•  

  pokaż komentarz

  Normalnie niemożliwe, że na konkurencji korzystają konsumenci. W przypadku szkół, uczelni i przychodni ta zasada też ma szansę zadziałać czy te przestrzenie są wyjątkowe?

  •  

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny:
   Są wyjątkowe. Widziałeś jak działają prywatne uczelnie? Zaliczenie egzaminu za obecność?( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak płacisz to ciebie przeciągną przez te 10 semestrów byleby tylko kasa się zgadzała.
   Priorytetem nie jest jakość kształcenia a zysk- często są to sprzeczne ze sobą sprawy. No i jak zagwarantujesz konkurencję na poziomie szkoły podstawowej w małej miejscowości?

   Jak chcesz mieć konkurencję w prywatnych przychodnia w miejscowości liczącej 2tys mieszkańców? Albo w szpitalach powiatowych? Pewnie 7 konkurencyjnych szpitali w w takim Koszalinie albo w 3 w Kartuzach.
   Przecież to byłyby monopole tak jak masz teraz monopole śmieciowe po "genialnej" ustawie śmieciowej".

   Ale jak uważasz, że prywatna firma leczyłaby cię taniej mimo, żeby brała 20-30% marży dla właścicieli gdzie taki NFZ przejada 2% to trochę naiwny jesteś. Teraz leczą cię po kosztach-bez zysku. Prywatny właściciel nie chce zarobić i nie wiem jakim cudem jakaś konkurencja może tu pomóc? Masz marże 0% i chcesz ją zamienić na 20-30%? Szamanów z Afryki ci ściągną zamiast lekarzy, że będzie taniej?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

   Widziałeś jak działają prywatne uczelnie? Zaliczenie egzaminu za obecność? Nie korzystałem z usług prywatnej uczelni, ale zakładam, że część jest kiepska, a część nie. Jeśli jest kiepska to jej ogromnym atutem jest, że nie musisz być jej klientem i za nią płacić. Co ciekawe za państwową płacisz niezależnie czy jest kiepska, czy dobra czy też czy jesteś jej studentem czy nie.

   No i jak zagwarantujesz konkurencję na poziomie szkoły podstawowej w małej miejscowości? Niestety nie zagwarantuję, podobnie jak nie gwarantuję dostępu do stomatologa, weterynarza, piekarza i fryzjera. Ale jakoś ludzie w małych miasteczkach nie chodzą bez zębów, psy są szczepione, a ludzie mają co jeść i gdzie się ostrzyc.

   Nie chcę się odnosić do pozostałych argumentów, bo są równie słabiusieńkie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: W NFZcie wszystkie koszty złego zarządzania ponoszą klienci. W prywatnej firmie to szef najwięcej traci na złym zarządzaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny: Bo czesto gesto z malych miejscowosci dojezdzaja do mlwiekszej, by skorzystac z wielu uslug?

   Nie mozna porownywac sporadycznych wycieczek do dentysty, z codziennym wysylaniem dziecka do szkoly. Nie mowie, ze w kazdej wsi powinna stac szkola, szpital, market... Ale jesli chodzi o sluzbe zdrowia i szkolnictwo, to dobra opieka i wlasciwie wyksztalcone spoleczenstwo kosztuje. Zas dobry do nich dostep to jeden z czynnikow ogolnego dobrobytu. Oczywiscie tez nie uwazam, ze tak jak teraz wyglada szkolnictwo czy opieka to wzorce do nasladowania - przeciwnie, wymagaja reform. Ale prywatyzacja to ciezki temat w kwestii biednej klasy pracujacej. Moze jednak warto, by podatnik doplacil, by cwierc miasta nie byla sebixami-analfabetami, ktorych rodzicow nie stac na szkole, czy leczenie. Cos posredniego miedzy publicznym NFZ, a malym wkladem wlasnym powinno byc. M. in. by ludzie nie przychodzili z p?$%@?#ami, ale faktycznie leczyli sie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Warto zaznaczyć że mówisz o sytuacji w Polsce gdzie zazwyczaj rodzice namawiają swoje dzieci do wiązania swojej przyszłości z uczelnią wyższą. Kandydaci często są mamieni kolorowa przyszłością po swoim kierunkiem np. gospodarka przestrzenna, służby mundurowe, resocjalizacja etc. Po których nic się nie uzyskuje oprócz 3 lub 5 lat dobrej zabawy w trakcie + dyplom z którym możesz pracować na zmywaku w UK. A tutaj lista prywatnych szkół wyższych w USA: http://www.forbes.com/top-colleges/#621b96944f28

  •  

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny: U mnie na wsi są 3 zakłady fryzjerskie(i wcale nie mieszkam przy granicy niemieckiej:)), 2 weterynarzy, jeden dentysta i jeden prywatny NZOZ na drugiego nie ma miejsca bo się zwyczajnie nie opłaci na szkołę podstawową też nie będzie miejsca. Ale jak ty porównujesz dentystę do całego szpitala to o czym my tu mówimy?
   Będziesz miał monopole tak jak ja mam na wsi monopol NZOZu a 10 km dalej, w mieście monopol szpitala.
   Trzeba mieć klapki na oczach żeby twierdzić, że leczenie w prywatnych placówkach będzie tańsze. Nigdzie na świcie nie jest.
   Masz identyczne koszty a do tego dochodzi marża właścicieli i marża ubezpieczycieli w efekcie taka służba zdrowia kosztuje 2 razy tyle.
   @melba
   A za złe zarządzanie prywatnego szpitala nie zapłacę? Jak taki szpital np w Bytowie padnie to ludzie na porodówkę albo na SOR będą jeździć po 30-40 km?

   Wam naprawdę brak wyobraźni. Jak myslicie dlaczego nigdzie na świecie nie ma w pełni prywatnego systemu opieki zdrowotnej?

  •  

   pokaż komentarz

   jeden prywatny NZOZ na drugiego nie ma miejsca bo się zwyczajnie nie opłaci

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: No i dlatego jest to monopolista, który dyktuje warunki. No bo co, jak złamiesz nogę czy masz zatrucie pokarmowe to będziesz w imię hurr durr wolnego rynku jechał godzinę do innej wsi?

   W większości branż konkurencja działa i jest to pożądany mechanizm. W niektórych niestety konkurencja nie ma prawa działać, bo nie mogą być spełnione podstawowe warunki do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mangita: Ale przecież o tym cały czas piszę( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Co do uczelni prywatnych - do niedawna (bo podobno PO się wtrąciło, wszedł przepis i nie ma) goście w polibudy wrocławskiej (i innych uczelni) uczyli na prywatnych. Niestety u nas nie było tak, że za ładny wygląd się przechodziło (bo bym kiblował XD), fajne było to, że przychodziła Pani z IBM nas uczyć (przez pół roku, ale jednak), jakieś szkolenia Cisco i blabla. Czy poziom był niski? Całkiem możliwe, bo na polibudę wrocławską nie idzie się dostać wcale praktycznie. Ale nie na tyle niski, że można było przychodzić tylko po wpis.

  •  
   n.....2

   +1

   pokaż komentarz

   W przypadku szkół, uczelni i przychodni ta zasada też ma szansę zadziałać czy te przestrzenie są wyjątkowe?
   A może byś sprawdził? Prywatne szkoły, uczelnie czy przychodnie już istnieją.
   @latarnikpolityczny:

  •  
   U....................z via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny jogurtw sklepie to nie operacja raka. Nie Nie dawaj proszę takich prostackich uogólnien dla głupc9w

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Jezeli ktos chce placic za papier a nie za wiedze to niech placi za papier. jedna uczelnia nie moze byc rownowazna drugiej uczelni, krotko na temat.

  •  

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny śmiać mi sie tylko chce jak biedronka kopiuję wszystko od lidla. Nawet te tygodnie grackie czy hiszpańskie. Szkoda ze jednak jakosc tych produktow jest gorsza od tych w lidlu. I w ogóle czesto w biedronce i tylko w biedronce czuje spoconych januszy z kilogramem parówek pod pachą.

  •  

   pokaż komentarz

   Widziałeś jak działają prywatne uczelnie? Zaliczenie egzaminu za obecność?( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Chyba nie wszystkie, kolego. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zresztą co to za różnica, jeśli 90% studentów to oszuści korzystający ze ściąg?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Masz rację w 100%.
   Dostałeś minusy, bo armia kucowatych psycho-trolli natarła.

   @latarnikpolityczny:

   Nie korzystałem z usług prywatnej uczelni, ale zakładam, że część jest kiepska, a część nie.

   Niestety nie zagwarantuję, podobnie jak nie gwarantuję dostępu do stomatologa, weterynarza, piekarza i fryzjera. Ale >jakoś ludzie w małych miasteczkach nie chodzą bez zębów, psy są szczepione, a ludzie mają co jeść i gdzie się >ostrzyc.

   To mają być argumenty? Strasznie lipne. Słabiuśkie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: u mnie we wsi nic nie ma, a jak X lat temu chodzilem do szkoly to dojezdzalem. wszedzie, przez 3 lata liceum i 5,5 studiow po ~50km dziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: > > U mnie na wsi są 3 zakłady fryzjerskie, 2 weterynarzy, jeden dentysta i jeden prywatny NZOZ na drugiego nie ma miejsca bo się zwyczajnie nie opłaci na szkołę podstawową też nie będzie miejsca....

   Nie należy mylić konkurencji z możliwością wyboru między 5 różnymi fryzjerami, albo 3 różnymi szkołami w małej wsi. Konkurencja jest naturalnym procesem, który ma na celu wyeliminowanie rozwiązań w jakimś zakresie nieefektywnych i zastąpienie ich możliwie najbardziej efektywnymi w danych warunkach.

   W jednych przestrzeniach przy zachowaniu tego mechanizmu będzie miejsce dla 3 fryzjerów (tak jak u Ciebie na wsi), w innych tylko dla jednego, jednak w obu przypadkach każdy z tych fryzjerów będzie strzygł taniej, lepiej i dokładniej, niż podobne zakłady opłacane przymusowo z podatków odebranych obywatelom. To chyba oczywiste prawda?

   Analogicznie proces ten w zakresie opieki pierwszego kontaktu czy nawet szpitali nie doprowadzi do utworzenia w 2 tysięcznym miasteczku 3 szpitali i 30 przychodni, natomiast obecnie istniejące zastąpi bardziej efektywnymi.

   Oczywiście argument chorych na raka, których nie będzie stać na leczenie w prywatnej klinice działa na emocje jednak 150 tys. chorych na raka to znacznie mniej niż 30 mln zdrowych Polaków okradanych codziennie pod przykrywką opieki zdrowotnej. Być może właściwym procesem byłoby stopniowe wyjmowanie pewnych specjalności z budżetu. Stomatologię mamy już za sobą, równie dobrze jedynie prywatny mógłby być dostęp np. do laryngologa, okulisty, pediatry, psychologa, czy alergologa to już kwestia dyskusji jednak podstawowe założenia, które wskazują w jakim kierunku powinna zmierzać opieka zdrowotna wydają się tak oczywiste, że aż mi głupio o tym pisać.

   @KtosKtoSamNieWiesz > Nie mozna porownywac sporadycznych wycieczek do dentysty, z codziennym wysylaniem dziecka do szkoly.

   A można porównywać codzienne wysyłanie dziecka do szkoły z codziennym wysyłaniem dziecka po zakupy do prywatnego marketu zamiast do państwowego PSS Społem? Pewnie też nie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @nico112: Tak kolego, prywatne szkoły i uczelnie już istnieją. Natomiast nazywanie konkurencją stawiania ludzi przed wyborem między szkoła, za którą już pod przymusem zapłacili, a taką za która mieli by zapłacić drugi raz, to obelga dla ich inteligencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: jesteś z okolic Bytowa? Czy szpital już tak c!@%#wo działa że znany jest na cały kraj?

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba mieć klapki na oczach żeby twierdzić, że leczenie w prywatnych placówkach będzie tańsze. Nigdzie na świcie nie jest.
   Masz identyczne koszty a do tego dochodzi marża właścicieli i marża ubezpieczycieli w efekcie taka służba zdrowia kosztuje 2 razy tyle.


   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Wybacz, że piszę post pod postem, ale teraz jak usiadłem i czytam to zauważyłem powyższą wypowiedź.

   Zwróć proszę uwagę na ciekawy fakt, że potrzeby fizjologiczne (jedzenie, picie) muszą być zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa realizowane przed potrzebami bezpieczeństwa tj. np. opieka zdrowotna i ubezpieczenia, aby te drugie w ogóle miały szansę być zrealizowane.
   Rozumie się przez to tyle, że ludzie zginą prędzej kiedy odetniesz ich od jedzenia niż kiedy odetniesz ich od służby zdrowia. Jak wiesz, ale zapomniałeś cały proces zaopatrywania ludności w żywność jest w prywatnych rękach, opieka zdrowotna natomiast nie. Jak myślisz ile ludzi umiera w Polsce z głodu, a ile w kolejkach po świadczenie zdrowotne?


   Jak to możliwe, że mimo marży nakładanych przez importerów, producentów, dystrybutorów i sprzedawców ten sam jogurt w prywatnym markecie kosztuje mniej niż już w dzisiejszych czasach w quasikomunalnym Społem? Rozumiem, że z zastrzykiem, zdjęciem RTG i temblakiem jest jednak z jakiegoś nikomu nieznanego powodu inaczej, a to że nigdzie na świecie prywatne zdrowie nie jest tańsze niż państwowe wymyśliłeś w momencie pisania.

  •  

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny: większości nie zależy na dobrym wykształceniu ale papierku i studiowaniu dla studiowania bo nie wypada w towarzystwie powiedziec a wiesz pracuje na budowie i nie studiuje bo znajomi sie odwroca..i potem w bankach itp siedza tacy zadufani w sobie po zaocznych haha z papierkiem ale bezmózgi

  •  

   pokaż komentarz

   @latarnikpolityczny tak jeśli będą prywatnie a nie państwowe, proste

  •  

   pokaż komentarz

   @Camillo_Geo: Nie, mylisz się bardzo. Stoją w macu lub siedzą na słuchawce w call center orange itp i łowią jeleni. PS 25 lat pracuje w zaopatrzeniu i takie leszcze mnie nawet nie bawią. Tracę 1 minutę życia(╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   Można powiedzieć zdrowa konkurencja, jednym problemem jest spadek jakości produktów, firmy robiące pod bierdonke muszą zejść z ceny i często niestety też z jakości

 •  

  pokaż komentarz

  nie zawsze korzystają, wojny cenowe często prowadzą do wyniszczenia konkurentów i osłabienia konkurencji gdyz po eliminacji można już dowolnie kształtować ceny,, jakość towarów

  •  
   J..................e

   -17

   pokaż komentarz

   @Darx13: Podaj przykład.

  •  
   J..................e

   +5

   pokaż komentarz

   @katius: vs Amd? Tu nie było wojny cenowej. Amd przegrało jakością.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: Wojna cenowa linii lotniczych w USA. Obecny krajobraz rynku lotniczego w USA jest taki, że Amerykanie mają jedne z najgorszych (opóźnienia, jakość usług, ceny) linii lotniczych spośród najbardziej rozwiniętych gospodarczo / najbogatszych państw. Lata obniżania cen spowodowały, że kolejne firmy upadały, albo musiały się sprzedawać większym konkurentom, by nie upaść, a ci co zostali (Delta, United, US Airways... chyba tylko oni się liczą, może jeszcze American) nie muszą się już niczym przejmować, bo tworzą oligopol i dbają o to, żeby się "nie skrzywdzić", nauczeni doświadczeniem.

   źródło: aviationweek.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Regis86: Better then dealing with airlines ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   k......0

   +19

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: no to właśnie masz przykład: polski handel spożywczy, większość rynku ma biedra i lidl, mniejsze sklepy się pozamykały, nie-sieciówki się pozamykały, inne sieciówki też się zamykają. Portugalia i Niemcy zdominowały zupełnie polski handel.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: Ja mogę podać. Ubezpieczenia komunikacyjne. przez ostatnie lata trwała wojna cenowa w OC obowiązkowym pojazdów. Obecnie firmy mają takie straty, że muszą podnosić stawki nawet o 100 % i podnosić składki w AC czy ubezpieczeniach mieszkań (ten sam worek), żeby nie popłynąć do końca. A przecież konkurencja na rynku OC jest duża.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: Kłamiesz. Intel stosował nielegalne praktyki. Przekupywał OEM i im dopłacał aby CI brali produkty Intela a nie konkurencji.

  •  
   J..................e

   -2

   pokaż komentarz

   @kate1990: Ale taka Biedra czy Lidl dalej mają niskie ceny i niezłą jakość.

   A przecież konkurencja na rynku OC jest duża.
   @popcorn84: Czyli nikt nikogo nie wyeliminował.

   @kordian-filon: Nawet jeśli, to ciągle nie jest wojna cenowa.

  •  

   pokaż komentarz

   vs Amd? Tu nie było wojny cenowej. Amd przegrało jakością.

   @Ja_prawie_nie_klamie: Taa...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: Jeszcze nie, bo za szybko. Mówimy jednak o dużych graczach. Jednak kilka firm poważnie osłabło i nie wiadomo czy dalej pociągną. Co ciekawe tracą też klienci, bo co prawda wcześniej płacili mniej za OC a teraz składki rosną w całym segmencie OC,AC,mieszkania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Darx13: Prawda! Warto dodać, że ostra walka na rynku oligopolu dwóch najwiekszych przedsiębiorstw prowadzi ostatecznie do wyłonienia nowego lidera. Znacząco osłabia te jednostki. Moim zdaniem w perspektywie długiego czasu przyniesie to skutki negatywne dla konsumentów - jeżeli tego szaleństwa nikt nie opanuje. Autorowi brakuje chyba trochę wiedzy, no ale nie można mieć wszystkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: no powiedzmy, że z AMD wygrali jakością, ale zanim na prowadzenie wyszła architektura x86, było sporo architektur, motorola robiła niezłe procesory, np MC68000 i tutaj zdecydowała cena, a nie jakość, architektura intela ma wiele wad, ale była używana masowo, dzięki temu taniej i wygrali wojnę cenową (gdyby nie to, może byłoby więcej graczy na rynku tak jak z ARM i klient by na tym zyskał)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie:
   Widze, ze postępujesz w myśl zasady: Nie wiem więc sie wypowiem.
   http://www.chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i-polityka/2014/06/intel-sie-doigral-zaplaci-ponad-miliard-euro-kary

   jak widac nie koniecznie jakością a nieuczciwymi zagrywkami, ktore wykonczyly AMD, efekty widac po cenach nowych produktow intela.

  •  

   pokaż komentarz

   Wojna cenowa linii lotniczych w USA. Obecny krajobraz rynku lotniczego w USA jest taki, że Amerykanie mają jedne z najgorszych (opóźnienia, jakość usług, ceny) linii lotniczych spośród najbardziej rozwiniętych gospodarczo / najbogatszych państw. Lata obniżania cen spowodowały, że kolejne firmy upadały, albo musiały się sprzedawać większym konkurentom, by nie upaść, a ci co zostali (Delta, United, US Airways... chyba tylko oni się liczą, może jeszcze American) nie muszą się już niczym przejmować, bo tworzą oligopol i dbają o to, żeby się "nie skrzywdzić", nauczeni doświadczeniem.

   @Regis86: Ciekawe dlaczego wojna cenowa zniszczyła linie lotnicze w USA, a w UE już nie, pewnie powiesz mi, że w USA trwała dłużej. Przyznaję, że nie znam szczegółów konsolidacji podmiotów w cywilnym lotnictwie w USA, a z tego co wkleiłeś wynika, że firmy nie tyle upadały co konsolidowały się dążąc do oligopolu. Wiem natomiast, że rynek w USA jest ograniczony z tego powodu, że przeloty kabotażowe (z USA do USA) prawnie mogą obsługiwać jedynie amerykańskie linie. W UE tak nie jest, stąd niskie ceny i stąd moim zdaniem nie są one zagrożeniem dla rynku. Ponadto giganci w USA lobbują za kolejnymi ograniczeniami do przelotów międzypaństwowych, np.: TIPP miał podobno nie dotyczyć rynku lotniczego.
   Podsumowując - to co wkleiłeś to raczej argument za tworzeniem się oligopolów na rynku odizolowanym, niż upadek rynku w wyniku zbyt dużej konkurencji.

  •  

   pokaż komentarz

   o właśnie masz przykład: polski handel spożywczy, większość rynku ma biedra i lidl, mniejsze sklepy się pozamykały, nie-sieciówki się pozamykały, inne sieciówki też się zamykają.

   @kate1990: To raz, a dwa to nasi rolnicy i producenci którym te kilka sieci dyktuje drakońskie ceny skupu, które teraz jeszcze bardziej będą leciały na mordę bo ceną na półkach konkurują. Każdy medal ma dwie strony - taka wojna cenowa może wyniszczyć polskich producentów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie:
   Przykład z mojej gminy. Parę lat temu postawili spory market w centrum, gdzie działały 3 sklepy spożywcze( Lewiatan, ABC i jeden prywatny). Ceny w tym markecie były na poziomie Polo Marketu, czyli całkiem niezłe i dobre towary. Teraz został sam ten duży market i ostatnio jak się wybrałem tam na zakupy to czułem się jakbym kupował na stacji paliw. Przykładowo batony Twix czy Snickers po 2.50?!

  •  

   pokaż komentarz

   @kate1990: Plus: jak pisze kolega @kosi_mazaki niżej; spadek jakości który pójdzie za koniecznością obniżenia kosztów producentów. Ostatecznie stracą konsumenci na ostrej wojnie cenowej bo dostaną jeszcze większe gówno na pułkach sklepów niż jest obecnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_prawie_nie_klamie: Przegrywają firmy z segmentu premium typu Alma. Ale płakał za nimi nie będę.PS nawet korposzczury informatyczne 15k zł na przerwie biegają do Biedry.Przez nich obsługa nie wyrabia się w wykładaniu towaru.

  •  

   pokaż komentarz

   @kate1990: nie masz racji, choćby dla tego że w moim warzywniaku mają świetną garmażerkę i kupuję u nich pierogi bardzo często, w marketach takich nie ma.

   Jak by było tak jak mówisz to by ludzie kawę i cukier nosili po kieszeniach zamiast chodzić do kawiarni.

  •  
   k......0

   0

   pokaż komentarz

   @Nowy_Leszek: twój wpis jest serio? To jest jeden warzywniak. Poczytaj statystyki ile sklepów pozamykało się w ostatnich latach i jak się zmienił rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @kate1990: owszem na serio, małe sklepy mają to czego w dyskontach i supermarketach nie ma (i nie mówię tu o almie w której tanią francuską szynkę czy wino sprzedają za 200% ceny) czyli jakość, brak kolejek, podejście do klienta. Nie wiem czego tu możesz nie rozumieć.

   owszem ceny pójdą jeszcze w górę w stosunku do obecnego stanu ale gdybyś jeździła za granicę więcej to byś to zauważyła 10 lat temu w innych krajach ten proces już zaszedł. Owszem 90% narodu będzie kupowało w biedrze i lidlu ale pozostałe 10% to i tak 3,6 mln klientów. Poza tym Polska ma swoją specyfikę i nie wyginą nigdy małe sklepiki, bo ktoś lubi panią Anię co zawsze jest na kasie

   Ktoś inny nie ma ochoty na <wjazd na parking, szukanie miejsca parkingowego, przechodzenie przez automatyczne drzwi, szukanie koszyka, robienie zygzaków po całej hali żeby znaleźć pieprz czarny mielony i butelkę piwa, a potem zygzaki po labiryncie z powrotem, dookoła wózki, podpaski i kolejka przy kasie>

   Łatwiej wejść do małego sporzywczaka i powiedzieć "pieprz i piwo proszę, tak to samo piwo co zawsze"

   i wierz mi że 3 zł różnicy wielu ludziom nie wynagrodzi 20 minut p?#%?%?enia się w supermarkecie.

  •  
   k......0

   0

   pokaż komentarz

   @Nowy_Leszek: ale ja się zgadzam, też lubię spożywczaki małe, problem w tym że większość z nich zniknęła - a było ich pełno, kiedyś miały 80 % rynku, niedługo będą mieć 10%, widzisz różnicę?
   Co z tego że nie znikną wcale, skoro zniknie zatrważająca większość z nich, a zamiast nich rynek opętał obcy kapitał i to on zbija hajs na nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @kate1990: nie bardzo mnie to martwi, jeśli chcę kupić coś dobrego to idę do małego sklepu a jeśli chcę kupić tanio to idę do dyskontu. Dla mnie to korzyść a rynek jest tak zróżnicowany (biedra lidl auchan) że nie uważam żeby miało dojść do oligopolu.

   Myślę że na tym korzystam, ale faktycznie - sorry że przejdę do polityki ale to za rządów PO nastąpiła biedronkowa eksplozja i widzę tutaj objawy kryzysu. Jeszcze kilka lat temu ludzie mieli w dupie 30 groszy różnicy na kilogramie (czegokolwiek) a teraz walczą o każdy grosz. Społeczeństwo zbiedniało.

   Mogę się tylko cieszyć że ja mogę robić zakupy w małych sklepach a nie w marketach.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla mnie ta wojna cenowa skończyła się półgodzinnym oczekiwaniem w kolejce Lidla aby dojść do taśmy i wyłożyć swoje zakupy, bo tłuszcza tak się rzuciła na 20zł bony, że ciężko było złapać wolny wózek, a mimo że wszystkie kasy pracowały na pełnych obrotach to kolejki nie malały. Szczegół, że nikt nie zwrócił uwagi na to jak ceny najbardziej popularnych produktów poszły w górę, więc biorąc pod uwagę proste kalkulacje, to summa summarum ludzie zapłacili więcej niż przed promocją.

 •  

  pokaż komentarz

  warto dodać, że bon z Lidla można zrealizować wydając tam kolejne (co najmniej) 100zł i ludzie kupują na siłę żeby uzbierać tę kwotę, więc markety i tak wyjdą na swoje :)

 •  

  pokaż komentarz

  Tymczasem w Almie dla Klubowiczów Klubu Konesera