII: Ale to nie jest przecież żaden argument. To tak jakbyś się pytał "dlaczego ziemia się kręci" a ja bym ci odpowiedział "bo tak"."

   @Mangita: Jak to nie jest argument. Mówisz o ustawie rolnej, w której zapisane jest że musisz mieć wykształcenie rolnicze do obrabiania ziemi. To Ci odpowiadam że takie wymogi postawiła Unia, chcesz być rolnikiem, musisz mieć wykształcenie. A jeżeli rozkminiasz po co Unia tak wymyśliła, to nie pytaj mnie tylko osoby które to przegłosowały.

  •  

   pokaż komentarz

   Mówisz o ustawie rolnej, w której zapisane jest że musisz mieć wykształcenie rolnicze do obrabiania ziemi.

   @AlexIII: No ale po co? To, że jest taka ustawa nie znaczy, że tak "musi być i już". Widzę tu pewne nieporozumienie - ty mówisz o wymogu legalnym, a ja mówię o wymogu "zdroworzsądkowym". Pewnie stąd te rozbieżności.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexIII:

   Tylko że aktor dostaje za pracę na planie przez tydzień, tyle ile rolnik zarabia przez pół roku.
   To niech rolnik zostanie aktorem i też zarabia tyle. Proste, nie? A może jednak nie takie proste?

   I rolnika nie stać na kupno ziemi, mimo iż jest rolnikiem i się na tym zna,
   Mnie nie stać na kupno Microsoftu, mimo że jestem informatykiem i się na tym znam. Och, co za niesprawiedliwość społeczna mnie dotknęła. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   a aktor nie mający pojęcia o rolnictwie, może kupić sobie bez problemu bo zarabia za dużo względem innych.
   Za dużo względem innych? Koledze się widze socjalizm marzy, gdzie wszyscy mieli po równo. Aktor zarabia tyle, na ile ktoś wycenia jego pracę i ile jest mu w stanie za tę pracę zapłacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mangita: Pewnie tak, patrząc z twojego punktu widzenia, też nie wiem po co to jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @tarrin:

   To niech rolnik zostanie aktorem i też zarabia tyle. Proste, nie? A może jednak nie takie proste?
   Nie każdy może być aktorem. Ustawa o ziemi sprawia że nie każdy może być rolnikiem. Proste, nie?

   Mnie nie stać na kupno Microsoftu, mimo że jestem informatykiem i się na tym znam. Och, co za niesprawiedliwość społeczna mnie dotknęła. ( ͡° ͜ʖ ͡°) `
   Ale Microsoft zna się na informatyce. Konkurencja z tej samej branży. Aktorstwo i rolnictwo to inna branża. Tak? czy może jednak nie?

   Za dużo względem innych? Koledze się widze socjalizm marzy, gdzie wszyscy mieli po równo. Aktor zarabia tyle, na ile ktoś wycenia jego pracę i ile jest mu w stanie za tę pracę zapłacić

   Na szczęście Ustawa Rolna wyceni ziemię rolną według branży rolniczej. A nie według branży aktorskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Ta ustawa powinna być zmieniona. Mam dom po rodzicach z działką 1,5h, na dzień dzisiejszy sprzedać tego nie mogę. Sam dom mało wart, pozatym kto kupi stary dom z działką poniżej 30 arów. Ziemi sprzedać nie moge, lokalni rolnicy nie mają kasy, Muszę płacić podatek od nieruchomości +podatek rolny. Jak strace prace to będe jeszcze musiał opłacić krus. Dziekuje za takie prawo, złodzieje i tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich składa coś do TK. Powinien o wykładnię prawa zapytać Kempe, to ona jest najważniejszym prawnikiem i znawcą konstytucji w Polsce.

 •  

  pokaż komentarz

  I co z tego, że plują się o niekonstytucyjność, jak nawet TK jest zlewany i nie są wyroki publikowane?

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: I co z tego że nawet i opublikują, jak mogą zrobić ustawę która robi to samo i będzie działać dopóki TK znowu nie ujebie. PiS ma ponad 200 posłów, TK 13 sędziów. A z tego co wiem w grudniu postawią swojego przewodniczącego i TK będzie siedział cicho.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: no dziś zostały akurat opublikowane, z wyłączeniem 2ch dotyczących samego TK. PiS postanawia "pękać" z twarzą, będą mówić, ze opublikowali to co opublikowali, bo sami ustawą zdecydowali o publikacji :) co będzie z przyszłymi orzeczeniami tego nie wiem, pewnie do grudnia będzie prawie to samo. Generalnie plan "opozycji", KODów etc. by doprowadzić do przewrotu w Polsce zanim PIS postawi swojego piona jako prezesa TK, najwyraźniej się nie powiedzie. A potem wszystko wróci do normy i nagle PIS zacznie wyroki TK respektować. Bo już będą właściwe. Łot co. Niemniej wygląda na to, że PiS jednak wydymało układ antypisowy. Niestety czy stety, to już nie chcę w tym poście oceniać.

  •  

   pokaż komentarz

   @shmmmmmq: dla Ciebie, dla nas - niestety. Bo władza takie nam badania proktologiczne zrobi, że kukle odpadną

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein ale wiekszosc sądów wydaje wyroki na podstawie orzeczen trybunalu nie wazne czy pisiory je drukuja czy nie, wiec po tym jak trybunal wyda wyrok ze niekonstytucyjna jest to wtedy kupujesz normalnie a jak arr sie przyj!$?! to idziesz do sądu i sąd orzeka na twoja korzyść ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @siodemkaxx: już niedługo. pisowcy już zapowiadają, że "wezmą się za sędziów" a pierwsze co do czego chcą się przyp!#@$%@ić to ich stan spoczynku (po ludzku, emerytura, tylko płacona bezpośrednio z budżetu, zamiast pośrednio przez zus). Dlaczego to takie ważne? Bo sędziowie mają emeryturę płaconą w wysokości 3/4 uposażenia jakie dostawali będąc aktywnymi sędziami. Dlaczego Jest ważne żeby dostawali? Ponieważ nie mogą "sobie dorobić" na emeryturze, ponieważ musza miec gwarancję emerytur i ma to wpływ na ich niezawisłość i opór korupcji. Na jaką nutę pis zagra? "Paczcie jakie WIELKIE emerytury majom sendziowie!" A tu gówno, bo sędziowie dostają śmiesznie niskie emerytury w porównaniu z "zachodnimi" sędziami, ba! Nawet biorąc pod uwagę polskie zarobki, jest to moim zdaniem przeciętne uposażenie biorąc pod uwagę odpowiedzialność i wszystko co się z tym wiąże. Kolejne kwestie to czas jaki przeciętnie sędziowie przeżywają na tej emeryturze, a jest to niewiele w porównaniu do średniej krajowej oraz liczba sędziów w stanie spoczynku, która jest śmiesznie niska i likwidacja tych uposażeń nie będzie miała praktycznie żadnego wpływu na budżet.

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie to śmieszą - i jednocześnie wk$#@iają - te słodkie p@$#%%!enia komuchów typu "a po co ci ziemia rolna jak nie jesteś rolnikiem? A przepis dobry, żeby nikt nie wykupił całej wsi i nie zrobił PGRu prywatnego. A jak nie podoba się to zostań rolnikiem. Pódzie do zawodówki i zrobi rolnika, bedzie miał ziemi ile kce. Na traktorze jeździć nie umio a do ziemi rolnej sie pcha. A ziemia to jest świętość i trzeba uprawiać, jak leżo ugorem grunta to powinna być kara milion złotych. A po co gospodarstwo rolne aktorowi? A kto to widział żeby miastowy miał działki rolne????"

  A gówno to kogo obchodzi. Po to jest takie coś jak "prawo do własności", żeby mieć. I jajco kogo obchodzi co się z tym robi. A po co wam w domu łazienka jak i tak się nie myjesz? A po co ci 120 kanałów, jak oglądasz z 10? A na ch%@ ci żarówka w piwnicy jak tam schodzisz raz na tydzień? Latarke se kupi i bedzie świecił a nie żarówki marnował. A ubrań ma całą szafę, to po co ci jeszcze jedne portki? A kto to widział, żeby samochód kupować i jeździć raz na tydzień? Chce samochód, to niech zostanie kierowcą zawodowym, jak nie to kupi sobie rower. A komputer po co z 16 GB ramu? Ile tego wykorzystuje? To jest grzech żeby kupować 16 giga i do internetu wykorzystywać, po to są takie parametry żeby wykorzystywać możliwości.
  A czemu margaryne śniadaniową jesz do kolacji? A po co wali konia do komputera, dziewczyne nie lepiej znaleźć?

  Jakoś wcześniej nie było ustawy i nikt nie wykupił całej wsi i nie zrobił prywatnego folwarku czy PGRu. Jedyne co powinni uregulować, to kupno ziemi przez obcokrajowców. A od reszty wara.

  Moje pole, niech leży ugorem. Ja za to odpowiadam. Jak mam samochód i nie jeżdżę a stoi w garażu to też jajco kogo obchodzi. Jak chcę, to sobie sprzedam, postawię dom, wydzierżawię komuś, oddam pod zastaw, wezmę pod to kredyt, sprzedam miastowemu albo postawię burdel o nazwie "ojcowizna" (#pdk).

  Krzywda się wam dzieje jak rosną chwasty u mnie na polu, zamiast zboża? Jeżeli to jest wystarczający powód do komunistycznego zarządzania ziemią przez państwo, to oświadczam, że mi się dzieje krzywda kiedy czytam takie p@$#%%!enie. Żądam koncesjonowania internetu dla komuchów.