•  

  pokaż komentarz

  Oj, Mirki, Mirki. Taka służba to nie tylko bieganie wokół koszar i strzelanie do piachu, to przede wszystkim wspaniałe, nowe znajomości, nauka dyscypliny, wyjazdy na ćwiczenia. A dla was do zaraz zbiór łysych patoli. Oj przydałoby się was przegonić w pełnym umundurowaniu przez kilka kilometrów.

 •  

  pokaż komentarz

  Biorąc pod uwagę 2 i 6 letnią służbę nie ma już wątpliwości, że obrona terytorialna to sposób na tanie szkolenie rezerwy bez łapanek na obowiązkową służbę. Idzie kto chce i nie rozumiem tego bólu dupy w końcu to nie są duże pieniądze, a rezerwy potrzebujemy w razie wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja: no z tym "to nie są duże pieniądze" to bym uważał.

  •  
   d......3

   +2

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja: nie jest kwestia jedynie samej OT, która sama nie jest złą inicjatywą, ale przy jednoczesnym obcięciu planowanych funduszy na modernizację sprawia wrażenie, że to będzie kierunek rozwoju armii, co raczej nie jest pożądane.

  •  

   pokaż komentarz

   @dasto123: O ile mi wiadomo planowane na 2017r. wydatki na modernizacje mają być wyższe niż w 2016r. (o 1.4%) ale nie wiem jakie były wcześniej zakładane. Trzeba wziąć też pod uwagę, że przeszkolone ma zostać 15k osób w porównaniu do 7k rok temu (poza OT).

   http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,4,9744,armie-swiata,wojsko-polskie,zaktualizowany-budzet-mon-na-2016-rok
   http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10231,aktualnosci-z-polski,wstepny-budzet-mon-na-2017-rok

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja: Jasne, że jest to sposób na szkolenie rezerw. Ludzie myslą, że w razie "W" tylko zawodowa armia ma stanąć do walki. Tymczasem większość przeszkolonych rezerwistów na wydane karty mobilizacyjne i po mobilizacji armia ze 100 tyś zwiększy się do co najmniej 200-300 tyś. Największe rozwinięcie będzie w wojskach lądowych, które mają ok. 45 tyś żołnierzy. Ponieważ nie szkoli sie masowo rezerwistów, a ludzie się starzeją wkrótce będzie trzeba wycofać karty mobilizacyjne szeregowym zołnierzom i dlatego szuka się nowych sposobów na szkolenie rezerwistów, bo nie samymi oficerami i specjalistami wojsko walczy.
   Ze wzgledów politycznych nikt nie będzie chciał przywrócic obowiazkowego szkolenia wojskowego, bo cięzko będzie po takim ruchu wygrać kolejne wybory.

  •  
   r...........0

   +1

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja: ból dupy polega na tym, że ci z obrony terytorialnej bedą "policzeni, zmierzeni, zaiwendcionowani" czyli mówiąc krótko z tymi dowódcami rodem z CCCP sprzedami na rzeź, komuchy ich liczą aby ich wytłuc w pierwszej kolejności, ...gdzie są procedury ochrony danych tych ludzi? trzeba mieć nasrane w głwoie aby tak się dać łowić

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja: Ból dupy jest dlatego bo podstawowym wozem piechoty w naszym wojsku zawodowym jest BWP-1 wprowadzony do naszego wojska w 1973r. A my co? Zamiast zapewnić żołnierzom normalny sprzęt, wywalamy kase na drugą już formację OT, w sytuacji w której nawet pierwsza nie działa. Co z tego że będziemy mieli mięso armatnie, skoro wojska operacyjne będą leżeć. Skończy się jak zwykle. Wykrwawieniem i porażką.

  •  

   pokaż komentarz

   @mativ: Zdaje sobie świetnie sprawę z uzbrojenia WP i tzw. trumna jest już od dawna spisana na złom ale zauważ, że program zmiany IFV w wojsku (kryptonim borsuk) jest w toku i żadne pieniądze (w rozsądnej ilości) nie zmienią jego tempa chyba, że zamówimy je w całości zza granicy, a wtedy w razie wojny możemy pozostać bez części i efekt będzie gorszy (zakładając, że wojna nie wybuchnie w najbliższych kilku latach). Także w pewnym sensie pieniądze na zamiennik BWP są już rozdysponowane. Ew zmiany w programie modernizacji zobaczymy za 2 tygodnie. Nie mam zamiaru negować tego że w wojsku dużo złomu ale jesteśmy w trakcie naprawiania ponad 20 lat zaniedbań. Przypominam, że OT jest nieobowiązkowa, a jeśli chodzi o uzbrojenie to z jednej strony narzekasz, że za drogo, a z drugiej, że będą słabo uzbrojeni (4mld to koszt uzbrojenia).

  •  

   pokaż komentarz

   @g_r_z: a gdzie Ty chcesz używać tych masowych armii? Na szczęście nadeszły czasy (a może raczej trwa wielka zmiana) i teraz nie potrzebna jest wielka ilość żołnierzy, tylko wysoce zaawansowany sprzęt i specjaliści potrafiący go obsługiwać. Drony, sztuczna inteligencja, bomby termobarczyne, rakiety kierowane, namierzanie i obserwacja satelitarna. Coraz mniej miejsca na chłopaka z karabinem.
   No chyba że marzy Ci się jakaś wielka ofensywa polskiej armii albo partyzantka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja:
   BMP-1 to tylko przykład. Równie jaskrawym jest nasze OPL które nie istnieje, zakup caracali zawieszono.
   No właśnie o to chodzi że koszty będą duże, a efekt słaby. A cięcia już są, i to ogromne. 4 miliardy złotych to 2/3 kwoty którą wojsko wyda w 2016 na modernizacje. Zamiast tego otrzyma lekką piechotę, która zostanie zmasakrowana przez regularne wojsko.

   Ostre cięcie wydatków na priorytety modernizacji technicznej

   W przyjętym w dniu 25 sierpnia br. przez Radę Ministrów wstępnym projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok zamieszczono także plany wydatków dotyczące finansowania programu wieloletniego "Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych". Dotychczas na realizację tego programu w latach 2014-2022 planowano wydatkować łącznie kwotę 91,500 mld PLN. W projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok plany te jednak uległy zmianie i obecnie na finansowanie programu w tym samym okresie zakłada się wydatkowanie już tylko 71,946 mld PLN, czyli o ok. 19,5 mld PLN mniej.

   Jeśli popatrzymy na wydatki planowane na najbliższe lata, w ustawie budżetowej na 2016 rok na realizację ww. programu wieloletniego planowano wydatkować:

   w 2016 roku 5,397 mld PLN,
   w 2017 roku 8,717 mld PLN,
   w 2018 roku 10,471 mld PLN.

   W projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok, kwoty planowanych wydatków na najbliższe lata zostały obniżone do następujących wartości:

   w 2017 roku 7,060 mld PLN,
   w 2018 roku 8,048 mld PLN,
   w 2019 roku 8,561 mld PLN.

  •  

   pokaż komentarz

   @mativ: Ta tylko to nie są cięcia, a efekt zbyt optymistycznej prognozy wzrostu PKB. Wygląda imponująco ale też będzie rozłożone przynajmniej na 5 lat. Program modernizacji co zostanie niedługo ogłoszone zostanie przemianowany na plan modernizacji 2017-2026 tak więc planowane kwoty na modernizacje będą dużo wyższe.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: Jakich wielkich armii? Część z tych kilkunastu brygad, które w tej chcwili mamy jest skadrowana, czyli składa się głównie z kadry, a brakuje jej szeregowców. Dodatkowo, na każdą brygadę potrzeba drugie tyle ludzi w służbach do zapewnienia jej działania. Chłopak z karabinem jest potrzebny, aby pilnować tego sprzętu, o którym piszesz, albo specjaliście przygotować obiad.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakich wielkich armii?

   @g_r_z: z poboru, co poniektórym się marzą. Obronę drogiego sprzętu zostawiłbym wyszkolonym specjalistom (czyli zawodowym żołnierzom).

   specjaliście przygotować obiad.

   @g_r_z: myślisz że w wojsku nie ma ludzi od przygotowywania pożywienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielonarewolucja Tylko że OT nie będzie rezerwą. Chcesz być wyszkolonym rezerwistą? Zgłoś się na szkolenie rezerwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: Nie wiem, co sie komu marzy. To, że obecnie zawodowego wojska jest za mało, aby wystawić armię do obrony kraju jest po prostu faktem. W razie wojny będą zmobilizowani rezerwiści i trzeba ich jakoś wyszkolić. NSR i szeregowcy, którym wojsko nie przedłuża kontraktów nie zapewniają odpowiedniej ilości rezerw. OT będzie dawało rocznie około 10 tys rezerwistów i to juz jest liczba, która zapewni w razie mobilizacji ludzi. Jest to też dużo tańsze niż utrzymywanie dodatkowych 50-100 tys żołnierzy zawodowych.

  •  

   pokaż komentarz

   To, że obecnie zawodowego wojska jest za mało, aby wystawić armię do obrony kraju jest po prostu faktem.

   @g_r_z: To akurat nic nowego, ale żeby osiągnąć stopień samowystarczalności, jeśli chodzi o obronność, to jak w Korei Północnej, 25% pkb na zbrojenia.

   którym wojsko nie przedłuża kontraktów nie zapewniają odpowiedniej ilości rezerw

   @g_r_z: a to jest akurat bardzo mądry pomysł, jak doczytasz o co chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: Byłby dobry pomysł, gdyby wykonanie było inne. Z przypadków, które ja znam, właśnie przedłużają kontrakty jak tylko się da. Co jest bez sensu jeśli chodzi o ilość dostępnych szeregowych, ale kadra nie musi się napracować, bo nie musi ciągle szkolić nowych ludzi.

  • więcej komentarzy(6)

 •  

  pokaż komentarz

  A mnie najbardziej ciekawi

  Obrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni
  Ciekawe o ch@? chodzi? Internetowe Bagiety? ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Wałek, we Wrocławiu szkolenia ale nie ma na dolnym sląsku naboru żadnego. Kiedy nabór we Wrocławiu? Bym się zapisał.

  •  

   pokaż komentarz

   @bij-dziada: nigdy. Przecież nie będą sobie szkolić separatystów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bij-dziada: jak byś nie spał na geografii to byś zauważył że najpierw ruszył nabór w najbardziej na wschód wysuniętych województwach. Dalej pewnie będzie stopniowo

  •  

   pokaż komentarz

   @bij-dziada: najpierw 500+, później organizacja zabaw w lesie na wschodzie sponsorowanych przez państwo. Polska B się dobrze bawi za pieniądze Polski A. Dlaczego nikt w latach 90 nie wpadł na pomysł federalizacji Polski?

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: Ale co, nie podoba ci się, że będzie Polska w stanie opierać się wrogom w razie ataku skuteczniej? Czemu ci się to nie podoba? Bo pieniądze, tak? A szkolnictwo ci się podoba? Albo służba zdrowia, albo drogi z których korzystasz? Wszytko to trzeba by zlikwidować, żeby ci się podobało w kraju! Bo to wszystko kosztuje pieniądze! do tego zlikwidować koleje, energetykę i wszystko!

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Ale co, nie podoba ci się, że będzie Polska w stanie opierać się wrogom w razie ataku skuteczniej?

   @bij-dziada: Nie wierzę w to po prostu.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: W atak czy w możliwość lepszej obrony? W czasie wojny harcerze walczyli, byli cenieni. Podnosili wartość bojową oddziałów. Dzisiaj harcerze raczej sie nie zajmują wojenką, obrona terytorialna zastąpi przedwojennych harcerzy w pewnym sensie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bij-dziada: W możliwość lepszej obrony, to chyba oczywiste. Zobacz sobie powiązane, może Cie coś przekona. OT jest fajna, ale to nie wojsko. I harcerze walczyli DAWNO. Szykowanie się na wojne, która już była nigdy nikomu na dobre nie wyszło, zwłaszcza jak była 70 lat temu - i od tego czasu wojna zmieniła się kilka razy.

   Twoja wizja roli OT na miarę tego memu z atakowaniem czołgu szabelką przez kawalerię.

  •  

   pokaż komentarz

   @bozezbozewborze: Zobacz, masz wojnę na ukrainie. Niewiele sie różni od wcześniejszych. Czołgi, artyleria, lotnictwo i mnóstwo piechoty okopanej, z karabinami i granatami. Umiesz strzelać? Ja już nie, ale chcę sobie przypomnieć, poćwiczyć rękę. Pamiętaj, od nadmiaru wiedzy nie zubożejesz, za to może ci się kiedys przydać. To jak z umiejętnością walki w ręcz- uczyłem się jej dwadzieścia lat i nie przydaje mi się praktycznie wcale w życiu. Ale jak mnie raz napadli to zrobiłem pogrom. Czasem życie nie daje drugiej szansy i jak to mówią: nieprzygotowany- pokonany.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wierzę, że w Polsce wybuchnie jakiś konflikt. Jeżeli Polska będzie brała w najbliższych latach udział w wojnie na swoim terytorium, będzie to konflikt światowy z wykorzystaniem najlepszych technologii. W takim wypadku w podnoszenie skuteczności obrony nie wierzę za pomocą kupy chłopa. To nie są lata 90. XX wieku czy pierwsze lata nowego milenium. Technologia w czasie wojny byłaby tak "wyrafinowana", że żołnierz obrony terytorialnej zostałby wysadzony przez rakietę kierowaną bądź zastrzelony przez drona, czy cokolwiek innego, do czego nawet wyobrazić sobie nie umiem.

   W czasie wojny harcerze walczyli, byli cenieni.

   @bij-dziada: Husaria też była ceniona. Wniosek jest prosty.

   Umiesz strzelać?

   @bij-dziada: na szczęście istnieją strzelnice, droga wolna

   To jak z umiejętnością walki w ręcz

   @bij-dziada: u mnie wioskę obok był kurs taekwondo. Jeżeli u kogoś nie ma, polecam przejechać się do najbliższego miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: Zobacz na współczesne konflikty - przede wszystkim piechota, jak od setek jeśli nie tysięcy lat. Obawiam się, że to nie jest tak, że jeśli ty nei chcesz konfliktu to go nie będzie. Napadną cie na ulicy czy chciałeś czy nie. Jak będzie szedł karku to go raczej nie napadną. I tak jest tutaj - państwo będzie słabe, jak ukraina ostatnio, to je napadną. Syrię teraz wszyscy napadają, ostatnio Turcja nawet. Bo słaba. A mocne państwa? Nie napada się chin, uk, usa, Rosji. Po to jest armia, żeby studzić zapędy innych. Słaba armia studzi słabo, mocna armia studzi mocno. Patrząc na historię, w końcu ktoś się połasić może. Za sobieskiego się bali, po targowicy się nie bali. Husaria była ceniona nie bez powodu- w swoim czasie była nie do pokonania. I zaznaczę jeszcze raz- każda armia polega na wyszkoleniu żołnierzy. Takie tam technologia, nowoczensne wojny - to nei film, nie wpadną ci roboty bez strachu ani laerem cię nei spalą z innego kontynentu, ani nie przyleci ufo promieniując falami śmierci. Przylezą żołnierze zająć pozycje, miasta, strategiczne punkty. I tych żołnierzy będa odpierali inni żołnierze też, nie roboty czy lasery.

  •  

   pokaż komentarz

   Zobacz na współczesne konflikty - przede wszystkim piechota, jak od setek jeśli nie tysięcy lat.

   @bij-dziada: współczesne konflikty to podpierdółki. USA czy Rosja nie pokazują swoich najlepszych zabawek.

   Obawiam się, że to nie jest tak, że jeśli ty nei chcesz konfliktu to go nie będzie.

   @bij-dziada: Nie będzie go w Polsce, bo nikt nie ma w tym interesu. Chiny nie są gotowe na wojnę z USA. Nie wiadomo czy Rosja pójdzie za Chinami. Czechy jakoś Polski zaatakować nie chcą i w sumie nie dadzą rady.

   I tak jest tutaj - państwo będzie słabe, jak ukraina ostatnio, to je napadną.

   @bij-dziada: Ukrainy nie "zaatakowano" bo była słaba, tylko dlatego że:
   - chciała zostać kolejnym wasalem USA co Rosji wybitnie się nie opłacało
   - bo był jakiś powód oraz mniejszość rosyjska

   W Polsce tego nie ma, bo Polska już jest w NATO i UE oraz Rosja w Polsce nie ma żadnego punktu zaczepienia. Do Polski musiałby wjechać ruskie czołgi.

   Syrię teraz wszyscy napadają, ostatnio Turcja nawet. Bo słaba.

   @bij-dziada: sojusznik Syrii jest raczej państwem w defensywie. To USA są w ofensywie, ale chyba z nimi wojny nie planujemy. Jeśli nawet to ja kapituluje od razu.

   Po to jest armia, żeby studzić zapędy innych. Słaba armia studzi słabo, mocna armia studzi mocno. Patrząc na historię, w końcu ktoś się połasić może. Za sobieskiego się bali, po targowicy się nie bali. Husaria była ceniona nie bez powodu- w swoim czasie była nie do pokonania. I zaznaczę jeszcze raz- każda armia polega na wyszkoleniu żołnierzy.

   @bij-dziada: ale p%?%?##enie xD Polska nie jest już mocarstwem, raczej nim nie będzie (jeśli będzie wydawać jeszcze więcej kasy na głupoty to na pewno). Czołgi T-34 też były nie do pokonania, ale jakimś dziwnym trafem usunięto je. A armia polega na tym, na czym polega strategia i pozwala technologia. No jeśli technologią Polski są partyzanci ukryci w lasach, to ja kapituluje. W przegranej wojnie to ja umierać nie chcę.

   Takie tam technologia, nowoczensne wojny - to nei film, nie wpadną ci roboty bez strachu ani laerem cię nei spalą z innego kontynentu, ani nie przyleci ufo promieniując falami śmierci. Przylezą żołnierze zająć pozycje, miasta, strategiczne punkty. I tych żołnierzy będa odpierali inni żołnierze też, nie roboty czy lasery.

   @bij-dziada: bo drony, sztuczna inteligencja, satelity i rakiety kierowane nie istnieją. Już samo to powoduje, że można zasypać wroga dronami sterowanymi przez SI oraz niszczyć pozycje rakietami, a wszystko namierzane satelitarnie i już partyzanci w lesie zniszczeni.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali: Skoro współczesne konflikty to podpierdółki, a żyjemy we współczesności, to też będzie u nas jakby co podpierdółka i nikt atomówką nie walnie ani laserem z kosmosu. Więc na moje wychodzi.

   Interesy są różne, nie wiesz kto ma w czym i jaki. Sytuacja na świecie się zmienia i tylko ignorant wierzy w wieczny pokój, bo przecieżnikt nie ma interesu. Daj atomówkę ISIS i będziesz miał zaraz piekło w europie.

   Ukrainę zaatakowano bo była słaba włąśnie. Armia niszczona przez dwanaście lat, atomówki oddali. Jakby nie oddali to by ich nie napadli. U nas jest mniejszość niemiecka ze wspaniałą tradycją niemieckich morderców, nieudacznych panów świata i złodziei.

   Polska nie jest mocarstwem ale może będzie, mamy wszystko czego potrzeba do tego,tylko trzeba odpowiednio rządzić. Do turcji tez kiedyś się jeździło tylko na wakacje, aa trzydzieści lat później to największa armia w europie. Chiny były 50 lat temu wzorem zaściankowości, teraz się wszyscy z nimi liczą. To tylko ty nie umiesz patrzyć w przyszłość dalej niż dwa, trzy lata. Jesteś dzeicinny skoro uważasz, że wojna to nie wiem - wychodza na przeciw siebie dwie armie i maszerując strzelają do siebie nawzajem, jak w siedemnastym wieku. Obywatele szwajcarii na przykłąd- każdy ma broń w domu i przeszkolenie, na wypadek wojny. I nikt się nie śmieje, haha! wojna dotyczy przecież wyłącznie żołnierzy. Co ty, z sosny spadłeś?

   Wystarczy zagłuszyć radio, oślepić laser, SI ogłupić falami i zostają podstawowe metody- żołnierze maszerujący przez kraj w kierunku pozycji strategicznych. Ekspertem od wojny to ty nie jesteś. Poczytaj historie konfliktów od początku cywilizacji ludzkich, to bardzo edukacyjna lektura.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro współczesne konflikty to podpierdółki, a żyjemy we współczesności, to też będzie u nas jakby co podpierdółka i nikt atomówką nie walnie ani laserem z kosmosu. Więc na moje wychodzi.

   @bij-dziada: Polska jest w NATO i w UE oraz jest powszechn+ie uznawana za "wasala" USA. Stany są światowy hegemonem. Są w stanie pomóc Polsce, jeśli będzie taka potrzeba. Musieliby mieć na prawdę dobry interes w tym, żeby Polskę zostawić na pastwę losu, bo dla Stanów byłby to policzek, a dla ich sojuszników znak, że Stany nie są w stanie zagwarantować im bezpieczeństwa.

   Interesy są różne, nie wiesz kto ma w czym i jaki. Sytuacja na świecie się zmienia i tylko ignorant wierzy w wieczny pokój, bo przecieżnikt nie ma interesu. Daj atomówkę ISIS i będziesz miał zaraz piekło w europie.

   @bij-dziada: Powiem inaczej, nikt nie ma interesu walczyć z Polską (czyli USA). W wiele jestem w stanie uwierzyć, ale w upadek USA nie jest realnym scenariuszem i nawet nie ma co go brać pod uwagę.

   Ukrainę zaatakowano bo była słaba włąśnie. Armia niszczona przez dwanaście lat, atomówki oddali. Jakby nie oddali to by ich nie napadli.

   @bij-dziada: Na Ukrainie wywołano wojnę domową, bo istniała na to doskonała sytuacja. Nikt natomiast Ukrainy nie chce podbić, bo już dawno rosyjskie czołgi jechałyby przez Kijów. W interesie Rosji (a co najśmieszniejsze też i Polski) jest ten konflikt. Ukraina nie wejdzie do UE i NATO. Rosji to wystarcza. Nam w sumie wejście Ukrainy do NATO nic nie zmieniło, a wejście ich do UE byłoby dla Polski szkodliwe.

   U nas jest mniejszość niemiecka ze wspaniałą tradycją niemieckich morderców, nieudacznych panów świata i złodziei.

   xDDD xDD xD za dużo telewizji Trwam i prezusa Kaczyńskiego.

   Polska nie jest mocarstwem ale może będzie, mamy wszystko czego potrzeba do tego,tylko trzeba odpowiednio rządzić.

   @bij-dziada: No szkoda że Polacy w ostatnich wyborach wybrali najgłupszą partię z możliwych i odsunęli od władzy partię, która w czasie swoich rządów zapewniła Polsce największy wzrost PKB w całej UE i wyprzedziła te słynne orbanowskie Węgry.

   To tylko ty nie umiesz patrzyć w przyszłość dalej niż dwa, trzy lata.

   @bij-dziada: Może i tak, ale wiem że zmniejszanie wieku emerytalnego to głupi pomysł. Że wydawanie takich ogromnych pieniędzy na tak słabe efekty demograficzne w programie 500+ to bezsens. Że wydawanie ogromnych milionów złotych (za które można byłoby kupić sprzęt dla wojska), żeby debile mogli sobie pobiegac po lesie to zły pomysł.

   Jesteś dzeicinny skoro uważasz, że wojna to nie wiem - wychodza na przeciw siebie dwie armie i maszerując strzelają do siebie nawzajem, jak w siedemnastym wieku.

   @bij-dziada: Sam chcesz brać przykład z poprzednich wojen.

   Obywatele szwajcarii na przykłąd- każdy ma broń w domu i przeszkolenie, na wypadek wojny. I nikt się nie śmieje, haha! wojna dotyczy przecież wyłącznie żołnierzy. Co ty, z sosny spadłeś?

   @bij-dziada: W Korei Północnej wydaje się 25% pkb na wojsko. I nikt jej nie zaatakuje.

   Wystarczy zagłuszyć radio, oślepić laser, SI ogłupić falami i zostają podstawowe metody- żołnierze maszerujący przez kraj w kierunku pozycji strategicznych. Ekspertem od wojny to ty nie jesteś. Poczytaj historie konfliktów od początku cywilizacji ludzkich, to bardzo edukacyjna lektura.
   Poczytaj historie konfliktów od początku cywilizacji ludzkich, to bardzo edukacyjna lektura.
   od początku cywilizacji ludzkich


   No ekspertem nie jestem, ale jeśli ktoś nie zauważył, że dzisiejsze czasy nie mają żadnego odzwierciedlenia w historii świata to chce mi się śmiać.

  • więcej komentarzy(5)

 •  

  pokaż komentarz

  nie mamy raczej pieniędzy na porządny folkssturm więc będzie jak niemiecki. Absolutnym minimum jak pokazuje konflikt w syrii z kałasza to sobie można postrzelać w niebo, nawet tam absolutną podstawą jest masowe wykorzystanie ppk. Ergo musimy wydać mnóstwo pieniędzy na spike'i i porządne plot jak chociażby javelin. Fajnie też by było im przekazać jakąś artylerię i rosomaki ale już oszczędzajmy. Te wszystkie pieniądze na zakup sprzętu, utrzymanie go i przeszkolenie cywili ( tu zakładam że ta obrona będzie tylko strzelała z ppk i plotek) trzeba zabrać regularnemu wojsku które i tak to lepiej wykorzysta , i daje pewność że nie ucieknie do domu/zacznie terroryzować ludność cywilną. Jakby to pewnie skończyło się branie narodowców i ONRu. Zaś macierewicz (specjalnie z małej) pewnie sobie umyślił literalny folkssturm który będzie sobie latał z karabinami i nadawał się jedynie do pacyfikowania wystąpień antyrządowych po nierozpisaniu wyborów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xardin: ale p%%@$!%isz, mamy po prl od zaj!?$nia amunicji 7.62 od zaj!?$nia ak47 tak okolo 500tys, kilkadziesiat tys PKM, SWD, RPG7 itp. To sprzet który i tak idzie do utylizacji. Bo terminy amunicji sie koncza, a przechodzimy na natowska.
   PRzykladowo z mojej kompani, znam 10 chetnych którzy pojechali by na takie szkolenie, by sie spotkac i wspomniec stare klimaty.
   Altylerie, rosomaki, a moze ci jeszcze katapultę z zamtuza przyciągnąć , OT powinna miec cos w stulu hummve/tur
   Carl gustaw/grom/spike.
   Wojsko to przeszkolenie cywili, ot to rozpoznanie, zabezpieczenie terenu, zasoby rekrutacyjne do wojska.

   OT jest po to by zamiast wysylac wypasionego specjaliste kosztujacego cie 1 000 000 zl wyszkolenia -na warcie stal on, po to bys nie musial wydawac 10 000 z na godzine lotu samolotu rozpoznawczego, tylko wyslal terytorialnego goscia który przepyta sasaiadów, pokaze ci kazda ścieżkę, wie które bajorko mozesz przejs,

   OT nie zastepuje wojska,ale jest po to by wojsko zawsze mialo kogos lokalnego na miejscu, kogos kto bedzie 10 minut na miejscu, kto bedzie potrafil okreslic, sily wroga, ewentualne zagrozenia, który będzie potrafił prowadzić artylerie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile:

   RPG7
   tego nawet biedne szczury walczące z assadem w syrii już nie używają. Poza tym co zrobisz jak już tej całej amunicji skończy się ta ważność? Posyłanie kogokolwiek z tym przestarzałym złomem to jak popełnić morderstwo.
   Poco w ogóle z nimi coś robić jak będą mieli znikomą wartość bojową, nawet defensywną. A służby cywilne które będą jeszcze tańsze i też zapytają sąsiada. Także nie będą wojskiem i takowi nie zostaną natychmiast odstrzeleni/pojmani przez wroga. Bo jak byk tam stoi.

   prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.

   To będzie traktowane jak normalne wojsko, więc organizowanie ludności itd pod lufami/okupacją wroga będzie o wiele prostsze gdy ten wróg nie będzie do ciebie strzelał. To najzwyklejszy folkssturm lub zbrojne bojówki nowego rządu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xardin:

   tego nawet biedne szczury walczące z assadem w syrii już nie używają
   jasne, nie ma częściej używanego na świecie granatnika,
   ps. pewnie z 1% to użycie przeciw czołgom

   Poza tym co zrobisz jak już tej całej amunicji skończy się ta ważność? Posyłanie kogokolwiek z tym przestarzałym złomem to jak popełnić morderstwo.
   MSBS - bedzie powszechny w wojsku za jakies 10 lat, na chwile obecna Beryl to podstawowy karabinek,
   teraz OT przeszkoli sie na starych kałachach i przejmie obecnie używane beryle, a wojsko dostanie
   AK i jego pochodne to podstawowe wyposarzenie rosyjskiego wojska, uwiez mi to nie bron jest problemem, bo zarówno AK jak i PKM mimo wieku, jeszcze sie do czegos nadaja. Najwazniejsze jest ilosc ludzi obytych z bronia, potrafiacych sie nia poslugiwac, bron mozna dokupić wyprodukować, w tydzien, mozesz miec 100tys nowoczesnych karabinków z zapasów NATO ale nie stworzysz wojska. PS prywatne posiadanie broni jest pomocne ale nie zastapi przeszkolenia wojskowego. Sluzby cywilne nie przeciwstawia sie np, zielonym ludzikom, rozdasz kalachy i PKM Policji, strazakom?
   OT jest po to by wesprzeć policje w razie takiego zagrozenia, bo wojsko ma duza bezwładność.
   Dlatego jak pojawia sie lekko uzbrojeni ale swietnie wyszkoleni marsjanie, nie potrzebujesz na miejscu czolgów, a ludzi z dobrym przeszkoleniem, którzy utrudnia im zycie, rozpoznaja z kom maja doczynienia, wpakują w ich lekki wóz rpg7.
   Przypomnij sobie jak bylo na ukrainie, najpierw agitka pro rosyjska i uzbrojone bojówki następnie dołączył specnaz. Taka akcja jest paraliżująca dla normalnego wojska, bo ono nie jest wstanie wyslac w kilka godzin wojsk do kilkuset miasteczek przy granicy.

  •  

   pokaż komentarz

   wojska, uwiez mi to nie bron jest problemem, bo zarówno AK jak i PKM mimo wieku, jeszcze sie do czegos nadaja. Najwazniejsze jest ilosc ludzi obytych z bronia, potrafiacych sie nia poslugiwac, bron mozna dokupić wyprodukować, w tydzien, mozesz miec 100tys n

   @mobilisinmobile: jest paraliżująca dla ukraińskiego wojska które przed donbasem było w rozkładzie w najlepsze. Zresztą polska to nie wschodnia ukraina gdzie można przez wielką granicę podrzucić choć co, zielone ludziki nam nie grożą, i wszelkie siły przeznaczone do walki z partyzantką są słabe. O karabiny przecież się nie martwię, są tanie przecież. Ja się martwię o to że skąpo uzbrojona w karabinki i granaty + stare granatniki armia ma swoją nazwę, a jest nią mięso armatnie. Toto nie obroni się przed pancerną pięścią, toto będzie bite, bombardowane a to nic nie zrobi. Samo trafianie nawet ppk ma skuteczność jakiś 50-40% skuteczność po trafieniu w czołg to jakieś kolejne 60% bodajże. A nas nie stać by im dawać nowoczesne ppk i broń przeciwlotniczą, to będzie nic innego jak zbrodnicze słanie ludzi na rzeź folkssturm.
   http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,3,8,9546,pole-bitwy,1,twardy-pancerz-czyli-czy-czolg-zawsze-wybucha-po-trafieniu-cz-viii-syryjskie-czterdziesci-procent
   tu masz statystyki w których występują same ppk i z reguły TOWY. Ten RPG-7 to się przyda bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xardin: jaka pancerna piescia? w polskim terenie zurbanizowanym?
   dlaczego ty uparcie chcesz zastepowac wojsko obrona terytorialna, ot ma co najwyżej przypieprzyc z rpg7 w jakas ciezarówka by powkórwiac i utrudniać przejaz, do pancernej pieści jest wojsko, ewentualnie teren zurbanizowany, a tam spike, Carl Gustaw robi rzeźnię.

   powtazam jeszcze raz zobacz sobie do czego uzywany jest rpg7, czolgi to 1% jego uzycia, tak sie sklada ze Polskie wojsko w Iraku uzywa masowo takich z obrazka i wiesz co chyba ani raz nie skierowali go w strone czolgu, najczesciej, sluzy do likwidacji, jakiegos zabunkrowanego ludzika.

   Nato ma przewagę lotnicza nad rosja 3 do jednego na starcie i 5 do jednego wciagu 3 dni i 10 do jednego w ciagu tygodnia, zagony pancerne nam właśnie nie groza,

   Dlatego rosjanie nie stawiaja na zmasowane ataki, bo przewaga technologiczna i ilościowa w samym lotnictwie nato, zlikwidowała by je w kilka godzin. Stawiają na niepokoje rozgrywanie wewnętrznych konfliktów, akcje sabotażowe wlasnie zielone ludziki.

   Jak sobie wyobrazasz reakcje wojska na to ze powiedzmy w 100 miasteczkach przy granicy pojawiają sie zielone ludziki? Odpalają silniki i gnają z szarżą? Tak sie nie da,

   Kto ich zatrzyma na granicy straz graniczna? pozatym, przed rozpoczeciem konfliktu specnaz od tygodni jak nie miesiecy bedzie siedzial w Polsce. Czlowieku w czasie zimnej wojny, rosjanie mieli na zachodzie kilkaset punktów z zmagazynowana bronia, z zakonspirowanymi specnaz-owcami. Teraz przy otwartych granicach, to dostawa dla calej dywizji, przyjedzie z papierami z hawajów, wyladuja to w grecji/Bułgarii, przewiozą spokojnie z papierami jakie tylko chcesz.

   - 350 ak47,
   - 75 PKM,
   - 50 SWD
   - 20 RPG
   granaty, amunicja do tego.
   cale wyposażenie batalionu likwidowanej jednostki piechoty zmechanizowanej, to wszystko zmieściło sie na 5 doslowie 5 tirach.

   A nas nie stać by im dawać nowoczesne ppk i broń przeciwlotniczą
   ale tu nie chodzi by mieli ta bron, choc spokojnie da sie dla nich zorganizować za kilka lat, w odpowiednich ilosciach
   wez pod uwage, ze gromy produkujemy od 10 lat, spike od 5, my rozpoczęliśmy dopiero produkcje tego uzbrojenia.
   Ale najważniejsze jest to zeby oni potrafili ta bron obsługiwać, jednen herkules z niemiec, francji, czy angli, i mamy kilkaset granatników. Potrzebujemy przeszkolonego luda akurat, nato to taka smieszna organizacja, która 20 lat temu, miala byc gotowa do wojny z wyposażeniem dla 10mln zolnierzy, obecnie uzbierasz ich okolo 1-1.5mln
   Wiec paradoks jest taki, ze mamy za soba silny gospodarczo sojus zktóry nie ma problemu z eyprodukowaniem najwyzszej jakosci uzbrojenia. Problem ma z rekrutem. My musimy zbudowac jak najwieksza ilosc rekrutów. Pobór by porazka, nie stac nas na duza kadre zawodowa, wies wsparcie ochotników jes dla nas kozystne.
   Tylko trzeba pozbyc sie sposobu myslenia jaki ty reprezentujesz, ze OT to ma byc zastepstwo wojska. To jest uzupełnienie. nie substytut.

   źródło: RPG-76.jpg

  •  
   n.....2

   +3

   pokaż komentarz

   Czlowieku w czasie zimnej wojny, rosjanie mieli na zachodzie kilkaset punktów z zmagazynowana bronia, z zakonspirowanymi specnaz-owcami.
   Gdzie o tym można poczytać?
   @mobilisinmobile:

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Tom Clancy Czerwony Sztorm, tak wiem ze to nie dokumentacja ale dobra symulacja wojny wschód zachód.
   No i ogólnie książki o zimnej wojnie i gru.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: Ty na prawdę wierzysz że oni dadzą radę w polsce coś takiego osiągnąć. Ba ty sugerujesz że obrona cywilna da radę tym zielonym ludzikom? to jest jeszcze większa fantazja niż wojna konwencjonalna. Jak raczyłeś zauważyć ze wsparciem nato natychmiast zgnieciemy siły rosji, więc też nie ma sensu aby wykrwawiać cywili. Specnaz i zawodowa armia jako zielone ludziki zgniotą te obronę terytorialną. Otwarta akcja w np stu miejscowościach to już kompletnie fantazja. Nie mówiąc o tym że rosja by za takie zabawy oberwała bardzo mocno (gospodarczo ofkors). No i tyle uradziliśmy że wojny nie będzie, ale w sumie lepiej mieć dobre wojsko mając rosję za miedzą. Więc nie wiem jaki ja mam z tobą wariant omawiać (z zielonymi ludzikami się wypchaj mamy śmieszne ilości rosjan, a wolna republika hajnówki jest raczej zabawna). No to może przejdę do tej wojny konwencjonalnej. Oni nie będą wybierali czy chcą z czołgami czy bez bo czołgi będą wszędzie. Jeżeli mają walczyć (a mają) to nie powinni być golizną którą się będzie rzezać bo to zbrodnia na tych ludziach. Lepiej po prostu zamknąć ten projekt i zwiększyć fundusze armii.
   BTW ppk to np w syrii podstawa walki w ogóle. Po co robić jakieś zabawy rodem z call of duty skoro dwóch żołnierzy może walić z odległości wyższej niż zasięg karabinków wroga.

  •  

   pokaż komentarz

   No i ogólnie książki o zimnej wojnie i gru.
   Ale jest tam gdzieś wspomniane o tym, że to mieli czy tylko pobożne życzenia?
   @mobilisinmobile:

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: jak ty wyobrażasz sobie walkę OT z zielonymi ludzikami? Ze beda z lasu wyskakiwali i walili z rpg do białych ciężarówek z pomocą humanitarna? Zielone ludziki to glownie wojsko zawodowe i oddziały elitarne używane do prowadzenia wojny asymetrycznej. Zadna OT nie bedzie w stanie zatrzymać pochodu takich ludzików. Najlepsza forma walki z takimi oddziałami to swietnie wyszkolone i wyposażone siły specjalne, czyli nasz czwarty rodzaj wojsk. Inna sprawa, ze Rosjanom nie uda sie zrobic w Polsce tego, co zrobili na Ukrainie - w Polsce nie ma tak dużej mniejszości rosyjskiej, ktora poparlaby działania separatyczne i nie ma mozliwosci zagrania politycznego, ze Rosjanie przybyli chronić swoja mniejszość

  •  

   pokaż komentarz

   @Xardin Ale nic innego nie ma do uzbrojenia, rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-zbies: tak, dlatego ten chory pomysł należy porzucić. W takie rzeczy to się mogą bawić najbogatsze kraje które zapewnią godziwy sprzęt rekrutom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xardin Tylko że ja widzę tu analogię do szwedzkiej OT - podobnie uzbrojona i z pewnością z podobnymi zadaniami.

   Dla mnie błędem jest "odkrywanie koła na nowo" - mieliśmy za PO 30 "papierowych" batalionów OT, to je mogliśmy zasilić stanami osobowymi, choćby po 100-200 osób.

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-zbies: ale co chcesz? bo ja w ogóle neguje te całą obronę.

  • więcej komentarzy(5)

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna