•  

  pokaż komentarz

  ekonomia.. nauką ścisłą.. hahhahaha

  •  
   s.......5

   0

   pokaż komentarz

   @purity: @Mr--A-Veed:
   co się czepiacie. kolega najwyraźniej nie zrozumiał treści filmu. tam jest wyraźnie powiedziane że uznanie ekonomii za nauke ścisłą nie było niczym oczywistym i dlaczego ją za tę naukę ostatecznie uznano.

  •  

   pokaż komentarz

   @spike1975: @Mr--A-Veed: @purity: co pewnie po ekonomi i was ubodło iż z tego polewam.
   Ekonomia NIE jest nauką ścisłą i nigdy nie będzie. Tylko te działy które intensywnie korzystają z matematyki pewnie podciągają pod 'naukę ścisłą'. Nawet na tym durnym filmie nie ma ANI JEDNEGO WZORU. To gdzie jest ta 'ścisłość'?! hahahha

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Nauki_%C5%9Bcis%C5%82e

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Naprawdę radzę - idź stąd, zamiast pokazywać swoją ignorancję. To będzie bardziej dla ciebie korzystne.

   Owszem - o ekonomii mówi się, że to najbardziej ścisła z nauk społecznych, ale mówi się też, że to najbardziej społeczna z nauk ścisłych.

   Po prostu jest to nauka, która ewidentnie stoi na pograniczu. Jedni ekonomiści bardziej kierują się w jej aspekt społeczny, inni w aspekt matematyczny. Natomiast najlepsi potrafią operować w obu przestrzeniach.

   Nie przeczę, że ekonomia jest mniej ścisła niż. np. fizyka kwantowa. Ale wyśmiewając stwierdzenie, że jednak jest nauką ścisłą pokazujesz jedynie swoją ignorancję.

   Bowiem często wykorzystywany jest w niej zaawansowany aparat matematyczny, a ty wyciągasz wnioski jedynie na podstawie jednego wideo z YouTube'a, w którym akurat wzorów nie podawali...

   Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że oglądałem program popularnonaukowy o fizyce kwantowej i fizyka to nie nauka ścisła, bo nie pokazywali żadnych wzorów, a gadali tylko o jakimś kocie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A opinii ekonomii zapewne nie sprzyja też fakt, że naotwierali tego na różnych uczelniach , tylko, że w 90%* przypadków za tym słowem kryje się co najwyżej zawodowy kurs przygotowujący do zapieprzania na kasie w banku... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   *dane zupełnie wymyślone - oparte jedynie na moim osobistym odczuciu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: widzę iż lanie wody to twoja specjalność. Jak większości wykopków... :p
   Ekonomia jest nauką społeczną, bo bada głównie zależności wynikające z działań człowieka. Podpiera się statystyką i rach. prawdopodobieństwa, ale nie ma w niej aksjomatów i wynikających z nich twierdzeń. Więc nie tworzy ścisłych praw i/lub teorii z nich wynikających.
   Jest bardziej zbiorem życień i spostrzeżeń, które sprawdzają się w jakimś % przypadków.
   Więc ignorancją wykazujesz się tutaj TY, twierdząc iż jest inaczej. :p

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Oho, jak komentarz zaczyna się od ad personam to już wiadomo, że będzie ciekawie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Swoim komentarzem pokazujesz jedynie, że nie wiesz, czym jest ekonomia.

   Owszem - bada zachowanie człowieka. Ale mnóstwo gałęzi ekonomii stosuje metodologię będąca ewidentnie metodologią nauk ścisłych. Tj. nie bada stricte człowieka, a jedynie przyjmuje zbiór założeń dotyczących jego zachowania - a następnie traktując te założenia jako podstawę normalnie budują ścisły, matematyczny model.

   Te założenia są bardziej lub mniej zgodne z rzeczywistością - ale właśnie dlatego ekonomia ma aspekt społeczny, by na bieżąco te założenia weryfikować w oparciu o metodologię nauk społecznych.