•  

  pokaż komentarz

  heh, czyli kontrakt dla kuwejtu wogole nie zawieral offsetu \ transferu technologii

 •  
  p.................r

  -5

  pokaż komentarz

  Mnie troche śmieszy list Airbusa.

  Piszą w nim o jakichś mitycznych 6 tys miejscach pracy ale nie piszą gdzie i kto i jak... tylko tyle, że to Airbus Group ale jużpod spodem piszą o 3800 miejscach pracy w Airbus Helikopters, czyli jużwiemy, ż te 6 tys to nie związane z offsetem..
  Zaram potem nagle oficjalna i bezpośrednia liczba miejsc pracy spada do 1250 więc niby gdzie pozostałe 2500? wliczono tam sobie ewentualnych kooperantów?

  Potem pada info o 10 mld offestu przy transakcji... a potem, o uznaniu rządań ministerstwa i zwiększeniu do 13 czyli kwoty brutto zakupu de facto. Ciekawi mnei w jakim okresie czasu taki obrót by miał być wygenerowany

  Potem pare słów o enigmatycznej fabryce a raczej chyba montowni i o mięsie offsetu czyli
  "Oprócz linii produkcyjnej śmigłowców Caracal, która zostałaby utworzona w Łodzi, Airbus Helicopters zaoferował Polsce zbudowanie dodatkowego, nowego zakładu produkcyjnego, w którym powstawałyby złożone elementy wirników i przekładni dla pełnej gamy obecnych i przyszłych produktów Airbus Helicopters. Początkowo inwestycja ta opiewałaby na 370 mln zł. Przez 10 lat wygenerowałaby obroty na poziomie 1,7 mld zł, a przez następne lata roczne obroty przekroczyłyby 200 mln zł. Ten imponujący projekt z oferty offsetowej został odrzucony przez Ministerstwo Rozwoju."

  Gdzieś wcześniej było napisane o gwarancji 30 lat trwania offsetu czyli offset był liczony tak. Inwestycja 370 mln + 10x170mln + 20x200mln czyli 6,07 mld z offsetu z tej fabryki wirników na przestrzeni .... 30 lat xD

  Czyli podsumowując.

  6,07 mld offestu z fabryki wirników rozłożone na 30 lat co daje średnio 200 mln rocznie.
  1250 miejsc pracy bezpośrdnio w Dęblinie, Łodzi, Radomiu, zapewne wliczając w to montownie oraz wytwórnie wirników.
  Linia montazowa w 90% należała by do skarbu państwa ( czyli francuzi pozbywają się niepotrzebnej zdublowanej linii montazowej) i wliczają ją do offsetu. Reszta offsetu chyba też policzona na 30 lat do przodu...na montowaniu 50 sztuk + pewnie rzekomo jakichś tam praz. Skoro lokują wytwórnie wirników to pewnie offset policzyli jako ich montowanie w polsce.
  Niemniej jednak pozostałe 4 mld a tym bardziej dodatkowo rzekomo wyżebrane przez ministerstwo ( razem 7) brzmi bardzo enigmatycznie

  Rzucone w eter 3800 miejsc pracy to chyba zwykły chochoł a podane kolejne 1200 miejsc pracy ( 6 tys) to chyba wkalkulowanie innych inwestycji nie związanych z Offsetem.

  Z powyższych konkretów oferta offetowa nei wygląda na zbyt wielką patrząc na to, że płacimy w zasadzie ok 68mln USD za sztuke.

  Nie twierdze, że zakup BH to dobra decyzja bo o ile o kontrakcie z Airbusem wiemy mało o tyle o tym zakupie z wolnej ręki to jużw ogóle nic nie wiemy. s70i a uzbrojenie skąd i za ile? Z usa ( po decyzji kongresu) czy np kupimy je w Turcji/Izraelu? ( takie możliwości też są)
  Za dużo bełkotu medialnego i za mało faktów. Opozycja robi gównoburze na emocjach a normalny człowiek jak nie miał rzetelnej informacji tak dalej jej nie ma.