•  

  pokaż komentarz

  Chazanowi się wydaje, że odkupi swoje winy he he he. A na serio - lekarz, który podpisał klauzule sumienia, powinien na dzień dobry informować o tym pacjenta. Ja nie chcę na przykład, żeby leczył mnie ktoś, kto w razie zagrożenia życia będzie się kierował własnymi wierzeniami, a nie wiedzą medyczną.

 •  

  pokaż komentarz

  wykopuje tylko za mem, jest miodzio, prawdziwe arcydzieło.

 •  

  pokaż komentarz

  Taka scenka się narodziła w mojej głowie. Przychodzi zwolennik całkowitego zakazu aborcji do lekarza, bo coś złego się z nim dzieje. Po serii badań diagnoza - rak.
  - I co teraz? - pyta pacjent - Będziemy wycinać czy co?
  - Ależ w żadnym wypadku! To nowe życie w pana organizmie, nie wolno go mordować, to dar od Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jaladreipyw: Co za idiotyzm, porównywać osobny organizm z osobnym ustrojem i oryginalną pulą genową do komórek tego samego organizmu, których jedyną różnicą jest podwyższona aktywność telomerazy i kilku specyficznych dla cyklu komórkowego genów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Breaux: Tyle, że zarodek do określonego etapu rozwoju nie jest osobnym organizmem - nie ma ani organów, ani nie jest osobno. Jest pasożytem.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin--f: Nie. Jest to organizm potomny powstały w procesie rozmnażania płciowego. Pasożyty charakteryzują się tym, że są innego gatunku niż ich nosiciele i nie żyją z nimi w homeostazie. W przeciwieństwie do zarodków.
   A poza tym, od kiedy trzeba mieć organy, żeby być organizmem? Tym stwierdzeniem wykluczasz dobre 99% gatunków tworzących drzewo życia spośród organizmów.

  •  
   j........7

   -6

   pokaż komentarz

   @marcin--f: jeszcze plusy dostales. Masakra

  •  

   pokaż komentarz

   @Breaux: Zarodek jest... zarodkiem. Życiem? Owszem, podobnie jak komórki. Człowiekiem? Wątpię.
   Nasz kraj lubi komisje, to niech zwołają jedną, lekarską. Niech uradzą od kiedy w naszym kraju uznajemy płody za człowieka i tego niech się ustawodawca trzyma.

   To jest chore by najgłośniej szumieli i mogli decydować ludzie bez właściwej wiedzy czy wykształcenia. Czarni jako kształceni w supełnie innym kierunku też powinni łaskawie ugryźć się w skory do politykowania jęzor i wykładać o ochronie życia od momentu jego powstania a nie od wtedy kiedy ,,czują''. Wedle uzurpowanej logiki tych kaznodziejów corocznie mogą ginąć kobiety, nasze dziewczyny czy żony również. Bo fanatyk jeden z drugim myśli że więcej wie o życiu od biologa/medyka.

   Mają chonić oni i wierni życie? OK! Ale niech nie bawią się w diagnozowanie tego co nim jest skoro nie mają do tego kompetencji.

  •  
   K.............................a

   -3

   pokaż komentarz

   @Jaladreipyw: Taka scenka się narodziła w mojej głowie. Twoja kobieta zachodzi z tobą w ciążę, ale poznaje nowego i decyduje się na aborcję żeby nie komplikować sobie życia. Fajnie co?

  •  

   pokaż komentarz

   @jayjay1337: Nic w tym dziwnego. Z biologicznego punktu widzenia zarodek po wytworzeniu się łożyska jest pasożytem. Można tworzyć górnolotne hasła, że po połączeniu się oocytu z plemnikiem mamy już człowieka, ale co innego pobożne życzenia i gusła, a co innego nauka. Ja jako biolog z wykształcenia opowiadam się po stronie nauki, a nie zabobonów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jaladreipyw: @marcin--f: @DivusClaudius:
   @Breaux: @KosciolSzkolaStrzelnicaMiednica: @jayjay1337: panowie, mysle ze ten spor akademicki mozna zakonczyc powolujac sie na znany autorytet, czlowieka ktory tym tematem sie zajmuje, z gola, praktycznie i jest tez profesorem doktorem habilitowanym. Mowa oczywiscie o profesorze Debskim, zatem przytaczam

   źródło: Ct60uniXgAQsSlB.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel: Niech ten autorytet na podstawie wyglądu odróżni od siebie zygoty człowieka, szympansa, psa, kury, gekona, żaby czy karpia. A jak nie będzie w stanie, to niech spróbuje po kilku tygodniach. Dalej nic? Coś ciężko wskazać, które to ten rzekomy człowiek przez duże C, z peselem, imieniem itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Z reddita:

  Alternatywna rzeczywistość, Polska w siostrzanym wymiarze, rok 2016. W kraju dominującym związkiem wyznaniowym są Świadkowie Jehowy i dzięki temu mają wielki wpływ na rzeczywistość. Przez to np transfuzja krwi dopuszczalna jest tylko w bardzo wyjątkowych i nielicznych przypadkach, sprawnie działa za to transfuzyjne podziemie które często kończy się złapaniem HIV czy żółtaczki typu C, przez co jesteśmy ewenementem w porównaniu do reszty Europy. Sprawnie również fuknkcjonuje tzw turystyka transfuzyjna do krajów ościennych.

  Do rządu chcącemu od zawsze przypodobać się strukturom Świadków Jehowy trafia projekt obywatelski złożony przez organizację "Ut sint insani". Projekt zakłada zakazanie mężczyznom transfuzji krwi niezależnie od okoliczności, bo jest to niezgodne z naukami ŚJ. W państwie zaczynają się protesty, coraz śmielej też mówi się o porzuceniu tzw "kompromisu transfuzyjnego", który nie powinien mieć miejsca w europejskim kraju XXI wieku.

  Nie wszystkich to jednak przekonuje i przypadkowe Seby czy Karyny produkują w Internecie tonę treści zaczynając od "w d... się poprzewracało tym facetom, chcą transfuzji na życzenie", poprzez "powinno zostać jak jest bo krew to przecież życie", a kończąc na "hurr durr lemmingi, i tak pewnie nie wprowadzą a wy dajecie się wmontować w zasłonę dymną przed CETA".

  Z zasłyszanych głosów zwolenników zaostrzenia ustawy transfuzyjnej:

  "Wiem, że w wielu przypadkach transfuzja jest dopuszczalna, ale ja jako lekarz odmawiam - klauzula sumienia".

  "Każdy powinien się liczyć z tym, że może mieć wypadek - trzeba być ostrożnym a nie traktować transfuzję jak zabezpieczenie".

  "Ja to w sumie nie jestem Świadkiem Jehowy, ale uważam, że krwi należy się szacunek. Czemu? Bo to oczywiste."
  "Nie wyobrażam sobie, żeby mój syn miał mieć transfuzję - to w końcu w pewien sposób też moja krew a jej mieszanie z inną jest wbrew temu jak mnie wychowano".

  "Jestem kobietą i mnie to nie dotyczy, ale w tym kraju większość to SJ i mniejszość powinna się przystosować a nie narzucać swoje poglądy".

  "To smutne, co się stało temu Panu, ale czemu ma tu być krew winna? Potrzebujemy dwóch ofiar zamiast jednej"?

  "Widziałem filmy jak wygląda transfuzja krwi i jestem przeciwny jej bezczeszczeniu. Jeśli kiedyś zdarzy mi się wypadek to zniosę go z godnością"

  "Co z tego, że wszedzie dookoła transfuzja jest dozwolona? Najwyraźniej jesteśmy ostatnim obrońcą prawdziwej wiary w Europie i niech tak zostanie"

  Wisienka na torcie, minister spraw zagranicznych w Polsce-X: "Nie ma takiego problemu, żeby prawa mężczyzn w Polsce były naruszane. (...) Protesty? No niech się bawią. Jeśli ktoś uważa, że nia ma większych zmartwień w Polsce w tej chwili niż kwestia dostępu do transfuzji, to proszę bardzo"

  Disclaimer: Osoby które mierzi porównanie krwi do zarodka mogą mieć trochę słuszności - jest równie nieadekwatne co nazywanie zygoty czy zarodka mianem "dziecko".