•  

  pokaż komentarz

  I znowu ci przeklęci naziści są czarnymi charakterami, na szczęście zwykli Niemcy pomagali wszystkim na około...

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: Wyczułem we wpisie pewien specyficzny ton, więc napiszę kilka słów o moim wujku.

   Mój wujek razem z bratem zostali wywiezieni na roboty do Niemiec. Trafili na prowincję do małego gospodarstwa rolnego w małej mieścinie.. Mieszkali i pracowali u rodziny, która traktowała ich jak by nie było wojny. Można wręcz powiedzieć, że o nich dbali. Porządne warunki, wikt i opierunek.

   Po wojnie wujek niechętnie mówił o swoim pobycie w Niemczech. Miał poczucie wstydu i winy. Wojna wszystkim się kojarzy ze śmiercią, strachem i nieszczęściem. A on ją przeżył spokojnie, w warunkach komfortowych.

   W ostatnich dniach pobytu wujka w Niemczech doszło do zdarzenia, podczas którego wujek, ponosząc pewne ryzyko, w pewien sposób zrewanżował się swoim gospodarzom. Mieścina była zajęta przez wojska rosyjskie. Pijani żołnierze chodzili po ulicach, wyłapywali kobiety i je gwałcili.Schwytali też córkę gospodarzy. Wujek poszedł do nich i nakłamał, że jest chora na kiłę. Był Polakiem, więc rosyjscy żołnierze mu uwierzyli i puścili wolno kobietę.

   //

  •  

   pokaż komentarz

   @kjjbox: Jak to powiadają:jedna jaskółka nie czyni wiosny.

   Miliony Polaków, ale też przedstawicieli innych narodowości doznali mnóstwa krzywd ze strony Niemców i te rzeczy należy podawać po imieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   I znowu ci przeklęci naziści są czarnymi charakterami, na szczęście zwykli Niemcy pomagali wszystkim na około...

   @brusilow12: Wychodzi na to, że kto stawał się nazistą przestawał być Niemcem. Co jest tym bardziej zabawne, że nazizm to skrótowiec od narodowy socjalizm. Ciekawe, o jaki naród mogło chodzić, skoro nie o niemiecki...

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: należy, ale tak długo jak nie odnosimy tego do naszych czasów. powiedziałbym - pamiętać, ale nie rozpamiętywać.

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: jestem daleki od bronienia niemców, sam ich nie lubię bo zrobili wiele złego i nie będę ich za to tłumaczył, ale eksperyment Miligrama w pewnym sensie potwierdził, że nie ważna jest narodowość kiedy ulegamy autorytetom. Sprawdź na naszym obecnym podwórku co powie jeden prezes i jego kolega dla dużej liczby osób jest święte. Jakby oni powiedzieli spalmy dziś na stosie kodowców, lewaków prawaków czy innych pełowców to od ręki miałbyś żeż ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kjjbox: oho, temat o Niemcach to już się zlecialy opłacone eurasami gownojady żeby siać propagandę, przeklamywac historię, wybielac Niemców i szczuc Polaków na Ruskich. Czas na 10000 historii o wujkach, dziadkach i babciach, którzy za Niemca mieli raj, a Ruscy tacy be. Niemcy tacy super, że dziadek z wujkiem plakali jak Hitler sobie w łeb strzelił.

  •  

   pokaż komentarz

   jedna jaskółka nie czyni wiosny.
   @brusilow12: Postaw się na miejscu takiego gospodarza, który nigdy nie wspierał Hitlera, wojna toczyła się obok niego, a ten zamiast wyzyskiwać dostarczonych mu "podludzi" daje im zupełnie znośne warunki aż ci mają wyrzuty sumienia po wojnie.

   Fajnie się tak stosuje odpowiedzialność zbiorową? Ciekawe czemu w Norymberdze skazali tylko decydentów, a nie każdego obywatela Niemiec który głosował na NSDAP...

   @bm89: już po lekcjach czy piszesz pod ławką?

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: Trzeba być totalnym idiotą i ignorantem by uważać, że wszyscy Niemcy byli nazistami. Nie każdy człowiek ma na tyle charakteru by stanąć do walki z jednym z największych totalitaryzmów w historii świata jaki wówczas dotknął ten kraj. PRL-owskie represje opozycji były niczym w porównaniu do tego co zgotowała III Rzesza swoim przeciwnikom politycznym. Mimo tego próbowano dokonać kilkuset https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamachy_na_Adolfa_Hitlera zamachów na życie Hitlera. Najśmieszniejsze jest to, że często te same osoby które piszą o wszystkich niemcach jak o zbrodniarzach, same wybielają nazistowskie hasła i symbolike wśród rodzimej skrajen prawicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: @kjjbox: @piwomir-winoslaw:
   E, naziole byli jak najbardziej Niemcami. Ogólnie rzecz biorąc, Niemcy jako naród -- również często ci uchodzący za normalnych ludzi -- zj$$$li sprawę i dali się ponieść nazizmowi. Odpowiadają za to, bez dwóch zdań.

   To jednak nie oznacza, że wyjątków i "jaskółek" nie było tam całkiem sporo. Pewnie, najwyraźniej nie przeważali i/lub nie byli wystarczająco silni, by przeciwstawić się nazizmowi.

   Ale historyjek, takich jak o wujku @kjjbox, jest więcej. Sam znam jedną, z ciut odleglejszej rodziny. Wywieźli gościa na robotę do Niemca. Był dobrze traktowany, ale sam fakt niewoli nie bardzo przypadł mu do gustu. Uciekł z gospodarstwa... w kierunku Polski. Chciał zejść do podziemia i walczyć z okupantem (pretty bad ass IMHO). Niestety, po przebytych już chyba setkach kilometrów, został złapany przez niemieckich żołnierzy.

   Co się stało dalej? Nie, nie zastrzelili go na miejscu. Nie aresztowali nawet. Odwieźli go z powrotem do gospodarstwa, do tego samego Niemca, co wcześniej. Ten powiedział, że luz, że on to załatwi i nie ma problemu.

   Oczywiście, nie ma co tych szwabów wybielać. To było de facto niewolnictwo! Ale w obrębie tego systemu, w którym przyszło im żyć i z którym nie mieli odwagi walczyć (przeciw własnemu rządowi), niektórzy starali się zachowywać w miarę po ludzku i minimalizować cierpienie innych. Na tyle na ile było to w miarę bezpieczne dla nich samych.

   Jak to mówią: "a mógł zabić".

   pokaż spoiler No właśnie: brzmi to niedorzecznie, bo to wszystko było niedorzecznie złe i brutalne. Nie popadajmy w syndrom sztokholmski i nie gloryfikujmy tego, że oprawca "nas" nie zabił, a zaledwie zrobił z nas niewolników. Z drugiej strony, wojny są szalenie okrutne -- z obu stron -- i łatwo popaść już w całkowite zezwierzęcenie. Jest pewnym plusem to, że ktoś nie da się skusić na przekór temu, że ma możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: dokładnie, strach myśleć co by było gdyby nie niemcy w wermachcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: theycutthepower.com

  •  

   pokaż komentarz

   @kjjbox: moja babcia i pradziadek też byli na gospodarsrwie u Niemców, syn gospodarza był w niej zakochany. Pod koniec lat 90 odnalazł naszą rodzinę, ale babcia już nie żyła. Opowiadając o niej, miał iskry w oczach jak młody chłopak ʕ•ᴥ•ʔ Mówiłem że bardzo kochał babcię i że była bardzo ładną, czarnowłosą dziewczyną. Próbował odnaleźć babcię, przyjeżdżał do mojej miejscowości często, ale nikt mu nie powiedział, że babcia tu mieszka.

  •  

   pokaż komentarz

   obrębie tego systemu, w którym przyszło im żyć i z którym nie mieli odwagi walczyć (przeciw własnemu rządowi)

   @Sh1eldeR: Nie mieli możliwości, to przede wszystkim. Opozycja była infiltrowana, a w razie wykrycia - zsyłana do obozów koncentracyjnych; opozycjonistów poddawano torturom, żeby wydali kolegów itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @kjjbox: Mój dziadek podobnie, również pracował u niemieckiego gospodarza, ale jakoś nigdy nie przyznał że był bardzo źle traktowany. Mało o tym mówił, bo to nie był łatwy czas, ale miał szczęście że trafił tak a nie inaczej. Jak przyszli ruscy to dał nogę.

   Osiedlił się na Pomorzu, w domu po byłym oficerze Kriegsmarine. W miejscowości przeszło polsko-radzieckie wojsko i wybili 99% bezbronnych mieszkańców, którzy nie zdążyli uciec. Rodzina tego oficera jeszcze do połowy lat 90 nas odwiedzała. To byli tacy ludzie, że jeszcze co rok przysyłali pocztówkę na święta. Rok w rok, aż do ich śmierci - gdzieś w 2005 roku. Po prostu normalni ludzie chcący mieć spokój, tacy jak my, którym politycy i potem wojna zniszczyli dosłownie wszystko, łącznie z narodowym wizerunkiem. Naprawdę, ja wiem że ktoś tego Hitlera do władzy wybrał, ale nie ma co generalizować.

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: NIe zwykli niemcy, tylko dobrze Niemcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: hyhyh no racja racja analfabetą jest się już do końca życia. Oczywiście chodzi o rzeź

  •  

   pokaż komentarz

   Fajnie się tak stosuje odpowiedzialność zbiorową? Ciekawe czemu w Norymberdze skazali tylko decydentów

   @blueray: Norymberga to kpina, podobnie jak mnóstwo powojennych procesów.

   Skazano decydentów i do dzisiejszego dnia co i rusz słyszymy o złapaniu jakiegoś dziadka 90+ który ma zbrodnie za paznokciami, a żył sobie spokojnie. Nie rozliczono dziesiątków tysięcy zbrodniarzy i to jest największy problem.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozliczono dziesiątków tysięcy zbrodniarzy i to jest największy problem.
   @brusilow12: Dziesiątki tysięcy zbrodniarzy to nadal nie 44% narodu niemieckiego, który głosował na NSDAP wyborach 5 marca 1933, a de facto to ci ludzie przyczynili się do powstania nazizmu i IIWŚ.

  •  

   pokaż komentarz

   od ręki miałbyś żeż
   @kupa_dziada: Co takiego?
   Nie no śmieję się, bo kiedyś znałem typa co miał komputer chyba z 8 lat i nie potrafił napisać litery ź, więc nie używał polskich znaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @D1_MIRAS: hehe a byłem pewny że dałem ź, nie dość że ortografia to jeszcze ślepota a swoją drogą dzieki Tobie nauczyłem się że się nie pisze "ożesz kur.a mać" tylko "ożeż kur.a mać". Także plus dla Ciebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: ja, na przykład, śmiało mogę rzec że Hitlerowi zawdzięczam życie. Moi dziadkowie poznali się w Niemczech, byli wywiezieni na roboty. Starsza siostra ojca urodziła się jeszcze tam, niedługo po wojnie, zanim wrócili do Polski.
   #truestory #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera

  •  

   pokaż komentarz

   W miejscowości przeszło polsko-radzieckie wojsko i wybili 99% bezbronnych mieszkańców, którzy nie zdążyli uciec.

   @Axiss: Moja babcia z terenów wschodnich też mówiła, że jak byli Niemcy to trzeba było się słuchać, ale jak ktoś się słuchał to rzadko dostawał za darmo. Za to jak wjechali Ruscy to wszystkie dziewczyny łzy w oczach bo gwałcili co popadnie, kradli, bili. Co się dziwić jak na pierwszy ogień rzucono masę zwyroli z więzień itp.

   Doskonale sobie zdaję z tego sprawę przy każdym z takich konfliktów. Mało pośród nas jest prawdziwych zwyroli od urodzenia, bardziej każe nam to robić odpowiedzialność przed śmiercią za nieposłuszeństwo lub dezercję oraz wszelakie autorytety + tolerancja takich zachowań przez co robi się jeszcze większe bagno.

  •  

   pokaż komentarz

   Mój wujek razem z bratem zostali wywiezieni na roboty do Niemiec. Trafili na prowincję do małego gospodarstwa rolnego w małej mieścinie. Mieszkali i pracowali u rodziny, która traktowała ich...

   @kjjbox: mój dziadek podobnie, został wywieziony na roboty, na prowincję do małego gospodarstwa rolnego w małej mieścinie, z tą tylko różnicą, że słabo go traktowano. Najgorzej, że jeszcze dwa lata po wojnie go tam więzili, bo nikt mu nie powiedział, że wojna się skończyła.

  •  

   pokaż komentarz

   @XpedobearX:

   rzucono masę zwyroli z więzień itp.

   Oni poginęli na froncie, prawdziwa fala gwałcicieli pochodziła ze wschodniej Rosji. Pół-dzicy ludzie, azjatycka horda. Jest cały stos historii od świadków, którzy widzieli jak reagowali na jakiekolwiek przejawy zachodniej (ba, nawet jakiejkolwiek) cywilizacji. Czego się spodziewać po czymś, co wyrywa kran ze ściany, bo myśli że to magiczne, nieskończone źródło wody.

  •  

   pokaż komentarz

   @Axiss: To tak jak amerykański żołnierz mija sowieta w jednym bucie i mówi:
   - o, widzę że zgubiłeś buta!
   - nie, znalazłem! - ten odpowiada

  •  

   pokaż komentarz

   @kjjbox: Znam inną historię, przyjaciela mojego śp. dziadka.

   Jego najlepszy przyjaciel, urodzony jako Rosjanin (nie pamiętam imienia a nazwiskiem nie chcę się posługiwać), po wojnie został w Niemczech i pracował na gospodarstwie. Miał bardzo dobrze, spokojnie, ale bez szaleństw. Któregoś razu gospodarz powiedział mu, że jest już w poważnym wieku i ma samotną córkę, dlatego najlepiej byłoby, jakby ten Rosjanin poślubił jego córkę a gospodarz przekazałby gospodarstwo jemu i córce. Po tym zdarzeniu Rosjanin uświadomił sobie, że ojczyzna go potrzebuje i musi wrócić do Rosji, tam znaleźć pracę i założyć rodzinę - nie w jakiś Niemczech.

   Po powrocie do Rosji został zaaresztowany i dostał 5 lat łagru. Podejrzewano, że to może być jakiś niemiecki szpieg lub przekabacony Rosjanin. Jak wyszedł na wolność, to pierwsze jego kroki były w stronę zachodu. Miał dość swojej ojczyzny. Jego losy potoczyły się tak, że po drodze do Niemiec poznał Polkę, wzięli ślub i został w Polsce, gdzie mieszkał jakieś 45 lat, aż do śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @XpedobearX: Tak samo moja babcia (żona tego dziadka, którego przyjaciela historię opowiedziałem wyżej). Jej ojciec (mój pradziadek) był wujtem w gminie, dzisiejsza Wielkopolska.

   Jak byli Niemcy, to szli lub jechali 5 km, żeby w lesie drewna narąbać. Pozabierali Polakom inwentarz żywy, jednak pozwolili mieć parę kur (jajka) oraz, jeżeli ktoś miał dziecko, krowę (mleko). Nie można było mieć innych zwierząt ani mięsa. Niemcy nie jedli podrobów, więc Polacy się zorientowali o co chodzi i wieszali nad piecami wieprzowe żołądki i wmawiali Niemcom, że żołądek się wędzi. Niemcy się tego brzydzili, więc pozwalali Polakom na jedzenie i posiadanie podrobów. Moja prababcia chowała w tym żołądku normalne wieprzowe i wołowe mięso i nigdy żaden Niemiec się nie zorientował. A podobno za oszustwo groziła kara śmierci. Polacy zakopywali mięso pod ziemią, chowali też pozawijane szczelnie w szmaty na dnie jeziora a później wyławiali. Generalnie były sposoby, by Niemców przechytrzyć, chociaż i tak daleko było od bajki. Pamiętam też, że w ciężkich przypadkach Polaków doglądał niemiecki lekarz, byli też niemieccy kapłani.

   Jak weszli Rosjanie, to wieś urządziła na ich powitanie obiad w sali gminy. No przecież przybyli przyjaciele ze wschodu (tak naprawdę z początku tam myślano). Obiad był dwudaniowy, pełna zastawa. Polacy byli w szoku jak zobaczyli, co wyprawiają Rosjanie. Po pierwsze nie mieli pojęcia, co to sztućce. Po drugie nie mieli pojęcia, co to są "dwa dania". Jak dostali zupę i drugie danie, to wlewali oba dania do jednego naczynia i to wszystko razem jedli. Niektórzy nie jedli przy stole, tylko uciekali do wychodków lub na podwórko, jakby się bali, że ktoś może im te jedzenie zabrać. O gwałtach nie słyszałem, może babcia nie chciał mi wówczas tego mówić, jak byłem małym chłopakiem. Oczywiście Rosjanie byli niezdyscyplinowani i rozpasani. Żądali alkoholu i upijali się tak, że w zimie spali gdzie popadnie, np. na podwórku, czego konsekwencją były odmrożenia kończyn i w konsekwencji kalectwo. Rosjanie często awanturowali się między sobą, bili się, nawet mordowali. U Rosjanina można było dostać kulkę między oczy za to, że się na niego człowiek krzywo spojrzał. Wszystkie zwierzęta gospodarskie pozabijali, rodzinom nie zostawili nic na własne potrzeby. Oczywiście wytłukli wszystkie zwierzęta, pozjadali, a to, czego nie mogli zjeść, zmarnowało się. Nie zostawiali nic na później. Nie chciało im się jeździć do lasu po drewno, tylko wyrąbywali gospodarzom sady. I żeby było śmieszniej, nie wycinali drzew przy ziemi, tylko tak na wysokości 1,0m - 1,5m, bo tak było im wygodniej machać siekierami. Z powodu braku zróżnicowanego jedzenia (mięso, jajka, mleko) ludzie chorowali i umierali. Nawet moja babcia dostała jakiejś choroby, nazywała to "kołtuny". Chodziło o to, że włosy się zlepiały krwią, która sączyła się z głowy, czy coś takiego...

   Mam jeszcze parę historyjek, tak jak każdy pewnie ma. Może kiedyś je opowiem. Szkoda, że jako mały chłopiec więcej czasu nie spędzałem z dziadkami, zawsze tak ciekawie opowiadali.

   Na koniec pochwalę się zdjęciem nagrobka mojego pra-pra-dziadka oraz pra-dziadka ( ͡º ͜ʖ͡º). Ale to z drugiej strony rodziny, gdzie były inne historie ( ͡º ͜ʖ͡º)

   NAGROBEK

 •  

  pokaż komentarz

  Spoko maroko - u co drugiego Niemca płynie słowiańska krew , taka była zabawa.

 •  

  pokaż komentarz

  w tytule jest błąd, ma być niemcy

 •  

  pokaż komentarz

  Naziści byli źli. Wojna była zła. Łamiąca wiadomość.

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
490 wykopali 11 zakopali 12.5 tys. wyświetleń
Advertisement