•  

  pokaż komentarz

  Człowiek jest tylko człowiekiem, a natury nie da się oszukać. Przez to powstają później często takie zjawiska jak pedofilia.

  •  

   pokaż komentarz

   @alterego:
   Celibat z przymusu jest patologią. A patologia rodzi inne patologie. Koło się zamyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @alterego: zgodzę się, że natury nie da się oszukać, ale większość doktryn religijnych uznaje za grzech właśnie to co jest po prostu naturalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @alterego: wszystko co chaiałem napisac juz zostało napisane popieram ... jeżeli niemiec zniesie celibat to wypiję jego zdrowie ...

  •  

   pokaż komentarz

   @alterego: twoja wypowiedź jest do dupy. Powiedziałeś ze natury nie da się oszukać i dla tego księża są pedofilami... kiepskie stwierdzenie. Ja nie oszukuje natury i bynajmniej nie czuje się pedofilem. Z resztą pamiętajcie, że celibat=brak ślubu, a nie brak seksu. Nie mówię tu że księża mogą być pedofilami, chcę tylko powiedzieć że na świecie istnieją również kobiety.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ciszor: chodziło mi o brak sexu oczywiście, a nie brak ślubu.

  •  

   pokaż komentarz

   @k20: Kolejny znawca. Celibat jest wyborem. Nikt nikogo nie zmusza do zostania kapłanem.

  •  

   pokaż komentarz

   @alterego:
   W tym artykule wyraźnie zostało zaznaczone, że pedofilia nie bierze się z celibatu, bo wykształca się w okresie dojrzewania.

  •  

   pokaż komentarz

   @revelation:
   Zrozum, że pedofilia jest spaczeniem psychicznym spowodowanym zbyt dużym popytem seksualnym. Dla mnie Księża to idioci/kretyni i ludzie z sieką pod kopułą. Jeżeli obraziłem jakiegoś kapłana, przepraszam, to poprostu moja opinia o tych ludziach.

  •  

   pokaż komentarz

   @INEEDMONEY: A Ty dla mnie jesteś idiotą. Jeśli obraziłem - przepraszam - taka jest moja opinia o Tobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @INEEDMONEY: powiedz, proszę, na czym opierasz tak smiałą tezę (tą o źródłach pedofilii) - być może właśnie rozwiązałeś problem, który isnieje od wieeeeeeków! zamiast pedofila wsadzać do więzienia, wystarczy mu podstawić jakąś ładną pannę - od razu mu przejdzie ochota na dzieci..

  •  

   pokaż komentarz

   @emkaka:
   Bzdura. Znam parę osób, które chętnie miałyby rodziny i były kapłanami. Celibat został sztucznie wprowadzony żeby rodziny nie przejmowały majątku kościoła. W tej chwili to jest transakcja wiązana z dużą dawką propagandy. Celibat byłby wyborem, gdyby po otrzymaniu kapłaństwa taki ksiądz dobrowolnie zrzekł się uciech cielesnych.

 •  

  pokaż komentarz

  A w jaki sposób zniesienie celibatu zmniejszy pedofilię? Że niby księża-pedofile przerzucą się z dzieci na własne żony? Poza kosciołem też jest pedofilia i jakoś możliwośc małżeństw jej nie zapobiega. Gdyby Kościół Katolicki natychmiast i bezwarunkowo wydalał kapłanów-pedofilów zamiast zamiatać sprawę pod dywan to problem pedofilii w KK sam by się rozwiązal.
  A zniesienie celibatu to może najwyżej zwiększyć liczbę kapłanów. Żadnych patologii sam w sobie nie usunie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dralax:
   ja na to patrzę tak, że w kościołach nie ma kobiet, są tylko ministranci męscy więc siłą rzeczy trafia na nich. Jak taki ksiądz będzie miał żonę to będzie miał gdzie rozładować napięcia seksualne. Żona też będzie dodatkowo go rozliczała z czasu poza domem więc będzie trudniej. Przebywanie z inną płcią wpływa na zachowanie i światopogląd. Jest bardzo dużo powodów dlaczego zniesienie celibatu ograniczy akty pedofilskie. Wystarczy spojrzeć na kościoły, w których nie ma celibatu. W Polsce dla przykładu jest to cerkiew prawosławna, gdzie ksiądz musi mieć żonę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dralax: Patologia patologią, jednak wydaję mi się, podobnie jak k20, że chodzi tu o rozładowanie napięcia seksualnego. Dla księdza młody chłopiec - ministrant, często słaby psychicznie to idealna ofiara. Gdy będzie miał kobietę, będzie mógł rozładować to napięcie w normalny sposób. Spójrzmy na więzienia i "schylanie się po mydło". Tutaj homoseksualizm nie jest prawdziwy a wynika z braku kontaktu z płcią przeciwną i w efekcie tego niemożności normalnego (czyli zgodnego z orientacją seksualną danej osoby) zaspokojenia swoich potrzeb. Podejrzewam, iż podobnie może być z księżmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnlyShadow:
   Tylko zauważcie, że kościoły to nie są ani więzienia, ani zamknięte klasztory kontemplacyjne. Ksiądz ma kontakt z całym przekrojem parafian, nieparafian, dzieci, kobiet itd. Z całym szacunkiem, ale twierdzenie, że ksiądz musi mieć żonę, bo inaczej będzie gwałcił spotykanego 2-4 godziny w tygodniu ministranta jest trochę naiwne.
   Poza tym ponoć panuje pogląd, że nie można zmienić orientacji. Jeśli ktoś jest pedofilem, to z żoną, mężem czy ukochaną kozą dalej nim będzie, dodatkowo będzie wypaczał relacje z tymi partnerami. Przestępstwa karne wystarczyłoby po prostu traktować jak przestępstwa karne, oczywiście bez stosowania modelu szwedzkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ravier: Jeśli zniosą celibat, poprawę zobaczymy w następnych pokoleniach. Wiadomo, że nic się nagle nie zmieni.
   Nie nazywaj pedofilii orientacją, to choroba. Ksiądz ma kontakt z "całym przekrojem parafian, nieparafian, dzieci, kobiet itd.", ale właśnie dzieci są najłatwiejszą ofiarą która rzadko mówi o tym co się dzieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @maQs77: No to jak to, homoseksualistą się ktoś rodzi, a pedofilem zostaje, bo przed nim klęka za przeproszeniem "do dzwonków" jakiś ministrant?
   Ja tylko mówię, że zgodnie z tym, co twierdzą seksuolodzy, pedofilii nie da się wyleczyć ani przenieść zainteresowań na kogoś tylko dlatego, że będzie dostępny.
   Jeśli zniosą celibat, poprawę zobaczymy w następnych pokoleniach.
   Ale co zobaczymy? Że pedofile znikną, bo będą mieli żony? Dosyć śmiała teza, godna chyba nobla z medycyny.

  •  

   pokaż komentarz

   @ravier:
   "Wyróżnia się orientacje seksualne:
   * heteroseksualną – popęd do osób przeciwnej płci
   * homoseksualną – popęd do osób tej samej płci
   * biseksualną – popęd do osób obu płci" wiki.
   Jeśli nie będzie musiał powstrzymywać swoich naturalnych procesów w końcu rozładuje popęd. Najłatwiej będzie to zrobić na kimś naiwnym, w tym przypadku na dzieciach. Wcale nie musi być tylko pedofilem, o ile można to tak określić, po prostu tak jest łatwiej. Nie uważam, że każdy pedofil właśnie tak zaczynał bo podobno rodzi się to w młodości. Uważam natomiast, że powstrzymywanie popędu ma związek z wykorzystywaniem dzieci. Jeśli zniosą celibat, poprawę zobaczymy w następnych pokoleniach, zmniejszy się liczba takich incydentów.

  •  

   pokaż komentarz

   @maQs77:
   Tak właściwie to 4: jest jeszcze aseksualizm - popędu do nikogo, a homoseksualizm trafił na listę orientacji po głosowaniu większością głosów w WHO, więc sprawa otwarta dla postępowców (Holandia).
   Z całym szacunkiem, ale wiele już mówiono, że popęd seksualny można rozładować na wiele sposobów, niekoniecznie w odbycie ministranta. Poza tym dlaczego dziecko jest najłatwiejsze? Skoro ksiądz ma gdzieś celibat, to wystarczy, że pójdzie do burdelu. brak ryzyka, że ktoś powie kolegom/rodzicom.
   Poza tym idąc tropem, co pod ręką, to seksimy, dlaczego księża nie uprawiają seksu pomiędzy sobą? No bo może wg Twojej teorii "nabrać" skłonności homoseksualnych, księża w jednej parafii mają te same "problemy z popędem", a dodatkowo w relacji 1vs1 zachowana jest pełna dyskrecja. Drugiego księdza można zastąpić kościelnym, panią kucharką itd. Nie widzę tu powodu, dla którego zadawanie się niepedofila z nieletnimi miałoby być w jakiś sposób uwarunkowane środowiskowo. Za duże ryzyko dla kogoś, kto chce sobie po prostu ulżyć.

 •  

  pokaż komentarz

  To znaczy, że objawił im się Bóg i powiedział, że już nie muszą być w celibacie? To tak jak z tym ustaleniem, że "od teraz wszystkie dzieci do 8 roku życia po śmierci idą od razu do raju".

  •  

   pokaż komentarz

   @nnn: Gdy kilka lat temu byłem wierzący to też próbowałem to rozgryźć, i dzięki temu zostałem ateistą:P
   "Read the bible, we need more atheists!"
   Tylko zapomniałem kto to powiedział:/

  •  

   pokaż komentarz

   @nnn: W ogóle nie mam pojęcia po co cała tak rozbudowana biurokracja w kościele. Po co tworzyć jakieś prawa i ustalenia - te mamy już w Biblii i tradycjach kościoła. Mój stosunek do Kościoła również pogorszył się, gdyż zamiast wspólnoty ludzi postępujących wg jakichś wartości moralnych i kultywujących tradycję i wierzenia, bardziej przypomina on organizacją z nadmiernie rozbudowaną biurokracją (czyli np. Rzeczpospolitą Polskę).

  •  

   pokaż komentarz

   @nnn: "To znaczy, że objawił im się Bóg i powiedział, że już nie muszą być w celibacie?"
   A czy pojawił się Bóg i powiedział, że mają żyć w celibacie? Każdy ksiądz Ci potwierdzi, że celibat wprowadzono w średniowieczu w celu walki z nepotyzmem.

 •  

  pokaż komentarz

  Celibat to nie jest nic strasznego można wytrzymać bez seksu ja bym mógł, problem jest w tym że do kościoła trafiają nie odpowiedni ludzie stąd te patologie Lepszy jeden dobry ksiądz niż 10 słabych. Kościół powinien bardziej się przyglądać powołaniom czy są to ludzie odpowiedni.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawellost: Może Ty byś mógł. Mimo wszystko nie każdy jest Tobą. Celibat mogą niektórzy praktykować w klasztorach. Ja próbowałem tam wstąpić, ale nie wytrzymałem takiego życia, dlatego opuściłem nowicjat. Mimo wszystko klasztor daje różne korzyści ułatwiające wytrzymanie w celibacie.
   Niestety nawet Cerkiew Prawosławna, gdzie teoretycznie sytuacja jest prawidłowa (mnich to mnich, kapłan świecki jest z założenia żonaty) zdarza się, że mnichów zmusza się do zbytniego zaangażowania społecznego zamiast życia kontemplacyjnego. Poza tym wielu wybiera celibat z pragnienia kariery.

   Celibat jest dobry, ale tylko dobrowolnie, dla wybranych. I wymaga pracy nad sobą i codziennej walki. Proponuję poczytać, jak wielkie pokusy musieli znosić święci pierwsi mnisi z Egiptu w IV wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @zefciu: A czy ktoś kogoś zmusza do zostania księdzem? To jest dobrowolne zajęcie dla wybranych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ornament: Owszem - jest dobrowolne. Ale poprawne jego wypełnianie nie pozwala na przykład zamknąć się na Świętej Górze Atos i nie widywać się z kobietami, jak to czyniło wielu mnichów. Kapłan świecki - celibariusz (ale nie tylko on, również mnich zmuszany do bycia społecznikiem) zmuszony jest znosić to, czego nie mogliby znieść giganci w rodzaju św. Antoniego Wielkiego. Tu jest problem.

 •  

  pokaż komentarz

  Kościół za prędko nie zniesie celibatu z tego samego powodu, dla którego nie pozwoli na antykoncepcję (przynajmniej niektórych jej form) i dla którego tuszował sprawy związane z wykorzystywaniem seksualnym, czy nadużywaniem przemocy wobec dzieci przez osoby duchowne: po prostu nienawidzi przyznawać się do błędów, i przyznaje się dopiero wtedy, kiedy już naprawdę musi: przykładowo dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" zostało usunięte z indeksu ksiąg zakazanych dopiero w XIX w.

  •  

   pokaż komentarz

   @fraktalka89: Obowiązek celibatu został wprowadzony w lokalnym Kościele Zachodnim na pewnym etapie dziejów (wbrew wcześniejszym kanonom) i na pewnym etapie dziejów może zostać zniesiony. Samego celibatu znieść się nie da, chyba że zmuszonoby księży do małżeństwa.
   Natomiast co do dROC, to Kościół słusznie ocenzurował tę książkę. Według niej to, że Słońce znajduje się w cenrum wszechświata jest dowodem opatrzności Boga. Gdyby nie fakt, że wycięto z książki kilka bardziej religijnych fragmentów, to dziś antyklerykały by krzyczały "A taki ksióndz Kopernik to głosił, że dowodem na istnienie Boga jest to, że Ziemia jest w centrum Wszechrzeczy. Kościół to zatwierdził, ergo Boga nie ma".

  •  

   pokaż komentarz

   @zefciu: "Samego celibatu znieść się nie da, chyba że zmuszonoby księży do małżeństwa." jak rozumiem jeśli umrę jutro to się okaże ze żyłem w celibacie bo nie miałem żony??
   to się by moja dziewczyna zdziwiła...

  •  

   pokaż komentarz

   @Fearaneruial: Definicja celibatu to bezżenność. Niekoniecznie obowiązkowa. Życia w związku nieformalnym się do celibatu nie zalicza.