•  

  pokaż komentarz

  Jakiś tydzień temu dla zabawy pracowałem nad projektem. W tym natłoku informacji nie mogłem znaleźć prostej odpowiedzi czego należy użyć do programowania. Znaleziona strona sugerowała mi połączenie Babel + Gulp + Typescript. Tutaj widzę, że Babel i Gulp są passe. Z każdym rokiem coraz gorzej to wygląda.
  Podobnie wygląda to aby znaleźć jakiś dobry projekt na jakim można się wzorować (boilplate). Pogubiłem się i zauwałem Yeoman z simple webapp czy jak mu tam - bazuje na Bootstrap.

  Czy ma ktoś link do jednej strony, która trzyma to jakoś w ryzach? Która jest poprawna merytorycznie, i promuje narzędzia które są stabilne (a nie modne)?

 •  

  pokaż komentarz

  I pomyśleć, że popularność jquery przyniosła łatwość i prostota w obsłudze: ot wrzucało się jedną linijkę kodu dla biblioteki jquery, a potem bardzo prostymi komendami (w stosunku do klasycznego javascriptu) tworzyło się fajne rozwiązania.

  A dzisiaj wracamy chyba znów do czasów analogicznych, gdy rządziło html 4 i "dynamic html" (czyli generalnie syf w kodzie dla amatorów pisania stron ;)).

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Ja jestem ciekaw czy historia zatoczy koło i znów bedzie jak kiedyś(proste skrypty w jQuery a reszta na serwerze)

  •  

   pokaż komentarz

   Ja jestem ciekaw czy historia zatoczy koło
   @rasala: na pewno tak będzie, pytanie tylko, czy pierwsze zrobi to jquery, czy może piłeczkę spróbuje przejąć zapomniane mootools, czy może w ogóle powstanie "nowa" prosta w obsłudze biblioteka łącząca w sobie wiele różnych bibliotek. :)

  •  

   pokaż komentarz

   A dzisiaj wracamy chyba znów do czasów analogicznych, gdy rządziło html 4 i "dynamic html" (czyli generalnie syf w kodzie dla amatorów pisania stron ;)).

   @simperium: wiele rzeczy można JS zarzucić, ale takiego laickiego zdania dotyczącego rozwoju języka programowania jeszcze nie czytałem. To tak, jakby zarzucić producentom samochodów, że z roku na rok pchają tam coraz więcej elektroniki i zwykły Kazik mechanik nie jest tego w stanie ogarnąć w swoim przydomowych warsztacie.

   jQuery było popularne, bo JavaScript w 2006 roku spełniał inną rolę niż teraz. JS przez te 10 lat wyewoluował do stanu, gdzie możliwe jest tworzenie zaawansowanych interfejsów aplikacji internetowych - niezależnych od warstwy serwerowej. Niesie to ze sobą udogodnienia absolutnie dla wszystkich - programistów JS, bo mają nowe narzędzia do tworzenia lepszego internetu; programistów backendowych, bo mogą skupić się na wdrażaniu logiki; klientów oprogramowania - bo nie muszą czekać na aktualizację programu, tylko dostają update'y co tydzień.

   Paradoksalnie, problemem JS stał się jego dynamiczny rozwój, napędzany przez społeczność. Nie wiem czy był w historii programowania jakikolwiek język, który rozwijał się równie szybko, co JavaScript.

   Ja jestem ciekaw czy historia zatoczy koło i znów bedzie jak kiedyś(proste skrypty w jQuery a reszta na serwerze)

   Nie bardzo widzę tego sens. Kilka miesięcy temu pojawiło się jQuery 3.0. Ta biblioteka nadal sprawdza się świetnie tam, gdzie jej miejsce - przy tworzeniu prostych stron internetowych z niewymagającą logiką.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: kto wraca? Chyba nikt Ci od jQuery odchodzić nie każe, a i w normalnej pracy jest powszechny. To że banda frontendowych hipsterow codziennie wymyśla po dwa frameworki nie oznacza że ma to przełożenie na realia biznesowe.

  •  

   pokaż komentarz

   To tak, jakby zarzucić producentom samochodów, że z roku na rok pchają tam coraz więcej elektroniki i zwykły Kazik mechanik nie jest tego w stanie ogarnąć w swoim przydomowych warsztacie.

   @krejdd: tak. Bo tutaj Kazik chce naprawic malucha a pyta specjaliste z fabryki Tesli

  •  

   pokaż komentarz

   @krejdd: Rozwój JS? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież sam język stoi w miejscu od wielu lat? Rozwija się środowisko wokół JS. Wymyślono setki zastosowań dla tego języka, ale sam język się nie rozwija.

  •  

   pokaż komentarz

   @krejdd: > Nie bardzo widzę tego sens. Kilka miesięcy temu pojawiło się jQuery 3.0. Ta biblioteka nadal sprawdza się świetnie tam, gdzie jej miejsce - przy tworzeniu prostych stron internetowych z niewymagającą logiką.

   No nie do końca się zgodzę. jQuery robi to do czego zostało stworzone. Pozwala szybciej i wydajniej operować na DOMie.
   Nie uzależniasz logiki aplikacji od zastosowanego freameworka. Jasne że jeśli oprzesz wszystko np na angularze wymusi on architekturę aplikacji. Natomiast w moje ocenie jest to ślepy zaułek. Ludzie zaczynają pisać o frameworkach tak jak by to był osobny język programowania. Natomiast prawda jest taka, że właśnie w rozbudowanych aplikacjach biznesowych takie wymysły jak Angular/React nie są wdrażane lub wdrażane są z wielkim opóźnieniem. Ponieważ są za młode i niestabilne. Jeśli ktoś w dużym projekcie webowym wszedł w Angulara to ma przej??%ne aktualnie. Google wydał ostatnie wersję 2.0 i jak ona mia się do pierwszej wersji? Jak długo Google będzie utrzymywał i rozwijał specyfikację 1.x? Własne przez takie zagrywki wg mnie jeszcze długo będzie ceniony VanilaJS on też się rozwija Wystarczy zobaczyć różnice mieczy ES5 a ES6.

  •  

   pokaż komentarz

   @krejdd:

   o tak, jakby zarzucić producentom samochodów, że z roku na rok pchają tam coraz więcej elektroniki i zwykły Kazik mechanik nie jest tego w stanie ogarnąć w swoim przydomowych warsztacie.

   Bardzo zla analogia. Producenci pchaja mnostwo elektroniki i gadzetow do najnowszych modeli, ale nadal masz kierownice, kluczyki, sprzeglo i pedal gazu.
   I nie potrzebujesz 16 narzedzi zeby wejsc do samochodu, odpalic go i poprowadzic.

   Ba, nawet robia to juz latwiejsze - nie musisz juz nawet wyciagac kluczyka zeby wejsc do samochodu i go odpalic.

   Gdyby brazna IT kierowala tym czym kieruja sie producenci samochodow czy producenci smartphonow (np. Apple) to wiele rzeczy byloby duzo bardziej latwiejszych/sensowniej rozwiazanych.

   Oczywiscie swiat pedzi szybko i trzeba sie dostosowac, ale czasami widac jak (nie)doswiadczeni wpadaja w pulapke "new kid on the block".

   Paradoksalnie, problemem JS stał się jego dynamiczny rozwój, napędzany przez społeczność.

   Sam jezyk az tak dynamicznie sie nie rozwija. Za to narzedzia i spolecznosc wokol jezyka - tak.

   Nie bardzo widzę tego sens. Kilka miesięcy temu pojawiło się jQuery 3.0. Ta biblioteka nadal sprawdza się świetnie tam, gdzie jej miejsce - przy tworzeniu prostych stron internetowych z niewymagającą logiką.

   Chyba nie bardzo wiesz po co wogole powstalo jQuery i z czym to sie je.

  •  

   pokaż komentarz

   wiele rzeczy można JS zarzucić,

   @krejdd: Przede wszystkim to, że już kilkanaście lat temu był uznawany powszechnie za prymitywną atrapę "prawdziwego" języka programowania. Ale historia bywa złośliwa, dojrzalsze technologie typowane na jego następców bankrutowały jedna po drugiej(Java, Flash, Silverlight. No i mamy to, co mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: widać że za frontend wzięli się Javowcy i przenieśli swoje pakietowe nawyki do JavaScriptu.

  •  

   pokaż komentarz

   @michnic Co za bzdury. W ES6 class let yield => i odwrotne apostrofy, w ES7 async await. To tak tylko z samej składni. Pod spodem jest dużo więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   ale takiego laickiego zdania dotyczącego rozwoju języka programowania jeszcze nie czytałem. To tak, jakby zarzucić producentom samochodów, że z roku na rok pchają tam coraz więcej elektroniki i zwykły Kazik mechanik

   @krejdd: Może zacznijmy od tego, że producenci samochodów oprogramowanie produkują i testują latami, a nie piszą na kolanie jakieś zabugowane gówno, które po miesiącu wypuszczają na npma, żeby nabić popularność wśród dzieciaków jarających się "modnymi" frameworkami.

  •  

   pokaż komentarz

   @dex4er: Panie, to takie zmiany, że implementowane są co ciekawsze elementy z różnych frameworków. Nic nowego raczej nie wnoszą, bo jak ktoś nie koduje w czystym JS, to ma to wszystko od dawna w swoim frameworku.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: jQuery w porównaniu do frameworka MVC jest jak słoń w składzie porcelany.
   Separacja widoku od logiki i mozliwość renderowania html-a ma wiele zalet zarówno dla samego programisty jak i dla zespołu.
   Składnia Angulara czy React-a jest nieszczególna, ale przy większym projekcie wychodzi wiele zalet takiego podejścia, a sam JavaScript przestaje być aż tak męczący.
   Ja polecam RiotJS. To jest narzędzie, którego można się nauczyć w 1 dzień, jego narzut jest minimalny (składnia, ilość funkcji).

   Im większy projekt tym podejście z jQuery traci, a MVC lub pokrewne zyskuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @michnic: Czy ty odróżniasz język od jego implementacji a ten z kolei od jego modułów? A translator od kompilatora? Co z tego, że były jakieś moduły dodające np. nowe słowa kluczowe. Nie było tego w języku. Było być może jako draft do nowej wersji, i ktoś sobie zrobił proof-of-concept jako moduł. To cecha jezyków dynamicznych: można je zmieniać za pomocą modułów. To, że mam w Perlu nową obiektówkę (Moose) albo w Pythonie nową składnię do BDD (Mamba) to nie znaczy, że język się zmienił. Jak dodadzą te zmiany do definicji samego języka, to powiem, że język się zmienił.

  •  

   pokaż komentarz

   i znów bedzie jak kiedyś

   @rasala: Strony na tabelkach... i .dhtml

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Poziom skomplikowania aplikacji rośnie to i frameworki się robią coraz bardziej skomplikowane. Widziałem kilka webowych projektów gdzie uważano, że jquery to wszystko czego potrzeba. Mocno ugryzło to później w dupę.

  • więcej komentarzy(7)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jest gdzieś jedna strona opisująca modę JS na teraz? Najlepiej samo odświeżająca się by nie klikać refresh.

 •  

  pokaż komentarz

  I właśnie dlatego zawsze uciekam jak najdalej od frontendu ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli jeśli nauczyłem się czystego JS, potem najpopularniejszych jQuery i potrafię stworzyć zgrabny responsywny frontend (z Bootstrapem lub bez) to wszystko to jednak jak krew w piach, bo "mamy 2016 rok" i nikt już nie pisze stronek w tradycyjny sposób? ( ͡° ʖ̯ ͡°)